Rob de Bes Award bekroning voor Zo Texels 'Je huurt geen huisje, maar bent te gast bij Texelaars' 'Vredelust is één grote familie' Bungalowpark viert 50-jarig bestaan TEXELSE 12 COURANT Nieuw bungalowpark „Vredelust" DINSDAG 27 SEPTEMBER 2011 Brochure van Vredelust uit de jaren zestig. Moeder speelt met kind, op de achtergrond het net Beheerderspaar Bettina Nooij en Peter Wetsteen. De foto van Rogier Krüger staat op de kerstkaart van dit jaar. Tot verrassing van Jacco Dros en Wouter de Waal toverde Tri net Hin van Hoogvliet donder dagmiddag onverwacht een zelf gemaakt lied over Zo Texels tevoorschijn. Ze hadden zojuist de Rob de Bes Award gewonnen en dat mocht gevierd worden. Het lied was voor De Waal en Dros, twee kartrekkers van het bekroon de toeristisch project, een symbo lisch moment. 'Het geeft aan hoe de deelnemende logiesverstrek- kers bezig zijn met Zo Texels en dat het ook echt hun project is', aldus Dros. 'Ik ben vaker met pro jecten bij prijsuitreikingen geweest, maar het was de eerste keer dat ik meemaakte dat iemand daarvoor een lied maakte.' Van de 21 deel nemende kleine logiesverstrekkers waren veel afgevaardigden meege gaan naar de prijsuitreiking in Utrecht. Het winnen van de Rob de Bes Award, dé innovatie- en aanmoedi gingsprijs van VW Nederland voor toeristische vernieuwingen, ging de afgelopen dagen niet onge merkt voorbij. Vakbroeders stuur den de nodige felicitaties en ook op het eiland werd menigmaal de hand geschud. De Waal: 'Zelfs tij dens het lopen van de Texel Halve Marathon werd ik nog door ver schillende mensen gefeliciteerd.' Zo Texels schaart zich met de prijs, vernoemd naar een oud-directie- voorzitter van VW Nederland, in een rijtje met landelijk bekende namen. Vorig jaar ging de prijs naar ponypark Slagharen voor het door voeren van vernieuwingen en in 2009 en 2008 waren een museum in Twente (TwentseWelle) en de Efteling aan de beurt. Zo Texels won een prijs van €10.000,- die aan pr en marketing wordt besteed en een grote bokaal die gisteren in het VW-kantoor in Den Burg stond. Volgens Dros en De Waal is de prijs een extra stimulans door te gaan op de ingeslagen weg en Zo Texels verder uit te bouwen. Dros zegt blij te zijn dat het toeristisch investe ringsfonds STIFT een jaar geleden €76.000,- toezegde voor de ont wikkeling. 'Zij hebben toen een goede keuze gemaakt.' Het fonds oordeelde destijds bij de toeken ning dat Zo Texels iets zou toevoe gen aan de verschillende manieren waarop gasten een verblijf op Texel beleven. Het fonds ging er ook vanuit dat Zo Texels veel publiciteit zou krijgen. In het jaarverslag over 2010 gaat het toeristisch fonds er evenmin aan voorbij dat de toe kenning aan Zo Texels kritisch werd bekeken. Dros wijst erop dat dat geld ook niet ineens is uitge keerd, maar in delen wordt gege ven. 'We moeten die €76.000,- wel verdienen.' Volgens Dros en De Waal hebben de Kop van Noord-Holland en Ameland inmiddels interesse getoond in de werking van het concept om met behulp van de eigen omgeving, lokale bevolking en enthousiaste, in hun omgeving geïnteresseerde, gastheren bezoe kers een uniek verblijf te bieden. De kern van het concept is dat de gastheer contact maakt met de gasten, hoort waar hun interesses liggen en daarop inspeelt tijdens hun verblijf op Texel. 'Dat is dus wat anders dan de sleutel van een huisje afgeven en vertellen waar ze de sleutel na afloop weer kunnen inleveren.' De twee hebben niet de zorg dat anderen nu met de ideeën aan de haal gaan. 'Je kunt dit wel elders toepassen, maar niet zomaar kopiëren.' WV Nederland presen teert Zo Texels het komend jaar als voorbeeld van toeristische vernieu wing. Een van de thema's waar de deel nemende logiesverstrekkers zich momenteel mee bezig houden, is uitvergroting van eigen kenmer kende eigenschappen. Dros: 'Je hebt vaak de neiging om te kijken hoe iemand het elders doet en dan neem je dat over, maar je kunt ook naar jezelf kijken wat uniek voor jou is en dat verder uitvergroten.' De Waal: 'Neem bijvoorbeeld een bollenboer met een eigen camping. Als zo iemand al lang in de bollen zit, voelt het misschien niet meer als bijzonder wat je doet, maar daar kun je een verhaal omheen maken waardoor de bollen juist interessant en bijzonder worden voor je gasten.' De deelnemende bedrijven komen een paar keer per jaar samen om kennis en ervaring uit te wisselen. Dros: 'Daar zijn ook excursies op het eiland bijgekomen. Sommige deelnemers kwamen daarbij in gebieden waar ze nog nooit waren geweest, maar waar ze wel meteen enthousiast over waren en die ze voortaan bij hun gasten onder de aandacht brengen.' Groei naar een groter aantal deelnemers is mee genomen, maar geen doel op zich. Zo Texels liet een jaar geleden bij de start weten rustig te willen opstarten. 