1EXBJVGBCA.NL TEXELSE 2 COURANT Vogelweekend Dutch Birding TESO Napoleon op Texel Drama in 'De bende van Oss' Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te ver krijgen, en via www.texelagenda. nl. Vrijdag 30 september: 14.00 uur. In het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt van 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt gehou den. De vrouwenvereniging verkoopt handwerken. 16.30 uur. In Den Hoorn wordt om 16.30 uur het verbouwde dorpshuls De Waldhoorn feestelijk geopend. Met o.a. buffet en optredens van DEK en Smartlappenkoor. 18.00 uur. Marc van Rijsselberghe vertelt tijdens een vijfgangendiner in Rotisserie 't Kerckeplein in Ooste rend over zilte groenten. Voor infor matie en reservering: tel. 318950 of e-mail rotisserie@texel.com. Voorstellingen Cinema Texel: 18.45 Bende van Oss; 19.00 Rise of the planet of the apes; 21.30 Bende van Oss en 21.45 Final Destination 5 3D. Zaterdag 1 oktober: 09.00 uur. De Dutch Birding Associa tion houdt een vogelkijkweekend. Overdag wordt naar vogels gekeken, 's avonds zijn er lezingen. Voor meer informatie: www.vogelinformatiecen- trum.nl 11.00 uur. Inwoners van Den Hoorn en omgeving vieren vanaf 11.00 uur feest ter gelegenheid van het ver nieuwde dorpshuis. Met diverse spelletjes, een barbecue en 's avonds een optreden van de band Intrude. 13.00 uur. Bij OSG De Hogeberg in Den Burg begint om 13.00 uur een informatiemarkt van het Centrum voor Jeugd en Gezin Texel. 14.00 uur. Bij Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg worden van 14.00 tot 16.00 uur (gra tis) kookdemonstraties gehouden. 16.00 uur. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland geeft Hans Siepel een lezing over dementie. Aanvang 16.00 uur. Entree €10,-. Reserveren: tel. 311486 of e-mail neldahillen@texel. 20.00 uur. HetTexels Christelijk Man nenkoor en interkerkelijk mannen koor EDOZA uit Sneek geven een concert in de RK-kerk in Den Burg. Met medewerking van sopraan Wiebke Göetjes. Aanvang 20.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Smurfen 3D NL; 13.45 Cars 2 3D NL; 16.00 De Smurfen 3D; 16.15 Rise of the planet of the apes; 18.45 Bende van Oss; 19.00 Rise of the planet of the apes; 21.30 Bende van Oss en 21.45 Final Destination 5 3D. Zondag 2 oktober: 09.30 uur. Mannenkoor EDOZA uit Sneek verleent medewerking aan de dienst die in de Hoornder kerk wordt gehouden. Aanvang 9.30 uur. 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, 14.00 uur. Om 14.00 uur start de inschrijving voor Waanzin Texel. De opvolger van de Wampex wordt op 4 en 5 november gehouden. 11.00 uur. Bij De Kombuis en Vero nica op de haven van Oudeschild staan van 11.00 tot 14.00 uur oldti mers (auto's, brommers en moto ren). 17.00 uur. Op een stuk land aan de Stolpweg wordt het Hoornderfeest afgesloten met het aloude spel 'Strijd vreugdevuur. Aanvang 17.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 13.45 Cars 2 3D NL; 14.00 De Smurfen 3D NL; 16.15 Rise of the planet of the apes; 16.30 Bende van Oss; 20.00 Bende van Oss en 20.30 Final Desti nation 5 3D. Maandag 3 oktober: 10.00 uur. Gelein Jansen verzorgt in het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp een lezing over dialect. Aan vang 10.00 uur. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 19.00 uur. In de kerk van Den Hoorn begint om 19.00 uur een concert van The International Holland Music Ses sions met piano en viool. Toegang €13,50. 19.30 uur. In de Texelhoeve aan de Kogerstraat in Den Burg begint om 19.30 uur een bijeenkomst over omgaan met pubers, verzorgd door o.a. het Centrum voor Jeugd en Gezin. 20.00 uur. In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive voor het goede doel. Aanmelden (vaste maat) vanaf 19.30 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Bende van Oss en 20.30 een 'mys tery movie'. Dinsdag 4 oktober: Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Bende van Oss en 20.15 (in de serie FilmArt) Pina 3D. rxhy In verband met de te verwachten drukte zet veerdienst TESO in en rond het weekend een extra boot in. Zo wordt vandaag (vrijdag) van 9.30 tot 20.