7/c beschouw iedere dag als extra' Nel Rommets overleefde twee keer borstkanker Café Doodgewoon naar voorstelling 'Ontboezemingen' TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2011 Nel Rommets: 'Ik wil strijdbaar blijven en dubbel genieten van alles wat goed, lief 'Het is heel belangrijk dat er aan dacht is gekomen voor borst kanker. Dat het bespreekbaar is geworden. Dat was vroeger wel anders. Mensen staken plotse ling over als ze je op straat zagen aankomen. Op verjaardagen viel het stil als je binnen kwam, frus trerend om mee te maken. Als je zelf het woord kanker liet stuite ren, hielp dat wel. Dan kwamen de tongen los en werd er gevraagd hoe het ging.' Nel Rommets (73 jaar) uit Den Hoorn heeft twee mammacarcinomen in beide borsten overleefd. 'Vaak denk ik: hoe kan het dat ik er nog ben? Ik beschouw iedere dag als extra, ik mag geen tijd verdoen.' Ze behoort tot 'het volk van het Marsdiep', zoals ze zelf zegt. Ze groeide op in Den Helder, waar ze in het oude Parkzicht-ziekenhuis haar opleiding ver pleging deed, om er daarna als gedi plomeerd ver pleegster te gaan werken. 'Omdat mijn man Joop bij het NIOZ werkte, zijn we na ons trouwen naar Texel verhuisd. We kon den een huis op 't Horntje krijgen. Na twee generaties terug op Texel, want mijn voorouders - loodsen van beroep - waren destijds genoodzaakt om naar Den Helder te vertrekken.' Op Texel sprong Nel, op verzoek van de huisartsen, bij als zich inge wikkelde situaties voordeden. Dat was in de tijd vóór de echo's en Nel had een kraam- en kinderspeciali satie, wat goed van pas kwam. Door al die baby's die geboren werden, raakte ze snel thuis op het eiland. Na een zware periode, waarin Nel onder meer haar ouders verloor, besloot ze - nadat in haar directe omgeving bij twee vrouwen borst kanker was geconstateerd - zelf eens goed te controleren. 'Ik moet bekennen dat ik daar nogal slordig mee was. Maar dit keer deed ik het precies volgens de richtlijnen van het boekje. En laat ik nu in mijn linkerborst een bultje, een harde plek, voelen.' 'Het duurde zeker een volle week voor ik het aan Joop vertelde. Ik moest het eerst zelf een plaats geven, mezelf sterk maken. De huisarts stuurde me gelijk door naar dokter Clarijs, chirurg in het Gemini. Die liet een mammografie, een echo en punctie doen. Vijf dagen later werd ik verwacht voor de uitslag. Tijdens die wachttijd had ik het gevoel of ik in een draai molen zat. Of hij zou stoppen, waarna ik kon uitstappen, óf hij ging met een rotvaart verder in het rond, met mij er in. Ik zag aan het gezicht van Clarijs dat het niet goed zat. Toen hij het vertelde, voelde ik de hand van Joop in mijn nek. Ik wist, ik ben niet alleen. Maar op dat moment voelt het als een boze droom. Je wilt vluchten. Je koffer pakken en vliegen. Héél ver weg. Of fietsen. Een ontzaglijk eind fietsen.' 'Ik was 46 jaar en moeder van twee zonen. Joop junior was 17 en Jeroen 16 jaar. Toen we thuis kwa men, hebben we het de jongens onmiddellijk verteld. Daar stonden we met z'n vieren. De armen om elkaar heen. We hadden mooie muziek opstaan en ik voelde me, hoe vreemd ook, ineens intens gelukkig. Joop junior - op dat moment in het examenjaar van het VWO - reageerde met de woorden: daar zijn we dan mooi klaar mee. Op dat moment heb ik het besluit genomen ze zo min mogelijk te belasten met mijn ziekte. Hun leven was net zo belangrijk als dat van mij. Zij mochten er niet onder lij den.' Nel, die als verpleegster een aantal borstamputaties had meegemaakt, kreeg van Clarijs het voorstel om een borstsparende operatie te ondergaan. In 1984 was dat nog heel vernieuwend. Garanderen kon hij niets. Mocht het tegenvallen, werd het toch een amputatie. 