ladder 'Op zee kun je van alles beleven' 7ÉX ELTOU/ZS TEXELSE 11 COURANT Rutgert Oosterhuis zag muziek in Het Sop Cine»md Te^xe»! *V TAXITEXEL www.taxitexel.nl DINSDAG 4 OKTOBER 2011 Rutgert Oosterhuis: 'Ik doe iets dat Zijn camera met telelens ligt altijd klaar in de kajuit. Als schipper/eigenaar van boot Het Sop wil Rutgert Oosterhuis op alles voorbereid zijn. Van sport vissen tot dolfijnen, zeehonden en walvissen spotten, met zijn snelle boot komt hij overal dichtbij. Ook baggerbedrijven maken van zijn diensten gebruik en indien nodig vaart hij 's nachts mensen naar de over kant. 'Ik doe iets dat ik leuk vind en verdien er mijn boter ham mee. Wat wil je nog meer?' Een mooie ochtend in de haven van Oudeschild. Bladstil, de zon schijnt al lekker. Rutgert Ooster huis klimt op de kade en steekt een vlag in de houder van zijn ver kooploket. De dag kan beginnen. Onder het genot van een bakkie koffie, in de kajuit van Het Sop, vertelt hij zijn levensverhaal. 'Ik ben opgegroeid in Tiel en heb vanaf mijn twaalfde jaar in Utrecht op school gezeten', begint hij met een tongval, die zijn afkomst nog een klein beetje verraadt. 'Mis schien geloof je het niet, maar eigenlijk ben ik etaleur en decora teur. Daarna belandde ik in de verzekeringen, als tussenper soon.' Eerst verhuisde hij naar Waalwijk in Noord-Brabant, alvo rens achttien jaar geleden met zijn toenmalige gezin op het eiland neer te strijken. 'Texel trok me aan. Hier heb je tenminste geen files en geen criminaliteit.' Graag wilde hij zijn drukke leven op het vasteland inruilen voor een meer ontspannen bestaan. De boel let terlijk en figuurlijk over een andere boeg gooien. 'Dat is aardig gelukt', lacht de nu 54-jarige ondernemer. 'Eerst ben ik voor mezelf met een klein bootje gaan sportvissen. Dat ging me nogal goed af. Ving veel kabeljauw en zeebaars. Vooral bij scheepswrakken zo'n twintig, der tig mijl uit de kust op de Noord zee. Toen dacht ik: ik koop een boot en ga charteren met sport vissers.' Die boot werd dus Het Sop. 'Het is een tenderboot, bedoeld om passagiers mee te varen. Er mogen twaalf personen mee. Lekkersnel: zeventien, acht tien knopen (35 km/u). Met de sportvissers ging ik voorbij de tweede bootlijn, zeg maar de snel weg voor de grote scheepvaart, bij de boorplatforms. Zo'n ander half uur varen. Het waren de vette jaren: ik zat zeven dagen per week vol. En boekingen van anderhalf jaar vooruit.' De tijden zijn inmid dels veranderd: 'De kabeljauw stand is in tien jaar tijd dramatisch achteruit gegaan. Die wrakken waren eigenlijk de laatste schuil plaatsen. Als je nu gaat, vang je verdien er mijn boterham mee. Wat wil je nog meer?' Aangespoeld hooguit drie vissen.' Hierdoor afgeschrikt, liep de klandizie ook hard terug. Al enkele jaren terug is Oosterhuis zich daarom op andere mogelijkheden gaan richten. Ove rigens maakt hij nog wel makreel- vistochten met sportvissers. 'Maar dat seizoen is veel korter: alleen in de zomer.' De eerste nieuwe stap was het varen voor de baggerindustrie. 'Ik kende dat kunstje niet, maar bij toeval kwam ik ermee in aanra king. Er was een zandsuppletie bij paal 17 en een paar mannen van dat bedrijf zagen het bootje in de dam. 'Je zou denken dat ze daar wel bootjes genoeg hebben. Maar via de opgedane contacten kwam ik er toch tussen.' Ook de EOD, de Explosieven Opruimings Dienst, klopte bij hem aan. Bommen varen, zo noemt hij het. 