Vrijwilligers cruciaal bij verbouw Hoornder dorpshuis Islamitische mozaïeken wiskundig zeer interessant' Bijzonder project op OSG De Hogeberg TEXELSE 9 COURANT Bouwcommissie bewaakt budget met ijzeren hand DINSDAG 27 SEPTEMBER 2011 Gebruikers van het verbouwde De Waldhoorn doen soms ver rassende ontdekkingen. Zo con stateerden leden van toneelver eniging De Vriendenkring tot hun verbazing dat ze tijdens hun ver gadering in het oude gedeelte bijna niets hoorden van de repe titie die fanfarekorps DEK in de nieuwe zaal hield. Beide ruimten worden gescheiden door niet meer dan twee deuren en de centrale hal. De bouwers hebben er inderdaad alles aan gedaan om het Hoornder dorpshuis goed te isoleren. 'Zowel thermisch als akoestisch', vertelt Willem van Duijn van de bouwcom missie, die namens de dorpscom missie de bouw begeleidde. 'De isolatielaag tussen de buitenmuren is zeventien, achttien centimeter. Om geluidsoverlast voor de buren te voorkomen, hebben we in de zijgevels bovendien driedubbeldik glas laten aanbrengen.' Vloerverwarming onder het nieuwe gedeelte zorgt voor een basistem- peratuur van zestien graden. Alleen op momenten dat de zaal in gebruik is, worden ook de radiatoren in werking gesteld. Doordat het nooit echt koud wordt, hoeven deze geen buitengewone prestaties te leveren. 'Dat is het zuinigst. Omdat we weten op welke avonden er mensen in de zaal zijn, kunnen we dat per computer instellen. Gaat de laatste bezoeker weg, dan gaat de kachel door een aanwezigheids melder automatisch weer uit', aldus Guido Schuijl, als lid van de bouwcommissie gespecialiseerd in installatiewerk. Groot verschil vol gens hem is ook dat het hele gebouw wordt verwarmd door twee zuinige cv-kachels, waar in de oude situatie nog drie veel min der rendabele kachels nodig waren. Ook de rest van het resultaat van een jaar lang bouwen en verbou wen mag er zijn. Meest in het oog voor de winteruitvoeringen jaren- springt natuurlijk de nieuwe zaal, lang uitweek naar de Burgemees- die van buiten veel weg heeft van ter de Koninghal. Onder het toneel een stolpboerderij en binnen erg is behalve een ruime kleedkamer ruim oogt. Opvallend zijn de enor- ook een bergruimte gemaakt, me eikenhouten balken die de con- De oude zaal is volledig gereno- structie vormen en die bewust niet veerd, met onder meer nieuwe zijn weggewerkt, waardoor het vloerbedekking, plafond en gordij- De Waldhoorn is de grote hal, met onder meer een bar en een biljart. Door de gekozen materialen en een uitge kiende kleurstelling heeft het geheel een ietwat nostalgische uit straling, zonder overigens oubollig of kitscherig aan te doen. geheel een stoere en robuuste nen, en is door een tussenwand in Het hele project heeft zo'n indruk maakt. De zaal is voorzien twee ruimten opgedeeld. Daardoor €900.000,- gekost. Een fors bedrag van een toneel, waarop naast de is het mogelijk dat meerdere gezel- voor zo'n kleine gemeenschap, toneelvereniging ook weer plaats schappen gelijktijdig van het vinden veel Hoornders. Bovendien zal zijn voor fanfarekorps DEK, dat dorpshuis gebruik maken. Centraal was lang niet iedereen in het dorp overtuigd van de noodzaak van zo'n ingrijpende verbouwing. De criticasters mogen er echter zeker van zijn dat er niet met geld is gesmeten. 'We hebben er alles aan gedaan om binnen het budget te blijven', vertelt Herman Ridderink- hof, voorzitter van de dorpscom missie. 'Dat is zelfs zo goed gelukt, dat we zonder extra kosten ook het oude gedeelte hebben kunnen opknappen. We hadden dat eigen lijk later willen doen, maar op twee derde van het project - dat was in mei - werd duidelijk dat het finan cieel geen probleem was om het meteen aan te pakken. Alleen met de oude peuterspeelzaal wachten we nog even. Er zijn plannen om daar een soort leeszaal annex bibliotheek van te maken.' Besparingen op de kosten zijn de belangrijke oorzaak van het suc ces, volgens Ridderinkhof. 'Onder delen uit het oude gedeelte die nog goed waren, hebben we opnieuw gebruikt. Dat geldt bij voorbeeld voor negentig procent van de keuken. Het aanrechtblok en bijna alle kastjes hadden we al.' Essentieel ook was de inzet van vrijwilligers, waardoor het mogelijk was menig onderdeel uit het bestek te halen. 'Heel wat Hoornders heb ben hier op vrije avonden en hele zaterdagen staan klussen, sommi gen zelfs welken achter elkaar. In totaal gaat het wel om een man of vijftig.' Veel lof zwaait Ridderinkhof toe aan Jan Commandeur en Wil lem van Duijn, die tientallen jaren ervaring in de bouw hebben (Com mandeur als timmerman en aan nemer, Van Duijn als inmiddels gepensioneerd medewerker van de gemeentelijke afdeling Bouw en Woningtoezicht). 'Zij hebben tijdens het hele project op vrijwilli ge basis de directie gevoerd en dat scheelde enorm in de kosten. Ze waren het aanspreekpunt voor de aannemers en hebben ook verder heel veel werk gedaan. Ik schat dat ze een jaar lang gemiddeld een halve dag per dag op de bouw zijn geweest.' De vrijwilligers werden aange stuurd door de bouwcommissie, die naast Van Duijn, Commandeur, Schuijl en Ridderinkhof uit Marjan Hogerheijde en Elmy Nieuwenhui- zen bestond. 