UIT Pastoor Franklin Brigitha: van Curagao naar Texel TEK ELTOU/ZS TEXELSE 13 COURANT 'Ik ben ervoor om de mensen naar God te brengen' Linda Trap maakt kans op titel y-y, EEN BETER MILIEU... -V ...BEGINT BIJ JEZELF 'De meeste mensen staan er open voor en zijn blij dat ik kan helpen.' (Foto Joop Ftommets) Open, vrolijk en goedlachs. Maar ook zoekend naar verdieping en met de overtuiging een roeping te hebben. Dat zijn enkele eigen schappen van Franklin Brigitha, de nieuwe pastoor van de Rooms Katholieke parochie Texel. 'Ik ben ervoor om de mensen naar God te brengen.' Precies een jaar nadat hij met samen twee collega's door de bis schop werd aangewezen als de tijdelijke opvolger van Eduard Molt- zer is Franklin Brigitha benoemd tot pastoor van de parochie Texel, waarvan hij tevens voorzitter wordt. Officieel wordt hij administrator, want de titel van pastoor is voorbe houden aan hen die in principe tot aan hun emeritaat, en in ieder geval zo lang ze willen, aan één parochie verbonden zijn. Brigitha is ook administrator van de parochie Heilige Maria, Sterre der Zee in Den Helder. Bovendien zal hij samen met collega Marcelo Rocha, twee diakenen en de gepensio neerde pastoor Granneman de vie ringen blijven verzorgen in de rest van de regio Kop van Noord-Hol land, die zich uitstrekt tot Schagen. Ze krijgen daarbij hulp van drie vlootaalmoezeniers en enkele lekenvoorgangers. Ten slotte is afgesproken dat Brigitha om prak tische redenen in 't Zand blijft wonen, waar hij de pastorie deelt met Rocha. Voor het gevoel van de parochianen hoeft dat allemaal niet uit te maken. 'Hij wordt echt onze pastoor', zegt parochiecoördinator Henny Hin. De term pastoor verdient overigens enige uitleg, aangezien deze in katholieke kringen al tientallen jaren geleden werd vervangen door pastor, maar nu kennelijk dus weer wordt gebruikt. 'Een pastor kan behalve een priester ook een dia ken of pastoraal werker zijn. Daar om is het in mijn geval beter van pastoor te spreken', aldus Brigitha zelf. Hij blijft ook elders diensten doen. 'We gaan de komende tijd bekijken hoe we het precies verdelen', zegt de nieuwe man er zelf over. In prin cipe zal hij iedere woensdag op Texel zijn. Verder verzorgt hij eens per maand een eucharistieviering in verzorgingshuis De Gollards, bezoekt hij zieken op het eiland en verricht hij andere pastorale taken. De bestuursleden van de parochie zijn blij met Brigitha's aanstelling, die dinsdag bekend werd. In de pastorie in de Molenstraat wordt hij een lag later met zoenen en ferme handdrukken gefeliciteerd en is er koffie en zelfgebakken appeltaart. Opvallend is de ontspannen, bijna uitgelaten sfeer. De gesprekken zijn luchtig en grapjes vliegen over en weer. De aanstekelijke lach van de pastoor klinkt herhaaldelijk boven alles uit. Dat hij ook een serieuze kant heeft, wordt tijdens het erop volgende interview duide lijk. De 50-jarige Brigitha woonde tot 1995 geleden op Curagao, waar hij jarenlang hoofd van een revalida tiecentrum was. Op zijn 34ste ver huisde hij naar Nederland om er de opleiding tot priester te volgen. 'Ik heb me altijd beziggehouden met het geloof. Op Curagao zong ik ook in koren en was ik lid van een groep binnen de parochie van mensen die, zeg maar, de verdie ping zochten. Ik ben in de loop van de jaren toegegroeid naar het priesterschap. Op een gegeven moment voelde ik de roeping.' In 2003 werd hij tot priester gewijd, waarna hij drie jaar lang in Amster dam werkzaam was. Sinds 2006 is hij één van de pastores van de 16.000 parochianen tellende regio Kop van Noord-Holland en sinds vorig jaar is hij geregeld op Texel om zijn werkzaamheden te verrich ten. Na de afgelopen tijd meerdere gesprekken met bisschop Punt en deken Moltzer te hebben gevoerd, kon Brigitha zondag tijdens de vie ringen in Oosterend en Den Burg zelf vertellen dat hij de nieuwe administrator van de bijna 3000 leden Texelse RK-parochie wordt. 'Het was in het begin wel even wennen. Je moet altijd rekening houden met de boot en dat is bij afspraken soms best lastig', kijkt hij terug op het afgelopen jaar. Zijn ervaringen met de Texelaars maak ten echter veel goed. 'De mensen hier zijn open, zeer gastvrij en altijd bereid om te helpen als je wat nodig hebt. Dat is echt fantastisch en geeft veel moed en inspiratie.' Brigitha prijst de samenwerking met het bestuur, de vrijwilligers en de 'gewone' leden van de parochie en benadrukt de essentie daarvan. 