'Acute zorg gewaarborgd na vertrek van ambulance TEXELSE 5 COURANT 'Zet Waddenfonds in voor garnalensector' Kantoorvakhandel L&R wordt overgenomen door Astrid van der Vis en Maarten-Jeroen den Boer van B&B. Ben en Onnoline Zegeren blijven het gezicht van de zaak, Fiona Witte blijft er werken en het team wordt aangevuld met Rein Stam. fok, Henk van mm Een forse stapel snoeihout ligt langs en deels ook op de Pijpersdijk nabij De Koog. Fot< Jan ('Gijs') Zoetelief uit De Waal was al twee keer lelijk door een wesp gestoken - in een oor en een arm - toen hij het vorige week zat was en de gemeente te hulp riep. Ondierenbestrijder Jan Vennik ontdekte een flink nest, gebouwd in de takken van een bosschage in Zoeteliefs tuin aan de Sommeltjesweg. Het gevaarte hing zo'n anderhalve meter boven de grond. Vennik bestreed de wespen met gif, waarna Zoetelief het lege nest als bewijs meenam naar de redactie. Foto Mark Randsoorp) Paniek om een driejarig meisje Jongeren met spierziekten die deze week in het Tesselhuus verblijven, kregen woensdagavond een beaty- en wellnessbehandeling. Marion Grootjen en Jolande van der Zee namen zowel de jongeren als vrijwil ligers die de vakantieweek begeleiden onder handen. Op de foto wordt Nynke Koelma, één van de jongeren, onder handen genomen door Van der Zee, terwijl begeleidster Rina Schellekens toekijkt. De Veiligheidsregio evalueert een half jaar na het verdwijnen van de tweede ambulance van Texel of alles goed gaat. 'Blijkt dan dat we het helemaal bij het verkeerde eind hebben gehad, dan zullen we het besluit zeker moeten herzien.' Dat liet Martin Smeekes, directeur ambulancezorg van de veiligheids regio Noord-Holland Noord, dins dagavond weten tijdens een brede commissievergadering waar hij aanwezig was om uitleg te geven over de plannen om de tweede ambulance van het eiland te halen. Ten overstaan van de raads- en commissieleden gaf hij een uiteen zetting over de plannen. Volgens Smeekes blijft de acute zorg op het eiland gewaarborgd als de tweede ambulance wordt ver vangen door een zogeheten rapid responder, een wagen waarmee geen mensen kunnen worden ver voerd, maar die wel over medische apparatuur beschikt om eerste hulp te verlenen. Bedoeling is dat die wagen, bestuurd door een ambulanceverpleegkundige, per manent op het eiland blijft, zodat er altijd hulp is wanneer de eerste ambulance naar de overkant is. Smeekes zette uiteen dat hij een budget van €10 miljoen heeft, waarop hij in 2013 van het ministe rie van Volksgezondheid structu reel negen ton moet hebben bezui nigd. Dat betekent dat er in 2011 2012 en 2013 telkens structureel Natuurmonumenten vraagt de overheid om Waddenfondsgeld in te zetten voor de noodzake lijke verduurzaming van de gar nalenvisserij in de Waddenzee. Dat deed de vereniging maan dag via een ingezonden brief in De Volkskrant. Volgens regiodirecteur Wilfred Alblas is er sprake van een 'histori sche kans, die recht doet aan de natuur van de Waddenzee en tege lijkertijd de regionale economie een impuls geeft'. Natuurmonumenten doet het voorstel samen met de Waddenvereniging, de Nederland se Vissersbond en VisNed. De Wat ik zeggen wou Erfpacht grond aan erfpachters het karakter van het landschap negatief kan ver anderen door lawaai- en lichtover- last, of door nieuwe gebouwen. Tevens zegt men dat niemand wil dat de duinen op de wadden over tien jaar zijn verdwenen achter hoogbouw. Wat is de situatie op Texel? De laatste tien jaar is er inderdaad een behoorlijke toename van activi teiten in het gebied waar de erf pachters wonen. Er zijn jaarlijks grote evenementen en voorzienin gen met veel verkeersaantrekking, waardoor in het gebied overdag en zeker ook 's nachts lawaai en licht- overlast is (SBB zegt dat de duinen en de bossen jaarlijks door vier mil joen mensen bezocht worden). Erf pachters in het gebied hebben hier melding van gemaakt. SBB geeft aan dat de erfpachters wisten dat zij in een druk gebied gingen wonen en zegt niet tegen uitbreidingen te