TEXELSE 9 COURANT 'Een adembenemend uitzicht op de Li-rivier' 'Met iets groots op iets kleins geschoten' Baggerman vertrekt uit Staten Zaak rekenkamer is 'volstrekt uniek' Weblog Op verzoek van de redactie hield Esther Schilling een week een weblog bij. Over haar eerste groepsreis, bamboe vlotten, vrouwen met lang haar, heel veel loslaten en chi neng. Hieronder een bloemlezing, het complete blog is te lezen via www.texelse- courant.nl. Vrijdag - Ik ga voor het eerst van m'n leven met een groepsreis mee en meteen maar naar China. We vliegen op Beijing, Guangzhou, Gui- lin en vanaf daar nog een busreis van anderhalf uur naar Yangshou. Al met al een reis van 25 uur. Bij de overstap in Beijing stappen ook veel Chinezen in. Nou, alles wat je hoort over slurpen en smakken bij de maaltijd klopt, hoor! Ik besluit me er maar niet aan te storen, anders ga ik een zware twee weken tegemoet wat dat betreft. Vrijdag - Ik schuif de gordijnen open: een adembenemend uitzicht op de Li-rivier met daarachter het overweldigend groene Karstge- bergte. Ik pak snel mijn camera, want er komt net een visser op een bamboevlot langs gevaren. Idyl lisch!! Later op de dag zullen er nog zo'n 300 van zulke vlotten langs varen, met kleurige parasols en iets luidruchtige bemanning, maar dat weet ik dan nog niet. We krijgen de eerste vier dagen les van teacher Li Hongshi. Van hem heb ik in Nederland al vaker les gehad, de laatste keer in mei, dus het weerzien is hartelijk. Voor Chi nese begrippen dan, want enige reserve is er altijd. Hoe zeggen ze dat ook al weer? 's Lands wijs 's lands eer. We beginnen met de hele groep, 26 personen, lekker op een grasveldje buiten, maar na een half uur is dat al niet meer te doen. Het zal zo'n 25 graden zijn en de rest van de dag trainen we binnen, onder de airco, 's Middags blijkt het 33 graden te zijn en met een lucht vochtigheid van 62% voelt dat aan als 39 graden. Ik vind het heerlijk!! Voel me als een vis in het water... Chi Neng Qigong is simpel gezegd een bewegingsvorm, waarmee je lichaam en geest in balans brengt. Da's de ultra-simpele uitleg, ik kan er uren, dagen over praten. In mijn 'Het overhandigen van de kwi tantie was niet handig, maar met het op non actief stellen van Aaf van der Kooi zet de gemeente raad wel heel grof geschut in.' Dat is de indruk van Leo Mar- kensteyn, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Rekenkamers en Rekenkamer commissies. Volgens Markensteyn is het 'vol strekt uniek' dat een lid van de Rekenkamercommissie (RKC) op dergelijke manier tijdelijk uit haar functie wordt ontheven. 'Ik ken geen soortgelijk geval.' Hij noemt het overhandigen van de kwitantie niet handig. 'Maar mijn eerste indruk is dat hier met iets groots op iets kleins is geschoten. Wat op Oud-Texelse Sascha Baggerman (PvdA) stapt uit Provinciale Sta ten. Maandag neemt ze na negen jaar afscheid van de Noordhol landse politiek. Baggerman, die tot een paar maan den geleden gedeputeerde was, heeft het te druk gekregen met andere werkzaamheden. Sinds augustus heeft ze een baan bij het Centrum voor Arbeidsverhoudin gen Overheidspersoneel (CAOP) waar ze zich als programmaleider bezighoudt met prestatiebeloning in het onderwijs. Daarnaast is ze sinds vorige maand voorzitter van de Stichting Bevrijdingspop in Haarlem en zich aan het voorberei den voor haar werk als commissa ris bij Woontij. 'Ik merkte dat ik minder tijd nam voor het werk in de Staten en dat voelde niet goed aan', aldus Bag german. 