'Zien op computer waar we in auto moeten knippen' CPO Den Burg vergt veel doorzettingsvermogen 'Knop moet om bij de gemeente' TEXELSE 9 COURANT Nieuwe bluswagen Texelse brandweer De Boer officier van dienst bij brandweer 'Aanpak en keuzevrijheid CPO spreekt ons aan' Boven: met zwaailichten rijdt de nieuwe 627 het terrein van het PHH-gebouw op. Midden links: Jelle de Boer geeft uitleg over de computer die aan boord is. Midden rechts: Martijn van Hengel laat burgemeester Francine Giskes het Crash Recovery System zien. Onder, de brandweer geeft een demonstratie met het nieuwe schuimsysteem. /Foto's Jeroen van Hattum) De brandweer heeft vrijdag avond officieel een nieuwe brandweerwagen in gebruik genomen. De nieuwe zogehe ten 627 is voortaan de eerste wagen. Hij vervangt de oude 627 die er inmiddels 22 dienst jaren op heeft zitten. Met sirenes en zwaailichten aan kwam het nieuwe blusvoertuig het terrein voor het PHH-gebouw aan de Pontweg in Den Burg oprijden. Volgens traditie over handigde vertegenwoordiger Luuk Hooyman van Ziegler Nederland, bouwervan de wagen, de sleutel aan burgemeester Francine Giskes als opperbevel hebber van de brandweer. Zij had de sleutel conform traditie met een aan commandant Dick Jon- geneel moeten overdragen, maar hij gaf die eer aan Martijn van Hengel omdat hij veel tijd in de nieu we wagen stak. De nieuwe 627 is voorzien van allerlei nieuwe voorzieningen. Zo kan het bluswater (de wagen heeft een capaciteit van 2000 liter) worden gemengd met schuim, waardoor de brandweer effectiever kan blussen. 'Het water krijgt door het schuim een indringender ver mogen', aldus Van Hengel. 'Waar je anders 100 liter water nodig had, kun je nu 10 liter gebruiken.' Het schuim is volledig biologisch afbreekbaar. De nieuwe wagen heeft aan boord een computer met beeldscherm waarop de medewerkers van de brandweer al rijdende diverse kaarten kun nen bekijken. 'De gemeentelijke basiskaarten en waterwinkaarten zijn erop te zien en we kunnen een koppeling met Google Earth maken. Daardoor kunnen we zien waar we water kunnen halen, maar we kunnen ook meteen zien waar we precies moeten zijn als we bijvoorbeeld een melding aan de Postweg krijgen.' Aan boord is eveneens een Crash Recovery System, een computer die in verbinding staat met de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Bij het intoetsen van een kentekenplaat krijgt de brand weer op het beeldscherm de indeling van een auto te zien. Aan de hand daarvan kan bepaald worden waar het beste gezaagd en geknipt kan worden als het dak of een stuk zijkant van een auto verwijderd moet worden. 'Dat systeem hebben we nu al twee keer gebruikt bij ongeluk ken op de Kadijksweg en de Nieuwlanderweg en in beide gevallen heeft het tot een beter plan om te knippen geleid.' Vol gens Van Hengel is de nieuwe wagen efficiënter ingedeeld dan de oude. 'Ze zijn beiden even lang, maar we hebben een meter extra tot onze beschikking.' De extra ruimte is gevuld met kisten met allerhande materiaal. De lad der op het dak komt makkelijker naar beneden en er is een afdak je voor de pompbediende. De gemeenteraad stelde in juli 2010 bijna €250.000,- beschik baar voor de nieuwe wagen en bijna €15.000,- voor het schuim systeem. De brandweer wist bin nen dat budget te blijven, maar daar gingen de nodige onderhan delingen aan vooraf. Leverancier Ziegler was bereid de oude 627 tegen een flink bedrag terug te nemen. Die wagen krijgt naar verwachting een tweede leven als vervangende wagen bij korp sen aan de over kant. De brand weer had de leden van de gemeenteraad uitgenodigd om ze te laten zien waarin zij een kwart miljoen euro hebben geïn vesteerd. De uitgave wordt over een periode van vijftien jaar afge schreven. De brandweer gaf vrij dagavond meteen een demon stratie met de nieuwe tankautospuit en de nieuwe hoogwerker en waterwagen die de afgelopen tijd het materieel van de brandweer hebben ver sterkt. 'Dit voldoet aan de behoefte van moderne ouderen', zei gedepu teerde Elvira Sweet vrijdag over het CPO (Collectief Particulier Opdrachtgeverschap) Project voor 30 maatwoningen voor seni oren in Den Burg West. Voor Woonstede Nesland zijn momen teel zeventien serieuze gegadig den. Het is in veel opzichten een bijzon der seniorenproject. Zoals dat de toekomstige bewoners zelf kunnen bepalen hoe groot hun woning wordt en wordt ingedeeld, op welke verdieping ze willen en welke voor zieningen ze er in willen, waarmee ze ook grote invloed hebben op de kostprijs. Door het uitschakelen van een projectontwikkelaar en een samenwerkingsverband, bestaande uit de ANBO, Duin Bouwbedrijf, Leenders Architecten en de Rabo bank. Architect en bouwer werken in de voorbereidingsfase op basis van no cure no pay, Duin stelt ook de ruimte beschikbaar voor het wekelijkse overleg. Maar vlotjes als het ontwikkelen van CPO-woningen in de wijk Noordwest verliep waarbij ANBO-voorzitter Ger Praamstra in de jaren zeventig betrokken was, gaat het anno 2011 niet. 