r 1EX&AGRGA.NL TEXELSE 2 COURANT Waanzin Texel snel volgeboekt Berenmaakster breit voor goed doel DINSDAG 4 OKTOBER 2011 Beurs KLV voor logiesverstrekkers De vereniging van Kleine Logies verstrekkers (KLV) gaat een eigen KLV-beurs houden. Die vindt plaats op zaterdag 14 janu ari 2012 bij Ecomare. Volgens het bestuur van de KLV moet de beurs, die voor het eerst wordt gehouden, kleine logiesver strekkers een overzicht bieden van organisaties en bedrijven waar zij terecht kunnen voor allerhande zaken. 'Bijvoorbeeld voor een pre sentatie op internet, verhuur, onderhoud, administratie, maar ook de nieuwste snufjes op het gebied van beveiliging, energiebe sparing en veilige speeltoestellen.' Volgens de KLV is dat nodig, omdat ontwikkelingen elkaar soms in een hoog tempo opvolgen. De KLV, belangenvereniging van 450 kleine logiesverstrekkers (veel al particuliere verhuurders), rekent op de aanwezigheid van 55 tot 70 standhouders en een bezoekers aantal van ruim zeshonderd. De vereniging wil om de twee jaar een dergelijke beurs houden. Op www. klvtexel.nl staat meer informatie over de mogelijkheden voor bedrij ven en organisaties om zich aan te melden. De KLV wil de beurs zo breed mogelijk opzetten en wil daarom op een aantal producten en diensten een maximum aantal deelnemers toelaten. Gezichten achter Waanzin Texel De 'Vrienden van Kwapsma', die de Wampex nieuw leven inblazen onder de naam Waanzin, maakten zich zondag na het verstrijken van de inschrijftermijn bekend. De organisatie bestaat uit Morten Eschweiler, Walter Oskam, Rudolf Weijers, Cock Eschweiler, Willem Houwing en Wouter Kuipers de 33 groepen die deelneemt aan Waanzin Texel, de opvolger vi Ouder gewoonte werden ze al bij de inschrijving het hele eiland overgestuurd. Als dit de voor bode is van de werkwijze van de nieuwe organisatie, staat de deelnemers aan Waanzin Texel (de 'nieuwe Wampex') nog wat te wachten. De inschrijving was met de nodige geheimzinnigheid omgeven. Klok slag twee uur verscheen op de site waanzintexel.nl de aanwijzing dat gegadigden zich moesten begeven naar fietsknooppunt 29. Voor het gros van de deelnemers niet naast de deur, dit knooppunt bevindt zich aan de Krimweg bij De Cock- sdorp. Daarvandaan werden de deelnemers verwezen naar het bezinningshutje bij het Lange Stuk in De Dennen, waar ze moesten verschijnen met een toeter, een felgekleurde hoed, verschillend gekleurde shirts en slingers. Bij het bezinningshutje moest een foto van het team wordt gemaakt, die - uitgeprint op A4-formaat - moest worden ingeleverd bij de ingang van De Burght aan de Binnenburg. Daar had de organisatie van Waan zin zich verschanst op de toren. Inschrijvingsformulier en foto wer den met een hengel omhoog gehaald terwijl de deelnemers hun attributen moesten laten zien. Pas toen de inschrijftermijn was verstreken, maakte de organisatie zich bekend. Waanzin Texel bestaat uit Cock Eschweiler, Willem Hou wing, Rudolf Weijers, Walter Oskam, Wouter Kuipers en Morten Eschweiler. In totaal mochten zij 33 teams van vier personen verwelko men, iets minder dan verwacht, maar een aantal dat wel aangeeft dat het voortzetten van de Wam pex in goede aarde valt. Onder de deelnemers enkele vertrouwde gezichten, maar ook veel nieuwe teams, waarbij ook de jeugd goed is vertegenwoordigd. Waanzin vindt plaats op 4 en 5 november en zal de deelnemers bijna een etmaal over het hele eiland voeren. Daarbij wordt min of meer de opzet gehandhaafd van de voor malige Wampex, al zal de nieuwe organisatie haar eigen stempel op het evenement drukken. De start vindt plaats in de kantine van Texel'94, de finale en de prijsuitrei king in manege Akenburg. Profijtelijk Mijn man zwemt als een rat. Van daar. En Annie is een kei in drij ven. Dat is knap hoor. Overdrijven is immers een vak apart. Maar straks kunnen kinderen helemaal niet meer zwemmen. Tenminste, als alles doorgaat. Het school zwemmen dreigt immers te wor den afgeschaft. Doodzonde. Het openlucht zwembad De Molenk oog wordt echter niet gesloten. Althans, dat kregen de meer dan 1.500 handtekeningzetters te horen. Maar, er wordt wel geke ken of een particulier het bad wil overnemen. Die er vervolgens 'met sport samenhangende pro fijtelijke activiteiten' kan ontwik kelen. Nou, met