Professor de Jager wél, 200 anderen niet in Texel Halve Marathon 'Ouwe rotten' Hoven en Bakelaar mogen vooraan starten 'Heerlijk om met hardlopen je hoofd helemaal leeg te maken' VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2011TEXELSE 6 COURANT de vijfde Texel Halve Marathon. Tussen de genodigde toplopers mogen ze zondag in het voorste startvak van de vijfde Texel Hal ve Marathon plaatsnemen: Piet Bakelaar en Albert Hoven. Eerst genoemde - 'de nestor van de Texelse atletiek' - heeft een levenslang deelnamebewijs sinds hij in 2009 een Koninklijke onderscheiding kreeg en mag om die reden vooraan starten. Hoven, fervent hardloper en voorzitter van de Texelse Sport raad, prijkt als nummer vier op de startlijst. 'Toch aardig van de organisatie dat ze drie hazen voor me hebben geregeld', grapt hij. Hardlopen is voor Bakelaar (66) en Hoven (60) een ware passie. De twee 'ouwe rotten' hebben in de afgelopen decennia duizenden kilometers rennend afgelegd in trainingen en wedstrijden. Ook met organiseren en besturen hebben ze in de Texelse sportwereld ruim schoots hun sporen verdiend. Zon dag lopen ze allebei de 21 kilome ter. 'Ik ben in 1974 begonnen met hardlopen, nadat ik was gestopt met roken en daardoor meer lucht kreeg', steekt Bakelaar van wal. Hoven deed eerst aan een andere sport: 'Ik was een fanatieke voet baller. In de zomer liep ik in het bos om mijn conditie op peil te houden. Toen ik in 1980 een keer aan een strandloop meedeed en meteen vierde werd, was dat de aanleiding om ook te gaan hardlopen.' Sma kelijk herinnert hij zich een halve marathon in De Dennen, die hij op zijn zaalvoetbalschoenen vol bracht. In de jaren daarna kwamen ze elkaar steeds vaker tegen bij wedstrijden. 'Het was mijn doel om jou voor te blijven', onthult Hoven. 'Ik wilde me niet laten aftroeven door iemand van een paar jaar ouder.' Bakelaar relativeert: 'Ach, in principe loop je niet tégen elkaar, maar mét elkaar. Ik probeer gewoon Voor maar liefst 200 atleten die te laat waren voor de inschrij ving voor de Texel Halve Mara thon maar zich op de reserve lijst hadden laten plaatsen, bleek uiteindelijk toch geen plaats. Onder hen niet de 90- jarige professor Kees de Jager, die zondag aan de start ver schijnt van de loop over 10 kilo meter. Dat maakte de organisatie woens dag bekend tijdens een voor de pers belegde bijeenkomst in hotel De Lindeboom. Opvallend ook de is toename van het aantal Texelse deelnemers. Was bij de eerste editie in 2007 één op de tien op het eiland woonachtig, bij de vijfde editie is die verhouding gestegen naar bijna één op de vier. In totaal gaat het om 406 Texelaars op een totaal van ruim 1650 deelnemers. Van hen is het gros (zo'n 250) afkomstig uit Den Burg. Ook De Koog (43) en Den Hoorn (41) sco ren hoog. Volgens de organisatie maken steeds meer Texelaars de overstap van 10 naar 21 kilometer. Bijna 38 procent van hen loopt de langste afstand. Kijkend naar het totaal zijn de verhoudingen net andersom. Zo'n 41 procent van alle deelnemers loopt 10 kilome ter. De mededeling dat Kees de Jager toch meedoet, leidde tot verraste gezichten, ook bij wedstrijdorgani sator Dick van der Weide. 'Oh, dat wist ik nog niet. Dan moet ik iemand anders vertellen dat hij niet de oudste is.' Hij doelde op zijn 72-jarige stadgenoot Hans Bakker uit Den Helder, die overi gens bij nadere bestudering van de startlijst zijn meerdere ook moet erkennen in de twee weken oudere Koos Pietersma uit Leeu warden. De jongste deelnemer is Joren Bakker uit Den Burg, die gisteren zestien werd, de mini mumleeftijd om te mogen mee doen. Dat lopen ook onder de Texelse jongeren steeds populair- zelf een goede tijd te halen.' Geen bekers Als atleet kwamen ze beiden tot sterke prestaties, van crosslopen tot marathons. Toptijden op de halve marathon: 1.13 (Hoven) en 1.20.50 (Bakelaar). Krantenknip sels en bekers hebben ze echter niet of nauwelijks bewaard. 