Vast op Vliehors na lezen oude zeekaart TEXELSE 5 COURANT Sportraad inventariseert klachten over evenementenvergunning 'Nee tegen fusie provincies' Zeilschip geboeid bij paal 14 Het aanvragen van een evene mentenvergunning, subsidies en vasthouden van vrijwilligers zijn drie punten die besproken wor den tijdens een bijeenkomst die de Sportraad maandag 10 okto ber houdt met de besturen van (sport)verenigingen en instanties. De uitkomsten van deze bijeen komst vormen de basis van een overleg dat de Sportraad binnen kort heeft met wethouder Huis man van sportzaken. De Sportraad wordt regelmatig benaderd met de klacht dat het ver krijgen van een evenementenver gunning erg veel voeten in de aarde heeft. Organisaties geven aan te verzanden in de bureaucratische aanpak van de gemeente. De papier winkel die aan een vergunning te pas komt, wordt door velen als zeer frustrerend ervaren, temeer daar het dikwijls voorkomt dat aanvragen meerdere keren moeten worden aangepast. Ook komt het regelmatig voor dat de gemeentelijke afhande ling van de aanvraag nog niet rond is op het moment dat het evenement plaatsvindt. Dat roept onzekerheid en twijfel op en verschillende men sen hebben aangegeven er mee te willen stoppen als hierin geen veran dering komt. De Sportraad vindt dat de procedure rond het aanvragen van vergunningen eenvoudiger en sneller moet en kan en dat het aan vragen moet worden teruggebracht tot een voor ieder eenvoudig te han teren systematiek. Ook het aanvragen van subsidies roept veel vragen op. Het subsidie beleid van de gemeente geeft geen duidelijkheid over de criteria van eventueel al dan niet toe te kennen subsidies, waardoor het voor ver schillende verenigingen moeilijk is beleid te voeren. Naast het feit dat er duidelijke criteria moeten komen, is het volgens de Sportraad ook van belang te weten wie wanneer voor subsidie in aanmerking komt en wel ke subsidiemogelijkheden er zijn. Ook zal gekeken moeten worden of subsidie wel altijd noodzakelijk is, zodat dit niet verwordt tot een auto matisme. Het verkrijgen en vasthou den van vrijwilligers is een bekend en steeds groter wordend probleem. Ondanks het feit dat er op het eiland nog veel vrijwilligers actief zijn, ver grijst het vrijwilligerskorps en wordt het binnen de huidige maatschap pelijke verhoudingen steeds moeilij ker nieuwe vrijwilligers te werven. Daarbij draagt ook de regelgeving van overheidswege er toe bij dat het steeds moeilijker wordt vrijwilligers te mobiliseren en motiveren. De eisen die de overheid aan vrijwilli gers stelt, schrikt velen af en ook de behandeling van de vrijwilligers door de overheid laat volgens de Sport raad te wensen over. In een eerder overleg heeft de Sportraad over deze onderwerpen met de wethou der van gedachten gewisseld. Daar bij moest ook de wethouder erken nen dat genoemde onderwerpen verandering behoeven. In aanloop naar een volgend overleg, dat ertoe moet leiden dat het aanvragen van vergunningen en subsidies eendui diger en toegankelijker wordt, wil de Sportraad graag de ervaringen van verenigingen en mensen uit het veld horen. Het is niet de bedoeling om deze avond uitgebreid met elkaar in discussie te gaan, de opzet is dat de aanwezigen de Sportraad van de nodige informatie voorzien, zodat deze goed beslagen ten ijs kan komen tijdens het overleg met de wethouder. De bij de Sportraad bekende vereni gingen hebben inmiddels een uitno diging gekregen, maar ook andere instanties, clubs en verenigingen zijn welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Den Burg en begint om 20.00 uur. Gedeputeerde Elvira Sweet van de provincie Noord-Holland