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Zaterdag is dat het geval tussen 9.30 en 16.00 uur. Des ondanks worden vandaag in Den Helder wachttijden tot een half uur verwacht. Per 1 oktober vaart TESO volgens de winterdienstregeling. Dit betekent dat op zon- en feestdagen de eerste afvaart om 8.00 uur is. Voor meer informatie, tel. 369600 of www.teso.nl. Kinderboekenweek over Superhelden VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2011 I Uitladder Herfstmarkt op De Krim Op vakantiepark De Krim nabij De Cocksdorp wordt zondag 23 oktober van 12.00 tot 17.00 uur een sfeervolle herfstmarkt gehouden. Vanachter een flink aantal kramen worden diverse koopwaren aangeboden, waar onder poffertjes, sieraden, kle ding en boeken. Ook kunnen bezoekers bijvoorbeeld vlecht jes laten maken. Mandalatekenen Tijdens de inloopochtend van het servicepunt in De Waal wordt woensdag 12 oktober een workshop mandalatekenen gegeven. Belangstellenden krij gen de beginselen van de man dala uitgelegd door Monique Dubois. Italiaans maai voor ouderen De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt dinsdag 11 okto ber een Italiaanse maaltijd. Op het menu staat lasagne met een rauwkostsalade en een toetje. De deelnemers gaan om 17.30 uur aan tafel in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Deelname kost €8,-. Opgave via tel. 312696 of e-mail swot@texel. com. Lezing: 'Een vluggertje op Texel' In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg verzorgt Ger- rit Gerrits woensdag 12 oktober een lezing over het bezoek dat Napoleon op 16 oktober 1811 aan Texel bracht. De tot de verbeelding sprekende titel van de lezing luidt 'Een vlug gertje op Texel'. Daarmee verwijst Gerrits naar de duur van het bezoek, dat slechts enkele uren geduurd heeft. Napoleon, op dat moment de machtigste man van de wereld en heerser over een groot deel van Europa, bezocht het eiland op 16 oktober 1811 om de werkzaamheden aan het reeds bestaande fort de Schans en de Een verhaal over goed en fout, over macht en machteloosheid en over liefde en verraad. Dat is het historische misdaaddrama De Bende van Oss, gebaseerd op waargebeurde feiten, dat vanaf deze week in Cinema Texel draait. Hoofdpersoon is de jonge en levenslustige Johanna, die door haar man verzeild raakt in de wereld van de Ossche bende, die bijna dagelijks in haar café samen komt. Onder leiding van de geweld dadige Wim de Kuiper zorgt dit gezelschap voor een golf van mis daad en moord, die heel Nederland jarenlang in zijn greep houdt en waardoor het laatste vooroorlogse kabinet uiteindelijk zelfs viel. Johanna wil breken met de mis daad, maar hoewel ze hulp uit onverwachte hoek krijgt - van de corrupte verzekeringsagent Harry - lukt haar dat maar niet. De gebeurtenissen krijgen een drama tische wending wanneer de mare chaussee naar Oss wordt gestuurd om voor eens en altijd met het tuig af te rekenen. Nieuw in Cinema Texel is ook Final Destination 5, een combinatie van In samenwerking met het Vogel informatiecentrum Texel houdt de Dutch Birding Association van vrijdag 30 september tot maandag 3 oktober het DBA vogelkijkweekend. Doel van het weekend is om zoveel mogelijk schaarse en zeldzame vogel soorten te vinden. Tijdens het weekend, dat voor de 26ste keer wordt gehouden, zijn 's avonds in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp lezingen te volgen. Vrijdag spreekt Laurens Steijn over Pealagic in West Afrika, zaterdag vertelt Ronald Messemaker over de vogels van Marokko en zondag spreekt Michel Veldt over de vogels van Lesbos. De lezingen zijn gratis toegankelijk en beginnen rond 21.00 uur, na het behandelen van het logboek van Vincent Stork en een weerpraatje van Nils van Dui- In aansluiting op de officiële ingebruikname van het verbouw de dorpshuis vieren inwoners van Den Hoorn en omgeving dit weekeinde drie dagen lang feest. De festiviteiten beginnen vandaag (vrijdag) om 16.30 uur met de ope ning van De Waldhoorn, gevolgd door een buffet met soep en sand wiches en een avondprogramma met optredens van fanfarekorps