Raad: meer aandacht voor verkeer Wel koop TEXELSE 5 COURANT 'Verbod staandwant onaanvaardbaar' Zoute pieper maakt kans op Blauwe Tulp VRIJDAG 14 OKTOBER 2011 Wethouder Edo Kooiman gaat nog eens in overleg met Woontij over de verkeerssituatie bij de nieuwbouw van de Weikoop, een supermarkt en woningen aan de Waalderstraat in Den Burg. Dat valt althans op te maken uit de behandeling van de nieuwbouw- plannen woensdagavond in de raadsvergadering. Texel 2010, PvdA, CDA, WD en GroenLinks namen daar een motie aan waarin letterlijk staat dat er een vijfde poot aan de rotonde aldaar moet worden gereali seerd voor verkeer van en naar de halfondergrondse parkeergarage onder de nieuwbouw. Daarnaast moet er een tijdelijke weg worden gerealiseerd voor het bevoorraden van de Weikoop om de drukke Bern- hardlaan te ontlasten. Dat leek helder, maar het idee werd afgewezen door wethouder Edo Kooiman. Hij was bij de rotonde Waalderstraat wezen kijken en dat had hem geleerd dat de ruimte ont breekt voor een vijfde poot, dat voetgangers er door benadeeld wor den en dat er een stel leidingen ver legd zouden moeten worden Een tijdelijke weg vond hij overdreven omdat de Weikoop één keer per week wordt bevoorraad door een vrachtwagen, twee keer per dag door een bestelauto en drie keer per jaar door een vrachtwagen die hout brengt. Indieners WD, GroenLinks en CDA lieten vervolgens weten dat de motie niet al te letterlijk moest worden genomen, maar vooral bedoeld was om wethouder Kooiman en Woontij met elkaar over de verkeersveilig heid te laten praten. 'Als ze met een beter plan komen, staan we daar voor open', aldus Jur Schuiringa (WD). Vervolgens werd de inge diende motie toch ongewijzigd aan genomen. Dat leidde bij Joop Groes- kamp (Texels Belang) tot de vraag wat de wethouder daar eigenlijk mee kon, omdat hij net zelf had aangeven dat de motie, zoals die op tafel lag, niet was uit te voeren. Kooiman moest daarop bekennen geen uit voering aan de zojuist vastgestelde motie te kunnen geven, waarna op de raadszetels enige commotie uit brak en gevraagd werd waarom Kooiman niet even om een schor sing had gevraagd. Kooiman gaf aan dat hij dat wel gewild had, maar het was er niet van gekomen. De zaak werd gesust met de opmerking dat de wethouder de nuances van indie ners WD, GroenLinks en CDA had gehoord, waarna het onderwerp met de nodige ruimte voor vrije interpre tatie werd afgesloten. WD, GroenLinks en CDA hadden de motie ingediend omdat het onder werp verkeersveiligheid nu nog goed te regelen is. Schuiringa wees erop dat dit nu nog in overleg met de projectontwikkelaar (Woontij) kan. Als er achteraf alsnog zaken moeten worden geregeld, komen de kosten voor rekening van de gemeente. Buurtbewoners maakten de politieke partijen er vorige week op attent dat de Bernhardlaan last gaat ondervin den van vrachtwagens en personen auto's als er niks verandert. Texel 2010 en D66 steggelden nog met wethouder Kooiman over de hoogte van de nieuwbouw (16 meter en 77 cm). Zij vonden dat Kooiman hen daar niet goed over had geïnfor meerd, maar dat werd bestreden door de wethouder. Cees Hooger- heide (D66) nam het woord torenflat in de mond, maar dat vonden CDA, PvdA en Texels Belang toch iets overdreven. Joop Groeskamp (TB) was het met Hoogerheide eens dat de nieuwe Weikoop, een nieuwe supermarkt (Albert Heijn) en wonin gen erboven op een markant punt komen, maar dat kan er volgens hem ook mooier van worden. De raad ging er, met uitzondering van Texel 2010, akkoord met een ontwerpverklaring van geen beden kingen die nodig is om een omge vingsvergunning voor het plan af te geven. Er komt nog een definitieve verklaring van geen bedenkingen. Het verbod op de recreatieve staandwantvisserij