werd vrijdagochtend in alle vroegte met De Zeester opgehaald in Den Hel der en onder prachtige weersomstandigheden naar Texel gevaren. Onderweg sprak zij onder andere met Ger Praamstra, Gerard Zijer- veld, Hans Eelman, Paul Buijsman en wethouder Hennie Huisman. DINSDAG 4 OKTOBER 2011 Ambulance Vorige week had ik een ernstig ongeval en moest dringend met de laatste boot overgebracht worden naar het Gemini zieken huis in Den Helder. Een paar minuten na de oproep van 112 was de ambulance al ter plaatse en handelde zeer adequaat. We hebben nu aan den lijve onder vonden hoe belangrijk het is om op tijd een ambulance te hebben. En dat ook in een thuissituatie. Hulp van ambulancepersoneel en ziekenwagen is niet altijd alleen maar nodig in ophefmakende, publieke situaties. Dank aan het personeel voor de optimale hulp verlening op donderdagavond 29 september. Aan de beleidsma kers willen wij een boodschap geven van diep nadenken over de gevolgen voor iedereen als er besparingen gedaan worden op levensbelangrijke hulpverleningen met goed personeel en genoeg ambulances. Men heeft altijd de mond vol over kwaliteit in de gezondheidszorg, maar op het moment dat er spra ke is van bezuinigingen worden deze regels maar al te rap en graag vergeten. Dank aan 112. twee bezorgde burgers, Arco de Graaf en Chris De Craene, Geen verwijsbrief voor orthoptist Voor een bezoek aan de orthop tist is sinds 1 augustus geen verwijsbriefje van de huisarts meer nodig. Met deze maatre gel wil minister Schippers van Volksgezondheid de huisart sen ontlasten. Orthoptisten zijn opgeleid voor een specifiek gedeelte van de oogheelkunde en zijn bevoegd om problemen in de samenwer king tussen de ogen te behande len, zoals scheelzien, een lui oog, dubbelzien, hoofdpijn- en lees- klachten, oogbewegingsstoornis sen en slechtziendheid. Daar naast meten zij verziendheid, bijziendheid en cilinderafwijkin gen bij kinderen. Mensen met klachten zoals hier boven geschetst, kunnen sinds augustus rechtstreeks een afspraak maken met de orthoptist in het Gemini Ziekenhuis. Men kan gemiddeld binnen twee weken terecht. De polikliniek Oogheelkunde is tijdens kantoor uren te bereiken via tel. 0223- 696250. Daling mensen in de bijstand Texel mag zich de best preste rende kleine gemeente noemen wanneer het gaat om de daling van het aantal bijstandsgerech tigden. Dat komt volgens de gemeente naar voren uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat door onderzoeksbureau APE is uitgesplitst naar gemeente grootte en ontwikkelingen op het gebied van bijstand. Op Texel zaten op 1 januari 116 mensen in de bij stand en op 1 juli was dat aantal gedaald naar 106. Volgens het onderzoek van APE kent Texel daarmee procentueel gezien de hoogste daling bij gemeenten met minder dan 30.000 inwoners. Wethouder Hennie Huisman (wel zijn) zegt tevreden te zijn over het behaalde resultaat. 'Voor de mees te mensen is werken veel meer dan het verwerven van een inkomen. Financiële zelfstandigheid, sociale contacten en zelfontplooiing wor den als minstens zo belangrijk ervaren. Werken geeft zin aan je leven. Het is fijn dat de inzet van gemeente en werknemers hierin een belangrijke bijdrage kunnen leveren.' Bij de gemeente houdt het team Werk, Inkomen en Zorg zich, samen met ondernemers en werkgevers op het eiland, bezig om mensen met een uitkering weer in het arbeidsproces te laten komen. Navigeren aan de hand aan de hand van een zeekaart uit 1984 is een Litouwse schipper donderdag slecht bekomen. Hij liep vast met zijn schip op de Vliehors en moest gered worden door de bemanning van de Beursplein 5 uit De Cocks- dorp. De