dat woord profij telijk is Annie bepaaldelijk niet blij! Ik vrees dat er straks geen sprake is van pompen óf verzui pen, maar van pompen én verzui pen. Geen zwemlessen meer en geen toekomst voor het bad. Ter wijl het toch een gemeentelijke aangelegenheid is. Het is immers gevuld met Gemeentepils? Als de Provincie of het Rijk weer eens wat onzaligs bedenken, trekken we een la tegenargumenten open. Het unieke van wonen op een eiland. Omgeven door water. Slechts bereikbaar per boot. Niet te vergelijken met de vaste wal. Dan moeten we dat toch ook intern uitstralen? Dat is toch een ABC-tje? Maar dan toch het schoolzwemmen afschaffen? Of profijtelijk het ijskoude water in? (verwarmen kost immers geld). Stel je voor dat straks papa en mama met de kleine meid naar het Waddenstrand gaan. Eerst moet zij de kwallen ontwijken. Tenminste, als ze weet wat dat zijn, want in het subtropische bad tref je die niet aan. Dan scheer messen, oesters en zeewier. Dan krijgt ze te maken met maalstro men, rukwinden, koude golfstro- mingen, getijdewisselingen, trek tochten. En dan staat ze nog maar tot haar enkels in het water! Het enige waar de kleine aan mee kan doen is de zwemtocht over het Marsdiep. Die gaat toch nooit door. Annie vreest dat die ondernemers het volgende lezen: 'Iets met sport en profijtelijk. Gigantische parkeerproblemen. Protesten in De Koog tegen het Klimbos. Weet je wat? Van het zwembad maken we een parkeerterrein. We wach ten totdat volgend jaar de twee fantastische bouwdorpweken zijn afgelopen. We profiteren vervol gens van die kinderarbeid, door van het bouwdorp een Klimbos te maken. Probleem opgelost'. Nou, wat doen we? Gooien we het kind met het badwater weg? Of moet de gemeente eerst maar het lek dichten, en dan pas gaan bezuinigen? Annie@texelsecourant.nl Expositie over Napoleon in MJM In het Maritiem en Juttersmuse- um in Oudeschild is tot 1 novem ber een expositie te zien over het bezoek dat Napoleon op 16 okto ber 1811 aan het eiland bracht. Napoleon, op dat moment de machtigste man van de wereld en heerser over een groot deel van Europa, bezocht het eiland om de werkzaamheden aan het reeds bestaande fort de Schans en de Katholieke kerk De Koog verkocht De Stichting tot exploitatie van dorphuis De Hof heeft vrijdag de katholieke kerk in De Koog gekocht. Bedoeling is dat het kerkgebouw onderdeel wordt van het aangren zende dorpshuis. In de verkoop overeenkomst is een gebruikers overeenkomst opgenomen. Daarin staat dat de RK Parochie Texel het kerkgebouw gedurende tien weken per jaar zal huren ten behoeve van het Duitstalige toeristenpastoraat van het Bisdom Essen. Startzondag doopsgezinden Onder zomerse omstandighe den hield de doopsgezinde gemeente Texel startzondag. Bij Bloem en Bos, het doopsgezind broederschapshuis aan het Ger- ritslanderdijkje, werd een open- luchtdienst gehouden met als the ma 'vrouwen in de hoofdrol'. Dominee Hans Marseille beklom daarbij, bij gebrek aan preekstoel, een van de picknicktafels, zodat hij goed te zien en te horen was. De aanwezigen kregen tijdens de dienst opdracht enkele regels van psalm 23 en psalm 131 in het Tes- sels te vertalen. De teksten werden gecontroleerd door Gré Dros, die beide psalmen al 'vertaald' had. Haar versie werd voorgelezen door Arie Brans. Ook kozen de aanwezi gen aan hedendaagse, een bijbelse en een persoonlijk vrouw die hen aansprak en inspireerde. De cho colademelk en warme maaltijd na de dienst werden bereid door Peter Brans en Nienke Blanken, de nieu we beheerders van Bloem en Bos. nieuwe nevenforten Redoute en Lunette te inspecteren. Een sterk Texel was volgens Napoleon van belang om een invasie van de Engelsen tegen te houden. In het museum is ook een model te zien van de erepoort die de Texelse bur gerij bouwde om de keizer te ont vangen - en die Napoleon waar schijnlijk nooit heeft gezien. Het bezoek aan het eiland duurde slechts enkele uren en heeft vooral leveranciers en hogere ambtenaren geen windeieren gelegd. Een deel van de expositie uit het museum is na 1 november te zien in het historisch informatiepunt in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Een uitgebreid overzicht van activiteiten, workshops en excur sies is te vinden in de Vakantie krant, die