'We zijn al groter dan we aanvankelijk van plan waren, maar we hebben geen haast', aldus Dros. 'Maar wie zich wil aansluiten, is uiteraard van harte welkom.' De VW heeft inmiddels de organisato rische werkzaamheden, pr en administratie op zich genomen. Volgens Dros en De Waal is niet precies aan te geven hoeveel gas ten het afgelopen jaar gebruik heb ben gemaakt van Zo Texels. 'Er zijn diverse discussies over dat onder werp geweest, maar je kunt niet zeggen dat je de ene gast Zo Texels aanbiedt en de andere niet. Dat werkt niet. Als je bij één van de deelnemende bedrijven boekt, krijg je automatisch Zo Texels. En dan ga je niet naar een huisje, maar dan ben je te gast bij de gastheren en kun je rekenen op persoonlijke aandacht en een uniek verblijf. Zo werken we aan de verhoging van de toeristische kwaliteit van Texel.' Vakjury koos voor Zo Texels Zo Texels kreeg donderdag de Rob de Bes Award van een vak jury die uit vijf personen bestond. Voorzitter was Rob de Bes, oud directievoorzitter van VW Neder land, naar wie de prijs is vernoemd. De andere leden waren Diane Nijs (docent aan de Nederlandse Hoge school voor Toerisme en Vervoer in Breda), Ron Peereboom Voller (chef van de redactie van de Tele graaf Reiskrant), Henric Bemboom (algemeen directeur attractie- en vakantiepark Slagharen) en Theo Ruys (voorzitter Gastvrij Neder land). Volgens hen voldeed het Texelse project het beste aan de criteria vernieuwing, gastheer schap, effectiviteit en reputatie. Het toeristisch project was aan vankelijk één van de 48 genomi neerde initiatieven. Later zat het bij de laatste tien waar via een publieksjury de beste vijf werden uitgekozen. Volgens Jacco Dros was Zo Texels daar ook al als beste uit de bus gekomen. 'Dat kwam mede dankzij een goede campagne via social media, waar bij Zo Texels ook ruim onder de aandacht is gebracht.' Wouter de Waal (WV Texel) en Trinet Hin van boerderij Hoogvliet ontvangen de Rob de Bes Award uit handen van Wubbo Ockels. Een grote groep deelnemers aan Zo Texels was afgereisd naar Utrecht om de prijsuitreiking bij te wonen. De dame aan de balie van de receptie heeft geen specifieke vraag, ze wil even bijkletsen met de gastvrouw. 'Ze huurt hier elk jaar drie weken een huisje en zo'n praatje hoort er gewoon bij', ver telt Bettina Nooij, het gezicht van vakantiepark Vredelust. Zaterdag wordt gevierd dat het vijftig jaar geleden is dat de bouw van het park aan de Californiëweg van start ging. 'Vredelust is één grote familie', ver telt Nooij, die samen met Peter Wet steen zeven jaar geleden het beheer van het park op zich nam. 'Tachtig procent van onze gasten komt regel matig terug, kinderen maken hier vriendjes, zodat hun ouders alweer boeken en ze hier het volgend jaar weer gelijktijdig zijn.' Veel van de circa 125 huisjes op Vredelust zijn al lang in de familie. 'Nu zie je dat de generatie die hier in de jaren zestig een huisje kocht langzaam verdwijnt en dat er een nieuwe lichting komt.' Met als gevolg dat in steeds meer bungalows de granieten aanrechten en verouderde inrichting worden ingewisseld voor een eigentijds interieur. Zoals ook de modernisering van de bungalows sterk doorzet en de waarde de laatst jaren, tegen de stroom van de reces sie in, behoorlijk is gestegen. Wat bleef zijn de royale, beschutte tui nen, ook een overblijfsel uit de jaren zestig, toen op tien hectare voorma lig weiland van boerderij Vredelust van de familie Zoetelief aanvankelijk 112 vakantiehuizen werden gebouwd. Voor die tijd een ambiti eus project. Geschakelde bunga lows, toen hypermodern in voor die tijd kenmerkende stijl, op ruime kavels. Maar de verkoop wilde aanvankelijk niet vlotten. Voor Nederlandse maat- besloten dat deze pacht voor 11.000 