TEXELSE^COURANT n mmzE .txl Cjrotn e^warL-Jexels in het harL, 2 Rijk houdt rekening met Waddeneilanden 'Vertrek ambulance is onverantwoord' Aannemer start met nieuw helofytenfilter Raad schorst kritisch lid Rekenkamercommissie OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12608 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2011 Het historisch decor in de ver halen in de Mythe van Texel maken het boek een geschikt onderwijspro ject. Tennisvereni ging Deuce neemt zater dagavond vier nieuwe banen op feestelijke wijze in gebruik. 'Het samen rij den van puzzel- ritten is een goede test voor de relatie', zeg gen Marjan en Pieter van der Vis. Bij Everstekoog wordt hard gewerkt aan de bouw van de nieuwe rioolwaterzuivering voor Texel. Daarvoor worden op het terrein aan de Pontweg onder meer twee nieuwe bas sins aangelegd met breedten van 45 en 42 meter om het water te zuiveren. Op de foto een bassin van 42 meter breed en 6 meter hoog waarin vanaf volgend jaar het water wordt belucht Daarbij krijgen ingebrachte bacteriën de gelegenheid om afvalstoffen in het water af te breken. De nieuwe zuivering is naar verwachting medio 2012 klaar. Op pagina 9 meer aandacht voor de nieuwbouw, ifoio Jeroen vmHattum) Het rijk gaat bij de totstandko ming van nieuwe wet- en regel geving zoveel mogelijk rekening houden met de gevolgen voor de Waddeneilanden. Dat hebben minister Donner van Binnenlandse Zaken en de Wad deneilanden met elkaar afgespro ken. Er komt een netwerk van contactpersonen op de ministeries waarmee de Waddeneilanden regelmatig overleg zullen voeren over zaken die voor de eilanden van vitaal belang zijn. Dat moet gebeuren op initiatief van de eilan den zelf. Het secretariaat van de eilanden in Harlingen is coördine rend daarin. De afspraak met Donner is een vervolg op een convenant dat oud staatssecretaris Ank van Bijleveld van Binnenlandse Zaken, de pro vincie Friesland en de vier Friese Waddeneilanden (verenigd in VAST) in 2009 met elkaar sloten. Texel was daar toen zijdelings bij betrok ken, maar is bij de nieuwe afspraak met Donner gewoon van de partij. Een persbericht van het ministerie vermeldt dat 'de afspraken over de betrokkenheid bij de nieuwe regel geving ook gelden voor het Noord- Hollandse eiland Texel.' De afspraken werden eind vorige week op het ministerie in Den Haag beklonken en daar was burge meester Francine Giskes bij aan wezig. Bij de ondertekening van het vorige convenant in 2009 werd nog bekeken of met vier of vijf eilanden rekening moest worden gehouden. De afspraak betekent dat het rijk vooraf rekening houdt met de bijzondere positie van de eilandgemeenten ten opzichte van gemeenten op de vastewal. Daar is jarenlang voor gestreden, omdat de eilanden anders achteraf een uitzonderingspositie moesten bevechten. Eind 2012 wordt de nieuwe afspraak geëvalueerd. Het verdwijnen van de tweede ambulance van Texel is onver antwoord. Het college moet de Veiligheidsregio ervan overtui gen dat de tweede ambulance een absolute noodzaak is, ook buiten de drie maanden hoogsei zoen wanneer er wel twee ambu lances op het eiland zullen zijn. Dat stelt de voltallige gemeente raad in een gezamenlijk ingediende motie die woensdagavond tijdens de raadsvergadering raadsbreed werd aangenomen. Volgens de raad zou het beter zijn wanneer de zogeheten rapid-responder die de tweede wagen zou moeten vervan gen aan de overkant wordt ingezet. Op die wagen (voorzien van medi sche apparatuur voor eerste hulp, maar zonder brancard om mensen te vervoeren) hoeft maar één per soon te rijden (een ambulancever- pleegkundige) en niet twee zoals op de ambulance. 'In gebieden die fysiek op elkaar aansluiten, is uitwisseling van ambulances en rapid responders gemakkelijker te realiseren', aldus de raad in de motie. 'Bij Texel is en blijft sprake van een afwijkende situatie omdat er water en een veerboot tussen ons en het zieken huis zit. Twee ambulances op een eiland zijn, zoals bijvoorbeeld ook op Terschelling, geen overdaad maar een bittere noodzaak.' Alfred Schaatsenberg liet namens de raad weten dat de raadsleden niet overtuigd waren geraakt door een uitleg die Martin Smeekes, directeur ambulancezorg van vei ligheidsregio Noord-Holland Noord recent in een raadscommissie had gegeven. 