'Alle bekers heb ik weggegeven', haalt Hoven de schouders op. 'Ik heb er nog één maar daar kijk ik nooit naar', sluit Bakelaar aan. Wel heeft der wordt, blijkt uit hun grote aan tal. Eenentwintig van hen zijn pas zestien of zeventien. 'We hebben veel aanwas uit de Kidsrun', meld de Cees Goslinga, bij de organisa tie verantwoordelijk voor onder meer de inschrijving. Hij doelde op de loop voor kinderen tot zes tien jaar, die voorafgaand aan de halve marathon rond het middag uur door het centrum van Den Burg wordt gehouden. Hoeveel atleten daadwerkelijk niet kunnen meedoen, hoewel ze dat wel hadden gewild, is niet hele maal duidelijk. Drie weken na de inschrijving maakte de organisatie bekend ook geen aanmeldingen hij zijn certificaten met gelopen tij den bewaard. Als liefhebber van statistieken kan hij zo mooi jaar na jaar vergelijken. Hoven knikt: 'Ver geleken met mijn snelste tijd ben ik ongeveer een minuut per jaar lang zamer gaan lopen.' Wat vinden ze zo leuk aan hardlo pen? Bakelaar hoeft niet lang na te denken: 'Ik voel me er goed bij. Je bent vaak lekker in de natuur en je kunt het doen wanneer je zelf wilt. Ik vind het leuk om alleen te lopen, maar ook met andere mensen. Lopen geeft ontspanning en is voor de reservelijst meer te accep teren, omdat die wel erg groot werd. Tot vorige week bemiddel den Goslinga en de zijnen tussen mensen die afzagen van deelname en gegadigden op de reservelijst. 'Daar hadden we geen tijd meer voor. Sindsdien is een levendige handel ontstaan op Markplaats en Koopplein. Overigens willen we het wel graag weten als mensen onderling hebben geruild, zodat we de officiële startlijst kunnen aanpassen.' Onder de deelnemers zijn ook enkele nationale toppers, al zijn het er minder dan gehoopt. 'De kalender voor de wedstrijdlopers goed voor je sociale contacten.' Hoven sluit zich er geheel bij aan. 'Dit herken ik absoluut. Ook heb ben Piet en ik veel zittend werk. Dan is het heerlijk om buiten een stuk te gaan hardlopen en je hoofd helemaal leeg te maken. Je krijgt dan weer ruimte voor nieuwe idee- en.' Bakelaar: 'Lopen werkt relati verend. Je neemt afstand van de dagelijkse problemen.' Zijn favo riete parcours is bos en duin. 'Ik heb het liefst een zachte onder grond.' Hoven zoekt het aan de andere kant van het eiland: vanuit is nu eenmaal erg vol', aldus Van der Weide. 'Ronald Schroër en Pip Tesselaar beschouwen de halve marathon waarschijnlijk als de ultieme trainingsloop, aangezien ze komende maand meedoen aan de marathon van Amsterdam en niet te diep in hun reserves zullen willen tasten. Zij lopen eerst nog een uur in, in Den Helder. Voor de toeschouwers maakt het niet veel uit, want de meesten zal het niet kunnen schelen of ze er nu 1.11 of 1.12 uur over zullen doen.' Overigens valt niet helemaal uit te sluiten dat het parcoursrecord toch sneuvelt. Dat staat met 1.10.15 uur sinds 2008 op naam van Schroër. Jammer is dat de winnaar van vorig jaar, Mario Kröc- kert, zich met een blessure heeft afgemeld. Verheugend is wel de deelname van Yennick Wolthuizen en Benjamin Romkes, de nummer drie van vorig jaar. Alle genoemde lopers waren zondag nog actief in de Dam-tot-Damloop. Bij de vrouwen is Jacqueline Rustidge uit Kampen, de winnaar van 2009, de grote favoriet. Ande re oud-winnaars Ingrid van Lubek en Saskia van Vugt zijn onlangs bevallen. Als zij van start gaan, dan is dat waarschijnlijk op de 10 kilometer. Kanshebber voor een podiumplaats is ook de 42-jarige routinier Lucienne Groenendijk uit Den Helder. Het deelnemersveld op de 10 kilo meter ziet er bij de mannen erg sterk uit. Atleten als Mike Barsa- lyan (de winnaar van 2009), Alwin Groen, Michiel de Ruiter en Ron van Diepen worden allemaal in staat geacht