DEK en het Smartlappenkoor. Het buffet (waarvoor deelnemers zich hebben moeten opgeven) is voor iedereen toegankelijk. Zaterdag is er - in de traditie van vroeger - Hoornderfeest. Over wat nieuwe nevenforten Redoute en Lunette te inspecteren. De plannen voor deze forten waren door hem omschreven in de 'Nöte sur L'Tle de Texel', die hij schreef op 6 april 1811 en waarin hij precies uiteen zette wat er op het eiland aan werkzaamheden stond te gebeu ren. Een sterk vestingwerk op Texel was volgens Napoleon van belang om een invasie van de Engelsen tegen te houden. In 'Een vluggertje op Texel' vertelt Gerrits hoe Napoleon de Engelsen wilde tegenhouden, over het bezoek aan het eiland en over de manier waarop de Texelaars de keizer hebben ontvangen. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,50. thriller en horror. Het verhaal begint met een visioen, waarin een groep vrienden op afschuwelijke wijze om het leven komt wanneer een brug instort. Wanneer de nacht merrie werkelijkheid wordt, kunnen hoofdpersoon Sam en enkele andere zich redden. De dood laat echter niet met zich sollen en ach tervolgt de groep tot iedereen is meegenomen. Woensdag 5 oktober beleeft Cine ma Texel twee premières. De fami- vendijk. Voor het stamppottenbuf- fet op zaterdagavond is opgave wel noodzakelijk. Deze maaltijd begint om 18.00 uur, deelname kost €10,-. Tijdens het weekend worden ook de Swarovski verrekijkerdagen georganiseerd. Op zaterdag is Swarovski Optik de gehele dag aanwezig in het Vogelinformatie centrum, zondag is het bedrijf te vinden in De Robbenjager. Zowel zaterdag als zondag worden de ontdekkers van de drie zeldzaam ste vogelsoorten genomineerd voor de hoofdprijs. Zij worden beloond met een schoonmaakset voor de verrekijker. Aan het eind van het weekend wordt uit de zes genomineerden de spotter van de zeldzaamste soort gekozen. Deze ontvangt een Swarovski verrekijker ter waarde van €990,-. er precies staat te gebeuren, hult de organiserende feestcommissie zich nog in stilzwijgen. Zeker is dat Hoornders van jong tot oud allerlei spelletjes en opdrachten te doen krijgen. Ze doen dat in groepjes. De inschrijving is verstreken, maar mogelijk dat er toch nog ruimte is een enkele deelnemer. Informatie kan worden ingewonnen bij Janien de Bruijn in koffiecafé Inn de Knip. De spelletjes beginnen om 11.00 uur in het dorpshuis en duren de hele dag. Voor wie niet kan of wil meedoen, verzorgt de blinde pia niste Yolanda een verrassend optreden. De bedoeling was aanvankelijk dat het diner zou bestaan uit kapucij ners met spek of een andere ste vige maaltijd, passend bij de tijd van het jaar. Gezien het fraaie weer is echter besloten een barbecue te houden. Deelname kost €5,-. Opgave bij slagerij Goënga. Na het eten wordt het feest voortgezet met onder meer een optreden van de Texelse band Intrude. Wie geen andere verplichtingen heeft, kan zondag uitslapen, want dan beginnen de festiviteiten pas om 17.00 uur. Op het land van Ruud Bakker bij de Oude Hoorn (aan de Stolpweg) wordt onder begeleiding van DEK eerst het aloude spel Strijd om de man en de vrouw gespeeld. De afsluiting bestaat uit een vreugdevuur op de plaats waar anders de meierblis wordt gehouden. Film liefilm Bennie Stout speelt zich af in de jaren dertig en gaat over een jongen die zijn naam eer aan doet. Samen met zijn zeepkist, een zelf gemaakt trapauto, zet hij de boel regelmatig op stelten. In The Lion King - voor het eerst in 3D in de bioscoop - beleeft Simba, de zoon van leeuwenkoning Mufasa, span nende avonturen. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. Open dag yoga Esther van Zeijlen uit Den Burg houdt woensdag 5 oktober open dag voor haar kinder-, tiener- en zorgyogalessen. Belangstellenden kunnen van 15.00 tot 17.00 uur een kijkje nemen in haar nieuwe onderkomen aan Gravenstraat 25 in Den Burg. Van 16.15 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden aan een les meedoen. Meer informatie via www.karmakids.nl. Vanaf 12 oktober worden de reguliere lessen hervat. Schilderen met water Daan van Loenhout van De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend begint woensdag 19 oktober met een cursus aqua relleren. De cursus bestaat uit zeven lessen, waarin de cursisten kennis maken met de bijzondere techniek van het werken met waterverf. Natuur, licht, water en atmosfeer laten zich volgens Van Loenhout door geen andere schil dertechniek beter benaderen. Masha Bijlsma in Music Club Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn vindt vrijdag 7 oktober een optreden plaats van de Masha Bijlsma Band. Met Masha Bijlsma heeft de Klif 12 Music Club weer een bijzonder optreden in huis. Bijlsma behoort tot die Europese vocalisten die zich probleemloos kunnen meten met hun Amerikaanse collega's en in het buitenland heeft ze haar naam inmiddels gevestigd tijdens concerten met Benny Bailey, Gary Thomas, Bob Malach en Tony Lak- atos. In eigen land zijn de kritieken voor haar nieuwste CD heel lovend. Masha leidt sinds 1990 met succes haar eigen Masha Bijlsma Band, naast haarzelf bestaande uit bas sist Henk de Ligt, pianist Rob van den Broeck en slagwerker Dries Bijlsma. De band is een graag geziene gast op podia en festivals in heel Europa, maar ook in Indo nesië en de USA weet men de muziek en krachtige performance op waarde te schatten. Het optreden begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €17,50. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Masterchef filmt in Den Hoorn Culinaire Verwennerij Bij Jef in Den Hoorn was maandag 26 september het decor voor het televisieprogramma Topchef: De 12 Provincies. Onder leiding van Robert Kranenborg en Juli us Jasper streden vier kandida ten in het Hoornder restaurant om een plek in de finale. Het RTL-programma filmde een dag in de keuken van Culinaire Verwennerij Bij Jef. Chefkok Jef Schuur stelde het talent flink op de proef. De twee opdrachten die hij voor de kandidaten in petto had, werden de avond tevoren via een videoboodschap bekend gemaakt. Voor elke opdracht kregen de kan didaten drie kwartier de tijd. Samen met Schuur velden Kranenborg en Jasper een oordeel. Al met al een bijzondere ervaring. 'Je ziet men sen heel gedreven en vol passie met gerechten werken', aldus Schuur. 'Bovendien heb je niet dagelijks tv-crew over de vloer.' De uitzending vanuit Bij Jef is te zien op 21 oktober, vanaf 19.00 uur bij RTL 5. De opening van de Kinderboe kenweek staat bij de biblio theek in de Drijverstraat in Den Burg in het teken van speur- muis Geronimo Stilton. Dit past uitstekend in het thema van de Kinderboekenweek, die van 5 tot en met 15 oktober wordt gehouden en die dit jaar over superhelden gaat. De opening vindt plaats op woens dag 5 oktober, tijdens een middag die bruist van de activiteiten. Zo is er een modeshow van kinderen die zich als superheld verkleed hebben. Zij gaan om 16.00 uur de catwalk op. Aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen in de bibliotheek. Daar naast kunnen kinderen zich laten schminken, een muizenmasker maken of meespelen in een quiz over Geronimo Stilton. Om ieder een aan bod te laten komen, is voor al deze activiteiten een strip penkaart nodig, die in de biblio theek te verkrijgen is. De middag duurt van 14.00 tot 16.30 uur en is gratis toegankelijk. In het kader van de Kinderboeken week wordt ook een spaaractie gehouden. Op vertoon van de bibliotheekpas krijgen de kinderen een gratis verzamelalbum waarin plaatjes van superhelden gespaard kunnen worden. Elke keer als boe ken worden geleend, wordt daar een zakje met vijf plaatjes bijgele verd. De actie loopt tot 31 decem ber en te zijner tijd wordt een ruil- middag gehouden. Ook wordt een wedstrijd gehou den waarin kinderen worden uit gedaagd zelf een boek te maken. Dat kan door het schrijven van een verhaal, het maken van een (digitaal) prentenboek, het inspre ken van een luisterhoek, of op welke andere manier dan ook. De prijs is een klassenbezoek van de bekende kinderboekenschrijver Rian Visser. Meer informatie is te vinden op www.kopgroepbibliotheken.nl. Hoornders vieren opening dorpshuis

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2