Scouting Texel laagdrempelig dankzij oud papier Hele vereniging betrokken bij inzameling en onderhoud De Boutique in kerstsferen TEXELSE 9 COURANT terugblik Kerstboom verandert steeds vaker mee met het interieur VRIJDAG 14 OKTOBER 2011 Inwoners van Den Burg die daar prijs op stellen, kunnen zich abonneren op een speciale e- mailservice, die hen eraan herin nert wanneer in hun wijk oud papier wordt opgehaald. Het is één van de maatregelen die Scouting Texel het afgelopen jaar heeft genomen om de inza meling te stroomlijnen. 'Wie zich daar via onze website voor aanmeldt, krijgt een dag van te voren bericht wanneer we langs komen. Dit voorjaar hebben we huis aan huis briefjes in de bus gedaan om de bedoeling uit leg gen. Dat heeft ons heel leuke reac ties opgeleverd. Zonder dat we er verder reclame voor hebben gemaakt, hebben zich tot nu al 176 huishoudens geabonneerd.' Peter van der Voort is een enthou siast verteller, trots op de rol die Scouting Texel speelt bij het inza melen van oud papier. 'Dat doen we al tientallen jaren. Ik herinner me dat ik als elfjarig jochie al mee ging. Dat vond ik prachtig. Wij belden nog bij elk huis aan, met de vraag: heeft u ook oud papier voor de scouting? Mensen keken daar soms raar van op, want het was een nieuw fenomeen. Nu bellen ze op om te vragen waarom hun oud papier niet is opgehaald.' De 44-jarige Van der Voort, sinds zijn zevende lid van Scouting Texel, bewaart mooie herinneringen aan de inzameling. 'We willen een laag drempelige vereniging zijn. Dankzij de inkomsten uit het oud papier kunnen we de contributie laag hou den. Dat was vroeger al. Dan draai je maar een keer extra mee in het oud papier, zei de oude Slijderink wel eens tegen kinderen van ouders die niet zo goed bij kas zaten. Dan konden ze toch mee op zomerkamp.' Volgens goed gebruik worden de leden vanaf hun elfde jaar ingeschakeld om mee te helpen. Bij toerbeurt gaan ze mee met de bekende groene auto van de Scouting, die twee keer per week - op donderdag avond en zaterdagochtend - één van de negen wijken van Den Burg doorkruist. 'Wij stonden nog ach terop, in de bak. We stapelden de dozen op en gingen er bovenop zitten. Als we erg veel ophaalden, moesten we wegduiken als we in de Weverstraat onder de reclame borden doorreden.' Met lichte spijt in zijn stem: 'Dat mag niet meer. Logisch hoor, want dat was niet zonder risico. Maar het is wel jam mer dat er steeds meer verboden wordt.' Van der Voort heeft jarenlang de meest uiteenlopende functies bekleed bij Scouting Texel, dat in tegenstelling tot sommige andere verenigingen nog weinig last heeft van de vergrijzing. Scouting telt 85 jeugdleden, 15 begeleiders en zo'n 25 leden die ouder zijn dan 23 jaar en daarom geen jeugdlid meer mogen zijn, maar betrokken blijven door nog regelmatig hand- en spandiensten te verrichten. Een paar jaar geleden trok Van der gemeente bellen als de container moest worden geleegd. Maar als de chauffeur niet meteen tijd had, gebeurde het wel dat de container veel te vol raakte. Om het netjes te houden, moesten we er soms wel drie keer per dag naar toe om dozen te scheuren en de boel aan te stampen. Soms deden we ons werk zo goed, dat het papier er bij het depot bij Amsing bijna niet Voort zich terug uit het bestuur, maar helemaal afscheid heeft hij nooit kunnen nemen. 'Ik kreeg toen de tijd om het ophalen en inzame len van oud papier op me te nemen. Ik nam het over van Willem Vendel, die het jaren had gedaan en heel veel werk voor Scouting Texel heeft verzet. Inmiddels gaan er ook voor mij heel wat uurtjes in dit werk zit ten.' Behoorlijk wat tijd is Van der Voort kwijt met het beheer van de contai ner die bij het clubhuis aan de Bernhardlaan in Den Burg staat. Maar juist door zich er intensief mee bezig te houden, heeft hij het wat rustiger gekregen. 'Tot vorig jaar moesten we iedere keer zelf de meer uit te krijgen was. Andere keren kregen we juist de klacht dat de container nog niet half vol was. In overleg hebben we toen afge sproken dat de gemeente op vaste dagen - maandag, woensdag en vrijdag - de beide containers ophaalt en vervangt door lege. Sindsdien hebben we veel minder tijd nodig voor het onderhoud. Eén keer per dag is genoeg. Alleen in het weekend moeten we er twee keer per dag naar toe.' Naast het netjes houden van het terrein, bestaat het onderhoud vooral uit het scheuren van dozen en aanstampen van het papier, om de containers zo efficiënt mogelijk te vullen. 