'Hetzelfde, maar toch anders' TEXELSE 5 COURANT Wampex leeft voort als Waanzin Texel TexelEnergie stopt met Greenchoice 'Daling mestimport bij komst vergister' Sronii DINSDAG 13 SEPTEMBER 2011 Hetzelfde, maar toch anders. Een wat cryptische omschrijving van Waanzin Texel, de opvolger van de Wampex, die op vrijdag 4 en zaterdag 5 november zal wor den gehouden. De harde kern van de organisatie bestaat uit zes oud-deelnemers en -posten. De inschrijving is zondag 2 okto ber. Het besluit van Kwapsma na de laatste editie om er na dertig jaar mee te stoppen kwam voor velen ook als een schok. 'Het kwam best hard aan', vertelt een woordvoerder van Waanzin Texel die, net als de rest van de groep, vooralsnog anoniem wil blijven. 'En ons natuurlijk niet lukken. Dat zat zo geweldig in elkaar en verliep zo super gestroomlijnd. Wij hebben geen dertig jaar ervaring, maar gaan wel proberen het te evenaren. We krijgen op de achtergrond wat hulp van Kwapsma, maar moeten de klus zelf klaren. Vooral het eer ste jaar is heftig en we komen nu al dat we de Wampex met al die bij zondere opdrachten eigenlijk waanzin vonden. Toen hadden we de naam snel bedacht: Waanzin Texel. Wat ik wel wil verklappen is datje, net als voorheen, een beetje gek moet zijn om mee te doen. We hopen natuurlijk dat dit er weer veel zijn. De grote instroom van jonge deelnemers - vorig jaar geloof ik wel acht a nieuwe dingen voor volgend jaar tegen. We doen het op ónze manier en geven het een nieuwe invulling. negen groepen - was voor ons een sti mulans om een doorstart te maken. We hopen weer op veel jonge groepen, maar de oude garde is natuurlijk ook van harte welkom.' iets te groeien. De laatste maan den is het in sneltreinvaart gegaan. Het nadoen van de Wampex gaat verrassing blijven. We hebben ons suf geprakkiseerd over de naam. Totdat iemand eraan herinnerde TexelEnergie wil de samenwer king met Greenchoice, leveran cier van duurzame energie, gaan beëindigen. De coöperatie heeft plannen om met energieleveran cier De Groene Belangenbeharti ger (DGB) uit Hardenberg in zee te gaan. Dat maakte directeur Brendan de Graaf bekend tijdens de algemene ledenvergadering. Volgens De Graaf zijn er voor TexelEnergie bij Greenchoice op gebied van dienst verlening geen mogelijkheden zich verder te ontwikkelen. 'We willen veel meer zelf gaan doen.' Dan gaat het onder meer om de jaarre kening. TexelEnergie wil die graag op eigen briefpapier zetten, maar dat kan niet bij Greenchoiche. 'Maar je moet je voorstellen dat zij een paar honderdduizend van die rekeningen tegelijk moeten uit draaien en daar kun je niet zomaar een paar duizend rekeningen van TexelEnergie apart uitlichten', aldus De Graaf. 'Dat vraagt een hele ombouw van processen. Onze administratie is nu onderdeel van hun administratie en wij willen hem zelfstandig hebben.' Volgens Texe lEnergie bestaat die mogelijkheid wel bij De Groene Belangenbehar tiger. 'Ook op andere fronten kun nen we daar meer zelf doen. Het ligt dus niet aan Greenchoice dat we willen overstappen, maar het is omdat we meer zelf willen doen.' Volgens De Graaf heeft de beoog de overstap geen gevolgen voor de afnemers. Marges die nu bestaan op de levering van gas en elektriciteit blijven intact. 