'Het is nuttig zo bezig te zijn' Staatsbosbeheer versus de erfpachters Nog plaatsen voor galadiner TEXELSE 3 COURANT - Startzondag PKN Den Burg De protestantse gemeente Den Burg houdt zondag 25 september de zogenoemde startzondag. De leden vertrekken om 9.30 uur vanaf de Groeneplaats om na een mooie toeristische route neer te strijken op een locatie aan de Rozendijk in de Dennen. Wie liever met de auto gaat, kan contact opnemen met mevrouw M. Druif, tel. 318027. Wie op eigen gelegenheid gaat, moet er rekening mee houden dat in ver band met de Texel Halve Marathon een deel van de Dennen is afgeslo ten en op andere gedeelten een richtingsverkeer wordt ingesteld. Door de Westerweg en daarna de Jan Ayeweg te nemen en even voorbij Heidehof rechtsaf te slaan, is de Rozendijk evenwel bereik baar. De speciale tent is van ver herkenbaar. De dienst begint om 10.30 uur en wordt geleid door dominee Den Braanker. Aansluitend worden acti viteiten rondom het thema Liefde gehouden. Rond 13.00 uur begint een gezamenlijke maaltijd. Om 14.30 uur wordt de bijeenkomst afgesloten, ledereen is welkom. Presentatie OSG over mozaïeken Samen met leerlingen van een scholengemeenschap uit Rotter dam verzorgen VWO'ers van OSG De Hogeberg donderdag 29 sep tember een presentatie over de wiskundige betekenis van mozaïe ken in de Islamitische wereld. De presentatie vindt plaats op school en begint om 19.30 uur. ledereen is welkom. Met het nodige enthousiasme staken brugklasleerlingen van de OSG gisteren de handen uit de mouwen in de Bleekersvallei en bij de Hertenkamp aan de rand van polder Waalenburg. Met zagen en snoeischaren voerden ze volop klussen uit. Het was de eerste keer dat de zogeheten maatschappelijke sta ges in de praktijk werden uitge voerd. Leerlingen maken daarin via school kennis met vrijwilligers werk. Dit jaar zijn nog alleen de brugklassen aan de beurt, de komende jaren worden de maat schappelijke stages ook in andere klassen doorgevoerd. De leerlingen van de brugklassen HAVO en VWO gingen gisteren in de Bleekersvallei aan de slag om Staatsbosbeheer te helpen. De leerlingen van 1E en 1F van de MAVO togen naar de Hertenkamp achter Voorzorg. Zij hielpen Natuurmonumenten met het zagen en snoeien van vele meters boom singel die een omheining over woekerden. 'We snoeien de singel bij tot aan de omheining', aldus Loran Tinga van Natuurmonumen ten. 'Het snoeihout leggen we gestapeld tegen het hek aan.' De leerlingen werkten, begeleid door Natuurmonumenten en docenten, volop mee. 'Het is ver moeiend, maar leuk om te doen', liet Muriël Hatenboer weten toen ze even de zaag liet rusten. 'En het is goed voor de vogels wat we hier doen.' Rosalynn Nagtegaal vond het eveneens nuttig zo bezig te zijn. Eenzelfde geluid bij Bart Zegel en Rick van Egmond. Op de vraag of ze wel eens eerder vrijwil ligerswerk hadden gedaan, volgde een 'ja', maar ook een lange denk- pauze om te achterhalen wat dat dan ook alweer geweest was. 'In ieder geval iets op de Jozef school', aldus Rick. Jonathan Wesseling liet weten wel vaker vrijwilligerswerk te willen doen. Dat vele handen licht werk kunnen maken, bleek al snel uit de hoe veelheden hout die de leerlingen uit de boomsingel haalden en op het gras verzamelden. De brug klassen van de MAVO sloegen twee vliegen in één klap: zij com bineerden het klussen in de natuur met de introductiedagen. Jaarvergadering 10 voor Texel De vereniging 10 voor Texel houdt maandag 26 september jaarverga dering in hotel Den Burg. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Leden en donateurs zijn welkom. 10 voor Texel spant zich in voor het behoud van de natuurlijke en cultu rele waarden van het eiland. Jongerencentrum gaat weer open Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg is weer geopend. Jongeren van 10 tot en met 18 jaar kunnen er maandag, dinsdag en woensdag terecht van 15.00 tot 17.00 uur. Op donderdagavond is het jongerencentrum geopend van 19.30 tot 22.00 uur en op vrijdag avond van 20.00 tot 0.00 uur. Vanaf oktober is het centrum ook in de even weken op zaterdagavond open van 19.30 tot 23.30 uur. Volgens beheerder Justin Segerink kunnen jongeren na school met vrienden ontspannen in Time Out, maar ook poolen, tafelvoetballen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2011 en airhockey spelen. 