'Ik heb er geen hekel aan. Ik beschouw het als mijn fit-uurtje. Meestal ga ik er na het werk (Van der Voort is metselaar, red.) naar toe. Na twintig minuten, een klein half uur, kom ik er soms zwetend uit vandaan. Bovendien hoef ik het niet alleen doen. Inclusief de chauf feurs van de oudpapierauto - bij ons heten zij de oudpapierrijders- club - zijn we met een man of elf, twaalf.' Van der Voort is behoorlijk te spre ken over de manier waarop het oud papier wordt aan geleverd, al houdt niet iedereen zich aan de ongeschreven regels. 'Er zijn mensen die dozen vol piep schuim in de container gooien. Ik vind dat onbegrijpelijk. Ze zouden zich moeten realiseren dat ze daar mee deze service in gevaar bren gen. Als die ophoudt te bestaan, zou dat zonde zijn.' Maar het zijn niet alleen slechtwil- lenden waar de Scouting veel werk aan heeft. 'Je moet mensen soms wat opvoeden. Het gebeurt wel dat hele zakken papiersnippers in de container worden omgekeerd. Dat is niet handig, want bij Amsing wordt de container omgegooid en wordt alles stukje voor stukje - kranten bij kranten, karton bij kar ton - gesorteerd. Hoewel er natuur lijk geen plastic in mag, is het altijd nog beter alle snippers bij elkaar te houden en in een tas in de contai ner te zetten. Ook al is het een plastic tas. Ook goed te weten is dat dozen dichtgebonden moeten zijn als aan de straat worden gezet, maar dat ze open in de container moeten worden gegooid. Ook dat scheelt werk.' Volgens Van der Voort valt er nog wel wat te 'verdienen' op het gebied van de inzameling. 'We merken wel een kleine daling. Bovendien heb ik van de gemeente begrepen dat er nog behoorlijk wat oud papier in de grijze containers wordt gegooid. Wij zouden natuur lijk graag zien dat mensen daar wat bewuster mee omgaan.' Desondanks zamelde Scouting Texel vorig jaar 743.120 kilo in. 'Dat leverde de clubkas echt een heel aardig bedrag op, waarvan we veel mooie en leuke dingen voor de leden hebben kunnen organiseren en dat we niet graag zouden willen missen. Bij de gemeente schijnt te worden gewerkt aan een nieuw afvalplan. Elk huishouden zou dan naast een grijze en een groene een blauwe container krijgen voor het oud papier. Ik ben bang dat onze rol dan uitgespeeld zou zijn.' Lachend: 'Laten we hopen dat ze er niet te veel haast mee maken.' Joop Rommets U vindt De Boutique op Dorps straat 81 t/m 87 in De Koog. Telefoonnummer 0222-317655, website www.deboutiquetexel.nl. 'Ook voor je eigen gevoel onbe langrijke, kleine gebeurtenissen uit een hele vroege jeugd kunnen al aanwijzingen geven hoe je met bepaalde situaties omgaat. Daar proberen we achter te komen, zicht op te krijgen. En als we een aantal elementen uit je leven op een rijtje hebben, kun je zelf conclusies trekken en van de coach sugges ties krijgen om misschien dingen anders aan te pakken.' Cuppens, eerder opgeleid tot maat schappelijk werker, volgde een vierjarige opleiding bij het Instituut voor Biografiek in Driebergen. 'Tij dens de opleiding was ontwikke lingspsychologie een belangrijk vak en bestudeerde je onder andere de algemene wetmatigheden van de verschillende ontwikkelingsfasen die de mens doormaakt. Maar min stens zoveel aandacht werd besteed aan het leren beroepsma tig te luisteren, zonder te oordelen, de ander aan het woord te laten en daarbij de juiste vragen te leren stellen om de ander een stap ver der te laten zetten. Als biografisch coach ben je eigenlijk vooral bezig om die relevante vragen te stellen die erop gericht zijn de cliënt meer zicht op zichzelf en zijn handelen te geven. Je zou het kunnen vergelij ken met een ontdekkingstocht die je samen onderneemt. Ofwel - heel kort gezegd - de cliënt komt binnen met een vraag en gaat de deur uit met een besluit. Bijvoorbeeld om je leven anders in te richten, anders om te gaan met bepaalde situaties, of met meer eigen sturing je leven in de hand te nemen. Bewustwor ding, ontwikkeling