'Iedere keer als ik denk dat we er zijn, ligt het volgende probleem alweer op de loer. Dit vergt veel creativiteit en doorzettingsvermogen', zei de initi atiefnemer vrijdag. Knelpunt is onder meer de maatschappelijke bestemming van het beoogde ter rein. Praamstra vertelde hoe de makelaar worden ook kosten bespaard. Geen woning wordt het zelfde, wat het tot en bijzonder geva rieerd hof maakt. Wel een hoge mate van collectiviteit, met gemeenschap pelijke voorziening, bijvoorbeeld een gastenverblijf, waarvan naar beschikbaar had om de bestem- gen een aparte financiering gezocht, waarbij de bewoners als consument betalen als ze daadwerkelijk gebruik van maken. Knelpunt is ook het middenterrein. Dat krijgt een groen- functie, maar de gemeente rekent er het volle pond voor. Per woning een bedrag van €25.000,-, een flin ke kostenpost. Volgens Praamstra staat wethouder Hercules positief tegenover het plan om de deelne mers in het woonproject ('maten') de mogelijkheid te bieden dat ze deze grond (en de rente) pas beta len als hun CPO-woning in de toe komst wordt verkocht. 'Maar ook de ambtelijke organisatie moet meewerken als we met elkaar dit soort projecten tot stand willen brengen. De knop moet om, we leven in een tijd dat ook de ambte- Jelle de Boer uit Den Burg is vrijdagavond benoemd tot offi cier van dienst bij de brand weer. Dat betekent dat de ploeg met brandweermensen die tijdens een inzet van de brandweer de leiding hebben weer op volle sterkte is. Commandant Dick Jongeneel, Theo Kuip en Martijn van Hengel waren al actief als officier van dienst. De Boer werd benoemd tijdens de personeelsavond van de brandweer in het PHH- gebouw. Daar werden tegelijkertijd Robin Knol, Henk Boekhoudt, André Kuip, Glen van Ginkel, Maarten Eijpe. Allard Rijk, Mare Wiering en Karina Willerup bevorderd van aspirant-brandwacht tot brand wacht. Burgemeester Francine Giskes, opperbevelvoerder van de brandweer, speldde hen de bijbe horende strepen op. De acht heb ben hun opleiding afgerond en een vaste aanstelling als vrijwilli ger bij de brandweer gekregen. Richard Rijk en Piet Knol werden in het zonnetje gezet omdat zij beiden vijfentwintig jaar actief zijn voor de brandweer. Hetzelfde gold voor John Sessink, Roel Struick en Chris Meijer (allen twintig jaar actief) en Chris de Vries (twaalf en een half jaar in dienst). Naast diverse vrijwilligers werd tot zijn verbazing ook redacteur Jeroen van Hattum van de Texelse Courant bij de uitreiking van diplo ma's naar voren geroepen. Hij was vorig jaar als verslaggever meege- weest met een cursus realistisch oefenen van de brandweer bij Falck Rise op de Maasvlakte waarbij hij had meegedaan aan oefeningen in brandende contai ners en gebouwen. De brandweer en Falck Rise hadden daarna een aanpast certificaat opgesteld om de verslaggever te verrassen. Giskes stond erbij stil dat onder leiding van minister Opstelten de brandweer gaat regionaliseren. De verandering komt erop neer dat gemeentelijke taken op het gebied van de brandweer op termijn wor den overgeheveld naar de veilig heidsregio's en daarmee op regio naal niveau komen. Dat betekent het einde van de gemeentelijke brandweer. Giskes hoopte dat de veranderingen de motivatie van de mensen van de brandweer niet aantast. lijke organisatie inventief en creatief moet denken. Vast houden aan de gebaande paden past niet in deze tijd, waarin de bomen niet tot aan de hemel groeien.' Grootste probleem lijkt de gemeente geen tijd en menskracht economie, het financiële doemden- eigen behoefte gebruik kan worden gemaakt. Er komt ook een bewo nersassistent, die er gaat wonen. ken van deze tijd en de moeizame ming te wijzigen. Toen dit de voort- woningmarkt. Het maakt dat (toe gang dreigde te vertragen, namen de initiatiefnemers hiervoor een ste- afkomstig is van de ANBO, de seni orenorganisatie die op Texel 1000 leden heeft. Want het is volgens deze organisatie niet realistisch om worden overwonnen is de bekosti- te denken dat de overheid wel voor ging van de centrale voorzieningen. Inmiddels is het plan ingeleverd bij de gemeente en kan het de proce dure in. Probleem dat ook moest 'We waren op zoek