Tevoko geeft voorsprong weg Logeerhuis Texel TEXELSE 11 COURANT Waalder jeugd in ban van Wampex Aspergeracenegerzoen en potje gebakken lucht Rode sok voor bakboord, groen voor... DINSDAG 27 SEPTEMBER 2011 ergens anders gaan ze appels ver zamelen, een lied maken, een vlag ontwerpen, boerengolf spelen en wat al niet meer.' Na het laatste blok blijken de verschillen klein. Uitiende- lijk winnen Kooger en Verschoor met slechts een half punt voor sprong op groep 2. Deelnemers en organisatie zijn na afloop dik tevreden. 'Volgend jaar weer, daar kunnen we niet meer onderuit', vertelt Samantha. Thera: 'We hadden al diep respect voor de organisatie van de Wampex, maar nu helemaal.' Samantha: 'Voor deze eerste Wampex was vier groepen precies goed. Volgend jaar mogen er meer meedoen, maar maximaal tien.' Thera: 'Het blijft natuurlijk een Waalder evenement, in elke groep moet minimaal één Waalder zitten.' Voor kinderen van zes tot tien heb ben Pauline Tjepkema en Ingrid Pastoor een mini-Wampex georga niseerd. 26 kinderen doen in het dorp een speurtocht van schatkist naar schatkist, waarbij allerlei spel letjes worden gedaan. Achter de schermen COLUMN die ik eerder had ingehaald, gingen nu mij voorbij. Gelukkig gaf het zicht op Den Burg nieuwe hoop en dankzij de aanmoedigingen en de aanhoudende stroom verfrissende sapjes die door vrijwilligers werden aangereikt, bereikte ook ik de finish. Moe maar voldaan (in mijn Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko begon het sei zoen met een valse noot. Tegen Wham Wham uit Zwaag werd in Hoorn met 3-2 verloren, terwijl Tevoko na twee sets nog een voorsprong van 2-0 had. Tevoko startte met de linkshandige Lennard Wieringa op de bank, ter wijl Berry Koning de spelverdeling voor zijn rekening nam in verband met de afwezigheid van de waar schijnlijk nog langdurig gebles seerde Jitze Beintema. Tevoko had nog maar weinig training in de benen, wat met name in de fijnaf stemming zichtbaar was. De pas sing verliep wisselvallig, waardoor de aanval slechts met moeite bediend kon worden. Tevoko liep daardoor in de eerste set voortdu rend achter de feiten aan, maar won toch met 23-25. In de tweede set maakte Tevoko minder fouten, waardoor de druk meer bij Wham Wham lag. Dankzij bij vlagen zeer wisselvallig spel van de tegenstan der kon Tevoko vrij eenvoudig uit lopen naar 20-25. Hierna begon het spel te haperen. Er kroop wat gemakzucht in het spel van Tevo ko, al had met name Gerben van de Dijk enkele prima verdedigende momenten. Met scores van 25-16 en 25-20 trok WhamWham de stand gelijk. De beslissende set was typerend voor de hele wed strijd. Wham Wham nam een snel le, grote voorsprong en bij 8-2 werd van speelhelft gewisseld. Normaal gesproken een veilige voorsprong, maar de eilandbewo ners konden terugkomen, mede door een goede opslagserie van Marco Tuntelder, en pakten zelfs een schijnbaar beslissende voor sprong van 11-13. Daarna ging het echter weer fout en zag Tevoko de set en de wedstrijd alsnog met 15- 13 verloren gaan. Volgende week staat de thuiswed strijd tegen Reflection uit Hoog woud op het programma. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Koeien melken, een topram keu ren, suikerbieten kegelen en een aspergerace. Slechts een greep uit de vele opdrachten tijdens de jeugdwampex die vrijdag en zaterdag in en rond De Waal werd gehouden. Het is al donker als een groepje van vier jonge Wampexers zich om een uur of half negen meldt op hoeve Concordia nabij De Waal. De rebus waarmee ze de stal in komen, wijst de weg naar Kadijksweg 19. Maar niet nadat ze de boerderij eerst een keer voorbij waren gefietst. Want zo makkelijk is het niet, hun eerste Wampex. De fietsen zijn aan de kant gezet als boer Marcel Witte vertelt dat ze hier koeien mogen mel ken. Geen echte koeien, want sinds enige tijd gebeurt dat op Concordia volautomatisch door een melkrobot. In de stal staat een echte kunstkoe. Opdracht is in vier minuten zoveel mogelijk melk uit de uier te krijgen. Nadat Witte het heeft voorgedaan, duiken ze onder de koe en gaan enthousiast aan de slag. Als Witte aan het eind het resultaat meet, blijkt er ruim tweeëneenhalve liter in de emmer te zitten. Hij overhandigt ze een envelop met daarin een eti ket van een fles appelsap. Na enig denkwerk zijn ze er uit: fruitkwekerij Molenbuurt van Kees Keyser. Daar mogen ze zelf een etiket voor een fles appelsap ontwerpen. Tweede opdracht is te schatten hoeveel kilo appels er in een kist zitten. Tegen die tijd is het kwart over