'Soms komen er oude oorlogsbommen vast te zitten in de zuigmond van baggerschepen. De EOD moet die er uithalen en ergens op zee tot ontploffing brengen. Met deze boot konden ze snel op hun doel af. De TNT (springstof) lag dan in een kistje op het dek. In het begin vond ik het wel link, maar die jon gens weten precies wat ze doen. In totaal hebben we zo'n negentig bommen tot ontploffing gebracht.' Zo werd Het Sop steeds vaker haven wel zitten. Of ik personeel wilde overvaren. Je krijgt dan bij voorbeeld een telefoontje dat er vier man klaar staan in de haven van Den Helder. Die pik je op en brengt ze naar een baggerschip op zee. Soms gaat er iemand mee terug, soms neem je materieel of werktekeningen mee. Er zijn steeds wel klusjes. Zo gaat het de hele dag door. 's Nachts ook trou wens. Lig je net in je nest en dan gaat de telefoon.' Van het één kwam het ander. Al spoedig werd hij ook gevraagd om te assisteren bij grote baggerbe drijven in de haven van Rotter- ingehuurd: door Imares en het NIOZ ('de kajuit staat dan vol met computers'), Rijkswaterstaat en de Ronde om Texel, om er enkele te noemen. Vorig jaar fungeerde hij zelfs als bewaker van een groot Amerikaans marinefregat, dat bij de zuidpunt voor anker lag. Steeds meer Texelaars weten Oosterhuis ook te vinden voor avond- en nachtvaarten. Als TESO niet meer vaart, kun je met Het Sop toch naar de overkant (en terug). 'Niemand die het doet en deze boot ligt er toch', verklaart Rutgert deze speciale service, die voor driehonderd euro beschik baar is. Met zijn watertaxi heeft hij al veel bijzondere overtochten meegemaakt. Soms feestelijk, zoals van groepjes Texelse voet balfans die zaterdagavond naar de thuiswedstrijden van AZ in Alk maar gaan en rond middernacht terugkeren. Ook concertgangers en ondernemers die 's avonds een bijeenkomst bijwonen, maken van zijn diensten gebruik. 'En arties ten. Jochem Myjer is een vaste gast en deejays van de Island Samba ook. Jan Smit en Nick en Simon hebben ook al eens meegevaren.'Soms zijn de omstandigheden droevig, bijvoor beeld als mensen plotseling naar een ernstig zieke patiënt in het ziekenhuis moeten. 'Dit is geen ambulance, ik ben er voor de randverschijnselen', benadrukt Rutgert. Het is niet altijd leuk, maar wel heel dankbaar werk. 'Politie, huisartsen en de VW zijn op de hoogte en zetten de men sen op het spoor. In noodgevallen weten ze mij te vinden.' Landelijk furore maakte hij met het spotten van bultrugwalvissen, die in het Marsdiep waren verdwaald. 'De afgelopen jaren ben ik er drie keer bij geweest. Een geweldige ervaring. Schitterend om zo'n groot zeedier naast je boot te heb ben.' Een bijzonder voorval was de brand op de kotter SL27, enke le jaren geleden. 'Toevallig lag ik in de buurt. Snel erheen gevaren, de hele kajuit stond al in de fik. Ik vond het wel link, maar dacht: als ik er vijf minuten naast lig, heb ik ze. Dat lukte: de vijf opvarenden kwamen veilig aan boord. Een heli van de marine heeft ze daarna van dek gehaald. Ja, op zee kun je van alles beleven.' Altijd op zoek naar een gat in de markt, maakt Rut gert met rechterhand Olie sinds dit jaar ook zeehondentochten op het Wad. 