'Bouw nieuwe dubbele sporthal bij oude LTS' TEXELSE 5 COURANT Tand des tijds knaagt aan sportcomplexen Geen paintball aan Pontweg VRIJDAG 30 SEPTEMBER 2011 De politieke partijen buigen zich woensdagavond 6 oktober over enkele principiële keuzes over de toekomst van de sportac commodaties in Den Burg. De vraag wordt gesteld of er nieuw bouw moet komen ter vervan ging van sporthal Ons Genoe gen, de Burgemeester De Koninghal en de Beatrixzaal en wie het beheer en de exploitatie in handen zou moeten krijgen. Op tafel ligt een rapport waarin de gemeente de toekomst van de sporthallen in Den Burg en zwem bad Molenkoog tegen het licht houdt. Dat leert dat de bestaande zalen de komende jaren allemaal fikse onderhoudskosten wachten, waardoor het volgens het college de moeite loont na te denken over de realisatie van een nieuwe, dub bele sporthal. De oude LTS aan de Emmalaan wordt als geschikte locatie genoemd. Op de plekken van Ons Genoegen en De Koning hal zou na de bouw van een nieuwe sporthal wat anders kunnen komen. Voor de Beatrixzaal, waarvan de kleedkamers en douches recent zijn gerenoveerd, zou op termijn besloten kunnen worden wat er met de sportzaal moet gebeuren. Het college wil van de politieke partijen horen of zij zich kunnen vinden in plannen voor nieuwbouw. Daarmee is naar verwachting een investering van enkele miljoenen gemoeid. Nieuwbouw van Ons Genoegen is in het rapport geraamd op €3,5 miljoen en nieuwbouw van De Koninghal op €2 mijoen. Reno vatie van Ons Genoegen, De Koninghal en de Beatrixzaal kost de komende tien jaar respectieve lijk €1,3 miljoen, €400.000,- en €200.000,-. 'Dat geeft voldoende aanleiding om nieuwbouw serieus te overwegen.' Het college laat meewegen dat bij afstoting van de bestaande sportaccommodatie weinig kapitaalvernietiging plaats vindt, omdat het merendeel van de gedane investeringen is afgeschre ven. Voordat het allemaal zo ver komt, wil het college eerst verder onderzoek doen in een door de raad gesteunde richting, zodat er een goed onderbouwd financieel plan op tafel kan komen. Een andere vraag die woensdag avond aan de orde komt, is wie de sportaccommodaties zou moeten beheren. De sporthallen en zwem bad Molenkoog zijn nu in handen van de gemeente, maar het college liet eerder al weten het beheer en de exploitatie te willen aanbeste den aan een externe marktpartij. Dat kan de gemeente verlossen van een hoop lasten. Gedacht wordt aan een landelijke organisa tie zodat de continuïteit en stabili teit van de voorzieningen in de toekomst zijn gewaarborgd. Als het die kant opgaat, wil het college de beherende en exploiterende marktpartij de gelegenheid bieden 'aanvullende en met sport samen hangende functies' te ontwikkelen. Op dat gebied wordt vooralsnog breed gedacht aan activiteiten op gebied van vrije tijd, sport, leisure, gezondheid, beauty en zorg. Het zou ertoe moeten leiden dat er in Den Burg een aantrekkelijk sport en wellnesscluster ontstaat waar 'laagdrempelige sportactiviteiten en commerciële activiteiten hand in hand gaan.' Het ontwikkelen van aanvullende activiteiten moet het voor een markpartij aantrekkelijk maken het avontuur aan te gaan, omdat de exploitielasten van de huidige sportaccommodaties en het zwembad negatief zijn. En het is de bedoeling is dat een externe partij het beheer en exploitatie van zowel de sporthallen als Molenk oog ter hand neemt. Het college wil een vinger in de pap houden door de gemeente juridisch eigenaar van de sport- voorzieningen te laten zijn. Ook de onderliggende grond blijft in begin sel in handen van de gemeente. Het college wil in een aanbeste dingsprocedure eveneens opne men dat de