zijn omdat deze niet per se overlast hoeven te veroorzaken. Midden in het gebied is al jarenlang een tiental mensen eigenaar van de grond onder hun woning. Dit is qua omvang volgens SBB zeer beperkt, omdat het om kleine stukjes grond gaat. Op Texel zijn nog elf erfpachters van eerste woningen en twee bedrij ven aan wie SBB niet wil verkopen, men is bang dat verkoop het land schap negatief zal beïnvloeden. De feitelijke situatie is dat de tien eigenaren en de elf erfpachters totaal geen overlast veroorzaken. Ze zijn eerder voorbeelden van goed beheer. Uit opmeting blijkt dat de oppervlakte van de tien eigena ren ongeveer gelijk is aan de opper vlakte van de elf erfpachters (ca 1,5 ha). Waar is SBB nog bang voor? drie ton van het budget af moet en dat gaat volgens hem ten koste van de uitvoering in het veld. Hij wees erop dat de rapid responder voor Texelse begrippen wellicht nieuw is, maar dat er elders al mee wordt gewerkt in een gebieden waar minder inzetten van de ambu lance zijn. De ambulancedienst kent circa 1000 ritten per jaar op Texel (gemiddeld drie per dag)De meeste ritten zijn in de zomer maanden als er veel toeristen zijn. De veiligheidsregio wil dan wel twee ambulances op het eiland laten zijn. Bedoeling is dat voor het zogeheten besteld vervoer (ambu- lanceritten die niet spoedeisend zijn) ambulances van de overkant naar het eiland komen om mensen op te halen. De politieke partijen gaven aan weinig gelukkig te zijn met de plan nen waarover de bestuurders van veiligheidsregio op vrijdag 14 okto ber een besluit nemen. Nico Waerts (Texel 2010) wilde weten hoe in de toekomst met reanimaties wordt omgegaan (daar moeten volgens protocol twee ambulances bij aan wezig zijn). Volgens Smeekes kan in dat geval de traumahelikopter worden gealarmeerd. Cees Hoo- gerheide (D66) vroeg zich af of er ook voldoende rekening is gehou den met het feit dat buiten het seizoen om ook veel oudere men sen te gast zijn op het eiland. Hij nam meteen de gelegenheid om het personeel van de ambulance een groot compliment uit te delen totale hoeveelheid vis in de Wad denzee neemt de laatste tientallen jaren af. Hoewel de meningen ver deeld zijn over de oorzaken daar van, is men het erover eens dat het beter moet. Daarom werken water schappen aan nieuwe vispassa- ges, werken havens mee aan her stel van de troebele Eems, proberen natuurorganisaties mosselbanken te herstellen en werken vissers aan nieuwe technieken. Natuurorgani saties en visserijsector vinden dat er een kans ligt om een grote stap te maken in de verduurzaming van de garnalenvisserij. Als er goede afspraken zijn gemaakt met de garnalenvisserij zijn de grootste Wellicht voor hun eigen waanidee dat de duinen achter hoogbouw kunnen verdwijnen? De elf erfpachters wonen in wonin gen die allemaal in bestemmings plannen zijn opgenomen. Het idee dat hier hoogbouw zou kunnen ver rijzen, is totaal uit de lucht gegre pen. SBB lijkt door de eigen beren het bos niet meer te zien. Men zoekt onder gevallen herfstblaadjes naar spookargumenten om de grond onder de woningen van 11 erfpach ters en de 2 bedrijven niet te hoe ven verkopen. Erfpachters blijven door deze houding afhankelijk van de eenzijdige eisen en voorwaarden van SBB. Ze komen terecht (of zit ten al) in de situatie van het moeten betalen van onredelijke en zeer hoge canons. De verantwoordelijke van SBB op Texel zegt echter niet over de canon te gaan, daar weten wij niets vanaf. Dit alles maakt men- Strand(ver)slagen Badmeesters vertellen Vrijdag 2 september, 18.00 uur, groene vlag eruit. Boot naar bin nen, ander materiaal ook naar de container, 'motorihok'. Het sei zoen zit er officieel op! Het laatste dagje hebben we nog lekker weer gehad, waarvan we erg genoten hebben. Voor negen jongens zit het er badmeesteren er op en de andere elf zullen volgend jaar weer aantreden met een nieuwe lichting. We hebben de afgelopen zomer een aantal reddingen gedaan, wat betekent dat we er niet voor niets zitten. Het geeft een