een eindtijd van rond de 31 minuten te realiseren. Texe laar Jaap Witte (28) zal dat waar schijnlijk niet redden, maar heeft door een gerichte trainingsaanpak de afgelopen jaren wel veel pro gressie gemaakt. Interessant belooft de strijd met de zeventien jaar oudere Lutz Lohse te worden, die jarenlang Texels sterkste atleet was. Hij loopt normaal 21 kilome ter, maar is geblesseerd geweest en heeft daarom voor 10 kilometer gekozen. Bij de vrouwen is Suzan Nieman van AV Hera uit Heerhugowaard favoriet voor de zege. Zij liep de 10 kilometer vorig jaar al eens in 37.10. Kanshebbers voor een plaats op het podium zijn ook haar clubgenoot Talissa van der Fluit en Charissa Czech en Suzanne van der Weide van AV Noordkop. zijn woonplaats Oosterend rent hij graag langs de Waddendijk. 'En als ik op vakantie ga, neem ik mijn loopspullen altijd mee.' Nierdonor Eén ding staat vast: Albert Hoven loopt zondag mee in een speciaal rood shirt met voorop de tekst 'Word donor!' De reden is dat hij ruim negen jaar geleden een nier heeft afgestaan aan zijn zoon Mart. 'Als je voor die keuze komt te staan, kan ik iedereen aanbevelen om hetzelfde te doen. Zelf merk je er weinig van, maar je helpt er een ander enorm mee. Voor Mart en mij is 23 juli elk jaar nog een bij zondere dag, we vieren het altijd even. Ik heb nooit medicijnen nodig gehad en na een jaar kon ik weer gewoon trainen. Zo bijzonder is het dus niet dat ik nu die halve marathon loop. Ik hoop natuurlijk wel dat de mensen dat shirt zien en de boodschap in zich opne men.' Belang van sport Piet Bakelaar vindt het een mooi doel. Zelf blijft hij bescheiden: 'Ik hoop alleen dat de mensen wor den aangestoken door de loopsport.' Hoven, al jaren werk zaam in het Texelse basisonder wijs, haakt er onmiddellijk op in: 'Bewegen is zó belangrijk. We mogen ontzettend blij zijn dat de gemeente Texel de gymlessen financieel blijft ondersteunen, zodat de kinderen les kunnen krij gen van vakleerkrachten. Dat zorgt voor kwalitatief goed bewegings onderwijs. Elders in Nederland is dat niet vanzelfsprekend, hier gelukkig wel.' Niet alleen voor de jeugd is sport belangrijk, ook voor ouderen, zegt Bakelaar met een knipoog naar zichzelf. 'Sport is goed voor de weerstand, je blijft langer gezond.' Bakelaar was betrokken bij het organiseren van de Zestig van Omleidingen en parkeren Verkeer moet tijdens de Texel Hal ve Marathon rekening houden met enkele verkeersmaatregelen. De belangrijkste is dat de Pontweg in de omgeving van Den Burg tus sen 13.00 en 15.00 uur zal zijn afgesloten. Automobilisten worden via de oostkant omgeleid. Ook in delen van de Dennen wordt gemo- Energieambitie in 'Vroege Vogels' Vertegenwoordigers van de gemeente, TexelEnergie en Stichting Duurzaam Texel komen zondag aan het woord in het Radio 1-programma Vroege vogels over de plannen om in 2020 zelfvoorzienend te zijn wat betreft energie en water. De uitzending van Vroege vogels is Daniëlle Krijgsman, die vorig jaar de halve marathon van Den Helder won, heeft afgezegd omdat ze zwanger is. Onzeker is de rol van German Sil- va. De tweevoudig winnaar van de marathon van New York bewees de afgelopen jaren niet alleen in naam ambassadeur van de Texel Halve Marathon te zijn door vooral andere deelnemers te coachen en aan te moedigen. 'Maar hij heeft in de wandelgangen aangekondigd voor de zege op de 21 kilometer te gaan. In dat geval maakt hij zeker een kans.' Overigens heeft Silva ook zijn zinnen gezet op deelname aan de Iron Man, 's werelds beroemdste triatlon, die volgende maand op Hawaï wordt gehouden. De langzamere lopers moeten dit jaar voor het eerst rekening hou den met tijdslimieten. Vooral om te voorkomen dat vrijwilligers wel erg lang op hun post moeten blij ven, heeft de organisatie bepaald dat de deelnemers aan de 21 kilo meter om 13.45 uur (1.20 uur na de start) het punt van 10 kilometer moeten hebben gepasseerd en om 14.45 uur de passage bij De Worsteltent, op zo'n 3,5 kilometer van de finish. 