'Het kwam op een lager pitje en als ik iets doe, wil het goed doen. Dan is het beter dat iemand anders plaatsneemt in de Staten lessen op Texel roep ik altijd dat ik niet teveel vertel, dat 'doen' vooral belangrijk is. En dat is ook zo, maar er steekt zo heel veel interessants achter die mooie bewegingen. Zondag - Prachtige vlinders hier, heel grote zwarte. Helderblauwe en knalrode libellen. Ik stond op het grasveldje voor mijn hotelkamer en zag een grijszwarte kraaiachtige vogel met een lange bruine staart tegen de balkondeur. Niet per onge luk, maar tot twee keer toe leek-ie naar binnen te willen. Ik vroeg aan de mensen bij de receptie of zij een vogelboek hadden. Enige verwar ring, een vogelboek?! Of zij dan wisten welke vogel het was die ik gezien had. Toen kwam een typisch Chinees antwoord: a bird is a bird. En dan word je meewarig aan gekeken, de schouders wor den opgehaald en met een vriendelijk lachje gaan we weer verder met belangrijker zaken dan vogels. Yangshou ligt middenin het Karstgebergte, in een prachtig natuurgebied. Bijzondere ber gen, het lijken kamelenbulten. Het gebied wordt nu beschermd door de overheid, er is veel eco-toerisme. De markt waar we met mini-vans naartoe worden gebracht, blijkt gewoon een winkel straat met toeristenspul. Wel leuk, maar zelfs in de zijstraten weinig authentieks. Evengoed wat aardig heidjes gekocht voor het gezin en voor de klas van dochterlief. Haar groep is precies nu met het thema 'China' bezig. Bij terugkomst mag ik van meester Michel vertellen over mijn reis en gaan we misschien wel een uurtje Chi Nengen... Woensdag - Deze reis is een grote les in loslaten. Dit is mijn eerste groepsreis en het is een hele erva ring. Allemaal verschillende mensen met verschillende gewoontes bete kent steeds weer aanpassen. China zelf ook: de excursie op de rivier Texel is gebeurd kan natuurlijk altijd, maar zou er geen andere manier zijn geweest om dit op te lossen?' Denkt hij dat de raad legi tiem heeft gehandeld? Zijn indruk is dat bepaling 1.2 uit de integri- teitscode van de Texelse RKC ('In gevallen waarin de code niet voor ziet of waarbij de toepassing niet eenduidig is, vindt bespreking plaats in de raad') de gemeente raad wellicht handvatten biedt voor non actiefstelling. Over het over- die er wel alle tijd voor kan nemen.' De keuze om te stoppen werd eveneens bepaald door haar taken pakket in de Staten. 'Mijn hart ligt bij sociale zaken, maar daar kon ik me als Statenlid niet mee bezig houden omdat ik die als gedepu teerde in mijn portefeuille heb gehad. Ik had nu water in mijn takenpakket, ook een belangrijk onderwerp, maar daar was vóór de verkiezingen net een belangrijke nota over vastgesteld dus dat staat nu allemaal op een laag pitje.' Dat ze een paar maanden geleden door haar eigen fractie terzijde wordt geschoven toen de PvdA leden voor Gedeputeerde Staten moest aanwijzen, heeft volgens Baggerman geen rol gespeeld. Zij stond tweede bij de provinciale verkiezingen en het lag in de lijn der verwachtingen dat ze opnieuw gedeputeerde zou worden, maar een meerderheid in de PvdA-frac- tie vond dat iemand anders gede puteerde moest worden. Dat was een grote teleurstelling voor Bag- gisteren bleek geen anderhalf maar drie uur te duren, waardoor we min der konden trainen. Teacher Li trok zich er weinig van aan, hij bleef de rust zelve. Vandaag, dinsdag, zijn we voor drie dagen naar Guilin vertrokken. Met de bus drie uur, bleek veel langer. We hadden eerst nog een excursie, we gingen een wandeling maken door de rijstvel den van de Longji bevolkingsgroep, een etnische minderheid. Ruim 1900 meter boven zeeniveau. Met de bus een heel spannende tocht naar boven, vaak is de weg maar breed genoeg voor anderhalve bus en dat met een flinke vaart en veel haarspeldbochten. De haren van de vrouwelijke Longji people worden maar één keer in hun leven geknipt, op hun acht tiende. Voor die tijd mag geen man hun haren zien en daarna pas de echtge noot en de rest van de wereld. De manier waarop het lan ge haar om het hoofd wordt geknoopt heeft allerlei beteke nissen. We doen veel lan ger over de excursie dan gepland, zien de rijstvelden alleen op afstand, maar wel heel mooi en moeten op 'n hol letje