Inge Veldman: 'Koopgarant een positieve ervaring' TEXELSE 11 COURANT Makelaar: Niemand tot Advies: 'Laat je goed voorlichten' koopgarant gedwongen' Texel figureert in videoclip van Rodèlle Hulp voor de allerarmsten in Moldavië Hoe kijken makelaars aan tegen koopgarant? Voor dit artikel is gesproken met twee makelaars, de één is positief, de ander kri tisch over koopgarant. De eerste ziet in koopgarant meer dere voordelen: mensen met een lager inkomen hebben de kans een woning te kopen, de doorstroming op de woningmarkt wordt bevor derd, de huurmarkt ontzien en mensen kunnen geld te sparen om later een duurdere woning te kopen. Hij ziet het als een sociaal systeem, waarmee een specifieke doelgroep geholpen kan zijn. 'Woontij verleent korting en steekt er tijd in, kosten die niet worden vergoed. Bovendien: als je de woning wilt terugverkopen, mag je hem daarna weer huren. Niemand wordt tot koopgarant gedwongen, de voorwaarden zijn vooraf bekend.' Het feit dat alle koopgar- antwoningen op erfpacht worden verkocht ziet deze makelaar niet als een nadeel, omdat geen erf pacht wordt betaald. Deze erf pachtconstructie is puur om de terugkoopprocedure juridisch mogelijk te kunnen maken. 'Koopgarant was voor ons een positieve ervaring', vertelt Inge Veldman. Samen met partner Marcel Winder kocht ze in 2008 een koopgarantwoning aan de Beatrixlaan. Toen ze in 2010 een ander huis wilden kopen, was de terugverkoop aan Woontij bin nen drie weken geregeld. 'Zo snel zou aan een particulier nooit zijn gelukt.' Een andere makelaar is kritisch over koopgarant. Mensen zijn wel iswaar blij met een eigen woning, maar eigen arbeid en investering zien ze bij verkoop op korte termijn volgens hem niet vanzelfsprekend terug (wat overigens ook geldt bij een reguliere woning, redactie). Ook Woontij heeft volgens deze makelaar voordeel bij koopgarant. De stichting verleent bij aankoop korting, maar bij (terug)verkoop deelt de koper een eventuele meer waarde met Woontij. Het huis levert volgens deze makelaar veel geld op, Woontij hoeft aan deze wonin gen geen groot onderhoud meer te plegen en Woontij koopt een opge knapte woning terug. Dat laatste is overigens niet vanzelfsprekend, want het opknappen van een koop garantwoning is geen verplichting. Bovendien komt na renovatie een eventuele meerwaarde tot uiting in de getaxeerde verkoopprijs. Overigens heeft Woontij niet alleen maar winst. Bij ver- en terugkoop maakt Woontij ook kosten, terwijl als het huis bij terugkoop lager wordt getaxeerd, Woontij deelt in de waardevermindering. Inge: 'In 2008 was Marcel net voor zichzelf begonnen en konden we geen regulier koophuis kopen, de bank ging daar toen niet in mee. Maar we wilden wel een eigen woning, ook als spaarpotje voor later. Dankzij koopgarant konden we toch kopen. We hadden toen het idee om er nog jaren te blijven wonen. Omdat Marcel bedrijfs ruimte nodig had, hebben we er Menig Texelaar is dankzij koop garant tegen relatief lage kos ten aan een koophuis gekomen, bouwt vermogen op en kan later mogelijk doorschuiven naar een duurdere woning. Dit kan de doorstroming op de markt bevorderen. Woontij krijgt middelen vrij om z'n doelstelling te verwezenlijken. Daar plukt de maatschappij vruchten van, want zo komen er meer en/of betere sociale woningen beschikbaar. Er zijn ook kanttekeningen te plaatsen. Van de 120 koopgarant- woningen op Texel zijn er voor zover bekend 12 terug verkocht aan Woontij. De redactie kent vier gevallen van verkopers die onte vreden zijn over de prijs die ze voor hun woning hebben gekre gen. Hierbij moet worden opge merkt dat de periode