TEXELSE 2 COURANT Monumenten met muziek en gerookte vis VRIJDAG 9 SEPTEMBER 2011 Uitladder Orgelconcert Rachel Vroom In De Poort aan de Elemert in Den Burg wordt dinsdag 13 september een concert gege ven door de Texelse organist Rachel Vroom. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Mendelssohn, Pierné en Vierne. De in Oosterend geboren Vroom studeerde piano bij Hans Derck- sen en Nelleke Geesink-Bartels in Amsterdam en Zwolle. Na het behalen van haar bachelor behaalde ze bij Tony Ehlen in Maastricht een master in eigen tijdse muziek. In 2008 begon zij een studie kerkmuziek aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht, die ze dit jaar afrondde. Volgend jaar hoopt Vroom haar studie orgel bij Reits Smit af te ronden. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Voorstelling over Menno Simons In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg is zondag 11 september de voorstelling 'Menno Simons- zoon, geloof, hoop en twijfel uit het hoge Noorden' te zien. Het is dit jaar 450 jaar geleden dat Menno Simons, de voorman van de doopsgezinden, over leed. Dat wordt herdacht met uiteenlopende activiteiten, waar onder deze muzikale toneel voorstelling over zijn leven en werk. De voorstelling wordt gebracht door Kees Posthumus (spel) en Juul Beerda (accorde on). Zij vertellen hoe Simons, geboren in Witmarsum, als priester twijfelt aan de leer van de rooms-katholieke kerk en zich aansluit bij de doperse beweging. De voorstelling begint om 14.30 uur. Skyblasters in De Worsteltent In De Worsteltent aan de Smits- weg in De Dennen is zondag 11 september een optreden te beluisteren van bigband The Skyblasters. Deze uit Baarn afkomstige groep sluit al jaren het repetitieweekend op Texel af met een optreden in De Worstel tent. Het orkest, dat verschil lende keren per jaar optreedt op uiteenlopende locaties en eve nementen, staat onder leiding van Jacco Minnaard. Het optre den begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Boerderij Hunsingo aan de Post weg en de schapenboet achter Herenstraat 47 in Den Hoorn zijn de pronkstukken van de Open Monumentendag, die zaterdag 10 september wordt gehouden. Hunsingo werd rond 1911 gebouwd naar Oldambtster traditie. Kenmer kend zijn het voorhuis dat smaller is dan het bedrijfsgedeelte en de over de hele lengte van de boerde rij doorlopende nok. In de in 2011 door de Stichting Dorpsherstel gerestaureerde boet achter de Herenstraat wordt een presentatie gegeven van restauraties die de stichting in de loop der jaren heeft begeleid. Ook de schapenboet aan Zuid Haffel 21 is voor publiek geopend. Hier is het kunstwerk Stille Kracht van Paulien Valk te zien. Bezoekers van de open monumen ten in het monumentenrijke Ooste rend, krijgen daar de nieuwe 'lei tjesroute' aangeboden, die hen meeneemt op een wandeling door 'Ondanks het barre klimaat voor kunst en cultuur', zoals eigena ren Ericka Voortman en Severin Candel zeggen, 'opent Kunst- Huys Texel aan de Warmoes straat in Den Burg komende week z'n deuren voor een nieuw seizoen vol beeldende kunst, dans en muziek.' Vanaf maandag 12 september zijn er open les sen, die door iedereen kunnen worden bijgewoond. Er is keuze uit danslessen voor diverse leeftijdscategorieën. Vorig seizoen was de jongste deelnemer 6 jaar en de oudste 78. Daarnaast zijn er drum- en percussielessen en de mogelijkheid om muziek te leren maken en op te nemen via de computer en allerlei extra appara- het beschermd dorpsgezicht. Daar wordt op verschillende plaatsen vis gerookt, in het kader van de Stren- der Visrookwedstrijd. De rookvaten staan opgesteld op het pleintje in de Verlorenkost, het achterterras van De Kroonprins, voor de voor malige gereformeerde kerk en bij rotisserie 't Kerckeplein. De gerook te vis is ook te koop, de opbrengst komt ten goede aan een nieuw door natuurvereniging De Lieuw aan te leggen groene weggetje, het 'Vissersommetje'. Open Monumentendag wordt geopend in het kerkje van Den Hoorn, waar de muziek wordt ver zorgd door Dyo Wassink. Aanslui tend bij het thema van de dag heeft zijn muzikale omlijsting het thema 'Nieuwe