BK Nap oleon TEXELSE 11 COURANT Rossano Marei neemt Italiaanse zon mee naar Texel waddensymposium in Leeuwarden 'Wat heb je eraan om chagrijnig te zijn?' op Texel VRIJDAG 14 OKTOBER 2011 Rossano Marei, Italiaan en Texelaar, leidt een energiek Alleen al zijn voornaam, Rossa no, zegt menig inwoner genoeg. De vrolijke Italiaan, familienaam Marei, is helemaal ingeburgerd op het eiland. Via zijn gelijkna mige eenmanszaak en de sport komt hij overal. 'Toch voel ik me geen bekende Texelaar hoor', zegt hij bescheiden. En dan lachend: 'Hoewel: als ik met Christine over straat ga, moet ik nog vaker mijn hand opsteken dan zij'. al jong zelfstandig. De liefde voerde hem in 1985 naar hier. Daarvoor had hij de Texelse Christine Groen ontmoet in Oos tenrijk. 'Zij werkte er in een hotel en ik was ober in een pizzeria', vertelt Rossano (49). Het begin van een internationale lovestory. Hij was opgegroeid op het Itali aanse eiland Sardinië, waar zijn vader een taxibedrijf runde. Na het winterseizoen in de Oostenrijkse sneeuw keerde hij weer terug naar de Italiaanse zon. De onderne mende Rossano, uit een gezin met vier zussen en drie broers, kroop dan achter het stuur van een taxi. 'Nee, ik ken het eiland niet op m'n duimpje. Daar is Sardinië veel te groot voor. Het is even groot als Nederland. Wij zaten meer in het zuiden.' Toen in 1990 het WK voetbal in Italië werd gehouden en het Nederlands elftal op Sardinië in actie kwam, hielp Christine bij supportersreizen en reed Rossano Aangespoeld met de taxi af en aan. 'Ik heb de bobo's van het Nederlands elftal rondgereden en ben in het spe lershotel geweest. Ik heb toen driemaal 24 uur gewerkt, het was een hele belevenis.' De eerste jaren combineerde hij en Christine het leven in twee lan den. De winters hier en de zomers in Italië. Op Texel begon hij met werken in de bloembollen bij Jacques Dijt, de toenmalige kaas- ze zich samen vast op Texel, nadat twee kinderen waren geboren en naar school moesten. Een prakti sche keuze: 'Het seizoen op Sar dinië duurde maar drie maanden, net als vroeger op Texel. In Neder land had je het hele jaar werk.' De stap om zijn vaderland te verlaten, was volgens Rossano niet heel groot. 'Het was moeilijk, maar ik had zeven jaar om er naar toe te groeien. Wist waar ik terecht zou komen en had al wat opgebouwd. Het was geen totaal andere wereld. En ach: je stapt in Amsterdam het fabriek en tijdens de zomer in een pizzeria. Daarna belandde hij in de bouw bij Daalder in De Cocks- dorp, met Piet de Bloois als werk gever. 'Mijn leermeesters waren Martin Brouwer en Liekele van der Veen.' Rossano leerde snel, kreeg de taal onder de knie en wist zich prima te redden. 'Het scheelt dat ik vanaf mijn vijftiende al de wereld in was getrokken. Ik was al jong zelfstandig en heb de gave om overal te kunnen verblijven.' vliegtuig in en twee uur later ben je alweer daar.' Het is hem prima bevallen: 'Ik voel me geen immi grant. Dat is iemand die weggaat, maar in gedachten in zijn eigen land blijft. Dat heb ik niet. Ik blijf een Italiaan, maar ik leef hier. Op Texel voel ik me thuis.' Er is nóg een reden: de zee. 'Op Sardinië woonden we maar 900 meter bij de zee vandaan. Op Texel is de zee ook altijd dichtbij. Zee, dui nen, oesters... Daar hou ik van.' Keuze Eigen bedrijf Zeventien jaar geleden vestigden Energiek als hij is, begon Rossano zes jaar terug voor zichzelf. 'Ik was al gewend om behoorlijk zelf standig te werken. Op een gege ven moment heb ik de keuze gemaakt voor een eigen bedrijf.' Zijn voornaam werd vanaf dat moment zijn handelsmerk. Hij pro fileert zich vooral als stukadoor. 