Texelse redders troffen het negen en een halve meter lange zeiljacht Amor schuin liggend aan op de zandplaat. Een passerend schip had de Amor zien liggen en daarna de KNRM gealarmeerd. Inspectie van de Amor leerde dat er binnen twee Litouwers zaten die op hoog water aan het wachten waren. Zij waren onderweg van Spanje naar Litou wen, maar door een navigatiefout waren ze op de Vliehors terecht gekomen. De twee hadden geen idee waar ze terecht waren geko men. De KNRM besloot in overleg met de schipper te wachten op hoog water, waarna aan het begin van de avond twee redders over stapten op de Amor om het schip veilig terug naar zee te navigeren. Een controlerondje leerde dat het uit 1975 daterende schip geen lekkage had en ook de koelwatertempera- tuur bleef normaal. Volgens de KNRM waren de twee Litouwers duidelijk opgelucht dat de Beurs plein erbij bleef. De reddingboot loodste de Amor over de Eierlandsche Gronden en voorbij de Eierlandsche strekdam de Noordzee op. Nadat het schip veilig was, belde de schipper met zijn mobieltje meteen het thuisfront, waarna ook de opstappers van de Beursplein vanuit Litouwen telefo nisch meerdere malen werden bedankt door de opgeluchte vrouw van de schipper. Gedeputeerde Sweet wordt rondgeleid in de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum. Directeur Esther Banki, wethouder Eric Hercules en architect Francesco Veenstra van Mecanoo Architecten in Delft geven tekst en uitleg. (Foto Jemen ran Henum) Texel moet zich weren tegen de plannen van het kabinet om de provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevoland met elkaar tot één grote provincie te laten fuseren. Dat stelt de raadsfractie van de PvdA naar aanleiding van dergelijke plannen binnen het kabinet. De sociaaldemocraten, fel gekant tegen een fusie, hebben de andere fracties in de gemeente raad gevraagd zich deze week tijdens de commissievergaderingen ook tegen de fusieplannen uit te spre ken en dat spoedig aan Johan Remkes, commissaris van de koningin in Noord-Holland, te laten weten. Volgens de PvdA dreigt Texel nog verder in een uithoek te geraken als Noord-Holland, Utrecht en Flevoland één provincie worden. 'De kleine stem die we als gemeen te nu hebben in Noord-Holland zal dan nog moeilijker worden gehoord.' De PvdA trekt op dat gebied een vergelijking met de vei ligheidsregio Noord-Holland Noord waarbij 24 gemeenten zijn aange sloten. 'Zelfs op die schaal dreigt het standpunt van Texel niet gehoord te worden, zo blijkt uit bij voorbeeld de discussie over de tweede ambulance.' Volgens de PvdA kan Texel gedwongen wor den zich bij Friesland aan te sluiten en daar zitten de sociaaldemocra ten evenmin op te wachten. 'Ook in dat geval zullen de belangen van Texel ondersneeuwen.' De fractie vindt dat 'historisch gegroeide begrenzingen' met een fusie in de prullenbak worden gegooid. 'De huidige indeling van de provincies vormt een deel van de culturele identiteit van Nederland.' Noord- Holland heeft circa 2,6 miljoen inwoners en telt 58 gemeenten. Utrecht bestaat uit 29 gemeenten en heeft 1,2 miljoen inwoners en Flevoland telt bijna 390.000 inwo ners en 6 gemeenten. Remkes is voorstander van nauwere samen werking tussen de drie provincies. Na Prinsjesdag maande hij het kabinet haast te maken om te voor komen dat het draagvlak in Noord- Holland, Utrecht en Flevoland afneemt. De laatste twee staan niet te springen om in één Randstad provincie op te gaan. Een fusie zou de economie ten goede moeten komen. Amsterdam, Utrecht en Almere (de grootste, de vierde en de zevende stad van het land) val len nu nog onder drie verschillende