TEXELSE 10 COURANT 'De geestverruimende middelen slaan we af' TIME OUT Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Olivier Schilling uit Den Hoorn, deelnemer aan de Antwer- pen-Banjul Challenge, een week lang een weblog bij. Over de afscheidsborrel bij Dries van Bij- hetstrand, regenachtig België, kilometers bomen en duinen, ver vallen gebouwen in Spanje, de boot naar Tanger, nog meer hand tekeningen en stempels, lamsge hakt en geestverruimende midde len. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Zaterdag) Vanmorgen vroeg op, met de boot van 7.00 uur mee. Vroeg aan het ontbijt, niet iedereen is helemaal bodyfit zo te zien... De afscheidsbor rel bij Dries van Bijhetstrand (voor heen pension Erica) aan de Boodt- laan was erg gezellig, beetje te gezellig misschien wel;) Zou 3,5 uur slaap dan toch niet genoeg zijn? Medepassagier Ingrid ontmoet. Heeft er ook zin in, maar heeft nog minder geslapen. Maar koffie doet een hoop goed! Na een voorspoedige reis komen we om 10.15 uur aan in een regenachtig Antwerpen waar al een aantal mede- challengers ons opwacht. Het stroomt al snel vol met medereizigers en belangstellenden, de regen komt ondertussen met bakken uit de lucht, lekker begin... Als Cor (het opperhoofd van de Chal lenge) alle teams heeft omgeroepen, iedereen compleet is en het road book en de gerookte makreel heeft ontvangen, gaan we om 11.30 uur nat en koud tot op het bot van start. We worden door de politie op moto ren de stad uitgeleid, die voor een deel voor ons is afgezet. En zo rijden we het regenachtige België in. De Antwerpen (Texel voor ons) - Banjul Challenge is van start gegaan, laat het avontuur maar beginnen! Zo rond 20.30 uur vinden we iets waar ze nog plek hebben voor vier gekke Hollanders in een kanariegele 4x4 en voor €30,- (inclusief ontbijt) hebben we het geregeld. Na wat gegeten te hebben bij de Pony Express, een soort McDonalds, maar dan op zijn Frans, en een biertje te hebben gedronken, gaan we alle maal vroeg naar bed. Ik raak mijn bed en ben vertrokken.. (Zondag) Vanmorgen wederom vroeg uit de veren, 7.00 uur ontbijt en 7.30 uur in de auto en onderweg op weg naar Bordeaux en vandaar verder richting Spaans Baskenland. Het is vroeg, maar de reis gaat voorspoedig. Van Bordeaux naar Bayonne is wel vrij saai. Het gaat kilometers langs bomen en duinen, er lijkt geen einde aan te komen. Langzamerhand ver anderen de borden van Frans naar Spaans en verderop in Spaans en Baskisch, waar helemaal niks van te maken valt. Lijkt een beetje op Iers of Schots. Kun je ook niets mee. Wat opvalt, is dat er langs de snel wegen (wij rijden over de tolweg) veel gebouwen leeg staan. Hotels, clubs, restaurants die twee jaar geleden toen we hier langs reden ook al leeg stonden. Vreemd genoeg zie je hier overal in het land gebouwen in ver vallen staat, waar niets aan gedaan wordt en die dus instorten. Niemand lijkt zich er om te bekommeren, het lijkt me dat die toch van iemand zijn, maar zoals veel Spanjaarden lijken te denken hier: 'Manana, morgen is er weer een dag.' Nou valt dat rijden in het donker door de bergen met een gangetje van 110 a 120 kilometer per uur nog niet mee en is enige concentratie geboden en is dus ook best vermoeiend al is het maar een paar uur. Maar om 23.30 uur arriveren we na enig zoeken bij hotel Las Camelias in Sotogrande. Dit hotel is het verzamelpunt voor morgen (dinsdag) voor alle Challenge deelnemers voor de oversteek naar Tanger (Marokko) op dinsdagoch tend. We moeten naar beneden, naar de kelder en zo ruikt het ook, twee keu rige kamers op zijn Spaans, dus dekens en lakens en te korte bed den. Maar... als we de deur naar buiten opendoen, staan we op het terras en op nog geen 20 meter afstand ruist daar de Middellandse Zee! In een woord geweldig! Na een vermoeiende rit smaken de meege brachte, koude biertjes dan ook meer dan goed. (Maandag) Na de lunch, het is ondertussen 14.30 uur, richting Las Camelias, het hotel waar we verzamelen. Eens kij ken of daar nog iets te beleven valt. Er zijn al andere auto's aangekomen die vanmorgen vroeg zijn gaan rij den. Ook staan enkele motorkappen open en wordt bedenkelijk gekeken. Eén van de Belgische equipes heeft panne met de Discovery (Landrover), de temperatuurvoeler blijkt defect. Nu wil het geval dat Gert-Jan wel iets met Landrovers heeft... Dus wij rijden als snel met de Belg samen over de plaatselijke A7, op zoek naar een Landroverdealer. Maar wederom een kant opgewezen en nu blijkt dat in Algeciras wel een dealer zit die het zou kunnen heb ben. Zo gezegd zo gedaan en na een 30 kilometer rijden en wat zoeken toch