'Ik had in de praktijk ervaring opge daan en zag een gat in de markt. Als je één ding goed doet, is dat beter dan van alles een beetje. Maar ik ben niet alleen stukadoor, ik doe ook tegelwerk. Verder neem ik ook allerlei kleine klusjes aan.' Daarbij werkt hij vaak samen met andere ZZP'ers (zelfstandigen zonder personeel), of kleine Texel se bouw- en timmerbedrijven. 'De opdrachten zijn meest van parti culieren, maar ik word ook wel ingehuurd door andere bedrijven. Bijvoorbeeld door installateurs, die mij nodig hebben om een muur weer netjes te maken.' De zaken gaan goed. 'Ik heb altijd wat te doen. Elke dag, het hele jaar is er genoeg werk. Er is heel veel vraag. Texel is een bijzonder gebied, er zijn wel vijftig tot hon derd ZZP'ers die het druk hebben. Door de financiële crisis wordt er weinig nieuw gebouwd, maar gekozen voor onderhoud of alleen een nieuwe badkamer. Méér reno vatie, dat is de trend van het moment. Als je goed werk levert en de klanten zijn tevreden, komt het altijd goed. Een stukadoor is voor het eindresultaat altijd nodig.' Sport In zijn vrije tijd doet hij graag en veel aan sport. Hij begon op Texel met voetbal, op het veld en in de zaal. Na knieproblemen schakelde hij over op mountainbike en race fiets. 'Lekker een stuk fietsen op zondagochtend met de club van Oosterend. Ik ken er veel mensen door en je komt nog eens ergens.' Met enige regelmaat is hij sinds een jaar of vijf ook op de tennis baan te vinden. 'En ik doe vrijwil ligerswerk', vult Rossano aan. 'Begeleiding op de motorfiets van sportevenementen of op een boot bij zwemtochten in zee. Ook hielp ik bij het opbouwen en weer oprui men van gymtoestellen.' De beide zoons, Gianbattista (22) en met name Marlon (19), waren prima jeugdturners. Nu zijn ze daarmee gestopt en studeren ze, in respec tievelijk Amsterdam en Deventer. Ze zijn tweetalig opgevoed en hebben een dubbel paspoort. 'Ik denk van wel, want voor de Itali aanse verkiezingen krijgen ze altijd papieren toegestuurd', lacht Ros sano met zijn grappige accent. Qua cultuur is het in zijn gezin fif- ty-fifty, meent hij. Half Nederlands en half Italiaans. Maar zodra het om voetbal gaat en de twee natio nale teams spelen tegen elkaar, ligt dat anders. 'Dan ben ik voor Italië.' Van zijn cultuur heeft hij in elk geval zijn zonnige humeur meege nomen. 'Mijn werk neem ik seri eus, maar ik hou ook van een lol letje. Ik probeer nooit chagrijnig te zijn, want wat heb je eraan?' Tekst en foto: Frans Hopman/HopText Op de Schans nabij Oudeschild wordt zondag het feit herdacht dat Napoleon Bonaparte twee honderd jaar geleden een bezoek aan het eiland bracht. De Franse keizer, op dat moment de machtigste man ter wereld, bezocht het eiland in het kader van een reis die hij door Nederland maakt om zijn verdedigingswerken te inspecteren en om de bevolking voor zich in te nemen. Op 16 okto ber 1811 maakt hij met zijn gevolg de oversteek naar Texel, waar een bliksembezoek werd gebracht aan fort de Schans en de in opdracht van Napoleon gebouwde neven- forten Redoute en Lunette. Tijdens het bezoek, dat niet langer geduurd kan hebben dan ruim twee uur, werd hij ontvangen door burge meester Reinbach en de leden van de gemeenteraad. Ter herinnering aan dit feit wordt zondag op de Schans Napoleon opnieuw door de burgemeester ontvangen. Zij krijgt van hem de QR-code De Gouden Driehoek, waarmee bezoe kers hun weg kunnen vinden over de Schans en het gebied daarom heen. De feestelijke herdenking begint om 14.00 uur. Na overhandiging van de QR-route worden diverse leuke en leerzame activiteiten voor kinderen ontplooid en kan het fort worden bekeken. De festiviteiten werden georganiseerd door het Maritiem Museum, in samenwer king met de Historische Vereniging en Natuurmonumenten. Tijdens zijn bezoek aan fort de Schans, zondag 16 oktober, overhandigt Napoleon Bona parte de QR-route De Gouden Driehoek aan burgemeester Francine Giskes. Het is