TEXELSE^COURANT TEXEL Cf roen ^warLrJexels in het harL, 10 Waddenzeedijk over hele lengte op schop Raad eist eenvoud bij aanvraag evenementen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12616 VRIJDAG 14 OKTOBER 2011 Hoe meer oud papier hoe beter, zeggen ze bij Scouting Texel. 'Niets in de grijze contai ner gooien.' Zijn werk neemt hij serieus, maar de Italiaanse Texelaar Ros- sano Marei houdt wel van een lolletje. Rooms, her vormd en ande re Cocksdor- pers werken eensgezind aan de renovatie van de Wad- denkerk. Distels op de dijk zijn Cor Ellen een doorn in het oog. Hij is daarom zelf begonnen ze weg te halen. Het plan van ex-astronaut en hoogleraar duurzame energie zame energie, die hij via internet liet circuleren en die Wubbo Ockels om door middel van groene stroom de uit- zodoende ook bij de redactie terecht kwamen. Brouwer stoot van C02 van de TESO-boot met 80 procent te vermin- begon in 2002 met tekenen en schilderen en bewerkt sinds deren kreeg hier wegens praktische en technische redenen kort ook foto's. weinig bijval. Maar het inspireerde Texelaar Jan Brouwer Meer over zijn opmerkelijke kunst is te zien op www. wel tot het uitbeelden van creatieve toepassingen van duur- jantexel.nl. Het college moet het huiswerk voor de nota Evenementenbeleid over doen. Dat besloot een krap pe meerderheid van de gemeen teraad woensdagavond. De ver gunningaanvraag is volgens velen te ingewikkeld, het evene mentenbeleid te betuttelend. De nieuwe systematiek zal door deze vertraging waarschijnlijk niet per 1 januari worden inge voerd. Vorige week donderdag werd het 24 kantjes dikke beleidsstuk al in commissieverband besproken. Vooral Aad van Gils (TB) was kri tisch. Hij vertelde hoe hij begin dit jaar, samen met André van der Vliet, was uitgenodigd voor een bijeenkomst over het toetsen en verlenen van een evenementenver gunning, waarbij volgens hem ook '25 ambtenaren' aanwezig waren. 'We hebben ervoor gepleit een makkelijk en leesbare nota te maken, ontdaan van alle onnodige ballast en een beslisboom toe te voegen, zodat de aanvrager zelf kan zien wat de gevolgen zijn van het evenement, met name een analyse van de risico's.' Woensdag tijdens de raad was Wil lem Vlas (TB) kritisch over de grens van 99 bezoekers waarvoor een evenementenvergunning een ver eiste is. 'Als we in onze straat een buurtbarbecue willen houden, heb ben we al een vergunning nodig.' Vlas stelde dat de Veiligheidsregio een norm van 495 hanteert en dat het getal van 99 nergens in de APV (Algemene Plaatselijke Verorde ning) staat. 'In Den Haag is alles beneden 25.000 personen een klein evenement en heb je een kwartiertje nodig om het voor elkaar te krijgen. Dit is veel te betuttelend. Maak er iets simpels van.' Hij pleitte onder meer voor een digitaal formulier dat simpel en snel is in te vullen. Ook Astrid van de Wetering (D66): 'Stel dat ik op zaterdag een pupillentoernooi met zes teams organiseer, dat val ik onder de risicoscan en moet ik een vergunning aanvragen. Dit is geen deregulering, er komen alleen maar meer regels.' Nico Waerts (Texel 2010) pleitte voor een 'korte en krachtige' nota. 'Als er grote eve nementen zijn, zoals op het strand, dan moet het goed geregeld zijn, maar voor festiviteiten die clubs organiseren hebben ze zelf een draaiboek.' Burgemeester Giskes over de nota: 'Als je de vergunning aanvraagt, wat na 1 januari digitaal kan, krijg je een veel kortere lijst.' Over het aantal personen: 'Den Haag heeft een andere grens en door de beperkte mogelijkheden voor beheersbaarheid en toezicht han teren we op Texel een lagere grens dan de Veiligheidsregio. Maar een buurtbarbecue is besloten, daar voor heb je geen evenementenver gunning nodig. Ook niet voor een pupillentoernooi, pas als er alcohol wordt geschonken.' Groot voor deel is volgens haar dat volgens de nieuwe systematiek er maar eens in de vijf jaar een nieuwe evene mentenvergunning hoeft te worden aangevraagd en dat in de tussen liggende jaren kan worden volstaan met een melding en het doorgeven van evt. aanpassingen. Na een schorsing toonde Giskes zich bereid de ondergrens van 99 bezoekers op te trekken naar 250. Deze handreiking was niet vol doende voor D66, Texels Belang, de WD, GL en Nico Waerts van Texel 2010, die vonden dat het col lege de nota moest terugnemen. Tegen de zin van CDA en PvdA en een deel van Texel 2010, die geen vertraging wilden en genoegen namen met aanpassingen in later stadium. Giskes gaf aan dat nieu we systematiek nu waarschijnlijk niet per 1 januari kan worden door gevoerd. Elders in deze krant een artikel over een avond van de Sportraad over het Evenementen beleid. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier wil de komende jaren de hele Waddenzeedijk van polder Wassenaar bij De Cocks- dorp tot het NlOZ-poldertje onder handen nemen. De maatregelen zijn ingrijpender dan aanvankelijk beoogd bij de dijkversterking. Dat komt naar voren uit de zogehe ten oplegnotitie die Hollands Noor derkwartier momenteel ter visie heeft liggen. De oplegnotitie is een opvolger van de startnotitie die in 2009 ter inzage lag. Toen was er sprake van dat 17 van de 27 km dijk versterkt zou worden, maar inmid dels is er wetgeving veranderd en moet het hoogheemraadschap de hele dijk aanpakken en voor de komende vijftig jaar op orde bren gen. In de notitie wordt per stuk dijk beschreven welke varianten de komende tijd worden onderzocht. In veel gevallen wordt onder meer gesproken over de aanleg van een zogeheten pipingberm aan de bin nenkant van de dijk om de onder mijning van een dijk door kwelwater tegen te gaan. Andere varianten zijn de aanleg van damwanden, het aanbrengen van geotextiel of het binnendijks vervangen van natuur lijke kleilagen door zand, zodat er een zanddijk op een ondergrond van zand ontstaat. De laatste twee varianten zijn nieu we ontwikkelingen. Geotextiel is een waterdoorlatend scherm dat in de grond wordt aangebracht, water doorlaat en zand tegenhoudt. Het voorkomt op die manier dat zand wegspoelt wanneer kwelwater onder de dijk stroomt. Er loopt vol gens het hoogheemraadschap nog een onderzoek of het aanbrengen van geotextiel of het vervangen van natuurlijke kleilagen door zand daadwerkelijk veilig en robuust zijn. Raad en college bleken woensdag avond tijdens de raadsvergadering verrast door de notitie. Burgemees ter Francine Giskes liet weten dat ze zich nog in de materie aan het ver diepen was. Ze kaartte aan dat het een zaak is die heel Texel aangaat. 'Het gaat om bijna de hele dijk en landinwaarts verbreden.' De gemeente is bezig met een ziens wijze om aan het hoogheemraad schap te sturen. 'Dit gaat een dis cussie worden waar we ons niet op VANAF HEDEN: ALLEEN ZATERDAG (09.00 - 16.OO UUR) LPG TANKEN TEXACO KIEVIT PONTWEG SNELCODE: 382^ verheugen', aldus Giskes. De gemeenteraad gaf een paar jaar geleden al aan er geen warm voor stander van te zijn om binnendijks landbouwgrond aan de dijk te spen deren. De raad ziet meer in zee- waartse dijkversterking, maar dat staat de Natura 2000-wetgeving niet toe. Ook de PKB Waddenzee, die een paar jaar geleden is aange nomen, staat zeewaartse uitbreiding niet toe. De oplegnotitie, die tot en met 16 november ter inzage ligt, bevat wel de variant voor een zandige water kering van de Prins Hendrikpolder, maar dat is allerminst een gelopen race. Volgens Giskes moeten op dat front ook nog de nodige discussies worden gevoerd om aan te tonen dat die variant de voorkeur verdient boven een binnendijkse versterking. Weverstraat Wegens werkzaamheden is de Weverstraat tussen de Action en de Stenenplaats van 1 november tot 23 december afgesloten. Vorig jaar werd een ander deel onder handen genomen. De voortgang van het werk is afhankelijk van het weer, vertragingen zijn mogelijk, meldt de gemeente. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): EP: Voordeelland vakantiekrant Texel Energie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Skelet lederschildpad in Ecomare Vele jaren is in deze omgeving dode. In Ecomare is sinds woens- nooit een lederschildpad gezien, dag het skelet te zien van deze maar in september 2009 doken er bijzondere dwaalgast. Meer over kort na elkaar zomaar drie exem- de lederschildpad op pagina 13. plaren op. Eén levende en twee foiog Garage Dros K www.texelseautopagina.nl tvl Gemeente Texel t A I Bekendmakingen op pagina 12 SftjS

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1