'Terugkomend van de operatieka mer ging mijn hand, ik was nog behoorlijk versuft, gelijk naar mijn voor kerst plaats. Het toeval wilde dat Joop voor het NIOZ op tweede kerstdag voor drie maanden naar Indonesië moest. Ik stond er, al kreeg ik hulp van de jongens, gelijk in m'n uppie voor. Het was een strenge winter, met veel sneeuw en ijs. Toen heb ik 's nachts voor het eerst keihard liggen janken. Er maakte zich een wurgende angst van me meester. Ik noem het zwar te angst.' 'Daarna begon ik langzaam op te knappen en maakte ik deel uit van een gespreksgroep onder leiding van wijkverpleegkundige Marja van Etten, De groep bestond uit onge veer acht lotgenoten. Ik had eerst twijfels om mee te doen, maar na een paar samenkomsten begreep ik hoe hard zo'n groep nodig was. Over kanker kon in de buitenwe reld nauwelijks worden gepraat, er borst. Onder een groot verband - versierd met een aantal drains - voelde ik hem. Het in leven blijven stond voorop, maar hier was ik wel heel blij mee.' 'Na het Gemini ging het richting VU-ziekenhuis in Amstelveen. Naar dokter Njo, de behandelend speci alist radiotherapie. De bekende professor Pinedo was zijn leer meester. Daar ben ik ook een paar keer geweest. Er volgde een peri ode van 34 bestralingen. Iedere ochtend om kwart voor acht kwam de taxi van Toon Smidt voor rijden. De radiotherapie was toen onder gebracht in de kelder van de tech nische dienst, een deprimerende ruimte van ruw grijs beton. Alle maal doodzieke mensen op stoe len en soms - op een brancard - een bijna stervende. Afkomstig uit een van de omringende ziekenhui zen. Die gingen, in verband met pijnbestrijding, vóór. Hoe triest ook, het betekende voor ons toch vaak een bootje later thuis. En een uur is veel als je óp van vermoeidheid bent. Toch waren die taxiritten niet naar. We kletsten veel en ik heb tijdens het rijden zelfs nog een trui voor Jeroen gebreid. In de door hem gewenste rastakleuren.' 'De vermoeidheid was enorm, moe van kruin tot tenen. De bestralin gen van toen, bij die eerste borst- besparende operaties, waren hef tig. Er was nog geen bescherming voor andere organen. Tegenwoor dig gaat het veel gerichter, precies op het gebied waar de noodzaak ligt. Ook waren bij de operatie de lymfeklieren in het okselgebied radicaal verwijderd. Dat betekent voor de rest van je leven: niet zwaar tillen, oppassen voor wond jes - altijd zorgen dat je jodium en pleisters bij je hebt -, bloedprikken uit een vat in de voet, goed insme ren om te voorkomen dat je zon nebrand oploopt en uitkijken bij warm, drukkend weer. Dan voel ik m'n armen en handen als het ware vollopen en krijg ik een rood hoofd en hoofdpijn.' 'De laatste bestraling vond vlak was veel eenzaamheid. We ston den elkaar erg na. Het heeft wel een zware wissel getrokken. De meesten zijn allang overleden.' Zes jaar later werd Nel, toen 52 jaar oud, opeens overvallen door een naar voorgevoel. 'Noem het maar intuïtie. Ik ging mezelf onderzoe ken en voelde opnieuw een bult. Nu in de rechterborst. Ik kon het niet geloven, want ik stond voordu rend onder controle. Zelfonderzoek hoeft niet meer, meldden ze vorig jaar in het nieuws. Dat zou maar onrust geven. Een heel onverstan dige uitspraak, want je kunt er levens mee redden. Ik belde dit maal onmiddellijk de polikliniek van dokter Clarijs en mocht gelijk komen. Tja, hetzelfde verhaal als zes jaar eerder. Nu krijg ik twee van die armen, dacht ik.' 'De manier van bestralen was in die zes jaar een stuk verbeterd. Minder heftig. Geen slikproblemen, een minder pijnlijke borst en een huid die niet kapot ging. Wel hield ik er een rare hoest aan over, die nooit over is gegaan. Vooral rook en rare chemische luchtjes kunnen stevige reacties geven. Wat mijn armen betreft, wat er wel en wat er niet kan, is een spel geworden. Ik werk graag in de tuin. Daar staan struiken met doornen, die venijnig kunnen uithalen. Sjouwen met iets dat veel te zwaar is, is niet slim. Als je te ver gaat, dreigt altijd die dikke arm. Lymfoedeem.' 