zondag precies 200 jaar geleden dat Napoleon, op dat moment de machtigste man ter wereld, een bezoek aan het eiland bracht. De Franse keizer maakte op dat moment een rondreis door Nederland en bleef twee weken in de provincie Noord-Holland. Om die reden worden in oktober op meerdere plekken in de provincie herdenkingen en activiteiten gehouden. Tijdens de verschillende activitei ten worden in estafettevorm vijf QR-routes in gebruik genomen, samengesteld op initiatief van Oneindig Noord-Holland. Gebruikmakend van QR-codes die langs de route zijn opgeno men, kan de bezoeker met een smartphone wetenswaardigheden vinden over de geschiedenis van de plek. De Texelse QR-route is In Natuurmuseum Fryslan in Leeuwarden en restaurant De Piraat op Ameland wordt don derdag 8 en vrijdag 9 december het zevende symposium van de Waddenacademie gehouden. Het symposium bestaat uit twee verschillende onderdelen, waarop los van elkaar kan worden inge schreven. Het programma op 8 december is samengesteld in samenwerking met de Raad voor de Wadden en staat in het teken van Waddengovernance. De cen trale vraag is of dit werkelijk een nieuwe manier van besturen is en wat dit dan voor de doeltreffend heid betekent. Sprekers zijn Mar- greeth de Boer (voorzitter Raad voor de Wadden), Arthur Mol (hoogleraar milieubeleid WUR) en John Jorritsma (voorzitter Regio naal College Waddengebied). De dag wordt uur afgesloten met het uitreiken van de Waddenacade- mieprijs 2011 voor het beste wad- dengerelateerde proefschrift in de afgelopen twee jaar. Het programma op 9 december handelt over de bodemdaling op Ameland en het rapport 'Monito ring effecten van bodemdaling op Ameland 2005-2010'. Dit onder zoeksrapport is vanaf 4 november beschikbaar. Meer informatie over het symposi um is vanaf begin november beschikbaar via www.waddenaca- demie.knaw.nl. Komst Napoleon herdacht op fort Smartphoneroute Gouden Driehoek samengesteld in samenwerking met Natuurmonumenten en het Maritiem en Jutters Museum en voert de bezoeker langs het rijke verleden van het gebied, met ver halen over Napoleon, de VOC, de Hogeberg en de laaggelegen mie- landen. Elke QR-code verwijst naar verha len, foto's en filmpjes op de web site van Oneindig Noord-Holland. De overhandiqinq vindt plaats om 14.00 uur. Gemeente stopt met ecocar Omdat er steeds minder gebruik van wordt gemaakt stopt de gemeente ingaand volgend jaar met de ecocar. Daarmee wordt €18.000,- per jaar bespaard, wat goed past in de bezuinigings operatie waarmee de gemeente bezig is. De ecocar is een mogelijkheid om zich twee keer per maand te ont doen van klein gevaarlijk afval in de vormen van resten verf, batterijen, medicijnen, cosmetica, reinigings middelen, verdunners, spuitbussen en andere voor het milieu schade lijke stoffen. Tot 1996 maakten meer dan honderd inwoners gebruik van deze gelegenheid om milieuschadelijke stoffen op speci ale inzamelingsdagen op vaste locaties in te leveren. Nu zijn het er minder dan 50. Het is niet meer rendabel om daar voor de speciale inzamelingsauto naar Texel te halen, mede omdat de kosten daarvan stijgen. Na 1 januari kan chemisch afval alleen nog op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur worden ingebracht bij Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Themamiddag MS en mantelzorg In samenwerking met MEE Noord west-Holland houdt de MSVN- werkgroep zaterdag 5 november in wijkcentrum De Oever in Alkmaar een themamiddag voor MS-patiën- ten, hun mantelzorgers en belang stellenden. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 16.00 uur, aanmelden kan tot 26 oktober. Voor meer informatie: Peter van Polen, tel. 06- 22339987 of e-mailadres msvn. nhn@online.nl. Samenwerking bij inkoop en aanbesteding Als de raad ermee akkoord gaat, zal de gemeente bij inkopen en aanbestedingen gaan samen werken met een onafhankelijke inkooporganisatie. Het college wil eerst de mogelijk heden onderzoeken. Er zijn al gesprekken geweest met de Stich ting Regionaal Inkoopbureau IJmond die de inkoop coördineert van elf gemeenten in Noord-Hol land. Ook zullen de bestaande regels voor inkoop en aanbeste ding worden aangepast. De bestaande nota inkoop en aanbe steding die in 2007 door de raad werd vastgesteld bevat te veel regels die niet allemaal op Texel van toepassing zijn. Bovendien moet de naleving van de Europese aanbestedingsregels worden ver beterd. Wegnamen alsnog officieel Om 'geldig' te zijn, moeten de namen van straten en wegen offici eel door de gemeenteraad worden vastgesteld. Met het Molwerk (tus sen Mokweg en veerhaven) en de Watermolenweg (tussen Hoornder- weg en het Molwerk) is dat nooit gebeurd. B en w stellen de raad voor dit alsnog te doen, zodat wordt voldaan aan de eisen die worden gesteld aan de zogeheten Basisadministratie Adressen en Gebouwen (BAG). Zorg na het ziekenhuis In de Zr. Kueterzaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der wordt woensdag 9 novem ber van 19.30 tot 21.30 uur een voorlichtingsavond gehouden over zorg na het ziekenhuis. De bijeenkomst is een gezamenlijk initiatief van het Gemini Zieken huis, de Mantelzorgmakelaar, Humanitas, Omring, Pharos Texel en Share Care en is bedoeld voor patiënten, familieleden en belang stellenden. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel is het nood zakelijk dat men zich aanmeldt, ledereen die te maken heeft met (langdurige) ziekte of de zorg voor een zieke is welkom. Sprekers als de Planetreecoördinator van het Gemini Ziekenhuis, de transferver pleegkundige en gezamenlijke mantelzorgondersteuners, zullen ingaan op zaken waar de zieke en zijn mantelzorger(s) thuis voor komen te staan. Aanmelden kan bij het Patiënten servicebureau, tel. (0223) 696346, e-mailadres psb@gemini-zieken- huis.nl. Zout wordt Zouttexel.nl Kunstenaarsvereniging Zout heeft de naam veranderd in Zouttexel.nl. De vereniging is in de loop van de afgelopen jaren steeds professio neler geworden en ook de website kan met de nieuwe naam makkelij ker worden gevonden. Trottoir kan worden voltooid Het trottoir langs de Hallerweg in Den Burg dat nu abrupt ophoudt, zal alsnog worden voltooid. Dat wordt mogelijk door een ruil met een aanwonende eigenaar waar door de gemeente de beschikking krijgt over de benodigde strook grond. Clubs bezorgd over gemeentesubsidie Veel sportclubs en andere ver enigingen zijn onaangenaam verrast over de nieuwe systema tiek van subsidiëren door de gemeente, waarbij clubs per lid een bijdrage zullen ontvangen. Dat bleek maandag tijdens een bijeenkomst die was georgani seerd door de Sportraad. Er is begrip voor dat de gemeente lijke bijdrage aan clubs tien pro cent omlaag gaat, maar het nieuwe beleid dat per lid een bijdrage van gaat gelden, kwam zelfs voor de Sportaad als een onaangename verrassing. Voorzitter Albert Hoven: 'Sommige clubs gaan er gigantisch op achteruit.' Hoven verbaast zich erover dat de Sportraad niet bij deze beleidswijziging is betrokken. 'We zouden bijvoorbeeld informe ren hoe het in andere gemeenten is geregeld. Dit geeft veel onrust. Er zijn ook sportverengingen die te horen hebben gekregen dat ze geen sportvereniging meer zijn, dat ze geen maatschappelijke functie meer hebben en daarom geen sub sidie meer krijgen.' Onlangs maak te ook muziekvereniging KTF bezwaar tegen de hoofdelijke bij drage. De vergrijzende fanfare vreest dat door het afnemend ledental in de toekomst de inkom sten achteruit lopen, waardoor het voortbestaan van het fanfarekorps onder druk komt.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11