en groei zijn van jongs af aan al de drijfveren in mijn leven geweest. Dit biografiewerk sluit daar prachtig op aan'. Lida Wels 'Bij biografiewerk denk je mis schien aan het schrijven van je levensverhaal. Maar mijn werk richt zich op het voeren van gesprekken met mensen die door met mij terug te blikken op hun leven meer inzicht in zichzelf kunnen krijgen.' Dat zegt Nicole Cuppens, die een praktijk voor coaching en begeleiding is gestart. In haar werkkamer op 't Horntje vertelt Cuppens over haar werk: 'Biografiewerk kan handvatten bie den als je je leven een andere wen ding zou willen geven, als je vast gelopen bent in je werk, steeds dezelfde lastige situaties tegen komt, of na een ingrijpende gebeur tenis. Maar je kunt biografische gesprekken ook aangaan zonder een duidelijke vraag of aanleiding, gewoon omdat je meer bewust je leven richting wilt geven. Of - in je laatste levensfase - op een gerichte manier wilt terugkijken op je leven'. Cuppens wijst erop dat biografi sche gesprekken niet therapeutisch bedoeld zijn. Zij stelt als biografisch coach vragen en de cliënt doet het werk. In eerste instantie kunnen het vragen zijn als: welke gebeurtenis sen speelden een belangrijke rol in je leven? Welke ontmoetingen heb ben je beïnvloed? Welke keuzes heb je gemaakt, of juist niet? Hoe ben je gewend met bepaalde situa ties om te gaan? Welke idealen had of heb je? Gaandeweg de gesprek ken zullen de vragen meer richting de toekomst gaan om duidelijkheid te krijgen in welke richting je verder wilt gaan in je leven. Cuppens: dichterbij. Het is bijna weer tijd voor relaxen bij de open haard en warme chocomel na een verfrissende wan deling. Binnenkort kunnen we zelfs weer nadenken over de kerst. Life style winkel De Boutique in De Koog staat volop in het teken van dit gezel lige familiefeest. U vindt hier alles om uw huis volledig in kerstsfeer te past bij het natuurthema en sluit goed aan bij het interieur van tegenwoor dig. Vroeger hadden mensen ieder jaar dezelfde kerstboom, maar steeds vaker ver andert deze mee met het interieur.' Achterin De Boutique staat een kast vol houten handgeschil derde kerstmannen en sneeuwpoppen van het merk Jim Shore. De Bou tique heeft deze poppen al jaren in hun collectie. 'Dit zijn poppen die je nooit meer wegdoet, net als de kerst stal die we hebben van hetzelfde merk. Ze worden doorgegeven aan kinderen en kleinkinderen. Het ademt een en al nostalgie uit.' Zodra u het pand van De Boutique betreedt, waant u zich in een sprook- jesverhaaL Overal lichtjes, kaarsen, engeltjes, kerstmannen, sneeuw poppen en lantaarns. Ruim twintig jaar terug begon Anja van der Meer een winkel in het voorhuis van een oude boerderij. Inmiddels is het een modern pand en beslaat De Boutique zelfs drie winkels in de Dorpsstraat in De Koog. Anja runt nu samen met dochter Soraya de winkel. Soraya heeft tien jaar aan de vas te wal gewerkt als etaleur en kan nu haar creati viteit kwijt in De Bou tique. 'Ieder jaar hebben we verschillende thema's en bouwen we de win kel helemaal om. Met de kerstuitvoering beginnen we op tijd, want het is veel werk. In september worden alle kerstspullen tevoorschijn gehaald en beginnen we al met het inrichten van de winkel.' Nostalgische kerstmannen Dit jaar zien we veel grijze en witte kleuren in kerstartikelen. Vaak wor den deze kleuren nog gecombineerd met rood, een kleur die nooit ver dwijnt. Van der Meer maakt geschen ken naar wensen van de klant, bijvoor beeld gedecoreerde schalen en gevulde vazen met mooie seizoensartikelen, lantaarns en decoratiestukken op tafel. Voor diverse Texelse bedrijven tuigt ze zelfs complete kerstbomen op. De Boutique heeft kerstboomverlichting en -versieringen in diverse uitvoe ringen. Van der Meer: 'We verkopen niet het geijkte met alleen ballen en slingers, maar vooral eigen spullen die bij het interieur passen.' Engeltjes zullen altijd bij de kerst blijven horen, maar rendieren, herten en edelweissen winnen steeds meer aan populariteit. Natuur is dit jaar weer een belang rijk thema. Natuurlijke materialen zijn dan ook geliefd. Van der Meer: 'Een voorbeeld hiervan is jute. Dit

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9