'Het is de gens De Graaf zou ook de zogehe ten mineralenbalans (evenwicht in een ecosysteem tussen planten, bodem, lucht, water en gebruik en afgifte van mineralen) dan een fac tor van belang worden. Op de vraag of drie vergisters op Texel haalbaar zouden zijn, liet hij weten dat één of twee exemplaren mogelijk zouden moeten zijn. Texe lEnergie werkt al een tijdje aan een vergister bij Avanti in Het Noorden en heeft zich ook over plannen van Dick Graaf voor een vergister ont fermd. Volgens de coöperatie kan met één vergister jaarlijks 20 pro cent van de benodigde hoeveel heid gas op het eiland worden geleverd. De realisatie van biovergisters op Texel leidt tot minder in plaats van meer aanvoer van mest. Dat stelde directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie tijdens de algemene ledenvergadering. De Graaf plaatste kanttekeningen bij de veronderstelling dat biover gisters, die functioneren op mest en biomassa, tot een verhoging van de import leiden. 'Dat is een verkeerde discussie.' Hij wees erop dat Texel op het moment een eigen mestproductie van 82.000 ton per jaar kent en dat er 46.000 ton van de overkant wordt geïmporteerd. In een biovergister wordt de mest gecombineerd met andere produc ten als riet, slootruigte, bermgras of afgekeurde aardappelen, waar door een mix ontstaat. Uit het ver gisten van die mix ontstaat biogas dat verder voor energievoorziening kan worden gebruikt. Wat overblijft van de mest en de biomassa is digestaat dat als meststof kan wor den gebruikt. 'Er komt dus meer mest uit dan dat erin gaat', aldus De Graaf. Hij rekende de aanwezigen voor dat voor één biovergister jaarlijks 13.000 tot 15.000 ton mest en 13.000 ton aan bijproducten als riet, ruigte of gewas nodig is. 'Zou je dus drie vergisters bouwen, dan zou je in principe geen import van mest meer nodig hebben. Maar dan moet je je wel afvragen of je voldoende bijproducten hebt.' Vol- Brandweeroefening in Oudeschild Commissarissen Rond de gasolieopslag van de CIV in Oudeschild wordt maan dag 3 oktober een grootscheep se brandbestrijdingsoefening gehouden. Daarbij zal het voltal lige brandweerkorps (55 man) worden ingezet, in samenwer king met de CIV en een bedrijf van het vasteland dat het beno digde blusschuim levert. De bedoeling is alle voorzieningen te beproeven op het terrein van het voorkomen, inperken en blussen van branden. Tot die voorzieningen hoort onder meer het leidingsy steem waarmee een olietank wordt gekoeld als een van de andere tanks in brand zou raken. Voor het maken van het blusschuim is veel water nodig, dat wordt betrokken uit de tankwagen van 23000 liter waarover de brandweer tegen woordig beschikt. De voorbereidingen van de oefe ning beginnen al in de loop van de middag. Het echte blussen is rond 19.00 uur te verwachten. Belang stellenden zijn welkom, maar wor den - net als bij een echte brand - wel op afstand gehouden. Utrechter raakt rijbewijs kwijt Een 40-jarige man uit Utrecht is vrijdagavond zijn rijbewijs kwijt geraakt op de Pontweg ter hoog te van De Koog. De man reed slingerend op een brommer, met zijn vrouw achterop, over de weg en dat werd gezien door een surveillerende politieman. Die hield het stel staande, waarna bleek dat de man teveel had gedronken en nog een aantal onbe taalde boetes had open staan. De politie vorderde daarop het rijbe wijs in. Het stel gedroeg zich volgens de politie agressief tijdens hun aan houding. De vrouw presteerde het om het politiebureau uit te worden gezet toen ze de politie hinderde bij de afhandeling van de zaken tegen haar man. Ze liep te schreeu wen en schopte tegen deuren, waarna ze ter afkoeling buiten werd gezet. Volgens een woordvoerder accepteerde de vrouw dat. De man betaalde alsnog de openstaande boetes. Rjr 1 0KTER WAGEMAKER rPYPi Wel vier