tussen aan- en verkoop kort is geweest, de huizenmarkt heeft tegengewerkt, dat een aantal van deze kopers/ verkopers forste investeringen hebben gedaan in de woningen, die zich niet (helemaal) vertaalden in een hogere meerwaarde. Moge lijk hebben ze een verkeerde ver wachting gehad. Ook is het de vraag of de situatie anders/beter zou zijn geweest als deze mensen voor €12.000,- een schuur bij laten bouwen en we hebben dubbel glas aangebracht. Marcel is ook glas zettervan beroep, en deed dat zelf. Daar waren weinig kosten mee gemoeid. Later heb ik me wel eens afgevraagd: zien we nog wel wat van die investeringen terug als we verkopen? Want we konden bij verkoop niet voor de hoogste bie der gaan, maar moesten terugver- een reguliere woning hadden gekocht. Bij (jonge) starters kunnen levens omstandigheden relatief snel ver anderen, wat gevolgen kan heb ben voor de (gewenste) woonsituatie. Gezinsuitbreiding kan noodzaken tot een ruimere woning, maar ze kunnen door het stranden van relaties of verliezen van een baan gedwongen worden het huis op te verkopen. De wijs heid Bezint eer ge begint kan hier van toepassing zijn. Anderzijds hebben mensen soms/vaak geen andere keus dan koop(garant). Denk maar aan verhoging van de huurgrens en de kritische houding van banken. Dat laatste zet waar schijnlijk wel een extra rem op het impulsief aankopen van een huis, waardoor mensen mogelijk ach teraf minder snel in problemen komen. Het ontbreken van een andere keus, brengt mensen wel in een kwetsbare positie. Wat meer transparantie, zeker bij verkoop van een koopgarantwo ning, lijkt geen overbodige luxe en leidt niet tot (veel)meer kosten. Daarnaast valt te overwegen, vol gens het gangbare principe op de reguliere huizenmarkt, de verko- kopen aan Woontij. Achteraf is dat een groot voordeel geweest. Want toen we in 2010 dit huis (aan de Barendszstraat in Oudeschild) kon den kopen, was dat precies wat we wilden. We hebben toen aan Woon tij gevraagd hoe snel we het kon den terugverkopen. Dat was in drie weken geregeld. Zo snel hadden we een gewoon (niet koopgarant) huis nooit kunnen verkopen. En per de vrijheid te geven zelf een makelaar te kiezen. Daarmee wordt ook de schijn van belangen verstrengeling vermeden. Woontij kan namelijk profijt hebben van de verkoop. Mocht Woontij het niet eens zijn met de getaxeerde prijs, dan kan de stichting zelf arbitrage aanvragen. Hiervoor moeten vol gens Woontij dan wel de voor waarden van Stichting Opmaat, die landelijke gelden, worden aan gepast. Reactie Woontij: 'Goede voorlich ting is altijd goed. De belangrijkste risico's hebben te maken met 'de koopwoning' en niet specifiek met Koopgarant. Verhalen van vermo gensopbouw gaan vooral op in een markt waarin de prijzen flink stijgen en mensen vrij lang in een woning blijven wonen. Als je bin nen drie jaar weer verhuist, is een koopwoning eigenlijk altijd een dure oplossing. Woontij organi seert jaarlijks een informatiebij eenkomst. De animo hiervoor is wisselend. Soms hebben mensen liever een persoonlijk advies. Dat kan Woontij geven, maar ook een makelaar of bank. Het is voor kan didaten verstandig om zich door diverse instanties te laten voor lichten.' dan hadden we ook dit huis niet kunnen kopen.' De prijs waarop hun koopgarant woning werd getaxeerd, stemde tot tevredenheid. 'We hebben quit te gespeeld. Alle kosten die we hebben gemaakt, hebben we uit de verkoop terug gekregen. We zijn erg tevreden hoe het allemaal is gegaan.' VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2011 Voor- en nadelen koopgarant op rij Voordelen: 1Goedkoper een huis kopen 2. Meer mogelijkheden voor starters en anderen met een 'kleine beurs'. 