'We kunnen bijna niet anders. Het is het euvel bij Texel en de aanleg van de kunst stof atletiekbaan in Den Burg en is ook actief binnen de dam-, schaak- en bridgeclubs van het eiland. Hoven vertelt hoe hij in 1977 vanuit Veendam naar Texel kwam. 'Mijn wereld is hier ont staan vanuit de sport. Al direct na mijn benoeming op Texel werd ik gebeld met de vraag om te komen voetballen. Ik heb zo ontzettend veel vrienden en kennissen opge daan.' Van het één kwam het ander en Hoven, die nooit een blad voor de mond neemt, werd bij de Sportraad binnengehaald als voorzitter. 'We doen vooral werk achter de schermen. Helpen clubs als er problemen zijn en behartigen de belangen van de sport bij de gemeente.' Het gesprek komt op het actuele onderwerp 'de maatschappelijke betekenis van sport'. Volgens bei de heren is die groot. 'Sport is vormend: je leert om je samen ergens voor in te zetten, te winnen en te verliezen. Dat laatste ont breekt er helaas nog wel eens aan. Vooral in het voetbal heeft de verruwing toegeslagen, dat is heel jammer. Wat je ook ziet, is dat de echte clubmensen uitsterven. Men is meer consument geworden.' Hype Over de Texel Halve Marathon zijn ze zeer te spreken. 'Een geweldig mooie loop, die op Texel veel heeft losgemaakt. Het is een hype, de vonk slaat over.' Voor andere deelnemers hebben de twee routi niers een tip: 'Niet te snel, met de meute mee, van start gaan. Dat kan je later opbreken.' Zelf laten ze zich niet meer gek maken. Hoe wel... in het voorste startvak op de boot met ruim 1.600 lopers op je hielen zal het toch niet zó een voudig zijn om rustig te blijven. Tekst en foto: Frans Hopman HopText toriseerd verkeer omgeleid. Atleten worden met een pendelbus van de Elemert in Den Burg naar 't Horntje en terug vervoerd. Auto mobilisten kunnen zolang er ruimte is terecht op de parkeerplaats bij het Haven restaurant. De parkeer plaats aan de andere kant (bij 't Horntje) wordt afgesloten. Op het noodopstelterrein wordt extra par keerruimte gecreëerd. Toeschouwers wordt geadviseerd zoveel mogelijk op de fiets te komen. de derde keer deze maand dat de ambities van Texel via Radio 1 onder de aandacht komen. Er is dan ook genoeg aan de hand, zoals het installeren van ruim 1200 m2 aan zonnepanelen in de afgelo pen maanden, het subsidiëren van energiebesparende maatregelen voor intussen al 648 woningen en de proef met elektrisch vervoer. Het programma, waarvoor de opnames woensdag werden gemaakt, wordt uitgezonden via Radio 1van 8.00 tot 10.00 uur. veel lopen: het aantal deelnemers neemt toe, maar de gemiddelde snelheid neemt af', aldus Van der Weide. Het parcours heeft geen wijzigin gen ondergaan. Wél moest de organisatie zich het hoofd buigen over de Stolpweg in Den Hoorn, die wegens werkzaamheden aan het riool voor een deel open ligt. Uiteindelijk is besloten geen bouwplaten neer te leggen, omdat deze glad kunnen worden. Gevolg is dat de atleten een stuk van enkele tientallen meters over (steen)zand moeten lopen. Als ze geluk hebben, is dat al platge walst. Nieuw is een boog met een rood doek op één kilometer voor de finish. De eindstreep ligt net als anders op de Groeneplaats, waar door de sloop van het oude gemeentehuis een stuk meer ruimte voor publiek zal zijn. Overi gens wordt de zone rond de finish afgezet met hekken. De winnaar van de loop over 10 kilometer wordt rond 12.55 uur aan de finish verwacht, die van de 21 kilometer even na 13.30 uur. Al om 11.15 uur begint er de Kids run. 's Middags is er een feestelijk programma op de Groeneplaats, waaraan wordt meegewerkt door de Texelse band Wad Zou't.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6