'En we gaan weer allerlei gezellige activiteiten houden als 'So you think you can dance', een airhockeytoernooi, een filmavond, een muziekquiz en nog veel meer.' Op www.pharostexel.nl is meer te vinden over Time Out. Het jonge rencentrum heeft sinds kort ook een eigen pagina op Facebook. Segerink: 'Jongeren die belang stelling hebben, kunnen gerust een keer, met of zonder hun ouders, een kijkje komen nemen.' Mensen die vragen hebben over het skatepark aan de Elemert, de popkelder bij Time Out of andere zaken die te maken hebben met het jongerenwerk van Pharos kun nen contact opnemen met Sege rink via 06-12665690 of jsegerink@pharostexel.nl. Minder geld voor kankerbestrijding De collecte voor KWF Kankerbestrij ding heeft begin deze maand €11.266,57 opgebracht. Dat is €441,- minder dan vorig jaar, een verschil dat wellicht mede wordt veroorzaakt door het slechte weer. Ongeveer honderd vrijwilligers waren bij de inzameling betrokken. Voor het eerst dit jaar werden vooraf folders en envelopjes verspreid. 'Met wisselend succes. In wijken waar de mensen aan de foldertjes gewend waren, was dit redelijk succesvol. Het grote voordeel is dat mensen vooraf kunnen bepalen wat ze geven. Het is niet afhankelijk van wat er op dat moment in de portemonnee zit', meldt de organisatie. In de folder werd ook gemeld dat de envelopjes in de week na de collecte bij het Kruidvat konden worden ingeleverd. Op die manier werd nog €87,55 bin nengebracht. Uitgezocht wordt of er nog munten zijn ingezameld met waarde voor verzamelaars. Opval lend was ten slotte het oude biljet van ƒ250,- dat in één van de enve lopjes werd aangetroffen. Wat vindt u? Windmolens Vorige stelling: Het plaatsen van windmolens is een goede manier om de gemeen tekas te spekken. (49%) 9 Nee, geen enkele reden is goed om wind molens te plaatsen (51 239 stemmen Nieuwe stelling: Het is een goede zaak als burgers het initiatief nemen in het herstel van bos- en wandelpaden. I Wat ik zeggen wou Staatsbosbeheer is de natuurbe heerder voor de overheid, zo valt te lezen op de eigen website. Vrij vertaald is het dus een organisatie die past op de natuurgebieden die eigendom zijn van ons allemaal. Toch klopt dit niet, en zo handelt Staatsbosbeheer ook. Bij de ver zelfstandiging in 1998 zijn alle gronden, gebouwen, et cetera, eigendom geworden van deze organisatie (gewoon doorgescho ven, voor nop dus). Wie op 12 juli jl. aanwezig was in het gemeente huis, waar Staatsbosbeheer (SBB) uitleg kwam geven aan de Texelse gemeenteraad over haar handelen inzake de erfpacht, zal hier - moge lijk- een katterig gevoel aan heb ben overgehouden. Tegenover elkaar zaten een democratisch gekozen college en de eigenaar van gronden en gebouwen. In mijn beleving bleek uit niets deze gezagsverhouding. Een goed wet telijk gegeven is dat inwoners, zij nde ook grondeigenaren, eigena ren van panden et cetera, zich houden aan het geldende bestem mingsplan. Volgens mevrouw Tamara Bok, waddencoördinator inzake erfpacht bij SBB, gaat het bestemmingsplan van de gemeen te Texel echter niet ver genoeg. Echt duidelijke argumenten kon ze naar mijn mening niet aangeven (blijkbaar zijn ze er ook niet). Aan vullend voerde Bart Witte, opzich ter bij SBB op Texel en mij alleen bekend als specialist huisuitzet ting, anti-kraakbewoning en wan beheer, aan dat hij graag de licht schakelaar wilde bedienen bij een erfpachter in De Koog als deze niet thuis was. Dit als onderbouwing van de drie kernwaarden van SBB: 'rust, ruimte en duisternis', een voorbeeld dat mijn eerdere veron derstelling bevestigde. Erg conse quent worden deze kernwaarden overigens ook niet gehanteerd; op een