gevonden. De magazijnman meldt na een kwartier speuren dat hij het niet heeft. Maar als hij in Madrid bestelt het er donderdag wel is... Nou ehh, dat wordt hem dus niet. Maar hij krijgt een ingeving en na vijf minuten wroeten komt hij met een onderdeel dat het ook zou moeten doen. Na €11,80 euro betaald te hebben, gaan we weer op weg en nadat het onderdeel weer ingebouwd is, werkt het weer. Als dank een bier tje van de Belg om 20.00 uur weer terug bij de briefing voor morgen. Alwaar 'opper hoofd' Cor de dag van morgen door neemt en de oversteek van Algeciras naar Tanger uitlegt en het wel en wee in Marokko Kunnen we eindelijk om 21.00 uur aan het bier, dat hier overigens uitstekend is en goed betaalbaar. (Dinsdag) Vanmorgen 5.30 ging de wekker, we moesten om 6.20 uur verzamelen, zodat we om 6.30 uur in konvooi konden vertrekken naar Algeciras, waar we de ferry naar Tanger op gaan. Bij de boot is het wachten al begonnen, iets wat we nog veel gaan tegenkomen komende dagen. Het opstellen op de boot gaat op een hele bijzondere manier met allemaal driftig roepende Spanjaarden. Op zo'n moment ga je de TESO weer meer waarderen, want daar hebben ze het toch wel erg goed op de rit opeens, al denken we soms van niet... Aangekomen in Tanger eerst alle auto's opstellen, maar dan bedenkt er iemand met een politiepet dat we daar niet mogen staan. Dus doorrij den met de hele handel richting de douane. Bij de douane weer veel mannen met petten, die allemaal gewichtig kijken. Ook daar met het hele konvooi ruim een uur gewacht. Ook hier moesten weer tig formulie ren ingevuld worden, nog meer handtekeningen, nog meer stem pels. Gert-Jan gaat hulp halen in het geitendorp Zoumi. Hij komt terug met een soort monteur. We gaan mee naar het dorp en gaan een paar ernstig smalle straatjes door en komen rond 17.30 uur bij een soort van garage. Nou ja, wat er voor door moet gaan dan. Veel kinderen en vrouwen op straat er wordt heftig geklust door de locals en na drie kwartier is het onderdeel eruit. Deze verdwijnt voor een rubbertje en wij wachten braaf op de dingen die komen gaan. We krijgen van de loka le vrouwen witte plastic tuinstoeltjes aangeboden. We kunnen in de steeg tegenover de garage zitten. Het wordt inderdaad wachten, wachten, wachten. Na nog meer wachten wordt tegen 21.00 uur duidelijk dat de reparatie vandaag niet meer gaat lukken. Dus wat nu? Na overleg en veel heen en weer gepraat met de monteurs besluiten we in Zoumi te blijven. De monteur biedt aan dat we in zijn huis kunnen slapen met zijn achten, er wordt een verdieping ingeruimd met matrassen en kussens en we kunnen slapen. Er wordt ook eten gehaald. We krijgen pide (plat brood), olijfolie en stukken lamsgehakt. Pure ver wennerij en het smaakt ook prima met de meegebrachte bier en wijn. We krijgen ook nog geestverruimen de middelen aangeboden van de 'garagist' maar dat slaan we af. De week van... Mirre Valkenburg De oud-Texelse tangozangeres Mirre Valkenburg houdt de komen de week het weblog bij in de serie De week van... Oproep oude foto's groot succes Gemeente verkoopt openbaar groen Cor Ellen toog woensdag bij Dijksmanshuizen aan het werk om op eigen initiatief distels van de dijk te verwijderen. Cor Ellen uit Oosterend is woens dag begonnen op eigen initiatief de distels van de Waddendijk te verwijderen. Het is hem een doorn in het oog dat het hoogheemraadschap, ver antwoordelijk voor de dijk, de dis tels laat staan. 'Als je hier niks aan doet, staat de dijk binnen een jaar vol met stiekels. Dat is vervelend voor schapen als ze op de dijk lopen en je krijgt kale plekken omdat onder de stiekels geen gras meer groeit.' Vrijwilligers van het Cultuurhisto risch Museum maakten op verzoek van Ellen in de smederij een lange stok met een steekpunt, zodat hij de distels bij de wortel kan afste ken. 'Stiekels hakken is stiekels knakken', aldus Ellen. 'Maar stie kels steken, is stiekels breken. Zeker met de regen lopen de wor tels na het steken vol water en dan verrotten die.' Ellen was woensdag aan het werk op de dijk bij Dijksmanshuizen, maar hij zegt meer stukken dijk onder handen te wilen nemen. Vol gens de jutter was het nodig in te grijpen, omdat er al aardig wat dis tels op de dijk zijn verschenen. Dat hij woensdag in de stromende regen aan het werk was, deerde hem allerminst. 