terug naar de bus. Afijn, op naar 't hotel, ondertussen wel trek om 7 uur, maar voor we iedereen verzameld hebben en in een zoge naamd hotpot-restaurant wat te eten bestellen is het 9 uur. We bestellen een heleboel gerechtjes, denken we. Het blijkt genoeg voor 1 matige eter en dat moet eerst nog gekookt worden in bouillon op de tafel. Met 6 personen zitten we het gaar te kijken... We hebben dikke pret en ondertussen geen trek meer. Terug in het hotel blijkt dat het trai ningscentrum ons alleen gedurende de ochtend plaats te wil bieden. Het heeft iets te maken met overheids bemoeienis. Dus de beroemde hea ler uit het trainingscentrum van dr. Pang die ons les zou geven en waar handigen van de kwitantie: 'Leden van een RKC moeten extra op hun tellen passen, onder meer als het gaat om nevenfuncties, etc. Er wordt op een bijzondere manier naar je gekeken. Belangrijk is dat je geen dingen doet waarop ze kun nen schieten.' Over de inmenging van de burgemeester met de RKC. 'De Rekenkamer is onafhankelijk en richt zich primair op de raad. Dus dat maakt haar bemoeienis het wel bijzonder. Maar het is wel german, vooral omdat er geen sig nalen waren dat ze het verkeerd deed. Ze nam daarna toch plaats in de fractie. 'Maar dan moet je wel een nieuwe plek zien te vinden.' Bij het CAOP wordt Baggerman verantwoordelijk voor experimen ten met verschillende vormen van prestatiebeloning in het basis-, voortgezet en middelbaar beroeps onderwijs. De experimenten wor den uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Onderwijs en bege leid door onder de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Onder lei ding van Baggerman wordt de komende tijd de precieze opzet van de experimenten besproken met sociale partners, schoolbestu ren en de betrokken wetenschap pelijke instellingen. Na haarvertrek, blijft Nel Eelman (CDA) als enige van Texel afkomstig Statenlid over in Haarlem. Baggerman woonde op Texel toen zij in 2003 in Provin ciale Staten werd gekozen en ver trok naar Haarlem nadat zij in 2007 gedeputeerde was geworden. ik de reis eigenlijk voor heb geboekt, van wie wij een dag les zouden krij gen, die zien we waarschijnlijk maar even. En van les in healing zal al helemaal geen sprake zijn, want we blijken daar te gaan trainen met 100 Chinese Qigongstudenten. Ook leuk. Woensdag - Vanmorgen zouden we in een buitenwijk van Guilin een Zhineng Qigong trainingscentrum bezoeken. De reden waarom ik deze reis geboekt heb, les krijgen van een beroemde vrouwelijke hea ler. Gisteren verhaalde ik al over hoe deze reis een levensgrote les in los laten is; vandaag meer van dat; de ochtend trainen met 100 studenten onder leiding van de bewuste mevrouw bleek een groepje van dertig en zonder haar. De healer was naar een ander centrum. Had ook weer iets te maken met de overheidsbemoeienis. Wij kunnen ons er geen voorstelling van maken, hoe die dingen hier werken. Ik kan er zelfs niet expliciet over schrijven als ik niemand in problemen wil brengen. Een busrit door de buiten wijken die steeds armoediger wer den en daar waren we op een ter rein met gebouwen, bomen, tegen een van de beroemde bergen hier aangebouwd. Teacher Li was met ons mee, wat fijn was want nie mand sprak verder Engels. We wer den in een gebouwtje verwelkomd met applaus. Een zaal vol stoelen en vooral oudere Chinezen. Deze mensen komen hier echt trainen vanwege gezondheidsproblemen en daar hebben ze dus nogal wat voor over. Het was een allerharte lijkste ontvangst, we hebben onder leiding van teacher Li en teacher Lui getraind en daarna een healing cir kel gedaan. Klinkt misschien wat zweverig, maar mensen reizen hier lange afstanden om bij zoiets aan wezig te kunnen zijn, zoveel effect heeft dat. De week van... Kees Dros De volgende blogger in de serie De week van... is Kees Dros, die als president-commissaris van veer dienst TESO vooruitblikt op de jaarvergadering en als mede-orga nisator kan rapporteren over de Texel Halve Marathon. geoorloofd. Zelf zou ik er terug houdender mee om zijn gegaan en het op een nette manier, binnens kamers hebben opgelost.' Over de opmerking van Van der Kooi dat het college van b en w inzage heeft in de notulen van de RKC. 