muzikale vormen van een oud lied'. De opening vindt plaats om 10.00 uur. Aansluitend zingt het RK-herenkoor uit Den Burg de hymne Veni Creator Spiritus en verzorgt het Alvipior-ensemble een kort concert. Dit ensemble bestaat uit Tjitske Kwakkel-Homma (viool tuur en software. Nieuw is de dans- meditatie en de kinderdansgroep en dat geldt ook voor lessen per cussie voor kinderen en gitaar en basgitaar. Naast de reguliere lessen geeft Voortman coaching in bijzondere vorm van theeceremonies. Mensen kunnen privé of in groepsverband komen, met vragen of dilemma's zoals het voorbereiden van een auditie, onzekerheid, levensvragen, eet- of leerstoornissen, groepsdy namiek en (familie)conflicten. Een theeceremonie wordt ook geschikt genoemd voor het houden van een feestje of om iemand in het zon netje te zetten. Inschrijven kan tijdens de open les sen of daarna op afspraak. Kunst- Huys Texel werkt geheel op eigen kracht en zonder subsidie en streeft ernaar de lessen en workshops voor iedereen toegankelijk te hou den. Meer informatie op de website van KunstHuys Texel. Rondrit oldtimers Om het zomerseizoen in stijl af te sluiten, brengt de Peugeot 205 Cabriolet-club vrijdag 17 en zater dag 18 september een bezoek aan Texel. Vanuit het hele land komen zo'n 25 wagens - veelal oldtimers, Drama en actie in de film Conan the Barbarian, die vanaf vandaag (in 3D) in Cinema Texel draait. Hoofdpersoon is Conan, de laatste van zijn volk. Hij zag zijn vader sterven en is vastbesloten hem te wreken door iedereen te doden die verantwoordelijk was voor de dood van zijn volk. Maar hij heeft één uiterst gevaarlijke vijand: de almachtige Khalar Sing. Geprolongeerd is Captain America, een verfilming van de populaire comics van Marvel. In dit verhaal werkt Steve Rogers (een rol van Chris Evans) mee aan een weten schappelijk experiment, waardoor hij in een supersoldaat verandert. Samen met Bucky Barnes (Sebas tian Stan) en Peggy Carter (Hayley Atwell) gaat hij de strijd aan met de en altviool) en Jaap Kwakkel (piano en orgel). Tijdens de Monumentendag, die van 10.00 tot 16.00 uur duurt, is ook orgelspel te beluisteren in de Maartenskerk en de voormalige doopsgezinde kerk in Oosterend. In de kerk van De Koog is het orgel op verzoek te bespelen. De work shop kerkorgel bespelen die Artex andere jaren organiseerde, gaat dit jaar niet door. Geïnteresseerden kunnen wel een afspraak maken voor een andere datum. In de voormalige doopsgezinde kerk aan Diek in Den Hoorn, tegen woordig atelier De Vermaning van schilder Henk Noorlander, is een expositie te zien van werk van Ton van Hilten uit Oosterend. Een vol ledig overzicht van te bezichtigen monumenten is te vinden op www. openmonumentendag.nl. Het cen trale informatiepunt voor Texel is de WV, tel. 314741. Een overzicht van te bezoeken monumenten, met begeleidende informatie, is te ver krijgen bij alle opengestelde monu menten en bij de WV. Starterswoningen in Oosterend De dorpscommissie van Ooster end houdt woensdag 14 septem ber een informatieavond over CPO-bouwen. Aan de orde komen zowel starters- als seniorenwonin gen. Er wordt gestreefd woningen te realiseren vanaf €150.000,-. De avond begint om 19.00 uur en wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf. Yoga De Waal Monique Dubois van yogapraktijk Matsyendra verzorgt vanaf sep tember yogalessen in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Naast de normale lessen op maandagoch tend en -avond worden op drie maandagmiddagen lessen gege ven voor vrouwen die pas moeder zijn geworden. Op 26 september en 3 en 10 oktober volgen lessen yoga voor ouderen. maar ook 'getunede' exemplaren - naar het eiland. Zaterdag wordt een vast programma met diverse stops gehouden. De stoet stopt rond 13.30 uur op de haven van Oudeschild, rond 15.00 uur bij de vuurtoren en rond 16.00 uur in het centrum van Den Burg. Zondag wordt vrij rondgereden. zogenaamde Hydra organisatie, die wordt geleid door de meedo genloze Red Skull (Hugo Weaving). Ook nog een weekje te zien in Cinema Texel is het allerlaatste deel van de Harry Pottercyclus, deel twee van Harry Potter and the Deathly Hallows. Maandag kunnen de bezoekers zich laten verrassen door een mys tery movie, een film die officieel nog niet uit is en waarvan de titel tot het laatste moment geheim blijft. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. Een uitgebreid overzicht van activiteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te verkrijgen, en via www.texelagenda.nl. Vrijdag 9 september: 10.00 uur. Op Vliegveld Texel in Eierland wordt van vandaag tot en met zondag de derde Dutch Light Aircraft Fly-in gehouden. 14.00 uur. In het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt van 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt gehouden. De vrouwenvereniging verkoopt handwerken. 16.00 uur. In De Koog begint om 16.00 uur de achtste editie van Texel Culinair. Dit driedaags eve nement, met proeverij, muziek en straattheater, duurt vandaag tot 23.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel. 18.45 Captain America 3D; 19.00 Conan The Barbarian 3D; 21.30 Super 8 en 21.45 Conan The Bar barian 3D. Zaterdag 10 september: 10.00 uur. In het Hoornder kerkje wordt om 10.00 uur de Open Monumentendag geopend. Tot 16.00 uur zijn 23 monumentale gebouwen te bezichtigen. Meer informatie op www.openmonu- mentendag.nl 10.30 uur. Op de haven van Oudeschild beginnen om 10.30 uur (gezamenlijke) optredens van de folkloristische dansgroep van Terschelling en de Texelse Dans groep Oude Dansen 10.00 uur. In de straten rond de Maartenskerk in Oosterend beginnen om 10.00 uur de jaar lijkse visrookwedstrijden. De prijsuitreiking is om 17.45 uur in eetcafé De Kroonprins. 10.30 uur. Op land langs de Pont- weg en de Hoornderweg nabij Den Burg wordt van 10.30 tot 16.30 uur een samengestelde wedstrijd voor paarden gehou den. 14.00 uur. In de kookstudio van Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg wordt van 14.00 tot 16.00 uur een kook demonstratie verzorgd. Entree gratis. 14.30 uur. De vocal groep Close Friends treedt op in het Maarten huis (Ruyslaan, De Koog), aan vang 14.30 uur, en op het evene ment Texel Culinair in De Koog, aanvang 19.00 uur. 15.00 uur. In De Koog wordt van 15.00 tot 23.00 uur de tweede dag van Texel Culinair gehouden. Voorstellingen Cinema Texel: 13.15 Cars 2 3D NL; 13.45 De Smurfen 2D NL; 15.45 Harry Pot ter 7.2 3D; 16.15 De Smurfen 3D NL; 18.45 Captain America 3D; 19.00 Conan The Barbarian 3D; 21.30 Super 8 en 21.45 Conan The Barbarian 3D. Zondag 11 september: 03.45 uur. Elke zaterdagnacht rijdt de borrelbus van de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. Ongeacht de bestemming kost een kaartje €3,-. 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesom- laan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.30 uur. Om 10.30 uur begint op de atletiekbaan aan de Haf- felderweg in Den Burg een har- doopclinic van Raymond Koen en Peter ter Burg ter voorbereiding op de Texel Halve Marathon. Doelen bereiken Leren je doelen te bereiken op het gebied van de liefde, je gezin, ple zier in je werk, 'in je kracht staan' en watje nog meer belangrijk vindt. Dat is het onderwerp van de cur sus die Inge Kampen van Levens kracht Texel de komende weken verzorgt. De cursus is gebaseerd op de wijsheden en technieken uit 10.30 uur. Op land langs de Pontweg en de Hoornderweg nabij Den Burg wordt van 10.30 tot 16.30 uur een samengestel de wedstrijd voor paarden gehouden. 13.30 uur. Creatief centrum Udjat aan de Achtertune in Oos terend houdt vanaf 13.30 uur open dag. 14.00 uur. Bij de Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optre den van de Sky Blasters. De toegang is gratis. 14.30 uur. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg begint om 14.30 uur de voorstelling 'Menno Simons- zoon, geloof, hoop en twijfel uit het hoge Noorden'. 15.00 uur. In De Koog wordt van 15.00 tot 23.00 uur de derde en laatste dag van Texel Culinair gehouden. Voorstellingen Cinema Texel: 12.00 Cars 2 3D NL; 12.15 De Smurfen 2D NL; 14.30 Harry Potter 7.2 3D; 15.00 De Smur fen 3D NL; 17.45 Super 8; 18.00 Conan The Barbarian 3D; 20.30 Conan The Barbarian 3D en 20.45 Captain America 3D. Maandag 12 september: 09.30 uur. Creatief centrum Udjat aan de Achtertune in Oos terend houdt vanaf 9.30 uur open dag. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onder houd van het Hoornder kerkje. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Super 8 en 20.30 'mystery movie'. Dinsdag 13 september: 14.00 uur. Bij het Maartenhuis aan de Ruyslaan nabij De Koog wordt van 14.00 tot 16.30 uur markt gehouden. 14.15 uur. De Nederlandse Ver eniging Van Slechthorenden (NWS) houdt van 14.15 tot 15.30 uur spreekuur in De Buur- eton in Den Burg. Aanmelden viatel. 312696. 15.30 uur. Het koor De Zingende Zeeman zingt in het Zeemans kerkje in Oudeschild. Aanvang 15.30 uur. Vanaf 14.30 uur ver koopt de Vrouwengroep hand werk. 20.15 uur. In De Poort aan de Elemert in Den Burg begint om 20.15 uur een orgelconcert, ver zorgd door Rachel Vroom. De toegang is vrij, er wordt een vrij willige bijdrage gevraagd. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Harry Potter 7.2 3D en 20.30 Conan The Barbarian 3D. TESG In verband met te verwachten drukte zet veerdienst TESO in en rond het weekend een extra boot in. Zo wordt vrijdag (van daag) en maandag van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Zondag is dat het geval van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden maandag in Den Helder wachttijden tot een half uur ver wacht. Maandag zijn de afvaar ten van 10.00 uur uit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Meer informatie op www.teso.nl. The deeper secret van Annemarie Postma en Je kunt je leven helen van Louise Hay. De deelnemers werken door middel van gesprek ken en speelse oefeningen en coachtechnieken in kleine groepjes aan hun ontwikkeling. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten (op 20 en 27 september en 11 en 18 oktober), die elk twee uur duren. Sex 'De cursus rietdekken gaat niet door. Riet is ziek.' Daar moest Annie aan denken bij het volgen van de plaatselijke politiek. Span nender dan Nederland-San Mari no! Dat werd immers 11-0. Bij ons staat het 7-7, en er wordt verlengd! Woensdag 14 septem ber wordt er verder gestemd over het vermaledijde plan om dag- toerismebelasting te gaan innen. Eerstedagsheffing noemen ze dat hier. Krijg je er dan soms een postzegel bij? Bij de afgelopen stemming waren 7 personen vóór, en 7 tégen. Maarrrrrrrr, de raad was niet voltallig, omdat iemand ziek was. Dus moet er worden overgestemd. We krijgen dan een 'sudden death'. Annie wenst betrokkene een spoedig herstel en veel kinine, opdat er niet al te veel wordt geijld. Zo gaat dat dus. Vijftien personen maken de dienst uit. En of zo'n belangrijk onderwerp in het kader van toe- rismebestrijding nu op de meest krappe manier wordt in- dan wel afgevoerd, maakt niet uit. Dat is democratie. Dat je in de krant moet lezen wat de politiek voor jou besloten heeft. Dat wellicht Texel omgedoopt wordt tot Alcatraz. Het ene eiland kom je niet af, het andere niet op. De TESO, het vliegveld en de haven worden desnoods gedwongen een ieder die een dagje ons eiland aan wil doen, daarvoor te laten boeten. Annie is ook alert hoor, op indringers. Zo heb ik bij Ceres een paar kanovaarders terugge stuurd. Zijn ze nou helemaal. En op De Vriendschap trof ik een paar Vlielanders aan, die illegaal ons eiland op wilden. Hoe durven ze! Stel nou voor dat iedereen dat doet, zo beet ik hen toe. Dat doen wij toch ook niet? Een dag je naar Vlieland? Verdacht vond ik ook een stel surfers die bij Paal 17 in het water lagen met van die leeggezogen negeroveralls aan. Het leek wel een invasie en legiti meren, ho maar. Wegwezen dus... Trouwens, bij die ene parachutist had ik ook zo mijn twijfels. Is dit beleid of is hier over nagedacht, zo vraag ik me af. En waar gaan we naartoe? Ik sprak laatst een toerist in het wild en ik vroeg haar naar haar diepste zieleroerselen. 'Ach Annie'zo sprak zij, 'ik doe niet meer aan sex. De Gemeente Texel naait me al elke dag'. Feit of fictie, that's the question! annie@texelsecourant.nl Conan: de laatste van zijn volk Open lessen bij KunstHuys Texel

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2