TEXELSE^COURANT Duinenrij bij Prins technisch haalbaar Cjrotn 2rwartsjexels in het harL, Leerkrachten op bres voor schoolzwemmen Werkgroep wil zoet water vasthouden Opvang in De Cocksdorp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12605 DINSDAG 6 SEPTEMBER 2011 Na weken van regen benutten agrariërs het (relatief) mooie weer om het land op te gaan. Zo'n 200 ruiters uit heel Neder land en hun paarden doen komend week einde mee aan de Samenge stelde Wedstrijd. Voetbalsters van SV De Koog en SV Ooste rend spelen dit seizoen in één elftal onder de naam Koos. Herman Brood look-a-like Jos van der Horst en zijn Bombi- ta's stalen zater dag de show op Paalpop bij paal De aanleg van een zandige waterkering langs de dijk van de Prins Hendrikpolder is technisch haalbaar. Juridisch liggen er obstakels en financieel is het nog even afwachten hoe duur de uitvoering van het plan uitpakt. Dat kwam naar voren uit diverse presentaties die deltacommissaris Wim Kuijken vrijdag kreeg tijdens zijn bezoek aan Texel. Adjunct directeur Herman Ridderinkhof van het NIOZ en Pieter de Vries van de gemeente Texel praatten Kuijken bij over de plannen om de dijk bij de PH-polder te versterken met een duinenrij. Dat plan zat aanvankelijk niet tus sen de plannen van hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier om de dijk bij de PH-polder te versterken, maar onder aanvoering van Ridderinkhof is het een seri euze optie geworden naast de opties om de dijk te versterken met een dikke kleilaag binnendijks of door damwanden aan te brengen om te voorkomen dat de dijk ver zwakt door water dat onder de dijk doorsijpelt (piping). De aanleg van een duinenrij is ech ter nog lang geen gelopen race en de initiatiefnemers lieten doorsche meren dat een beetje medewerking van de deltacommissaris zeer wel kom zou zijn. De Natuurbescher mingswet en Natura 2000 staan de aanleg van een duinenrij in de weg en het is nog de vraag hoe duur een zandige waterkering wordt. Dat wordt nog uitgerekend, maar tijdens de presentaties kwam naar voren dat de kosten van de ver schillende opties elkaar misschien niet veel ontlopen. Desalniettemin worden vanuit het zogeheten Hoogwaterbescher- mingsprogramma alleen maatrege len ten behoeve van de watervei ligheid gefinancierd, waardoor elders geldbronnen gevonden zou den moeten worden om een duur dere zandige waterkering te kun nen betalen. De gemeente speelt momenteel een rol om andere bronnen te vinden. Ridderinkhof hield de deltacom missaris voor dat de Waddenzee vrijwel alleen stenen waterkeringen kent en dat het goed zou zijn als er zandige keringen terugkeren. Hij verwees indirect naar het rapport Texel Geeft Energie waarin ver woord staat dat Texel een geschikt gebied is als proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen (de zandige water kering) en dat de directe aanwezig heid van het NIOZ en Imares daar bij een factor van belang is. Ridderinkhof benadrukte dat de veiligheid van de kering uiteraard de hoogste prioriteit heeft. De Vries kaartte aan dat door de aanleg van een duinenrij nieuwe vluchtplekken voor vogels en eventueel de groei van nieuwe mosselbanken kunnen ontstaan. Vanuit de gelederen van Kuijken, die met een gezelschap medewer kers naar Texel was gekomen, werd aangekaart dat in Brussel waarschijnlijk wel een mouw kan worden gepast aan het juridische verhaal. Wat het financiële verhaal betreft, moet eind dit jaar een over zicht van de kosten van de ver schillende opties meer duidelijk heid geven. Kuijken gaf de hint de zinnen niet al te veel op het begrip 'pilot' te zetten. Bedoeling is dat het hoogheem raadschap eind dit jaar voorkeuren bepaalt en dat in de loop van 2012 een keuze over de soort dijkver sterking wordt gemaakt. Aanleg van zoetwaterspaarbek kens, injectie van zoetwater in de ondergrond en beter gebruik maken van het gezuiverde water van Everstekoog. Het zijn enkele ideeën van de nieuwe Water werkgroep Texel om zo lang mogelijk zoetwater op het eiland vast te houden. De werkgroep presenteerde zich vrijdag bij het bezoek van delta commissaris Wim Kuijken aan het Texel. De groep, die nog in oprich ting is, bestaat vooralsnog uit bur gemeester Francine Giskes, Ineke Hin, Johannes van Heerwaarden, Arnold Langeveld en Wim Smit, oud-medewerker van het hoog heemraadschap. Els van Bon van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en Esmee Vinger hoed zijn adviseurs. Langeveld zette tijdens het bezoek van Kuijken uiteen dat de werk groep al verschillende ideeën heeft bedacht om de verzilting tegen te Kinderopvang De Pepermolen komen te staan. Het is de derde heeft gisteren een nieuwe buiten- buitenschoolse opvang van De schoolse opvang in gebruik geno- Pepermolen dat al opvang heeft men in De Cocksdorp. De BSO is aan de Kotterstraat in Oosterend gevestigd in een lokaal van basis- en in een