TEXELSE 3 COURANT Zusterschip Dr. Wagemaker waarschijnlijk net zo groot Historisch medegebruik op eilanden onder druk Fay TESO: minder knelpunten voor doorstroming Sweet bijgepraat over plan nieuw dorpshuis De veerboot die in 2015 de Schul- pengat gaat vervangen wordt waarschijnlijk net zo groot als de Dokter Wagemaker. TESO ver wacht daarmee tot 2026 ruim voldoende capaciteit in huis te hebben. Tegen die tijd gaat de veerdienst nadenken over ver vanging van de Dokter Wagema ker. Niet alleen de grootte van de nieuwe boot, maar vooral de doorstroomsnelheid van het ver keer bepaalt hoeveel auto's er per uur over het Marsdiep kun nen worden gezet. TESO pro beert, al dan niet in samenwer king met andere partijen, op allerlei manieren knelpunten te elimineren en de doorstroming te verbeteren. De prognose gaat er vanuit gaat dat het aantal pae's in 2040 ten opzichte van uitgangsjaar 2008 met vijftig procent zal zijn toegeno men. Als in 2015 de opvolger van de Schulpengat in de vaart komt, kunnen er naar verwachting per uur maximaal ruim honderd auto's extra worden overgezet. Mits die de boot tijdig op en af kunnen. Dat de capaciteit nu niet altijd kan wor den benut, heeft meerdere oorza ken. Oponthoud door de stoplich ten, de beperkte grootte van het opstelterrein, oponthoud bij het aan- en afrijden door invoegen en de verwerkingssnelheid aan de loketten zorgen voor vertraging. Stroomlijnen van de aan- en afvoer is daarom een belangrijke doelstel ling van de bootdienst. TESO pro beert dit op verschillende manieren te bereiken. Hoge prioriteit heeft de voorgeno men verplaatsing van de haven in Den Helder. Dit is een langdurig proces met een grote ruimtelijke en TESO continueert steun Texelfonds Het Texelfonds kan ook de komende vijf jaar rekenen op een forse bijdrage van TESO. Dat maakte president-commis saris Kees Dros vrijdag bekend. De bijdrage van €50.000,- per jaar, over een periode van vijf jaar, werd ingesteld bij de viering van het honderdjarig bestaan van TESO als cadeau aan de Texelse samen leving. Het Texelfonds is een stich ting die private gelden inzamelt om daarmee projecten te steunen die voor Texel van algemeen maat schappelijk nut zijn. In die vijf jaar zijn verschillende projecten gesteund. Op de aandeelhouders vergadering waren twee schilderij en te zien die mede met geld van het Texelfonds waren aangekocht. Het betrof een Bakels van het Zee manskerkje en een schilderij van de stranding van een Noorse bark bij De Cocksdorp. De schilderijen waren door een particulier opge spoord en mede met particulier geld aangekocht. Ze krijgen een plekje in het Maritiem en Jut- tersmuseum. De aankoop van een soortgelijk schip zou een trendbreuk zijn, want sinds de aanschaf van de twee enkeldekkers begin jaren zestig waren de opvolgers steeds groter dan de voorgangers. De keus of er in 2015 een tweede Wagemaker met 300 pae (personenauto equi valenten) komt is overigens nog niet definitief. Een variant van een schip dat plaats biedt aan 350 pae financiële impact. Directeur Cees de Waal: 'Achter de schermen wordt hard gewerkt, maar het is een traject vol geduld.' Zekerheid dat de verplaatsing daadwerkelijk doorgaat is er nog niet, maar hoop gevend is volgens De Waal de toezegging van de regering dat als het traject in Den Helder vastloopt, de regering zal helpen dit op te los sen. In maart 2011 staat de aanpassing van de kruising Molenplein op het programma, in november het ter rein voor de loketten. Na voltooiing neemt de buffercapaciteit toe, ver keer in tegenovergestelde richtin gen gelijktijdig kan oprijden, de doorstroming zal verbeteren en er wat meer parkeercapaciteit komt. Aanpassing van het systeem van ritsen moet er ook aan bijdragen dat de boot sneller leegloop en dus ook sneller kan worden volgere den. Andere sleutel tot efficiënter