'Dat is mij niet bekend. Zelf ben ik voorzit ter van de rekenkamer van de pro vincies Brabant en Limburg en ik weet zeker dat Gedeputeerde Sta ten geen inzage hebben in de ver slagen van onze vergaderingen. Als dat op Texel wel zo zou zijn, dan zou ik dat merkwaardig vin den. Rekenkamers zijn onafhankelijke organen, dat betekent dat die een onafhankelijke en vrije rol hebben om onderzoek te doen naar de doelmatigheid, doeltreffendheid en de rechtmatigheid van gemeenten en provincie. Pas als we klaar zijn met ons werk, krijgen bestuurders inzage in onze eindrapportage.' Workshop fotografie In samenwerking met het IVN ver zorgt de SWOT op de woensda gen 19 en 26 oktober een work shop fotografie. Het thema is 'Herfst in de dorpen op Texel'. Onder leiding van Peter Ampt wordt op 19 oktober een bezoek gebracht aan De Cocksdorp. Een week later is de natuur in en rond De Waal aan de beurt. Beide workshops duren van 13.30 tot 16.30 uur en zijn zowel geschikt voor beginnende als voor ervaren fotografen. Deelname is gratis, maar aanmelding vooraf is wel noodzakelijk. Per workshop kun nen maximaal zes personen deel nemen. Deelname is gratis, aan melden noodzakelijk. Dat kan via de SWOT, tel. 312696 of e-mail- adres swot@texel.com. Wat ik zeggen wou TESO Als een van de eersten uit de bus komend, spoedde ik mij met mijn bootkaart - die aangaf dat ik nog dertien afwaarderingen te goed had - naar een poortje. Toen ik mijn kaart op de groene stip legde, verscheen een groot rood kruis in de display. Tevens las ik dat mij de toegang geweigerd werd en dat ik mij bij het loket moest vervoegen. Er gingen nog net geen bellen rinkelen. Ik voel de mij alsof ik in een winkel wat gejat had en dat ik bij de kassa de bevei liging kon laten verwijderen. Ik sloot mij aan achter de rij toeristen die, nadat ze te horen kregen wat ze moesten betalen, omstandig hun portemonnee trokken en met groot geld betaalden. Toen ik eindelijk bij het loket aangekomen was, heb ik mijn grieven gespuid wat mij - dacht ik - niet in dank werd afgenomen. Natuurlijk wist ik wel dat die dertien afwaarderingen er lang geen dertien meer waren. Maar je kunt zelf ner gens zien wat je nog tegoed hebt. Als de display die mij aan de schand paal nagelde, aangeeft dat mijn tegoed op is, moet het toch ook mogelijk zijn dat bij iedere afwaarde ring aangegeven wordt wat je nog tegoed hebt? Directeur Cees de Waal weet wel te vertellen dat er goed gebruik gemaakt wordt van de online reser veringen, maar vergeet te vertellen dat de voorlichting aan de voetgan ger-kaarthouders een puinhoop is en allesbehalve klantvriendelijk. J.N. Botter, Den Burg. De jaarlijkse herdenking op 4 en 5 mei krijgt met ingang van vol gend jaar een andere opzet. Bedoeling is de naoorlogse gene raties meer aan te spreken. Ook bij de lustrumherdenking in 2015 zal het traditionele programma vervangen worden door iets nieuws. De gemeente roept de bevolking op suggesties te doen. Tot dusver wer den op 4 mei vooral de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. Dat gebeurde met een her denkingsdienst in de kerk, gevolgd door een stille tocht met kransleg- ging bij de monumenten aan de Kogerstraat. Een andere koers werd al ingezet door de afgelopen jaren Brouwerij De Boei te bezichtigen In het kader van de Nederlandse Brouwerijdagen is brouwerij De Boei in het Ambachtscentrum aan de Rommelpot nabij Den Hoorn zondag 25 september voor publiek geopend. Onder andere omstandigheden vindt het brouwen aan de Rommelpot plaats als het ambachtscentrum gesloten is, maar voor de gelegen heid wordt de brouwerij tijdens het brouwen opengesteld. De brouwerij is geopend van 12.00 tot 17.