KERSTKAARTEN TEXELSE IQ COURANT Andere ramen moeten OSG uitkomst bieden Fiets total loss, berijder met schrik vrij 'Hoe Texels ben je?' op dag vol geschiedenis DE KROONFMMS ^^^OKTUn^rophet^J lm LANGEVELD DE R00Y DINSDAG 25 OKTOBER 2011 Een geluk bij een ongeluk. Dat kan gezegd worden over het ongeval maandagmiddag in Den Burg. Dat ontstond toen een scholier vanuit de Molenstraat de Keesomlaan wilde oversteken. De knaap had naar eigen zeggen wel de straat in gekeken, maar had de auto die hem van rechts nader de over het hoofd gezien en stak over. De bestuurder van de auto remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat het fietsje onder de auto kwam. Gelukkig liep het goed af. De jon gen maakte een flinke buiteling, maar meer dan de schrik hield hij niet er niet aan over, zo bleek in de ambulance waar hij voor de zekerheid werd gecontroleerd. Volgens een bewoner van de Molenstraat is het een riskante kruising. Geparkeerde auto's ont nemen volgens hem vanuit de Molenstraat het zicht op het naderende verkeer. Met een informatiemarkt, een expositie over het dagelijks leven, een festival met Sint Maartenliedjes en het Vertel theater wordt zaterdag 12 november in het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg de eerste Texelse Geschiede nisdag gehouden. 'Wie de geschiedenis kent, kent zichzelf', is de overkoepelende gedachte achter de Geschiede nisdag, waaraan meegewerkt wordt door de gemeente en een tiental andere instellingen op het gebied van geschiedenis en archieven. De eerste editie kreeg als thema mee 'Hoe Texels ben je?'en biedt speciaal aandacht voor genealogie en familiege schiedenissen. Tijdens het eve nement wordt de geschiedenis van de Texelse families Krijnen en Boon onder de loep genomen. Bezoekers die zelf genealogisch onderzoek willen doen, kunnen deelnemen aan een cursus van het Regionaal Archief Alkmaar. Ook zijn informatiestands aanwe zig van Oneindig Noord-Holland, het Cultuur en Historisch Muse um uit De Waal en het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum en toont Irene Maas informatie over de geschiedenis van de Texelse bevolking. Daarnaast is het mogelijk het Ver teltheater van Anneke Berghuis te bezoeken en deel te nemen aan het Sint Maarten Songfestival. Er wordt les gegeven in het 'verta len' van oude Texelse verhalen en de mogelijkheid geboden verha len uit te wisselen met andere bezoekers. Deze verhalen worden verzameld door Oneindig Noord- Holland voor de gelijknamige website. Om voor een ruime keu ze aan gespreksstof te zorgen, zijn films en foto's uit het dage lijks leven op het eiland in de jaren 1950 tot 1960 geselecteerd. De Texelse Geschiedenisdag wordt georganiseerd in samen werking met Ecomare, het Mari tiem Jutters Museum, Beeld bank Texel, Kopgroep Bibliotheken, de Texelse Courant, de Historische Vereniging, het Regionaal Archief Alkmaar en de gemeente Texel en wordt mede mogelijk gemaakt door Oneindig Noord- Holland. De organisatie wil een breed publiek meer te weten laten komen over de ver borgen geschiedenis van het eiland. De eerste Texelse Geschiedenis dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur, de toegang is gratis. De lokalen van de OSG waar zich problemen met het binnen klimaat voordoen, worden eind dit jaar voorzien van ramen die opengezet kunnen worden. De school hoopt het klimaat op die manier te verbeteren. Het gaat om lokalen in het nieuwe gedeelte van de school aan de zijde van het Hogeberggebied (de golf). Die bevatten nu ramen die niet open kunnen en waar regel matig de zon op staat. Dat had in principe geen probleem hoeven zijn wanneer de ventilatie van de school goed was geweest, maar dat valt in de praktijk anders uit. Volgens rector Henk de Vries waren de nieuwe ramen al vóór de zomervakantie besteld, maar liep de levering vertraging op doordat bij de nieuwbouw van de OSG geen standaardmaat kozijnen zijn gebruikt. Naar verwachting wor den de nieuwe ramen eind novem ber geleverd. 