ver voer is verbetering van de automa tische vervoersloketten. Het afge lopen seizoen verliep de automatische verkoop voor auto's niet altijd vlekkeloos. De Waal: 'We wilden de groene kasten eigenlijk dit seizoen laten staan, maar in maart bleken twee van de drie het niet meer te doen. Daardoor dreig de een capaciteitsprobleem te ont staan en moesten we ze vervan gen. We wisten vooraf dat dit tot problemen zou leiden, want de De plannen zijn er, de financiën echter niet. Een goede reden voor de dorpscommissie van Oudeschild om gedeputeerde Elvira Sweet van de provincie Noord-Holland vrijdagochtend een rondleiding door dorpshuis 't Skiltje te geven. De dorpscommissie heeft plannen om een nieuw dorpshuis op de plek van 't Skiltje te bouwen, maar de provincie heeft een subsidie aanvraag van drie ton afgewezen. In totaal heeft de dorpscommissie €1,2 miljoen nodig en de gevraag de bijdrage van de provincie vormt daarin een essentieel onderdeel. Volgens voorzitter Gerard Zijerveld is inmiddels een nieuwe aanvraag bij de provincie ingediend. In het bezoek van de gedeputeerde was ruimte ingebouwd om haar een rondleiding te geven. Sweet kreeg daarbij te zien dat een nieuw dorpshuis zeer welkom zou zijn. Het huidige dorpshuis raakt ver ouderd en vergt volgens Zijerveld is ook in studie. Maar het voordeel daarvan is beperkt, vertelde direc teur Cees de Waal vrijdagavond tijdens de algemene ledenvergade ring van TESO. Zo'n uitbreiding zou in verband met afmetingen van haven niet in de lengte van het schip, maar in de breedte moeten plaatsvinden. Knelpunten aan de wal in Den Hel der zorgen er nu al voor dat de nieuwe automaten waren nog niet voldoende getest.' Die verwach ting kwam uit, met name in de maand mei. 'In juni ging het al iets beter en in juli zijn in samenwerking met de leverancier goede stappen gezet, waarna het steeds beter ging. De bereikte capaciteitsverbe tering is absoluut van toegevoegde waarde.' Ander instrument om de door stroom te verbeteren is het verleg gen van het 'aankoopmoment' van het bootkaartje. TESO verleent sinds enige tijd de service om via internet tickets te kopen, zodat dit in Den Helder alleen nog automa tisch hoeft te worden afgelezen, een handeling die slechts twaalf seconden hoeft te duren. Voor auto's is de internetverkoop verge leken met vorig jaar met 43 procent gestegen. Ook voetgangers en fietsers maken steeds vaker gebruik van deze service. Piekdrukte op vrijdagmiddag pro beert TESO te voorkomen met behulp van het dalurentarief op dinsdag, woensdag en donderdag. De verschuiving die hiervan het gevolg is, is er volgens TESO de belangrijkste oorzaak van dat de omzet van de bootdienst in 2010 met 0,3 procent daalde tot €18.979.000,-. Verbeteringen aan de website leiden er toe dat reizi gers zich via internet op de hoogte kunnen stellen van de actuele drukte bij TESO. het nodige onderhoud. 'Het afge lopen jaar hebben we daar veel kosten aan gehad. De loodgieter is vaak geweest om lekkage te verhelpen.' Het onderwerp geld werd bewust niet aangeroerd, want daarover worden tijdens werkbezoeken in de regel geen toezeggingen gedaan. De dorpscommissie van Oude schild krijgt in haar zoektocht naar financiën steun van Het Grote Oost uit Hoorn. Dat is een raadge vend bureau dat gespecialiseerd is in het aanboren van subsidie bronnen. De gemeente steekt de dorpscommissie op die manier een helpende hand toe. De moge lijkheden zijn er, maar volgens Zij erveld wordt het wel lastig als de aanvraag bij de provincie volgend jaar opnieuw zou worden afgewe zen. 