'Ik richt me op de toeris ten die een korte vaart willen. Dat blijkt een goede formule. Sommi gen zijn maar kort op Texel willen snel even een uurtje de haven uit. Precies wat ik heb te bieden.' Overigens heeft hij via deze nieu we activiteit ook zijn vriendin ont moet: een Duitse dame, die een tochtje meeging en aan boord haar tasje had laten slingeren... altijd leuk om te doen. In mijn wil de Qonge) jaren speelde ik al in bands. We gingen het hele land door. Ik speelde er samen met Rob Orlemans, die nu een van de bekendste bluesgitaristen is. Toen hij vorig jaar met het Bluesfestival de hoofdact was in Question Pla za, heb ik hem gebeld en mocht ik een nummer meespelen. Dat was top.' De laatste jaren heeft hij op Texel de draad weer opgepakt. De Texelaars kennen hem als bas sist van de populaire Texelse band Wat Zou 't. De muziek bracht hem al in Amsterdam (met twee bussen vol fans), in de feesttent bij het Rondje Texel, op Vlieland (deze zomer op het strand) en op de Groeneplaats bij de Texel Halve Marathon. 'Muziek maken is leuk,maar als ondernemer moet je ook op je eigen zaak letten', zegt hij eerlijk. 'Je maakt heel wat mee, maar het kan helaas niet elke keer.' buitrug bij de Texelse kust. B IQUITladderTexel Diner Cabaret 4-gangendiner ind. show €49,00. Donderdag 6 oktober - 19.00 uur Zaterdag 8 oktober- 19.00 uur Vrijdag 7 oktober - Music Club - 20.30 uui Masha Bijlsma met haar band Pers: "Dit wereldwijf heeft een moordsteml" Entree €17,50 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst Zondag 9 oktober - Cabaret - 20.30 uur Geen Familie met "Superlatief" Pers: 'Slim en snel... Heerlijk schrijnend' Entree €18,00 diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) 2010 j» KINDERTHEATER DINER CABARET Met TEXELTOURS naar concert of musical! 13-11-2011 de hitmusical Miss Saigon 11-12-2011 Holiday on Ice 18-12-2011 Ave Maria kerstconcert 08-01-2012 musical Wicked Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! f informatie of boekingen: 0222-315555 of infoOtexeitours.nl PROGRAMMA 6 T/M 12 OKTOBER: I 1 I laras Jf DE BENDE VAN Tel. 0222-315555 WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer 10% korting met onze voordeelpas G-team wint ook derde wedstrijd Het G-team van Texel'94 heeft ook de derde wedstrijd van het seizoen gewonnen. Tegenstan der Schagen had op eigen veld weinig in te brengen tegen de Texelaars, die vijf keer scoorden en geen enkel tegendoelpunt hoefden te incasseren (0-5). Texel'94 ging op het Schagense kunstgras voortvarend van start. De score werd geopend door Kevin Weldam, die zich knap vrij speelde en de bal hard langs de keeper schoot. Even later bracht hij de stand met veel effect op 0-2. De mooie voorzet was van Martijn Ver- beeke, die door blessures twee jaar niet had gespeeld maar het voetballen niet verleerd bleek. Schagen liet zich niet onbetuigd, maar strandde een paar keer op Peter Breuer, die een voortreffelijke wedstrijd keepte. Vlak voor rust bracht Twan Weijers de stand met een mooi afstandsschot via de bin nenkant van de paal op 0-3. Na overleg zetten beide teams in de tweede helft dertien spelers in en werd met grote doelen en op een heel in plaats van een half veld gespeeld. Voor het spelbeeld maakte dat weinig verandering. Texel'94 bleef veel sterker. Halver wege scoorde Ricardo Blom via de onderkant van de lat 0-4, waarna Kevin Weldam de eindstand op 0-5 bracht. Komende weken speelt Texel'94 vier keer thuis en slechts één keer uit. Zaterdag is HOSV uit Opmeer de tegenstander. Deze ploeg won vorig jaar de voorjaarscompetitie.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11