over het heie eiland is te verkrijgen, en via www.texe- lagenda.nl. Dinsdag 4 oktober: Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 hoog water Ma. 10 8.10 20 Dinsdag 4 oktober eerste kwartier, dc derdag 6 oktober doodtij. Zondag 9 oktober zon op 7.56 l onder 19.00 uur. TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Gerard Til Joop Rommets Jeroen van Hattum Pip Barnard Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8Ï Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar 6,55 €84,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Bende van Oss en 20.15 (in de serie FilmArt) Pina 3D. Woensdag 5 oktober: 19.30 uur. In het raadhuis in Den Burg begint om 19.30 uur een com missievergadering van de gemeen- 20.00 uur. Bij Jan en Paula Brouwer in het Olijfblad aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Lion King 3D NL; 13.45 Bennie Stout; 16.00 Lion King 3D NL; 16.15 Bennie Stout; 20.00 Bende van Oss en 20.15 (in de serie FilmArt) Pina 3D. Donderdag 6 oktober: 19.30 uur. In het raadhuis in Den Burg begint om 19.30 uur een com missievergadering van de gemeen- 20.00 uur. Bij volkssterrenwacht De Jager (op het terrein van Ecomare) begint bij helder weer om 20.00 uur een avond sterrenkijken. Voor infor matie en opgave: tel. 06- 53340063. 21.00 uur. In filmhuis De Kroon prins in Oosterend draait de film 'Marcello, Marcello'. Vrijdag 7 oktober: 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van de Masha Bijlsma Band. Entree €17,50 (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst). TESO TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilisten moeten die dag tussen 12.00 en 15.00 uur in Den Helder rekening houden met een half uur wachttijd. Maandag 10 oktober kan rond 11.00 uur op Texel een uur wachttijd ontstaan. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. Scouting Texel haalt komende don derdag het oud papier op in de wijk Bernhardlaan, Beatrixlaan. wie ik die kan geven.' De suggestie van de verslaggever dat kinderen uit arme landen er ook blij mee zullen zijn, wordt dankbaar aanvaard. Haar gedachten gaan direct uit naar Ria van der Vis, van de werkgroep die zich richt op de hulp aan Roemenië en Moldavië. 'Ik zal het er eens met Ria over hebben. Ik gaf altijd aan kleren aan haar, maar aan knuffels heb ik nooit gedacht.' 'Ik ben nooit een beste rekenaar ster nooit geweest, maar met handwerken was ik op school de nummer één. Dat mag ik best zeggen, want het is echt zo.' Zeker drie uur per dag besteedt mevrouw Tineke Vermeulen (79) aan handwerken. 'Vooral breien. Haken en borduren vind ik ook wel leuk, maar niet zo leuk als breien. Dat is echt klinkklare hobby.' Ze heeft het haar hele leven gedaan. 'Vanaf mijn zesde. Ik heb altijd veel kleren gemaakt. Voor mijn jongens - Eddy en Marcel, ze wonen in Den Hoorn - maak ik nog steeds geregeld sok ken. Medebewoners van De Gol- lards vragen soms of ik hun sokken wil stoppen. Dat doe ik graag. Ik maak ook wel eens knuffels voor de meiden die hier werken. Dan hebben ze iets om weg te geven als cadeau tje.' Het afgelopen jaar werkte mevrouw Vermeulen aan een bijzonder pro ject: beren. Ze maakte er maar liefst vijfenveertig, gemiddeld bijna één per week. 'Het ontwerp heb ik zelf bedacht. Ik loop er een tijdje mee in mijn hoofd en dan ga ik ermee aan de slag. Het lukt ook wel eens niet, hoor. Maar dan haal ik het uit en begin opnieuw. Net zo vaak totdat het goed is.' Ze is niet van plan de beren zelf te houden. 'Ik brei graag voor goede doelen. Deze gaan allemaal naar de kinderopvang in De Waal, De Olmen hoeve. Daar wilden ze ze graag heb ben.' Ze gaat door met breien zolang ze kan, zegt ze vastbesloten. 'Als het niet meer gaat omdat mijn handen niet meer willen, dan houdt het op. Zo nuchter ben ik wel. We wonen niet in De Gollards omdat het zo goed met ons gaat. Maar voorlopig gaat het nog prima.' Aan het volgende project is ze inmid dels begonnen. Op één van de stoe len in haar kamer zitten twee Hansen gebroederlijk naast elkaar. In afwach ting van hun Grietjes, want die moe ten nog worden gemaakt. 'Als ik er een heleboel heb, ga ik kijken aan Maar liefst 45 beren maakte Tineke Vermeulen het afgelopen jaar. iFoi

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2