gemeente de regie behoudt om ervoor te zorgen dat de tarieven laagdrempelig blijven en de accommodaties beschikbaar zijn voor de Texelse bevolking. Met 48 dienstjaren mag de Bur gemeester De Koninghal zich de oudste sporthal van Den Burg noemen. De Beatrixzaal en Ons Genoegen zijn respectievelijk 42 en 36 jaar oud, waardoor ook daar de tand des tijds begint te knagen. Volgens een rapport van de gemeente wacht alle drie de accommodaties de komende tien jaar een fikse investering in het onderhoud. Voor Ons Genoegen is €1,3 miljoen geraamd, waarvan €300.000,- in 2013 nodig is voor vervanging van de vloer in de sporthal en renovatie van de kan tine. In 2015 is naar verwachting €650.000,- nodig voor renovatie van de kleedkamers en de dou ches, al wordt niet uitgesloten dat de douches mogelijk al eerder onderhanden moeten worden genomen. Voor De Koninghal zou de komen de tien jaar €400.000,- nodig zijn om de installaties, het plafond, de sportvloer en het dak te vervan gen. De zaal verkeert constructief in een 'kwetsbare staat'. Voor de Beatrixzaal wordt rekening gehou den met een onderhoudsinveste- ring van €200.000,-. Hier moet op korte termijn het dak worden ver vangen en de gevels hebben groot onderhoud nodig. De gemeente heeft de investeringen in deze zaal inmiddels volledig afgeschreven. Op De Koninghal rust nog een boekwaarde van €100.000,- en op Ons Genoegen een boekwaarde van €200.000,-. Voor de aanbouw van Ons Genoegen moet nog €110.000,- worden afgeschreven. De Koninghal kent doordeweeks een bezettingsgraad van 70 pro cent en in het weekend is die 18 procent van de beschikbare tijd in gebruik. Ons Genoegen is van maandag tot en met vrijdag voor 84 procent van de tijd in gebruik en Kaas Wezenspyk op beurs in Bra Op uitnodiging van Slowfood International was kaasboerderij Wezenspyk aanwezig op de kaasbeurs in Bra, de hoofdves tiging van Slowfood. De kaasbeurs in Bra, een provin ciestadje in Piemonte, wordt elke twee jaar gehouden. De stand van Wezenspyk werd bezocht door Carlo Petrini, de initiatiefnemer van Slowfood, dat inmiddels meer dan 80.000 leden heeft in 50 landen. Petrini toonde zich zeer onder de indruk van de smaak van de over jarige Texelse schapenkaas. Het presidium Texelse Schapenkaas werd in 2003 opgericht door Anton Witte van Wezenspyk en Piet Bak ker van De Waddel. Het doel is de echt Texelse schapenkaas te behouden en de kwaliteitseisen te bewaken. De Texelse schapenkaas is, als met uitsterven bedreigd pro duct, door Slowfood opgenomen in de Ark van Smaak. B en w weigeren mee te werken aan de vestiging van een paint- ballbedrijf op het adres Pont- weg 151. Het college vindt deze activiteit op deze plek ongewenst omdat het niet past bij de agrarische omge ving en omdat het zicht op de open ruimte wordt aangetast. Daarmee zou afbreuk worden gedaan aan de landschappelijke beeldkwaliteit en aan de Texelse kernwaarden rust en ruimte. Paintball is een outdooractiviteit waarbij twee teams elkaar met verfgeweren bestrijden. Het idee om hier deze tot dusver ontbre kende vermaaksvorm te introduce ren komt van iemand die daarvoor een uitgewerkt bedrijfsplan heeft gemaakt. Het terrein aan de Pont- weg is eigendom van Kees en Tri net Hin van de Nieuwlanderweg. Die zouden echter niets met de exploitatie te maken krijgen en alleen het land beschikbaar stellen. Op het terrein staat een opslag loods die 's zomers gedeeltelijk in gebruik is als onderkomen voor de Utrechtse badmeesters. Het is ver der niet bebouwd en er staan ook geen bomen zoals op veel andere paintballlocaties, maar volgens de initiatiefnemer is dat geen pro bleem. Wethouder Frans Visman bena drukt