'Dan loop je het risico dat dit een probleem voor een volgende generatie gaat worden.' Oudeschild kan ermee te maken krijgen dat de provincie de afgelo- capaciteit van de Wagemaker ook bij grote drukte niet volledig kan worden benut. TESO werkt op meerdere fronten om hier verbete ring in aan te brengen. Hierover meer elders in deze krant. Uit een verkenning van de scheeps- bouwmarkt blijkt volgens De Waal dat 2013 een gunstig moment kan zijn om tot aankoop over te gaan. De verwachting is dat in dat jaar het bestek gereed is, dat de bouw in 2014 kan starten en dat het schip in 2015 in de vaart kan. Een boot die qua grootte waarschijnlijk vergelijkbaar is met de Wagema ker, maar dat in andere opzichten een stuk moderner en duurzamer kan zijn. De Waal: 'De Wagemaker is in 2002 ontworpen, dat is bijna tien jaar geleden. We verdiepen ons nu in de mogelijkheden om tot een verbeterde versie te komen', doelde hij onder meer op voortstu wing en duurzaamheid. 'We varen dagelijks door een prachtig en kwetsbaar natuurgebied. De omge ving en TESO kunnen profiteren van duurzaam beleid. Maar we maken alleen gebruik van technie ken die beproefd zijn. Door toevoe ging van soltron en door biodiesel te gebruiken hebben we de C02- uitstoot al met bijna dertig procent beperkt. Met relatief kleine stap pen kunnen we grote vorderingen maken. Dat straalt af op TESO en daarmee laten we zien dat we duurzaamheid serieus nemen. We willen voorop lopen, maar wel bin nen de grenzen die acceptabel zijn. Maar we realiseren ons dat we dat visitekaartje te weinig laten zien.' De Lugt herkozen Dirk de Lugt is vrijdag met grote meerderheid van stemmen herko zen als commissaris van TESO. Met 300 van de 324 uitgebrachte stemmen kan hij vol vertrouwen aan zijn laatste termijn beginnen. Het applaus dat hij tijdens de aan deelhoudersvergadering in de Burg. De Koninghal ontving geeft hij door aan de medewerkers van TESO. 'Zij zijn het gezicht van de onderneming.' TESO vervangt meerrittenkaart TESO vervangt januari 2012 de huidige meerrittenkaarten. Bij zonder is dat de eigenaar deze ook thuis kan opwaarderen en het aantal resterende overtoch ten kan aflezen. Met het unieke nummer op de pas kan de eigenaar inloggen op mijn. TESO.nl, de persoonlijke omgeving van de gebruiker op de website van TESO, die momenteel wordt ontwikkeld. Met de persoonlijke pas kunnen ook declaratieover zichten worden uitgedraaid. Aan deelhouders die vrijdag de verga dering van TESO bezochten, kregen alvast deze TESO-pas. De website wordt verbeterd en gebrui kers kunnen zich via de site abon neren op de Twitterservice van TESO om via dit medium op de hoogte te worden gehouden van nuttige reizigersinformatie. Wagen verliest suikerbieten De Schilderweg tussen Den Burg en Oudeschild is vrijdagochtend een tijdje afgesloten geweest nadat een vrachtwagen een lading sui kerbieten had verloren. De achter klep was losgeschoten, waardoor ter hoogte van de kruising met de Hallerweg over een lengte van cir ca tweehonderd meter circa tien tot vijftien kuub bieten op de weg lagen. Nadat die waren opgeruimd, kon de Schilderweg weer worden vrijgegeven. De bieten kwamen van de wagen van een bedrijf in Oudeschild dat met de bietencam pagne bezig is. pen jaren al forse bijdragen voor de verbouw van de dorpshuizen van Oosterend, Den Hoorn en recent de aankoop van delen van De Hof in De Koog beschikbaar stelde. 'We zijn de laatste in de rij', aldus Zijerveld, 'maar juist als je nu investeert, heb je daar later profijt van.' De Waddeneilanden en staats secretaris Henk Bleker zijn met elkaar in aanvaring gekomen over het kleinschalig historisch medegebruik op de Waddenei landen. Volgens de eilanden doet Bleeker toezeggingen over instandhouding van het histo risch medegebruik teniet. Aanleiding is een besluit van de staatssecretaris waardoor sinds 1 januari de recreatieve staandwant- visserij op de eilanden verboden is. Dat verbod is aangevochten door het samenwerkingsverband van de Waddeneilanden waar Texel op gebied van waddengerelateerde zaken bij is aangesloten. De eilan den hebben een advies