'In 2002 heb ik afscheid van Clarijs genomen. Ik zat in de wachtkamer tussen mensen die - duidelijk zichtbaar - allemaal bang waren. Bang voor wat ze te horen zouden krijgen. Ik voelde me een tijdrover, ik nam tijd in beslag waar ik geen recht meer op had. Toen ik deze mening poneerde, was ik de laat ste van het spreekuur. Het werd een heel persoonlijk gesprek, een afscheid na achttien jaar. Afscheid van een mens, wiens beslissingen levensbepalend voor mij zijn geweest. Er was overtuigings kracht voor nodig, maar de huis arts mocht van Clarijs uiteindelijk de controle overnemen.' 'Vijfentwintig jaar na de eerste ope ratie zijn we met kinderen en zes kleinkinderen naar Paal 9 geweest. Vieren dat ik er nog was. Het stormde, de zee stond bijna tot het duin. Eerst gezandstraald worden en daarna aan de gebakken tong. Oma's kankerfeestje, noemden de kleinkinderen het. Het lijkt allemaal al zo ver weg, maar het blijft ook dichtbij. Afstand nemen doe je door je betrokken te voelen bij wat er om je heen gebeurt. Niet alleen in je eigen omgeving, ook in het groot. Jezelf steeds afvragen waarom mensen zo slordig met elkaar omgaan, terwijl je weet hoe belangrijk, maar ook hoe broos het leven is. Waar om willen we steeds meer, terwijl het ten koste gaat van onze aarde en ten koste van mensen, die het met steeds minder moeten doen? Soms ben je machteloos, maar er blijft genoeg over om wél iets mee te kunnen. Ik mag mijn extra tijd niet verdoen. Ik wil strijdbaar blij ven en dubbel genieten van alles wat goed, lief en mooi is!' Nel Rommets en Margreet Berndsen Café Doodgewoon, de maande lijkse ontmoetingsplaats rond kanker, heeft zestig kaarten weten te reserveren voor de the atervoorstelling Ontboezemin gen. Deze is zaterdag 19 novem ber te zien in schouwburg De Kampanje in Den Helder. De voorstelling is één van de acti viteiten die in en rond oktober worden georganiseerd. Oktober is wereldwijd al jaren de maand waar in extra aandacht wordt geschon ken aan de strijd tegen borstkan ker, een ziekte die op grote schaal voorkomt. In Nederland krijgen jaarlijks zo'n 13.000 vrouwen en 100 mannen te horen dat ze borst kanker hebben. Bij vrouwen is borstkanker de meest voorkomen de vorm van kanker. Eén op de acht (Nederlandse) vrouwen wordt er in haar leven mee geconfron teerd. Ontboezemingen, geregisseerd door Johan Verheij, gaat over vijf zeer verschillende vrouwen. Ze kennen elkaar niet, hebben elkaar nooit ontmoet, maar hebben één ding gemeen: ze hebben alle vijf borstkanker. Hun alledaagse leven wordt ruw onderbroken door een knobbeltje, een bezoekje aan de dokter, de diagnose, leder van hen gaat op haar eigen manier de strijd aan met de ziekte, maar vooral met zichzelf. Ontboezemingen, geba seerd op de eigen ervaringen van zo'n dertig patiënten, gaat over ziek zijn, geloof, seks, relaties, vakanties, tieten, pruiken, familie en appeltaart. Het is een muzikale voorstelling met een humoristische ondertoon, met ontroerende over peinzingen en hilarische momen ten, en gaat zowel over lijden en het leven als over overlijden en overleven. Ontboezemingen is genomineerd voor de AVRO Toneel Publieksprijs. In samenwerking met TESO, Texel- tours en de familie Tuitman ver zorgt Café Doodgewoon een arran gement, bestaand uit een zitplaats in de schouwburg (eerste rang, balkon), een consumptie, gardero be en busvervoer van de schouw burg naar de visafslag in Den Hel der, overtocht met de MS Rival en busvervoer van Oudeschild naar Den Burg. Dit arrangement kost €35,-. Voor meer informatie en opgave: Rosa Harbers en Brigitte Hollands van Café Doodgewoon (tevens de SWOT), tel. 312696. Verwachte tijden van hoogwater LANGEVELD Hulpverlening Radio Texel Kerkdiensten Denkertje hoog water Medische zorg Oud papier

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 15