provinciebesturen en dat komt hun slagkracht niet altijd ten goede. De vorming van grote provincies was in maart al eens onderwerp van gesprek in een raadsvergadering. Toen drong de WD erop aan dat Texel actief over de toekomst van de provincies moest meepraten. Noord-Holland was op dat moment al bezig een fusie met Utrecht en Flevoland te bekijken. Daarnaast opperde hoogleraar staatsrecht Douwe Jan Elzinga rond die tijd een plan om Noord-Holland, Groningen en Drenthe op te delen in twee grote provincies, waarbij de gehele Kop van Noord-Holland onderdeel van een nieuwe provincie Groot- Friesland zou moeten worden. Tij dens die vergadering kwam naar voren dat de meeste partijen liever bij Noord-Holland dan Friesland zit ten. Spotvogel en klauwier hoogtepunten vogelweekend Niet alle vogelaars die dit week end op het eiland waren, waren speciaal gekomen voor het weekend van de Dutch Birding Association, maar het waren er wel veel. De lezingen en weer- praatjes die 's avond werden gehouden werden door ruim 150 mensen bezocht en het fraaie nazomerweer lokte zowel zater dag als zondag ook vele dagjes beloning voor de meest bijzondere waarneming van het weekend. Ook het nieuwe natuurgebied Uto pia bleek in trek bij zowel vogels als vogelaars, die aan beide zijden van de dijk hun hart konden ophalen. Het nazomerweer, waardoor de waarnemingen in hemdsmouwen en korte broek konden worden gedaan, werkte zelfs enigszins tegen, omdat de meesten vogels hoog in de lucht bleven. Maar bij laag water kwamen ze toch. Het vogelweekend van de DBA werd voor de 26ste keer gehouden en georganiseerd in samenwerking met het Vogelinformatiecentrum uit De Cocksdorp. Er werden diverse lezingen en excursies gehouden, met daarnaast veel tijd om op eigen gelegenheid vogels te bekijken. Veel vogelaars bleven het hele weekend en werden voor hun moeite beloond met bijzondere vogelsoorten. Het begon met een steppenkiekendief in de Slufter, waarna zaterdag ook orpheusspot- vogel, roodkeelpieper, roze spreeuw en vele bladkoningen werden waar genomen. Absoluut hoogtepunt van het weekend was de waarne ming van een Daurische klauwier, die vrijwel alle vogelaars massaal naar De Nederlanden bracht. De waarneming leverde spotter Frank Derriks een luxe telescoop op, als Redders van de Beursplein 5 uit De Cocksdorp kwamen donderdag in actie voor een zeiljacht uit Litouwen dat op de Vliehors was gestrand. Foto PeterBetsetna/KNRM) De Daurische klauwier in De Nederlanden was de meest bijzondere vogelsoort die gespot werd tijdens het Dutch Birding weekend dat de afgelopen dagen vele tientallen vogelaars naar het eiland trok. Spotter Frank Derriks verdiende met de ontdekking een luxe telescoop. Een krabbend anker en afgaand tij zorgden er zaterdagmiddag voor dat de HA2, een lemsteraak, muur vast kwam te zitten op de kop van een strekdam bij paal 14. op dan het avondtij af te wachten. De KNRM controleerde de hulk, maar constateerde geen lekken. Twee uur voor hoog water kon het schip op eigen kracht wegvaren. Schipper Sidny van Zon was snel ter plaatse met De Zalm van de KNRM, maar kon door het lage water weinig voor het schip doen. Ondanks verwoede pogingen van de opvarenden zat er niets anders Zaterdagavond kwam ook de Fran- cine Kroesen in actie toen het motorjacht See You op de Wad denzee met motorproblemen kreeg te kampen. De reddingboot sleepte het schip veilig de haven binnen. Een krabbend anker en afgaand tij zorgden er zaterdagmiddag voor dat de HA2, een lemsteraak, muurvast kwam te zitten op de kop van een strekdam bij paal 14 <Foto f*> Bamcd,

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5