in de kustzo ne van de Noordzee is onnodig en een onaanvaardbare aantas ting van het kleinschalig histo risch medegebruik van de eilan den. Dat heeft de gemeenteraad woens dagavond unaniem in een motie laten weten. Volgens de raad moet er bij staatssecretaris Bleker van landbouw op worden aangedron gen het verbod in te trekken. Anders leidt het volgens de raad tot onbegrip en argwaan en gaat het ten koste van het draagvlak voor natuurbescherming. De recreatieve staandwantvisserij valt onder het kleinschalig histo risch medegebruik waarvoor de eilanden zich jarenlang hard heb ben gemaakt. De overheid zegde bij de vele gesprekken over de komst van Natura 2000 toe dat activiteiten die onder het klein schalig historisch medegebruik vallen, met rust zouden worden gelaten. Het verbod van Bleker wordt beschouwd als breken met die toezegging. De gemeenteraad vraagt zich in de motie af wat toe zeggingen en wettelijke kaders waard zijn als ze zo worden aange tast. De raad heeft burgemeester en wethouders opgedragen de motie ook naar de andere Waddeneilan- Grote namen bij tangoweekend In De Kiekendief op De Krim wordt in het eerste weekend van november het Tangoweekend van TexelTango gehouden. Beginnende dansers en verge vorderde masterclassstudenten kunnen hun hart ophalen bij les sen van diverse docenten en tot diep in de nacht met elkaar op de salon vertoeven. De meeste docenten waren ook vorig jaar bij het tangoweekend aanwezig. Onder hen de oud-Texel- se Marieke Timmer met haar dans partner Hugo Buiten van tango- school Cuartito Azül uit Rotterdam. Zij komen samen met Lizelot de Stigter en Koos Volkers, die sinds dit jaar ook samen lesgeven bij Cuartito Azül en voor de eerste keer aanwezig zijn op het tangoweek end. Andere docenten zijn José Vazquez en Ana Yarigo uit Rome en Benita Ponsioen en Klaas de Jong uit De Cocksdorp. Zij verzorgen een groot aantal gevarieerde lessen over techniek en danspassen. De muziek wordt verzorgd door DJ Jur, die de muziek uit de jaren twintig afwisselt met modernere tango's, snellere ritmes (milonga) en walsen. Er worden op vier niveaus work shops gegeven, van beginnend tot gevorderd. Ook is het mogelijk alleen de salons te bezoeken. Publiek heeft gratis toegang, dan sers betalen €7,50. Deelname aan het weekend kost €125,-. Texelaars die aan het weekend willen deelne men en dus geen overnachtings plaats nodig hebben, betalen een aangepaste prijs. Voor meer infor matie kan contact worden opgeno men met de organisatie via www. texeltango.nl. Het zilt proefbedrijf Tested on Texel van Marc van Rijsselberghe is genomineerd voor de Blauwe Tulp. Dat is een landelijke prijs voor de beste innovatie van het jaar. Het proefbedrijf, dat sinds 2010 experimenteert met de zilte teelt van aardappelen, presenteerde eind juli twee soorten aardappels die geschikt waren voor consumptie. De aardap pels kwamen bij De Petten uit de grond en waren daar maandenlang besproeid met zout water. Tested on Texel is één van de 31 genomineerden in een categorie voor agrarische consumentenpro ducten. De Blauwe Tulp wordt uitge reikt door Accenture, een internatio naal adviesbureau dat ook in Nederland is gevestigd. Het is het vijfde jaar dat Accenture de landelij ke innovatieprijzen uitreikt en de eerste keer dat er een Blauwe Tulp voor agrarische consumentenpro ducten wordt uitgereikt In totaal waren voor die categorie 225 inno vatie concepten ingediend. Accenture reikt ook een publieks prijs uit voor de beste innovatie en daarvoor is Tested on Texel even eens genomineerd. Er kan gestemd worden op www.accenture.com. Donderdag 10 november worden de winnaars bekendgemaakt tijdens een seminar van Accenture over innovaties in de RAI in Amsterdam. Accenture