'Onevenredig zwaar getroffen' Zwemclub grijpt naast subsidie Nieuwe subsidieregeling dupeert vergrijzend KTF TEXELSE 5 COURANT Strandreiniger laat visitekaartje blinken Wat ik zeggen wou Klimbos Een mooi ingezonden stuk van de 'toekomstige' exploitanten van het klimbos. Daar staat nu precies beschreven, hoe het werkt in de poli tiek. De wethouder is achter de schermen al vanaf 17 augustus 2009 bezig met het realiseren van het klim bos. In juni 2011 is het snel even door de raadscommissie gejast, om het te legaliseren. Dat is zo snel gegaan, dat de gemeenteraad zich nu achter de oren krabt: 'Waaraan hebben we onze verklaring van geen bedenkin gen eigenlijk afgegeven?' De motie van PvdA, D66 en Texel2010, die nu door de raad is aangenomen, zegt eigenlijk al genoeg: 'We zijn niet tegen een klimbos, maar absoluut niet op die locatie.' De wethouder is van mening dat het een verrijking is van het toeristische aanbod op Texel. In heel Nederland bestaan al enkele honderden parken, dus waarom kan dat niet op Texel? Nou heel gemak kelijk, omdat Texel nu eenmaal een uniek stukje Nederland is. De Wad den- en Noordzee die ons eiland omgeven, maken dat iedereen die ons eiland bezoekt, dat unieke gevoel ervaart. Een commercieel geëxploi teerd klimbos kan best iets toevoe gen aan de waarde van Texel, maar kies dan een locatie, die wordt geac cepteerd, door de bevolking. Bij strandslag paal 21 is er al een stukje bos, dat geheel is ingericht voor dit soort activiteiten. Er ligt er al een heel groot parkeerterrein bij, dat is dus een prima alternatief. De meeste gas ten die Texel bezoeken, komen juist voor de rust, ruimte en de mooie natuur. Dat wil ik - en met mij diverse medestanders - zo houden. Wat zeggen nu de initiatiefnemers? 'We kregen op de eerder genoemde loca ties geen toestemming, omdat het gebied lag in het nationaal park Dui nen van Texel.' Daarom is dus als enig alternatief overgebleven, het bosje bij De Koog. 'We gebruiken maar een zesde deel van het bos, voor het klimbos, dus is de rest vrij toegankelijk.' Het stukje natuur is al jaren geheel vrij toegankelijk en zoals ik al eerder schreef is het een oase van rust in De Koog. De bewoners koesteren deze gebieden, waarvan er nog maar zo weinig zijn. 'Na de alge mene sluitingstijd van de horecabe drijven is het park gesloten.' De late stappers op Texel, die nog wat ver maak zoeken, lezen echt niet de bordjes die dat aangeven, maar gaan op zoek naar wat vermaak. Ze heb ben dan geen ladders nodig om de klimattributen te bereiken. De exploi tanten gaan heerlijk naar bed en politie en stadswachten (die hun han den nu al vol hebben met het hand haven van de rust in het centrum), mogen de orde bewaren op de nieu we hangplek. 'De bezwaarmakers reageren alleen maar uit emotie.' Wanneer je tegen het klimbos bent, in het drukke centrum van De Koog, omdat je het geen aanwinst voor het dorp vindt, reageer je dan emotioneel of realistisch? 'Er komen maar hon derd bezoekers per dagdeel.' Waar moet je die in godsnaam vandaan halen? Voor een familie met twee kinderen ben je €50,- tot €65,- kwijt, dat lijkt me in deze tijd wel erg veel geld. Ik heb al enkele organisatoren gesproken, die arrangementen ver zorgen voor groepen. Zij verblijven vaak een dagdeel op ons eiland en zij zien er niets in om een activiteit als het klimbos aan hun programma toe te voegen, omdat het niet iets is wat men van Texel verwacht. Deze groe pen vallen dus al af. En dan het kioskje dat gepland staat. Dat wordt natuurlijk al snel te klein en moet dan groter worden. Dan komt er waar schijnlijk een kantine, waar men ook weer uitgebreid kan dineren. En om het plan kostendekkend te maken, moet er natuurlijk volop horeca komen. Mijn probleem is dat wan neer de bestemming van het bosje wordt gewijzigd en de exploitanten het na een of twee jaar voor gezien houden, wat kan er