'Het mooie van ons clubje was dat iedereen zijn eigen specifieke kennis meebracht en zijn eigen taken had. Elmy en Mar jan hebben bijvoorbeeld de hele inrichting gedaan. Marjan heeft de bar ontworpen, Jan en Willem heb ben 'm gemaakt.' Regelmatig over leg was er ook met architect Lex Anema, die als vaste medewerker van de Stichting Dorpsherstel veel ervaring heeft met het renoveren van schapenboeten en andere his torische Texelse panden. De vaste gebruikers hebben inmid dels hun intrek genomen, nadat ze het afgelopen jaar over het hele dorp verspreid hebben gezeten, onder meer in de school en de ZDH-kantine. De reacties zijn enthousiast. Zo roemt DEK de uit stekende akoestiek in de nieuwe zaal. Hoewel er van maandag tot en met vrijdag iedere dag activitei ten zijn, is er nog ruimte voor nieuwe gebruikers. De exploitatie wordt op dezelfde voet voortgezet. 'Er komt geen betaalde beheerder, de gebruikers hebben zelf een sleutel. Dat houdt het ook betaal baar', aldus Ridderinkhof. De Waldhoorn wordt vrijdag om 16.30 uur officieel geopend, 's Avonds is er onder meer een geza menlijke maaltijd voor dorpsbewo ners en wordt er opgetreden door DEK en het Smartlappenkoor. Zaterdag is er Hoornderfeest. Het volledige programma staat in dorpskrant De Hoornder van deze maand. mozaieKen van zijn leerlingen van OSG De Hogeberg. De rijk met mozaïeken versierde moskee stadje op 50 kilometer ten zuiden van Isfahan. Goossen Karssenberg Symmetrische patronen maken mozaïeken zo interessant dat Goossen Karssenberg, wiskun deleraar op OSG De Hogeberg, er zelfs speciaal voor naar Iran reisde om ze nader te bestude ren. Hij schreef er een lespro gramma over voor zijn leerlin gen, die donderdag 29 september een presentatie geven over het zelf maken van mozaïeken. In Islamitische landen zie je ze overal. Moskeeën, gebedshuizen, tombes en andere religieuze bouwwerken zijn versierd met mozaïeken, vaak tientallen vier kante meters groot en hele muren en koepels beslaand. Over de precieze betekenis zijn de geleer den voorlopig nog niet uitgespro ken. Maar zeker lijkt wel dat ze een ode aan Allah zijn, gemaakt om te benadrukken dat zijn macht groot is en hoe mooi de wereld die hij heeft geschapen. Vooral in de Middeleeuwen schiepen archi tecten en kunstenaars er een eer in de prachtigste afbeeldingen te ontwerpen. had ik me beziggehouden met patronen in platte vlakken. Twee jaar geleden besloot ik mijn hori zon te verbreden met een ver volgstudie aan de Universiteit van Utrecht. Ik leerde er een hoogle raar kennen die veel van mozaïe ken wist en die ook al een paar van gemerkt. Opvallend was de enorme gastvrijheid, ledereen wil je helpen. Als we bijvoorbeeld vertelden dat we graag naar een bepaald dorpje wilden, was dat zo geregeld. Op een gegeven moment liepen mijn reisgenoot en ik rond met vijf gidsen.' gemaakt. Het hoogtepunt lag tussen 1200 en 1600. Wat er toen werd gemaakt, is echt zeer indruk wekkend. Ook nu nog worden mozaïeken gemaakt, maar bijvoorbeeld ook dat zijn niet veel meer dan repro- keer naar Iran was geweest om zelf tekeningen van sterren en ducties. Er zit nog maar weinig ze bestuderen.' Ze bezochten in Iran niet alleen rozetten te maken. 'Door die te vernieuwends tussen', vertelt De reis door Iran verraste hem. de hoofdstad Teheran, maar ook combineren, kun je hele vlakken Karssenberg. Vorig jaar reisde hij 'Bij de naam denk je alleen aan het beroemde Isfahan, een stad vullen. Aan het eind van de serie zelf naar Iran om mozaïeken te dat verschrikkelijke bewind. Maar die in de oudheid al bestond en van tien lessen moeten ze zelf bekijken. 'Al tijdens mijn studie daar hebben we eigenlijk niets waarvan het historische centrum een mozaïek kunnen ontwerpen.' op de lijst van Cultureel Erfgoed van de Verenigde Naties staat. 'Ze hebben er de mooiste moza- ieken. Die zijn wiskundig zo inte ressant, dat er zelfs in het weten schappelijk tijdschrift Science over geschreven is.' Gewapend met zijn nieuwe ken nis besloot Kars senberg een les programma te schrijven, bedoeld voor leerlingen uit de bovenbouw van het VWO. Zij leren de symme trie in mozaïeken herkennen, maar Op OSG De Hogeberg wordt het project voor het tweede achter eenvolgende jaar gedaan. Tot plezier van de leerlingen, consta teert Karssenberg. 'Ze werken er heel enthousiast aan. Alleen vaak zonder zich te realiseren dat ze ondertussen met wiskunde bezig zijn. Daar moet je ze op wijzen.' Donderdag 29 september verzor gen de leerlingen een presentatie voor elkaar, hun ouders en andere belangstellenden. Ze doen dat samen met vijftien leerlingen uit Rotterdam, die hetzelfde lespro gramma volgden. 'Op die school zitten veel Turkse leerlingen. Zij hebben wel voeling met dit onder werp. Het is leuk het werk van de Texelaars en de Rotterdammers met elkaar te vergelijken.' De pre sentatie vindt plaats op school en begint om 19.30 uur. ledereen is welkom.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9