wil met de Blauwe Tulpen uitzonderlijke prestaties belonen. Het bureau wil eveneens in kaart brengen welke innovaties zich alle maal voordoen op de Nederlandse markt. Onder leiding van Van Rijs selberghe wordt op Texel getest welke hoeveelheden zout gangbare landbouwgewassen als aardappels kunnen hebben om in de koude grond te groeien en hoe zij zich aan passen aan een zout milieu. De achterliggende gedachte is te ont dekken in hoeverre verzilt gebied toch nog voor de landbouw kan worden gebruikt. Wat ik z Tijdens het Bockbierfestival wordt het bier gebracht met e gische bierwagen met paardentractie. den te sturen en om hem bij Gede puteerde Staten van Noord-Hol land onder de aandacht te brengen. Ze zouden het op prijs stellen als ook Gedeputeerde Staten aan de staatssecretaris laten weten dat hij met het verbod op de verkeerde weg zit. Het verbod, sinds 1 janu ari van kracht, komt voort uit het zogeheten aalbeheerplan van het ministerie van landbouw om de paling te beschermen en door de sterfte onder bruinvissen. Het Eilander College (met de burge meesters van Vlieland, Terschel ling, Ameland en Schiermonnik oog) heeft er eerder dit jaar al tegen geprotesteerd bij Bleker, maar dat was zonder resultaat. Docenten José Vazquez en Ana Yarigo uit Rome behoren tot de pro minenten op het Tangoweekend. Mediaonderzoek door TNS - NIPO Hoeveel tijd besteedt u aan de krant, welke bron gebruikt u om op de hoogte te blijven en in hoe verre zou u de krant missen als deze ophoudt te bestaan? Dit soort vragen kreeg menig Texe laar onlangs per telefoon. De enquête werd gehouden door TNS -NIPO, dat onder meer markt onderzoek doet voor media en dat enkele jaren geleden nog mediaon derzoek deed op Texel. Dit keer is het bureau in de arm genomen door Texelse Media, uitgever van onder meer Kabelkrant Texel en Texel dit Weekend. Uitgever Maarten Koorn doet geen inhoudelijk mededelingen over en verwijst naar een persbericht dat binnenkort komt. Bockbier komt met bierwagen Niet alleen cafés in De Koog, ook enkele cafés in Den Burg worden dit jaar betrokken bij het Bock bierfestival. Het bier wordt gebracht met een nostalgische bierwagen met paardentractie. De bierwagen doet zaterdag 15 oktober eerst Den Burg aan, waar rond 12.30 uur De Slock, de Balcken en de Steenenplaats worden bevoor raad. Daarna zet de wagen koers naar De Koog, waar om 15.00 uur het festival begint. In zeven cafés kunnen de bezoekers zo'n twintig verschillende bockbieren proeven, waaronder verschillende jaargangen stormbock op fust. Het bier wordt gedronken uit proefglazen van 18 cl., op speciale knipkaarten kunnen de bieren worden beoordeeld. In sommige cafés wordt zelfs met bockbier gekookt. De deelnemende cafés zijn Bilder, Het Proeflokaal van Texel, Het Biervat, Sjans, De Jutter, De Kuip en Sam Sam. De toegang is gratis, de proefglaasjes kosten €2,- per stuk. Het festival duurt twee dagen, ook zondag begint het om 15.00 uur. Zondagavond wordt het lekkerste bockbier bekend gemaakt. De actie Geef ons de Zak! van Rotary Texel heeft 11.010 kg opgele verd. De gebruikte kleding brengt €0,30 op per kilo. De opbrengst is voor Texelse goede doelen, zoals het Tesselhuus. De meeste auto's die werden ingezet zijn van Rotary-leden, daarnaast bieden Hanos en Tex-lin de helpende hand. De kleding werd verzameld bij Werner Dros aan de Rozendijk, waar containers droog konden worden geladen. Op de foto Jan Dogger van de Rotary en Anton Staal in actie. In het gebouw van de CIV op de haven van Oudeschild hangen twee foto's van de hele Texelse kottervlootbemanning, op bezoek op Schiphol. Eén van de foto's, met het nummer A2284 is zo beschadigd, dat hij niet meer afgedrukt kan worden. De Historische