Buizerds verjagen kauwen en kraaien Ecomare in zee met Helders vogelasiel TEXELSE 11 COURANT Dros: bij Hollebol wordt salami tactiek gevolgd Gerrit Gerrits beschrijft bezoek van Napoleon 'De Texelhoeve mag geen tweede Hollebol worden' VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2011 Boeren en andere ondernemers die overlast hebben van kraaien, kauwen of spreeuwen, hoeven wat betreft (aspirant-)valkenier Mart Schrieken uit Den Helder niet te wanhopen. Al een jaar of vijf verjaagt hij met zijn buizerds met succes kauwen van de Texelse veerhaven. De vangkooi waarmee hij elders in combina tie met roofvogels werkt, wordt wél toegestaan door de provin cie. Onlangs deed LTO-Noord-KAVB een oproep om overlast door kau wen en kraaien door te geven aan de gemeente. Dit om druk te zetten op de provincie om vangkooien alsnog toe te staan. Valkenier Mart Schrieken meldt nu dat de provin cie wél vangkooien toestaat, maar van een ander type dan de kooi waarvoor Wildbeheereenheid (WBE) ontheffing heeft gevraagd. Schrieken: 'Dat is een grote kooi waar ze vreten in gooien en waar de kraaien/kauwen massaal in vlie gen en, zoals in een fuik, niet meer uit weg kunnen. Nadeel is dat er ook haviken en buizerds die kooi in duiken, op jacht naar kraaien, en er 'Een salami tactiek waarbij via kleine, ondoorzichtige en onover zichtelijke stappen, met instem ming van de gemeente wordt gekomen tot iets dat planolo gisch en juridisch niet haalbaar is.' Aldus kenschetst Kees Dros de werkwijze bij De Hollebol. Dros, wiens bezwaar werd gesteund door Alice Reijnders en Frits Lan- geveld, en de leden van de com missie Bezwaarschriften zaten woensdag voor de vierde keer tegenover elkaar. Ditmaal was het de verleende omgevingsvergunning die Dros aanvocht, waarmee onder meer voorzieningen in de binnen ruimte, zoals een lift, branddeuren en een toilet, moeten worden gere aliseerd. Na bestudering van bestemmingsplannen, vrijstellin gen, beleid, aanvragen, tekeningen en verleende vergunningen kwam Dros tot de slotsom dat de omge vingsvergunning onwettig is en strijdig met het beleid. Volgens hem werkt de gemeente mee aan een situatie die onwettig is en blijft. Ten slotte stelde hij de commissie de vraag: 'Zou de aanvrager een ver gunning hebben verkregen als bij het eerste verzoek tot vrijstelling het nu vergunde was gevraagd?, waarmee hij doelde op voorzienin gen ten behoeve van de huidige horeca-activiteiten in De Hollebol, dat Nauta aanvankelijk als cultuur centrum omschreef. Het verweer van het college was beknopt: geen van de bezwaren richt zich concreet tegen datgene wat door het door Dros bestreden besluit wordt vergund. Dros kon digde aan dat het wat hem betreft niet de laatste keer zijn dat hij en de commissie Bezwaarschriften elkaar over De Hollebol zullen treffen. 'Hier doet men rustig aan, maar men doet het goed en betrouw baar.' Dat zou keizer Napoleon gezegd hebben tijdens zijn bezoek aan Texel op 16 oktober 1811De woorden werden opge tekend door Charlotte de Sor, een Franse dame met aanzien, die Napoleon vergezelde op zijn Het bezoek aan Texel betrof met name de uitbreiding van De Schans (in de Franse tijd Fort Central gehe ten) en de bouw van de nevenfor ten Redoute en Lunette, wier bouw door Napoleon zelf was verordon neerd. Voor het bezoek werd een erepoort gebouwd en op de haven van Oudeschild geplaatst, die Napoleon waarschijnlijk nooit gezien heeft, omdat hij op de Hors aan land ging. Een uitgebreid verhaal over het bezoek van Napoleon is te lezen in het jongste nummer van het blad van de Historische Vereniging. Aan de hand van bronnen en eigen onderzoek beschrijft Gerrit Gerrits niet alleen zeer minitieus het bezoek zelf, maar ook de afwikke ling ervan en de aanloop er naar toe. Hij beschrijft hoe burgemees ter (maire) Reinbach en de andere bestuurders hun plannen moesten aanpassen omdat het bezoek - dat al in het begin van september zou plaatsvinden - zo vaak werd uitge steld dat het uiteindelijk nog vrij onverwacht kwam. Ook citeert hij ruimschoots dagboekfragmenten en memoires. Daarin valt te lezen hoe een niet bij name genoemde Texelse boer met het hoge bezoek in het rijtuig meereed en onderwijl vragen moest beantwoorden 'waarop hij met een waarlijk ver makelijke eenvoud en openhartig heid antwoordde'. De boer was 'een zeer gegoede bewoner' van het eiland, maar tevens 'een soort zonderling', die 'een zekere mate van vrijmoedigheid' tentoon spreid de tegenover het keizerlijk gezel schap. Gerrits concludeert dat het hier wel eens om Corn. W. Smit kon gaan, waarvan een rekening bewaard is gebleven. Ook de rest van het verhaal is voor een groot deel op rekeningen gebaseerd, die betrekking hebben op transport, eten en drinken, wachtgeld, beveiliging en de enor me erepoort die acht of tien meter hoog geweest moet zijn. In totaal koste het bezoek ƒ1.646,- (omge rekend volgens de sleutel van het Instituut voor Sociale Geschiede nis te vergelijken met €11.024,50 in 2010). Bijna een derde hiervan werd besteed aan de erepoort, ƒ335- (€2243,75) aan eten en drin ken. Daarbij zij opgemerkt dat de keizer zelf nauwelijks at en zich daar ook de tijd niet voor gunde. 