naar een appartement of een gelijkvloerse woning. Die liggen op Texel niet voor het opscheppen. Deze aan pak sprak ons erg aan. Vandaar dat we in dit project zijn gestapt.' Dat vertelt Trea van Leeuwen (58), die op het punt staat om samen met echtgenoot Henk (60) een woning in het CPO-project te kopen. komstige) senioren wel geïnteres seerd zijn, maar dat velen pas tot Bijzonder is ook dat het initiatief denbouwkundig bureau in de hand. aankoop durven overgaan als ze hun eigen woning kunnen verko pen. Hoopgevend is dat er toch zeventien serieuze gegadigden zijn. Toen de plannen voor seniorenpro- Gedeputeerde Sweet prees de initi- atiefnemers: 'Dit voldoet aan de Omdat het gebruik per bewoner behoefte van moderne ouderen.'Ze ject Woonstede Nesland op de hoek Pontweg-Keesom laan bekend wer den gemaakt, waren ze er snel bij. 'We waren zo'n beetje de eerste en wisten precies wat we wilden', wijst ze op een appartement van 175 vier kante meter met twee balkons op de eerste verdieping dat uitzicht biedt over De V\festen. 'De keuzevrijheid is groot. We konden zelf bepalen hoe groot we het wilden en hoe we het wilden indelen. Het appartement van ons bestaat onder meer uit een woonkamer/keuken, twee slaapka mers, een bergruimte, badkamer en sanitair. En we kunnen gebruik maken van de collectieve voorzie ningen. De indeling hebben we bepaald in overleg met Duin Bouw bedrijf en Leenders Architecten. Vic- toriya van Ree van Duin heeft ook veel werk voor ons verzet.' Inmid dels is Trea bestuurlijk betrokken bij het project, in de commissie Coördi natie. Toen ze de keus maakten om voor dit appartement te gaan, zetten ze hun huis te koop. De verwachting dat dit een langdurige proces zou worden kwam niet uit. 'Het werd direct verkocht. Daardoor zitten we nu een poosje in een tijdelijke woon ruimte.' geschikte woonruimte voor oude ren zorgt. Ook vanuit duurzaamheid varieert is niet iedereen bereid mee is het in veel opzichten een bijzon- te betalen. In overleg met de Rabo- der project. En uniek is ook het bank wordt voor deze voorzienin- informeerde naar de bereidheid van zorgverzekeraars om het gat te dichten. Die lijken volgens Praam- Artis impression van Woonstede Nesland, op de hoek Keesomlaan-Pontweg. stra bereid wel een deel van de kosten van de gemeenschappelijke voorzieningen te betalen. Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf, door wethouder Hennie Huisman omschreven als een vooruitstrevend bedrijf met visie, omschreef het CPO-project als 'een groot avon tuur'. Hij doelde daarmee op de onconventionale aanpak om de bouwer al in het beginstadium bij het project te betrokken, de bewo ners mee te laten bepalen, de diver siteit van de woningen, het samen werkingsverband, de duurzame aanpak en de onzekerheid of het plan het daadwerkelijk haalt. 'Het kan nog fout gaan, maar ik heb er een heilig vertrouwen in dat het gaat lukken.' Om de gedeputeerde een onvergetelijke indruk van Texel te geven nam de projectgroep CPO het initiatief om haar met de TX35 naar Texel te laten komen. Slimme meters voor heel Texel Texel wordt vanaf 31 oktober de eerste gemeente die geheel is voorzien van slimme energieme ters. De ruim 8.300 particulieren en bedrijven op het eiland krijgen de komende periode de nieuwe generatie meters aangeboden. De gemeente toont zich verheugt dat het haar eiland als eerste gemeente in Nederland wordt voor zien van slimme meters. 'Met deze meter krijgen mensen beter inzicht in hun energieverbruik en daarmee dus ook meer regie over hun energiekos ten. Dit helpt mensen te besparen op hun energieverbruik en brengt onze ambitie om in 2020 energie neutraal te zijn dichterbij', zegt Eric Hercules, wethouder duurzaamheid. De meters worden geïnstalleerd door netbeheerder Liander. Alle bewoners ontvangen de komende maanden een brief met informatie over de installatie van hun slimme meter. De nieuwe meter geeft de meter standen automatisch door. Dat bete kent dat mensen niet meer thuis hoeven te blijven om de meteropne- mer binnen te laten of zelf de meter standen door hoeven te geven. In plaats van eenmaal per jaar, stuurt de energieleverancier zes keer per jaar een overzicht van het energie verbruik en vanaf volgend jaar kan de meter ook aan de PC worden gekoppeld om op die manier op elk moment inzicht te krijgen in het energieverbruik. Inwoners die van de gemeente een brief hebben ont vangen over plaatsing van de slim me meter, kunnen voor vragen con tact opnemen met de gemeente Texel via tel. 140222.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9