fijn gevoel voor het werk dat ze intussen alle maal doen. Albert Huisman (WD) bracht in herinnering dat er een paar jaar geleden met de veiligheidsregio is afgesproken dat er altijd twee ambulances op het eiland zouden zijn (als er een weggaat, komt er een ander terug met de boot), maar dat het de laatste tijd toch geregeld is voorgekomen dat er geen wagen was doordat beiden aan de overkant waren. Smeekes liet weten dat de prestaties van ambulances op één criterium wor den afgerekend en dat is de vraag of ze binnen een kwartier na alar mering ter plekke zijn. Dat is nu in 90 procent van de ritten op Texel het geval en dat blijft zo volgens Smeekes wanneer er één ambu lance en één rapid responser is. Joop Groeskamp (Texels Belang) rekende uit dat de besparing van de veiligheidsregio op Texel neer komt op één ambulancechauffeur. Hij vroeg zich af of de tweede ambulance behouden kan blijven wanneer Texel die chauffeur zou bekostigen. Smeekes rekende voor dat dat €295.000,- per jaar kost, ervan uitgaand dat er drie arbeids plaatsen mee zijn gemoeid, omdat er 24 uur per dag een chauffeur beschikbaar moet zijn. Hij wees erop dat het idee van Groeskamp niet ongebruikelijk is. 'Op de Maas vlakte in Rotterdam hebben onder nemers samen ook een ambulance gefinancierd.' conflicten over visserij versus natuur in het Waddengebied voor bij. 'We kunnen dan samen werk maken van een zeenatuurgebied met winstgevende visserij, die de regionale economie ten goede komt,' vertelt Alblas. 'We merken dat vissers hier in mee willen gaan, maar dat overheden niet willen meebetalen aan vermindering van visserijdruk. Met geld uit het Wad denfonds kan de overheid twee vliegen in een klap slaan.' Hij kan zich niet voorstellen dat men deze kans laat lopen. 'Het Waddenfonds is juist bedoeld voor verbetering van regionale economie en ecolo gie.' sen niet alleen boos en verdrietig, maar letterlijk en figuurlijk ook dood moe en ziek. Hoe verantwoord kun je als een bewuste natuurorganisa tie met het landschap, de natuur en je erfpachters omgaan? Na de raadsbrede steun om tot een goede oplossing te komen, blijkt nu dat ons college niet verder komt dan bij SBB om een coulancerege- ling te vragen (waardoor het pro bleem van uiteindelijk torenhoge erfpachtcanons natuurlijk niet wordt opgelost). De erfpachters moeten nu vertrouwen op het gezonde boe renverstand van het landelijke bestuur en de politiek. Om op Texel tot de broodnodige faire oplossing te komen. En dus om op een gezon de basis met de natuur, het land schap en niet te vergeten de bewo ners om te gaan. Henk Hilstra, De Koog. om een persoon die in paniek is weer veilig op het strand te zet ten. De nodige kinderen zijn teruggevonden en we hebben heel wat kwallenbeten behan deld. Op de laatste badmeesterdag kwam er bij paal 17 nog een Duitse vrouw, die redelijk over stuur was, naar ons toe. Haar driejarige dochtertje was al tien minuten kwijt. Met de aanwezige badmannen hebben we alles op alles gezet om haar te vinden. Na een half uur bleek het dat het meisje richting Paal 19 gelopen was., Dit waren we te weten gekomen door een oplettende toerist. De toerist vond het vreemd dat een klein meisje in haar uppie over het strand aan het lopen was. Al met al is het goed afgelo pen! Parkeren Gemini In verband met het plaatsen van een nieuwe MRI-scanner en de bijbehorende verbouwingen is er vrijdag 16 september minder par keerruimte beschikbaar bij het Gemini Ziekenhuis. Aan de achter zijde van het gebouw is de door gang naar het parkeerterrein Vrijdag om 21.00 uur begon ons eindfeest. Hierbij hebben we alle bekenden van het eiland uitgeno digd om nog even de zomer na te spreken en gezellig een biertje te drinken. Het feest was erg geslaagd! Graag willen we de gemeente bedanken voor het wederom oproepen van onze jon gens voor de strandbewaking. geblokkeerd. Automobilisten wor den die dag omgeleid naar de ingang, die ook als uitgang dienst zal doen. Waarschijnlijk zijn er die dag ook minder