dat het college niet afwijzend staat tegenover een paintballbe- drijf op zichzelf. Het kan alleen niet op deze plaats omdat dit strijdig is met het beleid. Toch meewerken zou bovendien precedentwerking hebben. Op uitnodiging van Slowfood International was kaasboerderij Wezens pyk aanwezig op de kaasbeurs in Bra, de hoofdvestiging van Slow food. De stand werd bezocht door Carlo Petrini, grondlegger van Slow Food. in het weekend 23 procent. De Beatrixzaal wordt alleen doorde weeks gebruikt en daar is het per centage 78 procent. Overdag maakt voornamelijk het onderwijs gebruik van de sportaccommoda ties en in de avonduren zitten sportverenigingen erin. Ondanks het gebruik, kampen ze allemaal met exploitietekorten. De gemeen te leed in 2010 op Ons Genoegen een verlies van €320.000,- (zonder kapitaalslasten), De Koninghal kende een negatief resultaat van circa €30.000,- en bij de Beatrix zaal was het resultaat in 2010 €65.000,- in de min. Wat Molenkoog betreft, kan de huidige technische installatie van het bad nog tien jaar functioneren, mits er jaarlijks onderhoud plaats vindt. Het onderhoud aan de instal latie is tot 2025 geraamd op in totaal €332.000,-. Daarnaast zou de coating van het diepe en ondie pe bassin moeten worden ver nieuwd om de levensduur van het bad met tien jaar te verlengen en daarmee is €125.500,- gemoeid. Op Molenkoog (40 jaar oud en gemiddeld 50.000 bezoekers per jaar) rust nog een boekwaarde van €465.000,- wat voornamelijk voort komt uit de nieuwbouw van de kleedkamers circa tien jaar gele den. Het tekort op de exploitatie van het bad was in 2010 €187.036,- Derde editie van quiz in de maak In Oosterend wordt zondag 15 januari 2012 voor de derde keer de Texelse Nieuws- en Kennis quiz gehouden. Teams van de dorpen nemen het tegen elkaar op om de kennis over het Texel se nieuws en algemene zaken op het eiland te testen. De quiz wordt in Oosterend gehou den, omdat het team van dat dorp begin dit jaar in Oudeschild de overwinning naar zich toe trok. De quiz wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf en begint om 14.00 uur. De nieuws- en kennisquiz wordt georganiseerd door SWOT, bibliotheek, Texelse Courant en de gemeente. Belangstellenden die mee willen doen, kunnen zich aan melden bij de voorzitters van de eigen dorpscommissies. Het is de bedoeling dat er per dorp een team van vier personen worden samengesteld waarvan de leeftij den variëren van jeugd tot en met senioren. Hoewel er tot nu toe inmiddels soms fel om de punten gestreden is, staat de gezelligheid voorop bij de nieuws- en kennis quiz. De winnaar gaat met de Texelse Nieuws- en Kennisquiz Bokaal naar huis en mag deze een jaar lang in het dorp laten staan. Met grof geweld werd deze week een roestvrijstalen toiletpot bij het barbecueveld in De Dennen vernield. De pot is van de muur gerukt en daarbij onherstelbaar beschadigd. Op basis van vergelijkbare schade in het verleden wordt de schade op zeker €1500,- geschat. Staats bosbeheer heeft aangifte gedaan en hoopt dat zich getuigen mel den. Aa de voet van de Zaandammerdijk, aan de rand van natuurgebied Waalenburg, begint de nieuwe stolpboerderij van de familie Vlek vorm te krijgen. Donderdag werd met behulp van de kraan van René Boon het vierkant geplaatst. FotomPB*nard> Bestuur en vrijwilligers van de stichting Wereldwinkel Texel hebben besloten de banden met de landelijke organisatie te verbreken en zelfstandig verder te gaan. De stichting is van mening dat zelfstandig efficiënter kan worden gewerkt en daarmee beter aan de doelstelling kan WOrden VOldaan. (Foto Joke de Boer) Wethouders van negen gemeenten in de Kop van Noord-Holland