Vereniging is op zoek naar een ander exemplaar. Bijna honderdvijftig wetenschappers uit binnen- en buitenland kwa men afgelopen week op het NIOZ aan het woord tijdens een groot symposium over de Waddenzee. Van maandagochtend tot vrijdag ochtend hielden zij lezingen in de collegezaal van het onderzoeksin stituut om elkaar te informeren. Foto Jemen van Hattumi Geit ledereen die over de Westerweg naar Den Hoorn rijdt, ziet hem staan bij een boerderij: de geit. Aan een stuk touw, dag in, dag uit, jaar in, jaar uit. En, vooral de laatste tijd, in de stromende regen. Geen hokje of droog plekje, niets. Zijn kop hangt naar beneden, het doet pijn om naar te kijken. Na veel wik ken en wegen vandaag bij de boer derij aangeklopt. In het gesprek dat volgde, werd me wel duidelijk dat de eigenaar niet van plan is ook maar iets voor dit dier, "de grasmaaier" zoals hij hem noemt, te doen. Op mijn vraag of hij mis schien genegen was een hokje voor het beest neer te zetten, was zijn antwoord dat dat teveel rom mel gaf. Kijk naar de boerderij en oordeel. Thuisgekomen heb ik met de Dierenbescherming gebeld en kreeg te horen dat het bij wet (nog) niet geregeld is dat een geit recht heeft op een droge plek. Pas als het dier doodziek is, kan er iets gedaan worden. Ze vonden het ook heel erg, maar helaas (nog) niets aan te doen. Werk aan de winkel dus voor de Partij van de Dieren. Ik voel me machteloos en gefrustreerd. Het enige wat ik kan doen, is de eigenaar vele jaren toe wensen aan touw in de stromende regen. S. Stoffer, Oudeschild. 'In 2011 74 nieuwe bedrijven op Texel' In de eerste acht maanden van 2011 zijn er op Texel 37 procent meer ondernemingen van start gegaan dan in dezelfde periode in 2010. Dat blijkt uit onderzoek van de website www.onderne- mersunited.nl. Van januari tot en met augustus 2011 startten er 74 ondernemin gen, ten opzichte van 54 in dezelf de periode in 2010. Er is een ver gelijking gemaakt tussen het aantal nieuwe aanmeldingen bij de Kamer van Koophandel in 2011 en 2010. Gemiddeld zijn er in de eerste acht maanden van 2011 in Nederland 20,52 procent meer ondernemin gen van start gegaan dan in dezelf de periode in 2010. Geld voor toetsen van kernwaarden Het college kan onderzoek gaan doen naar een toetsingskader voor de kernwaarden en de mogelijkheden voor thuiswer ken op Texel. De gemeenteraad heeft daar woensdagavond €35.000,- voor uitgetrokken. Beide onderzoeken komen voort uit de economische beleidsvisie Richting voor Econo mie die het Texelse bedrijfsleven heeft opgesteld om de economie in de toekomst in de benen te houden. Het college had toege zegd daarvoor twee onderzoeken uit te voeren, maar ontbeerde daar tot woensdagavond de financiën Texel 2010 stemde als enige tegen. De partij had voorgesteld de onderzoeken te laten uitvoeren door een stagiair omdat dat goed koper zou zijn, maar dat vond onvoldoende weerklank bij de overige partijen. Die wezen erop dat een stagiair ook de nodige tijd aan begeleiding kost en het is ook de bedoeling dat er een paar gedegen stukken op tafel komen. De €35.000,- werd wel als maxi mum beschouwd. Wethouder Eric Hercules (economische zaken) gaf aan dat secuur naar het geld is gekeken. Texels Belang en GroenLinks waren er blij mee dat er onderzoek komt naar een toetsingskader voor de kernwaarden, zodat plan nen in de toekomst mogelijk aan de Texelse kernwaarden kunnen worden getoetst. Beide partijen pleiten daar al langere tijd voor. Gerbrand Poster (Texel 2010) liet blijken het allemaal maar niks te vinden. Joop Groeskamp (Texels Belang) stelde dat de investerin gen achteraf 'een koopje' zullen blijken als er een goed toetsings kader op tafel ligt.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5