blokken en daarna het Liefhebbers doen er goed aan de nu?, vroegen wij ons af. Toen bleek vijfde, alles op dezelfde tijden. Het- website www.waanzintexel.nl (nog dat er echt geen vervolg kwam, zijn zelfde, maar toch anders. Ook we met een groepje bij elkaar gaan nieuwe elementen. Verder zeg ik er zitten en begon er langzamerhand niet teveel over, want het moet een Het schaalmodel van TESO's vlaggenschip Dokter Wagemaker in Madurodam trekt de aandacht. Op bijstaande foto is te zien dat de naam niet geheel compleet meer is. f°toPoudmte) niet actief) de komende tijd goed ir de gaten te houden. Net als de media op het eiland. Want zondag 2 oktober, als om 14.00 de inschrij ving begint, zullen daarin mysteri euze berichten opduiken. In strandpaviljoen Kaap Noord werd zondag de Land Roverclub Texel opgericht. De interesse van de leden is divers, van onderlinge techni sche ondersteuning tot georganiseerde trialactiviteiten. <fou> And& vand#vneti bedoeling dat afnemers er niks van merken.' Tijdens de algemene ledenvergadering liet hij weten dat eerst bekeken is welke effecten de overstap op de afnemers hebben. 'We doen het uiteraard alleen als het goed is voor de leden van de coöperatie.' De Groene Belangenbehartiger is een energieleverancier die vanuit de agrarische sector is ontstaan en levert aan de agrarische sector. Het bedrijf laat op de eigen website weten dat het ontstond uit onvrede over de bestaande energiebedrij ven. De initiatiefnemers voelden zich daar van 'het kastje naar de muur gestuurd'. TexelEnergie ging eind 2008 in zee met Greenchoice. Het bedrijf leverde eerst gas en later ook elektriciteit aan de coö peratie. De Dansgroep Oude Dansen en volksdansers van Terschelling gaven zaterdagochtend gezamenlijk een voorstelling op de haven van Oude schild. Het Friese eiland was vertegenwoordigd met drie groepen die zich gebundeld hebben in de Vereniging Terschei linger Volksdansers. Zij kwamen met een eigen schip naar Texel om er gezamenlijk met de Texelse volksdansers een gezellige dag van te maken, ifoio Jemen van Hattumi TexelEnergie Johan Bresser en Martin van Rijswijk zijn vrijdagavond geko zen als nieuwe commissarissen van TexelEnergie. Zij komen in de plaats van Kees Groenewoud en Wim ten Have die vorig jaar werd gekozen en na een paar maanden stopte. Groene woud, wiens termijn afliep, stelde zich niet herkiesbaar. Bresser werkt als accountant op het eiland. Van Rijswijk, die aan de overkant woont, heeft veel ervaring in het internati onaal bedrijfsleven en is penning meester van de Vereniging van Eigenaren van Uterste Coogh aan het Gerritslanderdijkje. Rikus Kieft en Hans Roeper wer den herkozen als commissarissen. Kieft gaat verder als president commissaris. Roeper gaf bij voor baat aan zijn nieuwe termijn niet volledig te voltooien, maar tot de jaarvergadering van 2012 aan te blijven. De raad wordt gecomple menteerd met Marijke Eelman die vorig jaar als commissaris werd gekozen. Kieft dankte Groenewoud, één van de oprichters van TexelEnergie, voor zijn inspanningen. Groene woud maakte zich er volgens hem vanaf het begin hard voor dat Texe lEnergie als een betrouwbaar merk op de kaart moest staan. De algemene ledenvergadering van TexelEnergie trok vrijdagavond circa negentig belangstellenden naar schietsportcentrum Odysseus in Den Burg. Foto Jemen van Hettumj De 6-jarige Joris van Heerwaarden mocht zich vrijdag de 50.000ste bezoeker van zwembad Molenkoog in Den Burg noemen. Hij werd gefeliciteerd door badjuf Connie Joling. Foto