negen, tijd om de noodbrief open te trekken. Want een rit naar Ora et Labora aan de Zaandammerdijk zit er niet meer in. Leeftijdgenoten die daar wél zijn geweest, mochten hun neus boven potjes met allerlei luchtjes houden. Eucalyptus, thinner, paardenpoep en een potje dat nergens naar ruikt. Post Marco Witte houdt een koe kenpan omhoog: gebakken lucht dus. De noodbrief verwijst naar de schuur van schapenfokker Koos Tjepkema, waar een groepje met een kruiwa gen af en aan rijdt met strobalen en die op elkaar stapelt. In de schuur staat een stoere ram die moet wor den beoordeeld op eigenschappen als karakter, uitstraling en vacht. Dan zit het eerste blok er op. Terwijl de jeugd op strobalen uitrust, gaan de limonade en negerzoenen rond. Precies het sfeertje dat initiatiefne mers Samantha Kooger, Thera Tjep kema en Wanda kennen van de echte Wampex. Thera heeft er al een keer of drie aan meegedaan. 'We zijn echte Wampex-kinderen', verwijst ze naar haar ouders die trouwe Wampexgangers zijn. Samantha: 'Ik kom zelfs uit een Wampex- familie', doelt ze op het team van de familie Kooger. Ook voor de komende drie blokken hebben ze een hele reeks opdrachten voor de jeugd in petto. Vanaf de scha penboerderij lopen de veertien deel nemers naar De Waal, waar allerlei uitdagingen wachten. Er moet een tent worden opgezet en afgebroken, er is een geheugenspel en door te tasten moeten ze raden welke voor werpen onder een kleed liggen. Dat valt nog niet mee. Zo wordt een tandenborstel verward met een pen. Het tweede blok eindigt in de kleine uurtjes, waarna wordt overnacht in dorpshuis De Wielewaal, 's Morgens vroeg worden ze gewekt met de schoolbel. Dan volgen het derde en het vierde blok en blijkt dat er ook een natte opdracht is. Aan de over zijde van het meertje langs het Waalenburgerdijkje wachten vragen die moeten worden beantwoord. De meeste deelnemers kleden zich net jes uit, maar Melinda Kooger en Kathelijn Verschoor zijn dermate fanatiek dat ze met kleren en al het water induiken en na afloop drui pend op de fiets stappen naar de volgende opdracht. Bij Bert Keijser is een aspergerace, op Tienhoven gaan ze suikerbieten kegelen, weer Annemarie van Heen/vaarden, Jim Boogaard, Serge Smit en Inse Wetsteen proberen op hoeve Concordia zoveel mogelijk melk uit een kunstkoe te melken. geval een understatement) stortte ik mij in het feestgedruis op de Groeneplaats. Weer bijgekomen kon ik niet wach ten om mijn shirtje af te halen, dit keer een fraaie paarse. Een vrijwil liger stopte me ook een stel sok ken toe. Rood en groen, was er niet een foutje gemaakt? Maar ik zag iedereen er mee lopen. Ik las de verpakking. De sokken symbo liseren de nautische verbonden heid van de halve marathon. Rood dien je bakboord (links) te dragen, groen stuurboord (rechts). Ik kan natuurlijk niet wachten ze aan te trekken. Uiteraard bij een passen de gelegenheid. De eerstvolgende is volgens mij de aandeelhouders vergadering van TESO, komende vrijdag. Gerard Timmerman Wat was het weer een feest zon dag. Samen met nog 1649 hardlo pers in één lang lint de boot af, waarbij ik vanuit mijn ooghoek Emile Roemer ons glimlachend op weg zag toeteren. Het SP-boeg- beeld kreeg hulp vanuit de stuur hut van TESO, waar het oorverdo vende loeien van de misthoorn samen met de enorme menigte op de haven mij de rillingen bezorg de. Het feest hield niet op bij de boot. Op veel plekken langs het traject stond een enthousiaste menigte en ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat dit perfect georgani seerde evenement steeds meer kijkers trekt. Op elke kruising en op elke doorkomst hoorde ik aanmoe digingen, zoals in de Dennen van de Duitse Texelfans Volker und Inge Herald. 'Hee Gerhard, geht gut', hoorde ik ze schreeuwen. Onderschat het effect van zo'n aanmoediging niet. Ik spreek natuurlijk alleen uit eigen ervaring, maar als je ruim 21 kilometer hard loopt, zijn er altijd moeilijke momen ten. Dan kan een heuveltje zijn, een bochtje, een hobbelig paadje of iets anders dat het ritme verstoort. Ook een pijntje in je kuit of een steek in je zij. Meestal is het niks, maar als het lichaam vermoeid raakt, kan de klad in het tempo komen. Dan kan een goed getime de aanmoediging vanuit de berm je vleugels geven. Eigenlijk begon het feest al op de Schulpengat, waar al die 400 Texelse hardlopende een soort reünie hielden. Een kakofonie van kletsende en bananen etende Texelaars, waar Jan Bakker met zijn accordeon maar net bovenuit kon riedelen. Ik zag lopers in polo