3. Mensen met een inkomen boven de inkomensgrens voor een woning met huur- toeslag, maar die te weinig verdienen om een regulier (vrij) huis te kopen, maken meer kans op een eigen woning. 4. Je kunt het huis altijd terug verkopen aan Woontij en als huurder in dezelfde woning blijven. 5. Betaalbare huizen blijven, ook na door(terug)verkoop, beschikbaar voor deze cate gorie. 6. Je kunt kapitaal opbouwen en zo doorgroeien naar een duurdere woning. 7. Daling van de waarde wordt gedeeld met Woontij. 8. Woontij krijgt door verkoop van bezit middelen beschik baar voor nieuwbouw en renovatie. 9. De maandlasten van de koper zijn lager, omdat door de kor ting, een lagere hypotheek nodig is dan bij 'vrije koop'. 10. Bij verkoop betaal je geen makelaarskosten. Nadelen: 1Waardestijging wordt gedeeld met Woontij. 2. Kosten koper en investerin gen zijn bij verkoop op korte termijn vaak niet terug te ver dienen. Dit geldt zowel bij koopgarant als bij reguliere koopwoningen. 3. De inrichting van keuken, badkamer en tuin is onderhe vig aan smaak en betalen zich bij verkoop niet vanzelfspre kend terug. Bij constructieve verbeteringen is dit eerder het geval. Dit geldt zowel voor koopgarant als voor vrije woningen. 4. Je kunt bij verkoop van je koopgarantwoning niet zelf een taxatiemakelaar kiezen. Woontij geeft hiervoor opdracht aan een vaste taxa tiemakelaar. Je kunt er bij eventuele arbitrage wel zelf eentje aanwijzen, maar die moet je dan zelf voor de helft betalen. (De regels hiervoor blijken recent aangepast. Zie hiervoor het stukje Laatste nieuws.) Rodèlle, het muziekproject van Robert Span dat afgelopen jaar de NH Pop-prijs heeft gewonnen, nam afgelopen weekend op Texel de eerste videoclip op. Er werd onder meer gefilmd in de Slufter en in de duinen, bij de vuurtoren en op het strand. Hoofdpersonen in de clip zijn twee jonge kinderen, die in de genoemde gebieden rennen, wandelen, en spe len. Ze horen bij elkaar en lijken gelukkig. Aan het eind van de clip, die dient ter ondersteuning van het liefdeslied Pole to pole, zijn de kin deren ouder en nog steeds bij elkaar. De clip gaat in december in première in de Amsterdamse poptempel Para- diso en wordt daarna naar alle muziekzenders gestuurd. Ook zal hij te zien zijn via YouTube en als pro motiemateriaal worden gebruikt. Span en zijn medewerkers waren drie dagen op het eiland om de beel den voor de film op te nemen. Zelf noemt hij Texel een van zijn grootste inspiratiebronnen. Hij komt er regel matig met vakantie en voor korte uitstapjes. Tijdens het filmen in het bos werd de crew zondag even ver rast door de deelnemers aan de Texel Halve Marathon, maar het luk te toch op de filmlocatie terecht te komen. Een vrachtwagen metzo'n 12.000 kilo op Texel verzamelde hulp goederen vertrekt binnenkort naar het zuiden van de voormali ge Sovjetrepubliek Moldavië. De spullen worden er verdeeld onder vooral gehandicapte bejaarden en ouderloze gezinnen. De lading is divers en bestaat onder meer uit postoelen, incontinentie- materiaal, matrassen, dekens, rol- lators en diverse soorten bedden, naast schriften, pennen en ander schoolmateriaal. Het transport wordt verzorgd door de werkgroep Hulp Oost-Europa, die al jaren acties organiseert om de arme bevolking in Moldavië en Roemenië te helpen. De groep werkt nauw samen met vaste contactpersonen uit de plaatselijke bevolking van wie bekend is dat ze hun werk goed doen en te vertrouwen zijn. De vrachtwagen wordt bestuurd door Harry Wetenkamp van transportbe drijf AB Texel. Volgens woordvoer der Ria van der Vis zijn de acties hard nodig. 