eigen locatie van SBB, aan de rand van een natuurgebied, heeft zich een autohandelaar gevestigd. Zo om me heen kijkend, lijkt het me ook geenszins wenselijk dat SBB zich met deze materie bemoeit. Ik denk niet dat Texel zit te wachten op nog meer verwaar loosde terreinen, verpauperde, en zelfs instortende panden. Erfpach ters kunnen dit vele malen beter, dus geldt hier: 'schoenmaker blijf bij je leest'. Het is in dit verband dan ook een opdracht voor het Texelse gemeentebestuur haar verantwoordelijkheid te nemen en SBB duidelijk te maken zich niet in haar taken te mengen. Tot op dit moment loopt men teveel aan de hand van SBB; volstrekt onaan vaardbaar. Hierdoor zou ook hel derheid worden geschapen voor de Texelse erfpachters die nu niet weten waar ze aan toe zijn. De sussende woorden van mevrouw Bok zullen hier ook niet aan bijdra gen. In de praktijk blijken deze ook geenszins op waarheid te berus ten. Een paar voorbeelden: schrij nende gevallen zullen volgens SBB op korte termijn worden geholpen, dit gebeurt dus niet. Erfpachters zullen door erfpachtproblemen nooit hun woning behoeven te ver laten, een onzinnige opmerking. Zelf hebben wij dit nu al twee keer meegemaakt. De laatste keer - eind 2010 - wat minder geweldda dig dan de eerste omdat we (voor lopig) zelf een stapje terug hebben gedaan. Reden voor een dergelijke stap zal altijd een financiële zijn, bij welke erfpachter dan ook. Wij betaalden in de afgelopen jaren een kleine €200.000 (ook zo nieuwsgierig waar al dit geld gebleven is?) en gaven €75.000 uit aan verbetering in en om de woning van Dorpzicht, een Rijksmonument en ons erf pachtobject. Voeg daarbij de kos ten van juridische bijstand en het zal duidelijk zijn dat er met dit Staatsbosbeheer iets moet gaan gebeuren. Het is ook nooit onze keuze geweest het juridische pad in te slaan. Maar SBB maakt hier nu eenmaal graag gebruik van. De uitkomst is nu eenmaal redelijk voorspelbaar als de rechter moet oordelen over de door SBB eenzij dig opgestelde contractvoorwaar den. Een poging om in overleg met de NLVE (Nederlandse Vereniging van Erfpachters) nieuwe contract voorwaarden vast te stellen naar aanleiding van het op verzoek van de Kamer uitgebrachte rapport Groothuis/Zevenbergen, mondde weer uit in eenzijdige vaststelling door SBB. In ditzelfde rapport is ook aangegeven dat het niet wen selijk is dat SBB verdergaande eisen stelt dan in het door de gemeente vastgestelde bestem mingsplan, de zogenoemde één- loket-gedachte. Jarenlang hebben wij aangegeven dat met Staats bosbeheer niet te praten valt. Nu meerdere erfpachters met proble men worden geconfronteerd, wordt dit beeld door onderhandelaars, in het overleg over erfpacht op de Waddeneilanden, ook bevestigd. Dat SBB de problematiek nog steeds niet erg serieus neemt, werd op eerdergenoemde bijeen komst pijnlijk duidelijk door het voortijdig vertrek van het districts hoofd om nog de laatste boot te halen, met als excuus dat ze de volgende dag een belangrijke bij eenkomst had. Welbeschouwd zijn erfpachters van SBB op dit moment bezitters van de welbekende woeker-of koopsompolis. Daar waar al veel verstrekkers hiervan ook door de overheid op het matje zijn geroe pen en trachten regelingen te tref fen, gaat 'staatsbedrijf' SBB hier gewoon mee door. Merkwaardig, schande spreken van een man als Dirk Scheringa en zijn praktijken en een overheidsdienst die onder je hoede valt gewoon zijn gang laten gaan. Normen en waarden worden door medewerkers met voeten getre den, intimidatie is gemeengoed. Een voorbeeld uit onze praktijk: bij de laatste uitzetting/ontruiming werden dieren tijdens een door de rechter gelast transport in beslag genomen door een colonne van voertuigen van achtereenvolgens de deurwaarder, een SBB-mede- werker en de politie. En dit terwijl wij ons ten opzichte van SBB en haar medewerkers altijd keurig gedragen hebben. Zo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Maar wat wil ik hier nu mee zeggen en welke