gulden kon worden afgekocht. De inrichting kon voor 2.200 gulden worden uitbesteed aan de firma Vlessing. Cor Moeijes, die als uit voerder bij het bouwbedrijf betrok ken was bij opbouw, werd als beheerder aangesteld. De noodwo ning waarin het beheerderspaar aanvankelijk onderdak had, werd receptie nadat ze zelf bungalow nummer 123 hadden gekocht. Een modern vakantiepark, ruim van opzet, met veel privacy voor de bewoners en in de nabijheid van het staven waren de optrekjes begin jaren zestig aan de dure kant. Een kleine zespersoonsbungalow aan de noordzijde kostte bijvoorbeeld 9.800 gulden (€4.454,55), een grote zes- persoons aan de zuidkant 10.800 gulden. Ze stonden aanvankelijk op erfpachtgrond, waarvoor jaarlijks 600 gulden moest worden betaald. Om de verkoop te stimuleren werd Donderdag werd ons in het spiksplinternieuwe kantoor (dat er keurig uitziet) van bouwbedrijf Gebroeders Bruin het ontwerp getoond van hef nieuwe bunga- strand, bos, duinen, De Koog en Den Burg. Een gouden locatie dus. Maar in de decennia die volgden, kreeg de wet van de remmende voorsprong vat op het park. Waar elders moderne vakantiehuizen als paddenstoelen uit de grond scho ten, bleef Vredelust zoals het was. Met als gevolg dat het park een oubollig imago kreeg. Treffend is de anekdote van Nooij dat toen de twee huidige beheerders een jaar of acht geleden op huizenjacht waren het terrein van Vredelust eens opreden en ze bij het zien van de gedateerde optrekjes direct weer omkeerden. Maar een jaar later, nu zeven jaar geleden, keerden ze alsnog terug. 'We hadden gelezen dat ze een beheerdersechtpaar zochten. Toen we het park opreden, herkende ik het weer. Dezelfde gedachte van toen bekroop me weer, maar toch hebben we doorgezet. We gingen voor de nieuwe uitdaging en hadden er een goed gevoel over.' Dat gevoel bleek juist. Sindsdien runnen ze het park op geheel eigen wijze. Hij zorgt dat er wordt gemaaid en gesnoeid en dat het onderhoud en de kwaliteit van het park op orde is, zij beheert de receptie, doet de reserveringen en is gastvrouw. Ser vice staat hoog in het vaandel. 'We proberen gasten het gevoel te geven dat ze thuis komen. Bij aankomst ontvangen we ze met een bloemetje. Met name Duitsers voelen zich hele maal vereerd.' Een belangrijke doel groep, want zij zijn ongeveer de helft van de gasten. 'Daarom vertalen we ook alles in het Duits. Je kunt wel zeggen dat zij zich moeten aanpas sen aan ons, maar zo werkt het niet. We vragen geen borg. Dat vinden we niet gastvriendelijk. We geven ze het vertrouwen en krijgen dat dubbel en dwars terug. Wat me wel opvalt, is dat gasten altijd zo gestrest aanko men. Daaraan merk je dat die men sen in een heel ander ritme leven dan wij hier op Texel. Het eerste wat ze vragen is een kaartje voor draad loos internet voor de laptop. Veel gasten selecteren de parken daar op. Na een dag of twee merk je dat ze tot rust komen. Normaal gespro ken is het hier overdag rustig, dan gaan ze fietsen, naar het strand of wat dan ook. Deze regenachtige zomer bleven ze meer op het park. Dan melden ze zich ook vaker op de receptie. Wij staan ze dan vriendelijk te woord. Zo hoort dat. We vinden het leuk om met gasten om te gaan. Als het plezier verdwijnt, moetje wat anders gaan doen. Beheerders kun nen een park maken of breken, dus dat moet je goed doen. Gastvrien- delijkheid hoort daarbij. Deze men sen willen een huiselijke sfeer. Daar om komen ze op Vredelust.' Bijzondere attentie is de kerstkaart die ze hun gasten elk jaar sturen. Ze staan er altijd zelf op. 'Aanvankelijk vonden we dat maar niets, maar gasten vinden het prachtig. Ze laten hem ook zien aan kennissen: Kijk, dat zijn ze nou, zeggen ze dan.' Inmiddels is van de oubolligheid van Vredelust weinig meer te merken. Het beheerspaar heeft de wind er flink onder en veel eigenaren hebben hun bungalow gemoderniseerd, er zijn twee speeltuinen en allerlei andere voorzieningen. Zaterdag, als het vijftigjarig bestaan wordt gevierd, is een bijzondere dag. Op initiatief van de beheerders maken alle bungaloweigenaars voor het eerst in het bestaan van het park een gezamenlijk uitstapje. Er staat onder meer een bezoek aan de vuurtoren op het programma. Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12