TEXELSE J3 COURANT De Reuzenaardbei: zeven kilometer aardbeienplantjes Rood en glanzend hangen de aardbeien VRIJDAG 9 SEPTEMBER 2011 mm 'fa Kerkdiensten Verwachte tijden van hoogwater LANGEVELD j Denkertje I Oud papier j Hulpverlening Medische zorg hoog water Wat vindt u? Nieuwe stelling: Het is een goede zaak om kinder menu's van de kaart te halen. Zeven kilometer goot met aard beienplantjes. De lucht rond de boerderij van Nico en Theo Boersen aan de Schorrenweg is zwanger van de geur van aard beien. Toegedekt onder gaas en plastic, om zowel plant als pluk ker te beschermen, staan ze rij na rij opgesteld in verschillend ingerichte velden. Het klonk als een noodkreet, de advertentie in deze krant. 'Help ons plukken, we kunnen het niet meer aan'. Alsof de aardbeien door de overvloedige regenval van dit seizoen hingen te verrotten aan de struik en alleen gered konden wor den als vele vaardige vrijwilligers de handen uit de mouwen staken. Maar hoewel net weer een hevige bui voorbij trekt als we het terrein van de Reuzenaardbei aan de Schorrenweg oprijden, lijkt dat allemaal erg mee te vallen. De gebroeders Boersen hebben de zaak uitstekend onder controle, al zijn de planten inderdaad zwaar van de aardbeien. Het terrein aan de Schorrenweg lijkt volkomen verlaten. Maar dat kan komen doordat de regen de bezoekers even heeft weerhouden. Op een verregend binnenterrein klinkt - haast misplaatst- vrolijke muziek uit een kleurige woonwa gen, die inderhaast lijkt achtergela ten. Grote borden verkondigen de spelregels van deze zelfplukdag en een rood-wit lint wijst de weg. Langs schuren en kassen komen we in wat de Boersens later 'het zelfplukgedeelte' noemen, dat gedeelte van de kwekerij waar bezoekers zelf hun aardbeien kun nen plukken en waar het deze dag om te doen is. En omdat voor €10,- tien kilo aardbeien plukken niet duur is, zitten de mensen die we tegenkomen vol plannen. De één eet ze met slagroom, de ander maakt er jam van. Dat worden toch al snel dertig potjes jam, rekenen we uit. De kwekerij van de Reuzenaardbei is in drieën te verdelen. Achteraan het zelfplukveld, waar bezoekers zich mogen uitleven tussen de rijke oogst. Omdat er 'doordragende' aardbeien worden geteeld, die de komen er - gewapend met emmers hele zomer vrucht geven, hangen en teilen - nieuwe liefhebbers het in de planten zowel bloesems als terrein op. Tien kilo aardbeien is aardbeien in elk stadium van ont- meer dan een emmer vol, dus ze wikkeling. Een veld dichter bij de zijn nog wel even bezig. Bovendien weg is de productietuin. Daar wor- verdwijnen tijdens het plukken heel den de aardbeien alleen door pro- wat aardbeien in gretige kinder- fessionals geplukt, waardoor de mondjes. Maar er hangen er nog struiken er een stuk netter uitzien, genoeg. Door de wijze van telen, Hier geen overrijpe aardbeien en hangend in een goot, hangen de beschadigde struiken, maar alleen rijpe vruchten precies op kinder- rijpe en onrijpe vruchten en de hoogte, dus terwijl vader en moe- bekende witte bloesem. Eenzelfde der gebukt en door de knieën gaan, beeld, maar dan nog netter, vinden rennen de kinderen van de ene we in de kas. Ook hier hangen de rode vrucht naar de andere. Zodra struiken zwaar van de vruchten. Ze ze door hebben wat de bedoeling steken af tegen de witte achter- is, zetten ze de vaart erin. Dat dat grond van kas en worteldoek, nog meer dan de aardbeien buiten tegen het groen van de ondergroei. Boersen geeft tekst en uitleg. Over de teelt, de verschillende rassen, de eindproducten. Aardbeien natuurlijk, maar ook jam en pud- dingsaus. Inmiddels trekt de lucht weer open niet altijd even voorzichtig gebeurt, maakt duidelijk waarom de Boer sens het plukken voor de productie overlaten aan gespecialiseerde krachten. Die weten precies wat ze moeten om niet de plant of de vrucht te beschadigen. Want hoe wel Boersen een korte uitleg geeft over hoe de vruchten het beste zijn te plukken, valt dat nog niet mee zonder ze fijn te knijpen. Door de overvloedige regenval zijn ze rood en glanzend en barsten ze haast uit hun voegen. 'Om de smaak helemaal tot ontwikkeling te laten komen, was iets meer zon mis schien beter geweest', geeft Boer sen toe, maar de vruchten die hij laat proeven, smaken evengoed heel erg naar aardbei. Hoewel ook het verschil tussen de rassen dui delijk te proeven is. De aardbeien van de Reuzenaard bei zijn inderdaad groot en gedu rende lange tijd te verkrijgen. De plantjes komen bij gespecialiseer de bedrijven vandaan en dragen de hele zomer vrucht. 'Het plukken gaat nog wel tot oktober door', zegt Boersen. 'Zet dat er maar bij.' Pip Barnard Cultuureiland Vorige stelling: De voormalige LTS is een uitgele zen plek voor een cultuureiland.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13