bijdrage wil ik leveren aan de discussie over de erfpacht? In eerste instantie natuurlijk een bij drage in de vorm van onze ervarin gen met het huidige SBB. Wij zijn al jaren van mening dat er met deze partij (en een behoorlijk aan tal medewerkers) iets goed mis is. Daarbij willen we gelijk aangeven dat de organisatie ook veel goede medewerkers kent, alleen niet in de juiste functies. In de afgelopen jaren hebben we een fors dossier opgebouwd. Een deel daarvan bestaat uit in het kader van de Wet Openbaarheid van Bestuur aange leverde documentatie van brief wisseling en e-mails tussen betrok ken medewerkers van SBB. Het geheel geeft een ontluisterend beeld van wat zich achter de scher men afspeelt en welke rol een Texelse medewerker hierin speelt. Deze maand zal ik deze documen tatie voor geïnteresseerden op onze website plaatsen en hierop met een advertentie in deze krant de aandacht vestigen. Als een schoffering van iedereen die nu problemen heeft met SBB zie ik de benoeming van Kees Vriesman tot voorzitter van Natio naal Park Duinen van Texel. Gezien zijn verleden een volkomen onge wenste ontwikkeling. Vriesman is namelijk oud-directeur van SBB en als architect van de huidige organi satie onder andere verantwoorde lijk voor het ter discussie staande erfpachtbeleid en ook voor onze huisuitzetting. Staatsbosbeheer heeft voldoende signalen gehad dat er op vele ter reinen veel mis is met haar organi satie, maar heeft hierop geen ant woord. Hoog tijd voor de politiek verantwoordelijke om duidelijkheid te verschaffen aan mensen die nu al jaren met deze organisatie wor stelen. Overleg met SBB zelf blijkt weinig zinvol. Het kost tijd, geld en veel ergernis, alle mooie woorden van mevrouw Bok ten spijt. Recent wapenfeit van SBB; het vergroten van de honderden hectaren grote Slufter met wel tien hectare! Het is slechts een bevestiging dat niet alleen in de erfpachtkwestie de realiteitszin van deze club volledig zoek is. Dus Henk Bleker: help. Cor Westdorp, De Cocksdorp. Er zijn nog tafels vrij voor het galadiner dat op 7 januari in Opduin wordt gehouden ten bate van het Tesselhuus. Achttien van de dertig tafels zijn al gereserveerd door bedrijven en particulieren die het Tesselhuus een warm hart toedragen en zich op deze manier willen inzetten. De organisatie heeft er alle vertrouwen in dat de tafels voor 1 december zullen zijn gereserveerd. Velen her inneren zich nog het eerste galadi ner - in 2007 -, waarvan opbrengst werd aangewend voor het organi seren van geheel verzorgde vakan tieweken voor rolstoelafhankelijke kinderen en volwassenen. Omdat het bestuur van de Stichting Tes selhuus de afgelopen jaren minder giften ontving dan voorheen is een financiële impuls noodzakelijk. Het diner-dansant belooft een werve lende avond te worden. De gasten worden niet alleen culinair, maar ook cultureel verrast. Onder meer door de swingende partyband Cartoon uit Heiloo, gespecialiseerd op het gebied van diner-dansants. Er worden 'bijzondere ervaringen' geveild en de gasten kunnen genie ten van uiteenlopen bijzondere optredens. Het kledingvoorschrift is black tie. Voor meer informatie: www.texelgaladiner.nl. ^-Familieberichten Na een dappere, maar oneerlijke strijd is van ons heen gegaan onze lieve buurvrouw Frauke Johan, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte Rob en Fenny Richard, Bianca, Nick en Daisy Hanna Gerard Elly Ger en Ina Henk en Anneke Aad en Janny Erwin, Ingrid, Mandy en Sjoerd Arjen en Grietje Frank en Marit Olaf, Andryna, Lieve Hartverwarmend was het dat zo velen ons bij het afscheid van mijn lieve man, onze vader en grootvader AART MAASDAM terzijde stonden. De belangstelling neemt het verdriet niet weg, maar geeft ons het gevoel dit niet alleen te dragen. Uit de grond van ons hart bedanken wij u voor uw steun, vriendschap en liefde, bloemen en brieven. Margreet Maasdam-Verhoeff Kinderen en kleinkinderen Den Burg, september 2011

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3