March Het/nen) Succes Tjepkema in Purmerend Schapenfokker Koos Tjepkema heeft op de keuring vorige week donderdag in Purmerend zijn overwinningsreeks voortgezet. Op de kleine, goeddeels verregen de keuring was volgens toeschou wer Kars Fielmich nogal wat kritiek op de selectie door de jury. Kampi oen bij de oudere rammen werd de door Tjepkema gefokte A-ram 4380/7425, in bezit van Roozendaal uit Waarland. Het beste hok ram- lammeren bestond uit een drietal nakomelingen van kampioen 4380/7425. Alle drie ramlammeren zijn gekocht door Tjepkema. Wat ik zeggen wou Toeristenbelasting Beste Annie, Als oud-Texelaar met een abonne ment op de Texelse Courant lees ik regelmatig je column. Je laatste - over mogelijke invoering van toe ristenbelasting - las ik met extra interesse omdat ik dan wel van het eiland weg ben, maar mijn familie niet. Ik denk dan ook dat je bij je rigoureuze aanpak van zwartbe- zoekers een aspect uit het oog verliest. Ik ken je alleen uit je artike len en ik maak me dan een voor stelling van een wijze rijpere vrouw met (goed) opgevoede kinderen die net als vele anderen een leven aan de overkant hebben opge bouwd en toch regelmatig hun roots opzoeken. Het installeren van een tolheffing achter de veerboot doet me denken aan de middel eeuwse gebruiken door roofridders die daar hun bestaan mee finan cierden. Ik ga nog niet zover dat ik jullie charmante burgemeester in harnas op een zwart paard de argeloze bezoekers zie aanhouden, maar dat is vooral omdat in die tijd de vrouwen hun ijzerwerk vooral droegen om ander gevaar van bui ten af te weren. Als het haar echter ernst is, zou ik niet aarzelen om onze Alkmaarse roofridder aan het eind van de N9 te laten posteren om de Texelaars geld uit de zak te kloppen bij hun bezoeken aan de kaasmarkt, AZ en de schaatsbaan. Als meerdere plaatsen dat gaan doen, is het de vraag wie er beter van wordt en of het niet eenvoudi ger zou zijn om alles maar tegen elkaar weg te strepen. Even terug naar jouzelf. Je goed opgevoede kinderen komen uiter aard voor jou, maar zouden ze dan bij de koffie ook niet over de belas ting beginnen die ze niet hoeven te betalen als ze naar verwanten in andere plaatsen gaan? Zolang je nog leeft, zul je je daar steeds schuldiger over voelen (jouw eigen gemeenteraad tenslotte) en na je verscheiden mag je alleen maar hopen dat ze je graf nog eens bezoeken en daar niet het bonnetje van de betaalde belasting tussen het boeketje achterlaten. In toeris tenbelasting zit een aspect van vermakelijkheidsbelasting, je kunt dan maar beter zorgen dat ze dan om je lachen. In diezelfde krant staat dat de TESO overweegt de tarieven vol gend jaar te verhogen. Een aan- zetje? Gerard Witte, Alkmaar. 50.000ste voor Molenkoog Zwembad Molenkoog in Den Burg heeft vrijdag de 50.000ste bezoeker van dit seizoen ont vangen. Het was de net 6-jarige Joris van Heerwaarden die met zijn moeder Doroté voor zwemles van Joris kwam. Zwemjuf Connie Joling feli citeerde hem en gaf Joris een bon voor twee personen om een rond vlucht over Texel te maken. Deze bon was door een particulier beschikbaar gesteld. Molenkoog zegt erg blij te zijn dat dit jaar, ondanks de slechte zomer, de grens van 50.000 bezoekers is overschreden. Vorig seizoen was op de sluitingsdag de 50.000 net niet bereikt. Het openluchtbad aan de Slinger weg is zaterdag 18 september voor de laatste keer dit seizoen geopend. Dan gebeurt er nog wat leuks en honden mogen het bad weer in.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5