tekenden gisteren in het gemeentehuis in Den Burg een intentieverkla ring om meer te gaan samenwerken op gebied van sociale zaken. Namens Texel tekende wethouder Hennie Huisman. Foto Jemen van tmum) Jef Schuur kookt in Amsterdam Arena Jef Schuur van Culinaire Ver wennerij Bij Jef uit Den Hoorn kookt dit seizoen regelmatig in de Champions Lounge van de Amsterdam Arena. De Champions Lounge is de grootste skylounge van het stadi on, waar de top van het bedrijfsle ven, bekende Nederlanders en (oud-)voetballers als Johan Cruijff de wedstrijd volgen. Tijdens de thuiswedstrijden van Ajax verras sen sterrenkoks de gasten met smaakvolle wijn-spijscombinaties. Schuur beleefde zijn primeur op zaterdag 24 september, tijdens de wedstrijd Ajax-Twente. Andere koks die in de Champions Lounge aantreden, zijn Jonnie Boer van De Librije uit Zwolle en Martin Kruithof van De Lindenhof uit Giet hoorn. Schuur toonde zich vereerd met de uitnodiging. 'Net als in ons restaurant streven we naar een culinaire beleving. Daarbij werken we met eilandproducten als lams vlees, kaas en Waddengarnalen. Het is leuk om Texel op deze manier aan een exclusief publiek te presenteren.' Uitbreiding golfbaan ter inzage De planologische procedure die nodig is om golfbaan De Texelse aan de Roggeslootweg bij De Cocksdorp te kunnen uitbreiden tot 18 holes, gaat van start. Het plan voor de uitbreiding in combinatie met sloop en nieuw bouw van een drivingrange wordt zes weken ter inzage gelegd. In die periode kunnen zienswijzen wor den ingediend. De procedure voorziet in wijziging van de agrarische bestemming die het terrein nu nog heeft. De gemeente heeft altijd positief gestaan tegenover uitbreiding. Tien jaar geleden deed de raad al een uitspraak in die zin. Een volwaar dige 18-holesbaan wordt gezien als welkome bijdrage aan de recre atieve voorzieningen van Texel en dus van belang voor de lokale eco nomie. De uitvoering van het plan hangt niet alleen af van de gemeen te. Omdat de Flora- en Faunawet en de Natuurbeschermingswet van toepassing zijn, moet er ook groen licht komen van provincie en rijk. Dat is intussen gebeurd. Beide instanties hebben een zogeheten ontwerpverklaring van geen beden kingen afgegeven en ook Staats bosbeheer gaat akkoord. Gemeente vraagt advies aan VNG Wat betreft de eventuele invoe ring van toeristenbelasting vol gens een forfaitair systeem (vast bedrag per bed per jaar) zullen b en w advies vragen aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Duidelijk moet worden of een for faitaire inningsmethode past bin nen de huidige wet- en regelge ving. Bij het raadplegen van de logiesverstrekkers is gebleken dat vooral de grote bedrijven voorstan der zijn van het vaste 'beddengeld' en daartoe een vaststellingsover eenkomst met de gemeente moe ten aangaan. De kleinere logiesver strekkers houden het over het algemeen liever bij het oude systeem: een bedrag per persoon per nacht volgens het overnach- tingsregister dat zij moeten bijhou den. Het huidige tarief is €1,50 per persoon per nacht voor maximaal zeven nachten. Mogelijk zal het oude systeem naast het nieuwe blijven bestaan, afhankelijk van de voorkeur van de betreffende gast heer. Als het VNG-advies binnen is, zal het college met TVL, TVO, KLV en het toeristisch kennisinstituut over leggen over een uitgewerkt voor stel voor de gemeenteraad. Hoe wel het collegebesluit 2012 noemt als belastingjaar van eventuele invoering is de tijd inmiddels zo ver gevorderd dat dit niet haalbaar lijkt. Het ziet er dus naar uit dat in 2012 alles nog bij het oude blijft. Jongeren centrum TIME OUT

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5