'Als gelovigen moet je elkaar tot steun zijn. Als je elkaar niet helpt, dan heb je niks.' Veel voldoening beleeft Brigitha aan de huisbezoeken die hij aflegt aan zieken en hoogbejaarden. 'Ik doe daarbij veel bijzondere ervarin gen op. Je leert telkens en ont vangt veel, waardoor je nieuwe inzichten opdoet. Ik ben daar dank baar voor.' Andersom helpt hij parochianen graag in geloofskwes ties. 'Ik ben ervoor om de mensen naar God te brengen. Dat lukt natuurlijk niet met iedereen. Er zijn altijd mensen die vroeger ervarin gen hebben opgedaan waardoor ze niets meer met de kerk te maken willen hebben. Maar de meeste Linda Trap, de beste student van het Horizon College, strijdt de komende weken om de (lan delijke) titel MBO-uitblinker. Om voor deze prijs in aanmerking te komen, dient zij zoveel mogelijk stemmen te verzamelen. Trap is in verband met haar creati viteit, ambitie en doorzettingsver mogen verkozen tot een van de 48 'uitblinkers' van het ROC. Al tijdens haar stageperiode leverde ze een excellente prestatie door mee te werken aan de bouw van 25 web sites die speciaal toegankelijk zijn voor het midden- en kleinbedrijf. Hiermee droeg ze substantieel bij aan de winst van haar stagebedrijf. Al voor de zomervakantie slaagde ze voor haar opleiding commerci eel medewerker Marketing en Communicatie. Als ze in de topdrie wordt gekozen, moet Trap tijdens de Uitblinkers gala op 4 oktober een opdracht uitvoeren. Tijdens dit gala wordt bekend gemaakt wie zich de beste MBO-student van Nederland mag noemen. De opdracht wordt beoor- mensen staan er wel open voor en zijn blij dat ik kan helpen.' Tot een paar jaar geleden deed Brigitha altijd veel aan sport. 'Voet bal, zwemmen, honkbal, volleybal. Nu is dat moeilijk. Ik verricht onre gelmatige diensten en er kan altijd bericht komen dat iemand ster vend is of dat ik een uitvaart moet leiden. Een telefoontje kan alles veranderen. Dat weet je en dat vraagt flexibiliteit. Je moet er op een goede manier mee leren omgaan, want sporten ontspant en evenwicht tussen geest en lichaam is heel belangrijk.' Ontspanning zoekt hij tegenwoor dig in lezen, een wandeling en een gesprek met collega en huisgenoot Rocha. 'Het is goed om je dage lijkse ervaringen te kunnen delen. Daarom proberen we altijd samen te eten. Ook gaan we regelmatig samen naar vergaderingen. Zo heb je altijd steun aan elkaar. Net als vroeger, toen een pastoor met twee of drie kapelaans samenwerkte. Samen vorm je een kleine gemeen schap. Je ondersteunt elkaar en hebt een klankbord. Mensen heb ben andere mensen nodig. Op welke schaal ook, je kunt niet zon der.' Brigitha kijkt de verslaggever ern stig aan. Eventjes, want al snel verschijnt weer een brede lach op zijn gezicht. 'Wil je nog meer weten? Ik heb je al een heleboel verteld.' Joop Rommets i HORRIBLE BOSSES WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer deeld door een vakjury, bestaande uit vertegenwoordigers van de vak bonden en brancherichtingen. Speciale gast van het gala is prin ses Maxima. Als MBO-uitblinker is Trap het hele schooljaar ambassadeur van het Horizon College. Als zodanig neemt ze deel aan verschillende activitei ten van het Horizon College. Een stem uitbrengen kan via www.ditis- mbo.nl of www.horizoncollege.nl. DINSDAG 27 SEPTEMBER 2011 6' [©UITIadderTexel Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwisselend en gezellig cabaret-programma. 4-gangendiner incl. show €49,00. Donderdag 29 september -19.00 uur Zaterdag 1 oktober - 19.00 uur Donderdag 6 oktober - 19.00 uur Zaterdag 8 oktober - 19.00 uur Vrijdag 7 oktober - Music Club - 20.30 i Masha Bijlsma met haar band "Dit wereldwijf heeft een moordstem!" (De Telegraaf) Entree €17,50 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) MUSIC CLuri 2010 j» KINDERTHEATER DINER CABARET Met TEXELTOURS naar concert of musical! 13-11-2011 de hitmusical Miss Saigon 11-12-2011 Holiday on Ice 18-12-2011 Ave Maria kerstconcert 08-01-2012 musical Wicked Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtochti Bel of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info@texeltours.nl GRAND CAFE Het Schotse Beggars band. De stevige folk Schotten zorgt altijd v Parkstraat 32-34 Den Burg. Tel. 0222 313161 Beggars Row Row is een echte 'feestfolk' folk van de in kilts gehulde altijd voor gezelligheid. Verwacht van Beggars Row geen vernieuwende snufjes. Nee, ze zijn enkel uit op entertainment! Entree: 10,00 Aanvang: 20.30 uur www.dehollebol.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13