daarna dan alle maal op die plek gebeuren? ledereen kan dat invullen, maar ik wil daar lie ver niet aan denken. Dirk Koning, De Koog. Vrijwilliger Jeroen Nauta van Ecomare droeg dinsdag bij het Teso- loket egels over aan beheerder Laura Twigt van De Paddestoel. Eco mare is een samenwerking aangegaan met het vogelasiel in Den Helder. (Foto Ecomare) Bij de Hogeberg werd dinsdag een steppekievit waargenomen. Dit is de eerste keer dat deze vogel op het eiland werd gezien. Elders in het land zijn er jaarlijks minder dan een handvol waarnemingen van deze globaal bedreigde soort. De steppekievit broedt voornamelijk in Kazachstan en overwintert zuidelijk van het broedgebied, dat door de landbouw erg is ingekrompen. De vogel is in de winter doorgaans te vinden in het Midden-Oosten, Pakistan en India. Een vergeten formulier is zwem- club TX'71 duur komen te staan. De vereniging loopt hierdoor de jaarlijkse gemeentesubsidie mis, een strop van €5000,-. 'Een een malige omissie, waarvoor we onevenredig zwaar zijn getrof fen', stelt het bestuur. Een fikse tegenvaller, juist in het jaar dat de zwemclub 40 jaar bestaat. 39 jaar lang werd de gemeentesubsidie op de rekening gestort, in 2011 niet. Waarschijnlijk door een samenloop van omstan digheden kwam het jaarlijkse aan vraagformulier van de gemeente niet op de juiste plek, waardoor het ook niet werd ingevuld en opge stuurd. Toen dit binnen de club bekend werd, bleek de termijn al verstreken. De betreffende ambte naar toonde geen coulance en ook b en w vonden naleving van de voorwaarden voor de subsidie zwaarder wegen dan het verzoek de eenmalige fout door de vingers te zien. Organisaties worden zelf verantwoordelijk gehouden voor het tijdig indienen van de aan vraag. Wethouder Hennie Huisman toon de wel enige coulance door de suggestie dan maar een (eenmalig e)investeringssubsidie aan te vra gen. Maar dat aanbod wees de club van de hand. De enige inves tering die het bestuur kon beden ken, was een duikerspak, maar gezien de samenhangende wet- en regelgeving lukte dat niet meer bin nen termijn. Bovendien leeft de angst dat de club daarmee het recht op een meer noodzakelijke investeringssubsidie verspeelt. De zwemclub heeft geen potje om het wegvallen van de subsidie op te vangen. Sterker nog, de kosten, onder meer voor gebruik van het zwembad, lopen alleen maar op. De penningmeester vreest het gat te moeten dichten met een aan zienlijk hogere contributienota aan de circa 130 leden. Waarbij de angst leeft dat hierdoor mensen zullen afhaken. In een uiterste poging het tij te keren, tekende de zwemclub bezwaar aan tegen het collegebesluit. Over zes weken doet de commissie uitspraak. De nieuwe Uitvoeringsregeling Kunst en Cultuur 2011 pakt onvoordelig uit voor vergrijzende verenigingen zoals Koninklijk KTF. Doordat voortaan per lid een subsidiebedrag wordt uitge keerd, zal bij vergrijzende en dus krimpende verenigingen, zoals Koninklijk KTF de gemeentebij- drage afnemen. 'Maar onze kos ten blijven gelijk.' Tot dusver ontvingen verenigingen elk jaar een vast subsidiebedrag. Volgens de nieuwe systematiek is het aantal leden bepalend voor de hoogte van het subsidiebedrag. Toen het bestuur van KTF hier door een ambtenaar op werd gewezen, stuurde het een brief naar b en w, waarin het college werd gewezen op de nadelige gevolgen voor ver grijzende clubs zoals KTF. Met nagenoeg geen jonge aanwas, maar wel vier a vijf leden van tegen de tachtig, ziet de penningmeester zorgelijke tijden op zich af komen. B en w merkte de brief aan als bezwaarschrift, maar de ambte naar die woensdag tijdens de hoor zitting het woord voerde namens het college zei dat de bezwaarter mijn was verstreken en dat niet het hele bestuur ervoor had getekend en beschouwde het bezwaar als niet-ontvankelijk (hierover meer in een ander artikel). De suggestie voor sponsoring, zoals bij voetbal