laten opstellen, maar Bleker handhaaft zijn verbod. Het recreatieve staandwantvissen valt onder het 'kleinschalig histo risch medegebruik' (een term die jaren geleden werd bedacht door Dick Drijver) en in Natura 2000 staat dat dergelijke van oudsher aan de eilanden verbonden activi teiten ongemoeid moeten blijven. Voor de eilanden was dat een belangrijk argument om aan de invoering van Natura 2000 mee te werken, maar dat komt volgens het Eilander College (met daarin de Marikosasticker niet in de prijzen Het is Richard Bousma en San- der Witte net niet gelukt met de Marikosa-sticker de Jan van der Heydenprijs te winnen. De innovatieprijs van de Neder landse Vereniging voor Brandweer zorg en Rampenbestrijding (NVBR) ging naar een zogeheten technasi- um van de brandweer in Midden- en West-Brabant. Zij laten in het Zo lief zo klein zomooi Dolbl(j zjjn w(j met de geboorte van onze kleine meid 27 september 20II 3870 gram 53 gram Marjjn /s/elleke Vogelenzang 15 I7<?l|:Z Den Burg burgemeesters van Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermon nikoog) nu onder grote druk. Het verbod is voortgekomen uit het zogeheten aalbeheerplan dat het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie heeft opge steld om de paling te beschermen. Daardoor mag niet meer met vaste vistuigen als fuiken, hoekwant, warnetten en botnetten worden gewerkt. Het verbod komt ook voort uit de sterfte onder bruinvis sen. Het ministerie wil onderzoe ken of er een verband bestaat tus sen die sterfte en het staandwantvissen De staatssecretaris heeft het recre atieve staandwantvissen verboden aan de Noordzeekant. Aan de Waddenzeekant mag het wel, maar daar wordt volgens de Waddenei landen nauwelijks hobbymatig met netten gevist. De eilanden vinden het besluit van de staatssecretaris niet goed onderbouwd. 'Staand wantvissen vindt plaats vanaf het strand zeewaarts de branding in (100 meter). Bij zeer rustig weer zet een klein groepje eilanders netten in zee met een maaswijdte van 10,5 cm. Hiermee kan geen paling worden gevangen. Bruinvissen zwemmen buiten de brandingzone waar de netten staan.' technasium brugklassers meeden ken over het voorkomen van brand. De uitslag, bepaald door een publieksstemming op internet, werd bekendgemaakt tijdens een tweedaags congres van de NVBR in Den Bosch. De twee Texelaars stonden daar met een stand en hadden vanuit zowel diverse brand weerkorpsen als het bedrijfsleven serieuze interesse in de door hen ontworpen sticker die na auto ongevallen bij de hulpverlening kan worden gebruikt. Lieve mensen van Texel, Hartelijk bedankt voor de vele, vele kaarten die ik heb ontvangen na mijn hartoperaties in het AMC Amsterdam. Ik ben nu weer thuis en ga lekker uitrusten. Groetjes Robert de Waard, Biddinghuizen. Op de wederkomst van Christus wacht onze lieve, zorgzame moeder en oma JEANNETTE HERMANCE ELIAS-KOOT sinds 11 september 1982 weduwe van HENRI ALEID ELIAS Amsterdam, t Apeldoorn, 6 november 1920 1 oktober 2011 Texel: Hans t Alexander en Shirly A run Barbara en Marcel Wesley, Nikki Soest: Renée en Hildebrand Duiven: Yvonne en Bert Carmen en Nicolas Robbin en Florentien Er is gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op woensdag 5 oktober van 19.00 tot 19.30 uur in het Monuta uitvaartcentrum, Loolaan 67 te Apel doorn. Eveneens is er gelegenheid tot condoleren en af scheid nemen op vrijdag 7 oktober vanaf 12.30 uur in de Doopsgezinde Kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg (Texel). Aansluitend zal daar om 13.00 uur de herdenkingsdienst worden gehouden. Omstreeks 14.00 uur zal de bijzetting plaatsvinden in het familiegraf bij Hans op de begraafplaats op de Hoge Berg te Oudeschild. Correspondentie-adres: Monuta uitvaartverzorging Loolaan 67, 7314 AH Apeldoorn

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3