parkeerplaatsen beschik baar. Het advies is om, indien mogelijk, vrijdag 16 september niet met de auto naar het Gemini te komen. Ook willen we Robert Vlutters hartelijk bedanken voor zijn inzet voor ons gezelschap. ledereen bedankt voor de mooie zomer en tot volgend jaar! www. bad meesterijnl VRIJDAG 9 SEPTEMBER 2011 Prem wil naar Texel komen Presentator Prem Radhakishun komt naar Texel om zich in duur zaamheid te verdiepen. Die toezegging deed hij althans dinsdagochtend in het programma PREMtime op Radio 1In het kader van Duurzame Dinsdag was Corina Hordijk van Duurzaam Texel bij hem te gast om te vertellen over duur zaamheid. De presentator is ver klaard tegenstander van duurzaam heid, maar staat erom bekend dat hij graag mensen in zijn uitzending haalt om opvattingen en meningen te ver kondigen die niet de zijne zijn. Duurzaam Texel was uitgenodigd, omdat het ook aan de overkant niet ontgaan is dat er veel aan duur zaamheid op het eiland wordt gedaan. Samen met een andere gast ging Hordijk de discussie aan met Radhakishun, waarbij Texel geregeld aan de orde kwam. De presentator ging in op een uitnodi ging van Hordijk om zelf te komen zien waarom het eiland de moeite van het behouden waard is. Wat ik zeggen wou Groeneplaats Geacht college, Uw voornemen om de Groeneplaats te bebouwen met winkels en hore cagelegenheden heeft bij de winke liers tot grote ongerustheid geleid. Op het ogenblik heeft een aantal ondernemers het zo moeilijk dat zij zullen stoppen, met andere woor den, na het seizoen ontstaat leeg stand. Los hiervan is er ook een aantal ondernemers dat onder het minimuminkomen zit en op langere termijn zal stoppen als de ontwik kelingen blijven zoals ze nu zijn. Er is een aantal oorzaken te noe men: de concurrentie van internet, het wegvallen van de groei van de economie, het inzakken van de bouw op Texel, strengere kredietre- gels van de banken. Het gevolg op lange termijn van deze vier oorzaken is krimp van de Texelse economie. Om de werkge legenheid constant te houden, heb je een groei nodig van 2Vz tot 3 pro cent (de hoogte van de inflatie). Bij krimp van de economie zakt de werkgelegenheid op Texel terug. Het gevolg is dat het aantal inwo ners zal dalen. Dat zal voor iedereen consequenties hebben, minder leerlingen, leraren, ambtenaren enzovoorts. Inmiddels zijn drie aannemers gestopt. De achttien miljoen euro die door de Texelse bevolking is opgebracht voor de bouw van het gemeentehuis en de OSG zijn bui ten Texel uitgegeven waardoor de bouwsector, onze grootste werkge ver, in de problemen is gekomen. Gezien de eurocrisis is het onwaar schijnlijk dat wij de komende vijf jaar veel groei zullen hebben, zeker nu in heel Europa overheden moe ten bezuinigen. In dit licht bezien begrijpt ondernemend Den Burg niet dat u het tekort ten aanzien van de Groeneplaats door middel van winkels wilt compenseren. Beter zou zijn de komende vijf jaar 'pas op de plaats' te maken en te moni toren in welke mate de economie zich herstelt. Onzes inziens is dit niet de tijd voor het realiseren van grootschalige projecten in een onzekere economie. Ondernemersvereniging Den Burg. Planetree Label voor Gemini Het Gemini Ziekenhuis heeft het officiële Planetree Label voor Mensgerichte Zorg ontvangen. Met dit label erkent Planetree de prestaties en innovaties van het ziekenhuis op het gebied van zorg verlening en het bevorderen van een cultuur waarin zorgverleners samenwerken met patiënten en hun families. Het Gemini streeft naar een omgeving waar het comfort van de patiënt, zijn waardigheid en wel zijn op één lijn staan met het bieden van hoogwaardige (medische) zorg. Het Gemini Ziekenhuis is een van de eerste instellingen in Nederland die het Planetree Label ontvangt. Wereldwijd zijn er 22 instellingen die reeds een label hebben mogen ont vangen, waaronder veertien zieken huizen (waarvan één in Nederland) en acht (allemaal Nederlandse) instellingen voor langdurige zorg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5