'Dit is toch heerlijk weer en je hebt ook nog een prach tig uitzicht op zee.' Ellen zei geïnspireerd te zijn door Harry Wuis en Gerard Zoetelief die een paar weken geleden op eigen initiatief een bospad in De Koog met schelpen verhardden, omdat Staatsbosbeheer er in hun ogen te weinig aan deed. Bestrating Wittekruislaan Aannemer De Vries van de Wiel begint maandag met het aanbren gen van nieuwe bestrating en een infiltratieriool in de Wittekruislaan in Den Burg. Dit bedrijf was met €137.000,- (exclusief BTW) de laagste bij de onderhandse aanbe steding, waaraan werd deelgeno men door nog drie andere aanne mers, onder wie twee van Texel. Het werk moet 12 december vol tooid zijn. Naar aanleiding van een oproep in deze krant en de eigen uit gave, ontving de Historische Vereniging 23 foto's van school klassen en andere groepen, die in de jaren dertig een bezoek brachten aan Schip hol. Er kwamen foto's van de Land bouwschool en de scholen van Oudeschild, Midden-Eeierland en Zuid-Eierland. Ook kwamen er foto's van de Jozefschool en de school van De Waal, van de Katholieke Arbeiders Vrouwen, de zusterkring van Oudeschild en de Hoornder Reisvereniging. Er is De gemeente verkoopt een stukje openbaar groen van 37 vierkante meter aan de Waard- wei in Den Burg voor €2.046,- aan de eigenaars van het aan grenzende perceel. De eigenaren voldeden aan de voorwaarden die de gemeente stelt bij de overdracht van open baar terrein aan particulieren. Dat was niet het geval bij acht anderen die interesse hadden voor een stuk gemeentelijk terrein dat aansloot bij hun erf. Het betreft perceeltjes van 182 en 72 m2 aan de Schipper Boonstraat in De Cocksdorp, een stukje van Cultuur op de basisscholen Ingaand volgend jaar zullen op de basisscholen regelmatig les sen op het gebied van cultuur worden gegeven. De lessen worden gegeven door een medewerker van Artex, die voor tachtig procent voor dit werk zal worden ingezet. Het geld hier voor komt van het Rijk, volgens de een foto waarbij de helft van de bezoekers uit Oosterend komt en de andere helft uit De Waal en er zijn twee foto's van TESO-reisjes bij. Van de meeste personen op de foto's zijn de namen bekend, van een enkeling moet dit nog worden uitgezocht. Dat kan bijvoorbeeld door in de winterperiode met de foto's langs de dorpen te gaan, waar dan een kleine expositie wordt ingericht. Mensen die nog een foto hebben liggen, kunnen contact opnemen met Simon Dros (tel. 313204, e- mailadres simon@oudeschild.nl) of Hans Lasthuizen (tel. 317727). 188 m2 aan de Ruijslaan in De Koog, twee stukjes van elk 45 m2 aan de De Wittstraat in Oude schild, een stuk van 90 m2 aan de Commandeursingel in Oude schild, een stukje van 88 m2 aan de Anne Frankstraat in Den Burg en een stuk van 300 m2 aan de Waalderweg in Den Burg. De gemeente verkoopt alleen grond aan particulieren als het om kleine stukken ('snippers') gaat, die weinig betekenis heb ben voor de groenvoorziening van de omgeving en als er geen leidingen of kabels liggen waar men te allen tijde bij moet kun nen. in 2009 vastgestelde regeling 'Impuls brede scholen, sport en cultuur'. Gebruikmakend van dezelfde regeling huurde de gemeente al eerder mensen in voor sport. Deze waren in dienst van Sportservice Noord-Holland als werkgever. jongeren centrum Prof. De Jager geeft lezing Op uitnodiging van volksterren wacht De Jager geeft sterrenkun dige professor Kees de Jager vrij dag 21 oktober een lezing. Onderwerp is het ontstaan en de eerste ontwikkeling van ons plane tenstelsel. De bijeenkomst vindt plaats in de Slinger (bij Ecomare) en begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Toegang €5,-, donateurs hebben gratis toegang. Bezoekers krijgen een kopje koffie of thee. Geen houtkachel OSG en raadhuis B en w zullen de raad voorstel len af te zien van een houtge stookte installatie voor de ver warming van het gemeentehuis en de naburige OSG De Hoge- berg. In plaats daarvan komt in beide gebouwen warmte- en koudeopslag (WKO). Een WKO-installatie is energiebe sparend en draagt bij aan een goede leer- en werkomgeving. De installatie gebruikt echter wel elek triciteit, wat reden was om te den ken aan een biomassaverbran dingsinstallatie in samenwerking met TexelEnergie en Staatsbosbe heer die voor de brandstof (hout snippers uit de Dennen) zou moe ten zorgen. Bij overleg en het inwinnen van extern advies is ech ter gebleken dat dit geen financieel haalbare oplossing is. De oor spronkelijke raming is te optimis tisch geweest. Voor de WKO-installatie is een extra krediet van €360.000.- nodig. Verwacht wordt dat de kapitaal- slasten daarvan worden gedekt uit lagere energiekosten van beide gebouwen. Rekening houdend met een jaarlijkse stijging van energie kosten met 4 procent is de terug- verdientijd bepaald op 27 jaar. De installatie moet voor de komende zomer in gebruik zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10