'Het blijkt dat zeer veel Texelaars', concludeert Gerrits, 'van alsmede enkele leveranciers van de over kant, van het keizerlijk bezoek heb ben geprofiteerd, maar het alreeds in slechte economische omstan digheden verkerende eiland is het beslist niet beter van geworden.' Het blad van de Historische Vereni ging kost €6,25 en is verkrijgbaar bij de boekhandel. ook niet meer uit kunnen. Het is zoals dat heet een a-selectieve kooi. De kooien waar ik mee jaag werken wel selectief en hebben een klepje. Er zit een lokkauw in en zodra een soortgenoot naar binnen vliegt, valt het klepje en kan er niets meer in of uit. Ik heb ze met drie compartimenten. Zo'n selec tieve kooi staat de provincie wel toe.' Een methode waarmee aan zienlijk minder kauwen worden gevangen, maar die volgens Schrieken in combinatie met een roofvogel die 'onrust stookt' goed werkt. 'Stel, je hebt last van 600 kauwen. Dan vang je er met de kooi zo'n honderd, die andere vijf honderd verjaag je met een roofvo gel.' In de praktijk heeft een boer of jager geen tamme kauw en al hele maal geen roofvogel. Schrieken daarentegen wel en hij is de boe ren graag ter wille. 'Ook bij overlast door spreeuwen. Die kunnen met honderden tegelijk op de stallen vallen, maar je kunt ze niet schie ten. Als ik een weekje om de dag met een buizerd vlieg, dan ben je zo duizend spreeuwen kwijt. Bij TESO, waar kauwen overlast ver oorzaken, verjaag ik ze met bui zerds. Afhankelijk van de plek waar ze zitten doe ik dat met een Ameri kaanse woestijnbuizerd of een roodstaart buizerd, die zich wat minder snel van de wijs laat bren gen. In het vroege voorjaar verjaag ik ze tegen de schemer. Ongeveer een week lang vlieg ik elke avond met de buizerd. Totdat ze weg zijn. Ze verplaatsen zich naar het NIOZ, waar ze geen overlast veroorza ken. Aanvankelijk vliegen ze nog wat heen en weer. Daarom verjaag ik in de week er op om de dag, daarna blijven ze weg. In het broed- seizoen in maart en april verjaag ik 's morgens, 's middags en 's avonds, totdat ze weg blijven. Daar gebruik ik geen vangkooi, dat heeft alleen nut op plekken waar de kau wen eten. Op plekken waar ze sla pen krijg je ze in het donker, als ook de roofvogel slaapt, alleen weg met geluid. Daarvoor gebruik ik een alarmpistool, waarvoor ik een speciale vergunning heb.' Ecomare gaat samenwerken met vogelasiel De Paddestoel uit Den Helder voor de opvang van wilde dieren. De twee organisaties hebben daarvoor een overeen komst getekend. Het centrum voor wadden en Noordzee brengt voortaan alle wil de dieren die geen zeevogel of zeehond zijn naar Den Helder. Vol gens Ecomare brengen mensen allerlei hulpbehoevende dieren naar de Ruijslaan, maar ontbreekt het daar aan tijd om telkens de juiste zorg te bieden. 'Vandaar dat we besloten hebben ons te beper ken tot zeehonden en zeevogels. Voor deze dieren beschikt Ecomare over alle benodigde expertise en faciliteiten.' Huisdieren en andere tamme die ren zoals parkieten, tamme kraai en, schildpadden en postduiven worden volgens Ecomare ook niet meer aangenomen. 'Deze dieren kunnen voortaan rechtstreeks naar Eureka worden gebracht.' Het tuin centrum aan de Schorrenweg zoekt daarna de eigenaar of zorgt voor een andere permanente oplossing. Bij De Paddestoel in Den Helder werken veertien vrijwilligers onder leiding van beheerder Laura Twigt. Het vogelasiel vangt naast alle soorten vogels ook kleine zoogdie ren op zoals egels, hazen en konij nen. Dinsdag heeft de eerste over dracht van dieren naar Den Helder plaatsgevonden. Het ging om twee jonge egeltjes die naast hun dode moeder in een nest lagen en zich nog niet zelfstandig konden red den. Martijn Mosk uit Den Burg is aan de NHL in Leeuwarden geslaagd voor de HBO-oplei- ding: Commu nicatie en Mul timedia Design. Hij liep stage bij CCCP en CZAR in Amsterdam en is nu werkzaam bij CCCP. overlast gaf, maar toen incidenteel en daarom maakte de buurt er nooit een probleem van. Nu vrezen ze dat de commerciële exploitatie veel vaker hinder zal veroorzaken, dat rokers de rust buiten verstoren en dat auto's af en aan zullen rij den. En ook de grote keuken 'in de achtertuin' doet vrezen voor over last. De bewoners waren ook niet te spreken over de manier waarop gemeente, Woontij en De Pelikaan met hen communiceerde. 