clubs, werpt KTF verre van zich. Het bestuur wil niet in de situatie komen dat de fanfare een bedrijfsfeest moet opluisteren. In combinatie met de afbouw van subsidies, voorziet de muziekver eniging die dit jaar het 120-jarig bestaan viert op termijn niet te ont komen aan een fusie met andere muziekkorpsen. Websites gekraakt De websites van GVT, Deuce en Tevoko zijn onlangs enige tijd offline geweest, om te voorko men dat hackers schade kon den aanrichten. Toen op de site van GVT vreemde (Engelstalige) teksten verschenen, trok beheerder Gerbrand Gaaff aan de noodrem. Navraag bij de host- provider wees uit dat er een hacker actief was, bezig toegang tot de site te verkrijgen. Om te voorko men dat de hacker langs deze weg ook bij andere sites op de server zou kunnen inbreken, werd de site tijdelijk uit de lucht gehaald. Ook de sites van Deuce en Tevoko, die op een vergelijkbaar systeem zijn gebaseerd, werden kort geleden op een vergelijkbare manier gekraakt. De bouwer van het systeem heeft de lekken inmiddels gedicht en zal ook de GVT-site bin nenkort repareren. De strandreiniger van Belgisch fabrikaat gaf bij paal 9 een demonstra tie. 'Hij neemt vrijwel alles mee', was het commentaar van de strand- exploitanten. (FotoGsrard Timmerman) Strandexploitanten zijn goed te spreken over de resultaten van een reinigingsmachine die in één werkgang wier, lege flessen en andere rommel opruimt. De firma Hoogervorst uit Limmen hield woensdag een demonstratie op het strand bij paal 9. 'Het strand is ons visitekaartje', vertelt strandexploitant Jan van der Star van paal 20 en 21, op wiens initiatief de strandreiniger naar het eiland kwam. 'Het strand van paal 21en daar hoort ook het noordelijk deel van paal 20 bij, en paal 28, kregen vier sterren. De rest kreeg er drie, maar eigenlijk moet daar ook een ster bij.' Over de strandreiniging en wie dat betaalt is in het verleden veel te doen geweest. Inmiddels is het zo geregeld dat de strandexploitanten een derde betalen, de gemeente een derde en dat de rest uit de toeristenbelasting wordt betaald. Afspraak is dat vóór het hoofdsei zoen één keer het hele strand wordt gedaan en tijdens het sei zoen de delen van het strand waar veel publiek komt. Vandaar dat ook de gemeente was uitgenodigd om kennis te nemen van de demon stratie. Wethouder Edo Kooiman was met meerdere ambtenaren gekomen. Hij liet zich positief uit over het resultaat. 'Het ziet er schoon uit en het strand ligt erbij als een biljartlaken. Een schoon strand is belangrijk want negentig procent van onze gasten komt toch voor het strand.' Het is volgens Kooiman niet de bedoeling dat de gemeente de machine gaat aan schaffen. Strandexploitanten Jan van der Star en René Jager zijn enthousiast over het resultaat van de machine, die in België is ont wikkeld en waarmee inmiddels ook een groot deel van de Nederlandse kust schoon wordt gehouden. Ondanks de regen woensdag, waardoor het zand kleverig is, ruimt de machine lege flessen, plastic, stukken hout, touw, wier en andere rommel op. De capaciteit is groot. Hij heeft een werkbreedte van twee meter en reinigt met een snelheid van circa tien kilometer per uur. 'Als je hier één dag in de week mee rijdt, kom je een heel eind', vertelt René Jager. Van der Star legt uit dat het resultaat dat van de reini ger waarmee Erik de Graaf al een aantal jaren werkt overtreft. 