naise over de boot gaan en mee deinen op Van voor naar achter, van links naar rechts. Waar Texelaars doorgaans pas geruime tijd na het welkomstband je van TESO naar de auto gaan, doken velen ditmaal al na het ver laten van de Helderse haven de trap af om een gunstige startplek op het bovendek te veroveren. Daar werd de sfeer opgeluisterd met opzwepend getrommel, in afwachting van het openen van de klep. Om me heen kijkend zag ik een De Koog geeft zege uit handen SV De Koog heeft zondag de eerste nederlaag van het seizoen geleden. De ploeg ging op eigen veld voortvarend van start, maar verzuimde tegenstander Graft- dijk de genadeslag uit te delen. Dat werd in de tweede helft genadeloos afgestraft: 1-2. De Kogers wonnen hun eerste drie wedstrijden en leken vast van plan ook de vierde winnend af te sluiten. Ze beleefden een droomstart, want dankzij een treffer van Bart-Jan Grisnigt stond het al na twee minu ten 1-0. Maar in plaats van direct door te stoten, leek de twijfel toe te slaan en legden ze zich teveel op de verdediging toe. Tot geluk van de gasten, die de gelegenheid kre gen zich te herstellen van de schrik en het initiatief overnamen. Maar heel af en toe lukte het De Koog een tegenaanval op te zet ten. Veel vaker werd de bal al snel verspeeld, waarna de spelers van trainer Jan Loew hard moesten werken om deze te heroveren. Thijs van Veen zorgde met een fraai afstandschot voor een lichtpuntje. Tot een treffer leidde dat niet, want de keeper kon nog net redding brengen. In de tweede helft speelde de thuisploeg veel aanvallender. Er kwamen ook kansjes, maar tot doelpunten leidden die niet. Fraai was de stiftbal van Fotoci Camarea. Hij passeerde de keeper, maar een verdediger haalde de bal nog net van de lijn. Een foutieve inschatting van verde diger René de Jong betekende het begin van het einde. De bal beland de bij de spits van Graftdijk, die niet aarzelde en raak schoot. Daar bleef het niet bij, want even later lag de bal opnieuw in het Koger doel. Ondanks hardnekkige pogin gen de gelijkmaker te scoren, kon De Koog in de slotfase geen potten meer breken, waardoor de eerste nederlaag een feit was. Komende zondag zijn de Kogers vrij, een week later komt DWB naar het eiland. Deze ploeg kwam pas keer in actie en verloren beide malen. enorme diversiteit aan loopshirts. Aan het eind van elke halve mara thon krijgt iedereen een gekleurde trui met jaartal en onderweg kwam ik alle jaargangen en de bijbeho rende kleuren tegen. Wit, groen, blauw en wat al niet meer. Ook ik stond vooraf voor de vraag welk shirt aan te trekken. Keus genoeg, want na dit sportseizoen puilt de duinpaadjes. Ik was niet de enige die hard van stapel liep. In Den Hoorn hoorde ik de stem van HEMA-baas Rob Zwetsloot in mijn nek, die nog energie over had voor een praatje. In de aanloop was hij geblesseerd geraakt en had zijn startnummer teruggestuurd. Maar daags voor de wedstrijd deed zich een opmerkelijk herstel voor, zodat sportlade van mijn garderobekast weer een stukje verder uit. Een shirtje van de Zestig van Texel, tri atlons en nu de halve marathon. Dat is alleen al de oogst van dit jaar. Want ook vorig jaar, het jaar ervoor, etc. leverde een bonte col lectie op. Lastig kiezen dus welk shirtje je aan trekt op zo'n belang rijk evenement. Ik koos voor het blauwe truitje van de Texelse triat lon en zag onderweg dat ik niet de enige was. Als hardloper beschik ik over een goede startsprint. Dus verhoogde ik al op het Molwerk het tempo. Echt handig was dat niet, want op het achterdek gestart moest ik veel inhalen en dat is lastig op een weg vol met lopers met ieder hun eigen tempo. Als veel anderen gebruikte ik de berm en zo kon ik alvast wen nen aan de hobbelige bos- en hij zijn nummer weer had terug gevraagd. En inderdaad, hij liep als een kievit en genoot met volle teu gen. Voortvarend draafde ik verder, steeds meer lopers achter mij latend. Totdat ik bij paal 15 het strand op ging, nog een kilometer of negen te gaan. Het zand was wat sponzig, net genoeg om het lopen zwaar te maken. Echt buffe len werd het toen we bij het Pag- gapaadje door het mulle zand omhoog moesten klauteren. Welis waar ruim over de helft, voelde ik de krachten wegvloeien. Inhalen lukte niet meer, dan maar mee in de stroom. Bij De Worsteltent kreeg ik de neiging om tussen de bier drinkende terrasgangers te gaan zitten en wenste ik dat de halve marathon een paar kilometer korter was. Mijn tempo liep terug. Lopers

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11