'Texelaars zijn er onge rust over en dit is niet goed voor de gasten. We hebben te maken met de vergrijzing waardoor er buiten het seizoen om ook veel gasten op het eiland zijn.' Meer over de ambulance elders in deze krant. De Vries Van de Wiel beginnen binnenkort met de uitbreiding van het helofytenfilter voor de nieuwe rioolwaterzuivering (rwzi) Everstekoog tussen Den Burg en De Koog. Het bestaande filter van 3,4 hec tare wordt uitgebreid naar 9 hec tare, zodat vanaf 2012 al het gezui verde rioolwater van het eiland in het helofytenfilter kan worden nagezuiverd. Dat bestaat uit een voorbezinkvijver, zeven parallel aan elkaar lopen sloten met moeras- planten en een nabezinkvijver. Na behandeling in het helofytenfilter heeft het gezuiverde rioolwater de kwaliteit van slootwater en kan het aan het oppervlaktewater worden toegevoegd. Voor de uitbreiding van het filter wordt de komende tijd 46.000 ton grond afgegraven op het land tus sen de huidige zuivering en het fietspad langs Aurora. De grond gaat volgens hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, opdrachtgever van de werkzaam heden, naar een buurman van de zuivering zodat die zijn land kan ophogen. Op het moment liggen al hopen zand op het terrein, maar dat is volgens Hollands Noorder kwartier bestemd voor de bouw van de nieuwe zuivering. De afgelopen weken liet het hoog heemraadschap faunarasters plaatsen rond het bestaande helo fytenfilter om rekening te houden met de beschermde noordse woel- muis en de waterspitsmuis. Pro jectleider Marco Visser: 'Een helo fytenfilter is een prachtig leefgebied voor deze dieren, vandaar dat we 'Ik begrijp het niet en het niet. Ik heb niets verkeerd gedaan.' Aldus reageert Aaf van der Kooi uit Den Burg op het besluit van de gemeenteraad woensdag om haar te schorsen als lid van de gemeentelijke Rekenkamercommissie (RKC). ken en waarvan de opbrengst uiteindelijke in de 'zwarte kas' belandde. Van der Kooi: 'Ik ben niet bevriend met Van Ree en geen partij in zijn conflict, maar vond het mijn burgerplicht om de bon aan hem te overhandigen. De gemeente had ons de uitspraak van de voorzienin- genrechter opgestuurd, waar ik wel Dit besluit achter gesloten deuren verbaasd over was. Daardoor heb- werd gistermiddag bekend bij de ben we het wel in de RKC bespro- redactie, maar de gemeente, noch ken, maar omdat het onder de rech- voorzitter Cees ter is, hebben we Hoogervorst van Ik heb MetS besloten er niets de RKC wilde mee te doen. Het reageren. Van- \7©/n©©/*CrS CjedaaH heeft dus niets te middag brengt maken met mijn de gemeente een persbericht naar lidmaatschap van de RKC.' buiten. Aaf van der Kooi maakt vanaf de oprichting elf jaar geleden deel uit van de RKC, die de gemeenteraad Het college dacht daar anders over en na een gesprek met de voorzitter oordeelde de RKC (met uitzonde ring van Van der Kooi) dat ze tijdelijk helpt bij haar taak om het college moet terugtreden. De raad besloot van b en w te controleren. In die als hoogste orgaan van de gemeen- periode was ze betrokken bij zo'n te haar te schorsen. ze laten vangen. Ze worden elders op het eiland uitgezet op plekken met plasdrasoevers. Na de aanleg monitoren we drie jaar lang in hoe verre deze dieren hun weg weer terug vinden.' Het bestaande filter werd begin jaren negentig als proef aangelegd om te kijken of de filtering via moe- rasplanten in de praktijk goed zou uitpakken. Met behulp van bacte riën die zich in de wortels van de planten nestelen, wordt de ecolie- bacterie afgebroken. Meer over de nieuwe zuivering op pagina 9. tien onderzoeken naar het reilen en zeilen binnen de gemeente. Momen teel onderzoekt de RKC de Reini gingsheffing en Personeelsmanage ment bij de gemeente. Zolang dit laatste onderzoek loopt mag Van der Kooi geen zitting hebben in de RKC. Het besluit van de raad volgt vol gens Van der Kooi nadat burge meester Giskes aan de voorzitter van de RKC had aangegeven dat met Van der Kooi's aanblijven de onafhankelijkheid van de RKC in het geding zou zijn. Van der Kooi's inte griteit werd betwist nadat ze voor malig hoofd van Gemeentewerken Peter van Ree een kassabon had overhandigd. Van der Kooi had deze kwitantie (als privépersoon) ontvan gen van een Texelaar die een machi ne had gekocht van Gemeentewer- Geen onderzoek eerstedagheffing Er komt geen onderzoek naar de mogelijkheid om dagtoerismebe- lasting in te voeren. Dat voorstel van Texels Belang is woensdagavond alsnog verworpen door een meerderheid van de gemeenteraad. Het voorstel stond woensdag 31 augustus al op de agenda van de raad en kende die avond zeven voorstanders (TB, CDA, GroenLinks en D66) en zeven tegen standers, waardoor formeel de stemmen staakten en er opnieuw moest worden gestemd. Gerbrand Poster (tegenstander) was op 31 augustus afwezig. Afgelopen woensdag was de raad wel voltallig en spraken alleen TB, CDA en GL (vijf zetels) hun voorkeur uit. De coalitiepartijen (tien zetels) waren tegen. Een paar jaar geleden was er ook al een plan om dagjes mensen te gaan belasten en dat riep toen veel weerstand op. Meer op pagina 3 kom badkamers kijken INSTALLATIETECHNIEK open zat. 10.00 - 12.30u TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): ïUUOonHUVS SNELCODE HMaHaAUTO www.texelseautopagina.nl Gemeente Texel BP: Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. .txl Bekendmakingen op pagina 10 |||0

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1