'Hij neemt vrijwel alles mee, maar de schelpen blijven achter. Precies zoals het hoort.' Van der Star en Jager hopen dat de strandpavil joenhouders tot de aanschaf van deze machine kunnen overgaan. De wielerclub van Oosterend presenteerde het nieuwe tenue. Vlnr: Sido Overdijk, Vincent Witte, Mike Gillebaard, Tom Witte, Gerard Tim merman, sponsor Marco Drijver van de TX29, Arco Eelman, Willem Witte, Rene Mahieu, Jacob Schenk, Jordi van Nieuwkerk en Kees Boks. Op de voorgrond sponsors Arnold Kaercher en Erik ('de Duit ser') Scheidemann van Sjans. Op de foto ontbreken Marijke Stark, Andre de Ruijter, Mare Drijver, sponsor Cor Bremer van Bremers Schil ders, sponsor Pieter Bakker van BMS, Hans Witte, Rosanno Marei, Edwin van Egmond, Hans Malscheart, Martien Witte, Bart Bakker,Frans Meijer, Jan Willem Vlaming en Jabik Kooistra. foto mete wmei VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2011 Geen subsidie voor bibliotheek KopGroep Bibliotheken krijgt van de gemeente geen subsidie voor het inrichten van een bibli otheekvestiging ('steunpunt') in het Durperhonk in De Cocks- dorp. De directie had om een eenmalige bijdrage van €22.000, - gevraagd. Als de gemeente daarmee akkoord zou gaan, zou de provincie met hetzelfde bedrag over de brug komen. De exploitatie van de beoogde kleine bibliotheek, waar ook volwassenen terecht zouden kunnen, zou ten laste komen van KopGroep Bibliotheken en School- tij. B en w hebben besloten de aanvraag van de hand te wijzen. Gevreesd wordt dat het initiatief een nieuwe kostenpost veroor zaakt wat indruist tegen de bezui nigingsoperatie waarmee de gemeente bezig is. In 2010 zijn verzoeken van KopGroep Biblio theken om een eenmalige bijdrage en een structurele subsidieverho ging al afgewezen. De bedoeling is om voor 2012 het totale bedrag aan gemeentelijke subsidies met 10 procent terug te brengen. Gezin krijgt geen woonurgentie B en w willen geen urgentiever klaring afgeven voor een vrouw met twee kinderen die nu nog op het vasteland woont, maar op Texel op zoek is naar een huis. Het bezwaar dat ze tegen de weigering maakte, is onge grond verklaard. De vrouw woonde vroeger wel op het eiland, maar vertrok omdat zij op het vasteland een relatie had. Die relatie is verbroken en nu wil ze terug. B en w vinden het beëindi gen van de relatie geen reden om urgentie toe te kennen omdat het hier gaat om een enkelvoudig pro bleem dat niet op Texel is ontstaan. De regel is dat in zo'n geval geen urgentie wordt toegekend. In het bezwaar dat de vrouw tegen de afwijzing maakte, voerde zij aan dat het probleem niet enkelvoudig is omdat het te maken heeft met gedragsproblemen van een der kinderen, wat ook meegewogen had moeten worden. Bovendien zou Texel de meest voor de hand liggende woonplek zijn en in de huidige woonplaats of omgeving is het moeilijk een huis te vinden. De commissie Bezwaarschriften wees deze argumenten van de hand en het college was het daarmee eens. Geen extra geld voor bril en rolstoel Een Texelaar heeft vergeefs getracht om voor de aanschaf van een bril meer bijstand te krijgen dan door de gemeente was toegekend. Zijn bezwaar tegen de weigering is onge grond verklaard. De betrokkene had voor diverse zaken bijzondere bijstand gekre gen, maar was ontevreden over het bedrag dat hij voor de medisch noodzakelijke bril had ontvangen. B en w, in deze geadviseerd door de commissie Bezwaarschriften, stelden echter dat voldoende reke ning was gehouden met de speci fieke omstandigheden van de man en dat zelfs een hoger bedrag dan gebruikelijk was uitgekeerd. Bij het bepalen ervan was uitgegaan van de meest gunstige offerte van twee opticiens. Op de bezwarenzitting bleek dat het toegekende bedrag aan bijzondere bijstand al was besteed zonder dat de bril was aangeschaft. Volgens het college komt dit echter voor rekening en risico van de man en kan dit geen reden zijn om opnieuw bijzondere bijstand te verstrekken. Een vrouw die op grond van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) om een rolstoel had gevraagd, kreeg nul op het rekest. Het bezwaar dat zij daartegen maakte werd door b en w niet ont vankelijk verklaard omdat het te laat was ingediend. De vrouw voer de aan dat ze wegens ziekte niet eerder in de gelegenheid was, maar het college was daardoor niet overtuigd.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5