'We willen niet dat Texelhoeve een tweede Hollebol wordt.' Aldus maken omwonenden bezwaar tegen het gebruik van het horecabedrijf aan de Koger- straat. De schrik kwam er goed in na een advertentie voor brui loften en partijen. Woensdag deden ze hun beklag bij de com missie Bezwaarschriften. Net als bij De Hollebol voelen omwonenden van Lunchroom De Texelhoeve zich op het verkeerde been gezet. Uit de media begrepen ze dat het de bedoeling was om in de compleet vernieuwde stolp een lunchroom te vestigen waarin ver standelijke gehandicapten onder begeleiding aan de slag gingen, zodat ze maatschappelijk actief werden. Maar die opzet van eige naar Woontij liep spaak. Om de Texelhoeve alsnog draaiende te krijgen, ging Woontij een overeen komst aan met De Pelikaan. Over dag werken er nu bewoners van het Maartenhuis in de lunchroom, maar Rob Vos van De Pelikaan maakt er geen geheim van dat hij er 's avonds ook bruiloften en par tijen wil houden, hoe meer hoe beter. Dan werken er geen gehan dicapten, maar volwaardige arbeidskrachten. Commissielid Arhur Oosterbaan vroeg zich af hoe het kan dat een zaak die vol gens hem met subsidie door Woon tij is neergezet, nu op commerciële basis wordt geëxploiteerd. Vos had een simpel antwoord: 'Ik moet gewoon pacht betalen.' In het verleden, toen het nog The- odorahoeve heette, werd er ook wel eens een feestje gehouden dat Het bezwaar richtte zich tegen het gebruik, maar volgens de woord voerder van het college van b en w beschikt de Texelhoeve al sinds 1990 over een volwaardige horeca- bestemming, waarin zowel een lunchroom als een restaurant zijn toegestaan. Hoewel het betreffen de gebied een tamelijk eind van het centrum ligt, omschrijven b en w het als 'uitgaangsgebied'. Omwonenden hebben volgens b en w rekening te houden met deze bestemming, ook als er - zoals jarenlang het geval was - geen horeca wordt bedreven.' Zo lang de exploitant binnen de regels van geluid- en andere factoren blijft en binnen de beperkingen van het bestemmingsplan, is volgens b en w sprake van een 'acceptabele woon- en leefsituatie.' Het is vol gens het college daarom niet rede lijk dat de bezwaarmakers de door hen gestelde 'rust, regelmaat en veiligheid" verwachten. De com merciële exploitatie is volgens de gemeente gewoon toegestaan. De commissie Bezwaarschriften doet uiterlijk over zes weken uit spraak. Kerkdiensten Zondag 25 september PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 10.30 u. ds. PA den Braanker, Start zondag in De Dennen. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: dienst in De Cocksdorp. De Cocksdorp: ds. P.C. Barnard, Startzondag in de Waddenkerk. Oudeschild: dienst in De Cocks- GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- 10.30 tot 11.30 Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 23 sept. 03.50 en 17.161 Zat. 24 sept. 05.44 en 18.35 i Zon. 25 sept. 06.54 en 19.45 i Ma. 26 sept. 08.00 en 20.34 i Din. 27 sept. 08.54 en 21.56i Woe. 28 sept. 09.56 en 22.46 i Don. 29 sept. 10.55 en 23.26 i Donderdag 29 september nieuwe ma: zaterdag 1 oktober springtij. Zondag 25 september zon op 7.31 u TEXELSE@COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Pip Barnard Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte voor Doopsgezind Wereldwerk. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Brigitha, heren koor. Oosterend: 9.30 u. pastor Brigitha. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u. Bezit God nog steeds de macht over alles? Wachttorenstu die, 11.20 u. Ben jij Gods rust inge- Een leven zonder feest is als e weg zonder pleisterplaats. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 0900-4636549. Telefonisch spreek uur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter. molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Weststraat, Hol- lewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat, Anne Frankstraat. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de doops gezinde gemeente, ds. Marseille. 11.00 u. Vlaswiek. 12.00 u. Texel Halve Marathon. Rechtstreekse uitzending rond dit sportevenement, met reportages en achtergronden, uitslagen en inter- Aansluitend: Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move Aansluitend Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Kees Dek kers. 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Irene Maas over twee weesjon gens en het grafveld met zelfs nog dichte urnen van rond 770 na Chr, onder de kruising Westerweg/Aken- buurt. 20.00 u. Radio Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11