'Er is veel armoede in Moldavië. Voordat het land onaf hankelijk werd, heeft de Sovjet-Unie eerst al het geld van de banken gehaald. Het grootste deel van de bevolking is werkloos. Als je de winkels in de hoofdstad Chisinau bekijkt, denk je dat het allemaal wel meevalt, want die zien er prachtig uit en je kunt er alles krijgen. Maar de regering heeft de prijzen flink verhoogd, om ook iets te verdienen aan de euro's die gastarbeiders uit het buitenland meenemen. Daar door zijn veel artikelen voor de plaatselijke bevolking onbetaalbaar geworden.' Gehandicapte ouderen vormen een zeer kwetsbare groep in Moldavië, omdat ze niet kunnen terugvallen op een pensioen (die zijn bij de onafhankelijkheid waardeloos geworden) en te oud of te ziek zijn om zelf nog in hun levensonder houd te kunnen voorzien. Een pro bleem vormen ook de straatkinde ren. 'Veel jonge ouders vertrekken naar het buitenland om werkte zoe ken. Hun kinderen gaan naar opa en oma, maar die kunnen de opvoe ding vaak niet aan of hebben te weinig te eten, waardoor de jeugd gaat zwerven. Vanuit de kerken is nu een organisatie opgezet die ervoor zorgt dat deze kinderen elke dag een maaltijd krijgen en worden geholpen bij hun huiswerk.' De vrachtwagen van AB Texel vertrekt rond maandag 10 oktober en keert als alles goed gaat een week later terug op Texel. Aardig detail is dat de chauffeur op weg naar de grens tussen Roemenië en Moldavië door de stad Galaz rijdt, waar TESO- schip Dokter Wagemaker werd gebouwd. Een routineklus is de reis absoluut niet, volgens Van der Vis. 'We beginnen maanden van te voren al met de voorbereidingen. De hele lading wordt verpakt. Zo hebben we alleen al 800 dozen kle ding en 200 linnengoed. Voor alle artikelen moet bij de Moldavische regering toestemming worden gevraagd om ze te mogen invoeren. Probleem is dat we voor elk artikel bij een apart kantoor moeten zijn en dat we lijsten moeten maken met de families waar de spullen naar toe moeten, de aantallen, het gewicht en de waarde. Bovendien hebben we een verklaring nodig dat de lading schoon is. Er is veel corruptie in Moldavië en dat maakt zulke transporten erg moeilijk.' De werk groep Hulp Oost-Europa kan reke nen op de sympathie en steun van veel Texelse bedrijven en particulie ren. Voor het komende transport zijn vrijwel alle spullen binnen, al zijn schoolspullen altijd welkom. Deze kunnen iedere maandagmiddag vanaf 14.00 uur worden aangele verd bij de opslag van de groep, gevestigd aan de Maricoweg in Den Burg (tussen TCA en Westerlaken, linksaf slaan en doorrijden tot het eind). Verder blijft altijd geld nodig om de transporten te bekostigen. Financiële bijdragen kunnen wor den gestort op bankrekeningnum mer 36.25.21.905. Mannenkoor uit Sneek in dienst Hoornder kerk Een dag na het optreden met het Texels Christelijk Mannenkoor in de RK-kerk in Den Burg verleent mannenkoor EDOZA uit Sneek medewerking aan de dienst die zondag 2 oktober in de Hoornder kerk wordt gehouden. Deze begint om 9.30 uur. Het in 1958 opge richte EDOZA telt ruim honderd leden, van wie er zo'n tachtig in Den Hoorn zullen optreden. Het koor wordt geleid door dirigent Hibma en wordt veel gevraagd voor de begeleiding van kerk- en zangdiensten. Daarnaast heeft EDOZA enkele tv- en radio-opna mes achter de rug en werden tour nees gemaakt door Canada en Oost-Europa. Voorganger in Den Hoorn is zon dag ds. L.O. Giethoorn uit Gronin gen. De dienst is op internet te volgen via av.streamit.eu. 'Geld en schoolspullen blijven altijd welkom'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11