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Bezoe kers kunnen het brouwproces mee maken, krijgen uitleg van de brouw meester en kunnen bierbrood en bierkaas proeven. Ook kunnen distil leerderij, de (kruiden)tuin en de boer derijdieren bezocht worden. De andere ambachten zijn deze dag VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2011 Reactie TESO: Het afgelopen jaar is een uitdagend jaar geweest vanwege de overgang naar een geheel nieuwe verkoop- en toeganginfrastructuur. Wij bieden onze welgemeende excuses aan voor overlast die onze klanten daar mogelijk van hebben ervaren. TESO constateert dat ondanks deze over last een groot aantal voetgangers inmiddels vertrouwd is geraakt met de nieuwe elektronische toegangs poortjes en daar naar tevredenheid gebruik van maakt. Het toenemende gebruik van deze toegangspoortjes heeft in de maanden juni, juli en augustus 2011 zelfs geleid tot een afname van 17,3 procent van het aantal transacties bij het loket ten opzichte van dezelfde periode in 2009, het jaar voordat het project vervanging verkoopautomatisering van start ging. Met als gevolg kortere rijen voor de loketten, waardoor daar meer ruimte ontstaat om mensen die daar prijs op stellen persoonlijk van dienst te kunnen zijn. TESO drukte altijd een overzicht van de resterende overtochten direct op de pas. In technisch opzicht is er helaas geen goede mogelijkheid voorhanden om het resterende aan tal overtochten op te pas te kunnen blijven drukken. Wij realiseren ons dat veel reizigers deze service erg prettig vonden. Op dit moment is het zo dat als een pas wordt afgewaar deerd door een voetganger direct op de display bij de poortjes te zien is wat het resterende tegoed op de pas is. Dit wordt dus bij iedere afwaardering getoond en niet alleen bij de laatste. Daarnaast kan iedere klant het tegoed opvragen bij onze lokettisten. Ondertussen werkt TESO aan verbeteringen op dit vlak om het gebruik van de pas te vergemakkelij ken. ook veteranen van naoorlogse vre desmissies bij de herdenking te betrekken. Zo vertelde veteraan Hans Bergamin uit De Koog de schooljeugd over zijn ervaringen in Bosnië. De verwachting is dat de veteranen in de nieuwe invulling een rol willen blijven spelen. Het 4/5-meicomité heeft dorpscom missies en jeugdraad al benaderd om met suggesties te komen, ook voor de lustrumherdenking in 2015. De bedoeling is dat ook het traditio nele programma, met het inhalen van het bevrijdingsvuur, parachute springen en de intocht van oude voertuigen, aan te passen. Mensen met suggesties kunnen reageren via e-mailadres vooriichting@texel.nl. niet geopend. In heel Nederland zijn tijdens de Brouwerijdagen zo'n vijftig bierbrou werijen geopend. De Texelse Bier brouwerij aan de Schilderweg ver zorgt vier rondleidingen op zaterdag. Startzondag De PKN-Waddengemeente viert zondag Startzondag in De Cocks dorp. Deze begint om 10.00 uur met een dienst in de Waddenkerk met voorganger dominee Barnard uit Oosterend. Na de dienst wordt gezamenlijk koffie gedronken, waarna de aanwezigen vertrekken voor een verrassingstocht. De gemeente zorgt voor soep, de bezoekers dienen zelf een lunch pakket mee te nemen. Voor de kinderen wordt een speciaal pro gramma verzorgd. Rond 15.00 uur is iedereen weer thuis. Voor het nieuwe programma Moet ten huwelijk vraagt. Zij nemen het je me niet wat vragen? maakte heft in eigen hand, roepen de SBS6 woensdag opnamen op De hulp in van Tooske Ragas en Traanroeier. Het programma gaat overvallen hun prins op het witte over vrouwen die niet langer wil- paard. len wachten tot hun vriend hen ir,iomjmi Nieuwe invulling herdenking 4 mei

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9