lokaal van de Jan Drijver- Lees verder op pagina 3 school Durperhonk dat leeg was school in Den Hoorn. roio René poP) Zwembad Molenkoog in Den Burg en de vakleerkrachten van de Texelse basisscholen zetten hun kanttekeningen bij plannen van het college om vanaf 2012 te stoppen met het schoolzwem men. Als het aan burgemeester en wet houders ligt, blijft het schoolzwem men dit jaar intact zolang Molenk oog geopend is, maar is het vanaf 2012 afgelopen. De leerkrachten en Molenkoog hebben de gemeen te een brief geschreven waarin ze opheldering vragen. De brief staat op de agenda van een brede com missievergadering die vanavond (dinsdag) wordt gehouden in het gemeentehuis in Den Burg. Molenkoog en de vakleerkrachten wijzen erop dat nu alle Texelse kin deren met een zwemdiploma de basisschool verlaten en dat daar mee hun veiligheid is gewaarborgd. Ze wijzen erop dat naar verwach ting kinderen uit 'sociaal zwakkere milieus' nooit leren zwemmen als het zwemonderwijs wordt afge schaft. Molenkoog en de vakleerkrachten zijn ook benieuwd hoe de basis scholen in het verhaal staan. Tot hun verrassing stelde wethouder Frans Visman in juli tijdens een bespreking van de bezuinigings plannen dat alle scholen stoppen, terwijl eigen navraag leerde dat zeven de elf scholen zouden willen doorgaan. 'We snappen dat er voor de buitendorpen veel tijd in het schoolzwemmen gaat zitten, maar bij de scholen in Den Burg kost een zwemles niet meer tijd dan een gymles. Is het daarom niet moge lijk de scholen zelf te laten beslis sen of ze doorgaan met school zwemmen?' In de brief wordt erop gewezen dat op het moment 16,4 procent van alle schoolzwemmers geen diplo ma heeft. 'Wanneer alleen naar OSG raakt extra inkomsten kwijt De OSG moet het het komend schooljaar doen zonder de finan ciering voor de 2,5 extra arbeids plaatsen waar het afgelopen half jaar veel strijd voor is geleverd. Minister Van Bijsterveldt (onderwijs) heeft zich niet laten overtuigen door alle Texelse pleidooien om de extra arbeidsplaatsen in stand te houden. Dat betekent dat de OSG komend schooljaar minder financiering voor de medewerkers krijgt. Rector Henk de Vries laat desge vraagd weten dat er niet wordt bezuinigd op personeel. Het tekort in de begroting wordt in de tweede helft van 2011 en de eerste helft van 2012 opgevangen door een dek king uit de personele reserves. Vol gens De Vries moet in de begroting voor 2012 verder worden bekeken worden hoe de vermindering van inkomsten het beste worden opge vangen. Volgens De Vries lukt het op het moment nog om alle afdelingen en opleidingen van de school in het nieuwe schooljaar van start te laten gaan. Door het wegvallen is de afgelopen tijd bij de indeling van de klassen al extra kritisch gekeken hoe dat het beste kon gebeuren. De school gaat deze week weer van start. groep drie wordt gekeken, is dat percentage vele malen hoger. Daarnaast heeft 18,4 procent alleen een A-diploma, 41 procent heeft een A- en een B-diploma en 23 procent van alle schoolzwemmers heeft A, B en C. Een kind is pas voldoende zwemvaardig als het die drie diploma's heeft.' Het is aan de gemeenteraad om een besluit te nemen over het schoolzwemmen. Visman liet vori ge week tijdens de raadsvergade ring, waar het schoolzwemmen even werd genoemd, weten dat voor ouders die geen geld hebben om kinderen op zwemles te laten gaan de mogelijkheid bestaat een beroep te doen op de gemeente. speedheat.nl Legierse nieuw raadslid PvdA Yolanda Legierse-Daalder uit Den Burg wordt woensdag 14 september geïnstalleerd als raadslid voor de PvdA. Zij neemt tijdelijk de plaats in van raadslid Milena Hilstra die met zwangerschapsverlof gaat. Dat liet Hilstra woensdagavond weten tij dens de raadsvergadering. Legierse, die bij de verkiezingen in 2010 negende stond op de kieslijst van de PvdA, is al actief tijdens commissievergaderingen. Mede in verband met haar kennis en betrok kenheid bij de zorg besloot de PvdA haar te vragen tijdelijk raads lid te worden. Legierse werkt als ziekenverzor gende bij De Gollards en is actief als vrijwilligster bij het Alzheimer- café. Tijdens de verkiezingen pleit te ze onder meer voor goede gezondheidszorg voor zowel jon geren als ouderen op het eiland. www.texelseautopagina.nl texelseScourant Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Ondanks een regenachtig begin werd de Schapenfokdag maandag een groot succes. Voor het eerst sinds lange tijd niet tegen de achtergrond van het raadhuis, maar op een ruimere Groeneplaats dan ooit. De fokkers hadden de extra ruimte benut voor het plaatsen van extra hokken, voor rammen en voor de 'stalpresentatie' van Jan Willem Bakker. De marktkramen van de maandagse markt waren opgeschoven naar Binnenburg en Parkstraat. Meer over de Schapenfokdag op pagina 10 van deze krant.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1