'Op 6 december gaan leerlingen van de boven bouw op studiereis naar het bui tenland, dus dat is een geschikte gelegenheid de ramen aan te brengen.' Per lokaal komen twee ramen die opengezet kunnen wor den. Eerder dit jaar liet de school al zonwering aanbrengen bij de lokalen en dat hielp ten dele om het klimaat te verbeteren Samen met klimaatadviseur De Blaay-Van den Boogaard, projectmanager Kleissen en Partners dat de nieuw bouw begeleidde en betrokken ouders Danny Westerlaken en Peter-Jan Kuip wil de schooldirec tie woensdag bekijken hoe het klimaat binnen de school verder kan worden verbeterd. Dat is al sinds de ingebruikname na de zomervakantie van 2010 een pro bleem in de genoemde ruimten en de aula van de school. Volgens De Vries is het de bedoeling tij dens het gesprek tot een oplos sing te komen en niet om zwarte pieten uit te delen. Bekeken wordt wie voor de eventuele kosten moet opdraaien. Bij het gesprek komt een onderzoek op tafel dat de OSG eerder dit jaar door Aero- Dynamiek naar het binnenklimaat liet uitvoeren. Daaruit kwam ook naar voren dat het niet optimaal is. De Vries wijst erop dat bij de bouw als grens een waarde van 1200 ppm (parts per millon) aan C02 per lokaal is aangehouden. Dat is iets meer dan een grens van 800 ppm die vanuit het project Frisse Scholen van de overheid wordt geadviseerd, maar volgens De Vries ontbrak het budget om die norm te halen. De norm van 1200 ppm is eveneens aanvaardbaar. Volgens De Vries zijn er ook ruim ten binnen de school die als te koud worden ervaren. Daarvoor zijn inmiddels maatregelen geno men, onder meer door een balie te verplaatsen. Een lokaal waar gezaagd wordt, heeft last van fijn- stof. Dat lokaal is al voorzien van een afzuiging. In de twee studio's van het muzieklokaal kan zich eveneens teveel C02 ophopen wanneer zich daar meer dan drie leerlingen tegelijk bevinden. Texel 2010 schreef het college een jaar geleden ook al een open brief over de problemen met het binnenkli maat. Toen opperde de partij zelfs dat de school maar gesloten moest worden. De Vries liet toen ook weten met het probleem bezig te zijn. Volgens hem gaat het ech ter allemaal minder snel dan ver wacht. 'De bouw is al een tijdje achter de rug, maar tot mijn ver bazing ben ik er nog steeds mee bezig. Ik heb laatst een gesprek gehad met een rector van een andere school die met nieuw- bouwplannen bezig is en geadvi seerd om eerst het binnenklimaat goed te hebben, voordat ze met bouwen beginnen.' Volgens de rector zou het de OSG ook helpen wanneer de warmte/koude opslag (wko) voor verwarming en koeling van het nieuwe gedeelte van het gebouw in gebruik kan worden genomen. Dat onderwerp ligt ech ter gevoelig, omdat het college drie ton extra nodig heeft omdat de kosten van een wko duurder uitvallen. De Koog sneuvelt in bekerstrijd Het bekeravontuur van SV De Koog zit erop. Gehandicapt door het ontbreken van een handvol basisspelers had de ploeg weinig in te brengen tegen De Rijp, dat in de regu liere competitie een klasse hoger uitkomt. In het pittoreske Noordhollandse dorp werd het 6-1 voor de gastheren. Trainer Jan Loew moest flink improviseren om een team op de been te brengen. Zo miste hij niet alleen keeper Eddy Witte, maar ook dragende spelers als Peter Koorn, Pieter List en Mark Schoo. Noodgedwongen stelde hij de pas 16-jarige Coen Slot op. De B-junior beschaamde het vertrou wen allerminst en speelde een dijk van een wedstrijd. Zoals mocht worden verwacht, hadden de Kogers het erg zwaar. Ze kwamen na een vlotte aanval nog wel op voorsprong - Robin Schoo scoorde al na drie minuten -, maar daarna gaf het sterke De Rijp een lesje in snel en effectief voetbal. De verdediging van De Koog, die er compleet anders uitzag dan vorige week, was daar niet goed op ingesteld, waardoor de thuisploeg binnen de kortste keren een beslissende voor sprong kon nemen. Na een half uur stond het al 4-1De gasten deden hun best en creëerden zelfs een paar goede kansen, maar tot doelpunten leidden die niet. Na de rust had De Koog de zaak jes organisatorisch beter op orde, terwijl de dadendrang bij De Rijp langzaam minder werd. Het leek daardoor wel of de wedstrijd in evenwicht was. Maar toen de thuisploeg even aanzette, werd het ook nog 5-1 en 6-1. 'Jammer, maar ik kan er niet zo mee zitten. Ik vind de competitie belangrijker', vertelde trainer Loew na afloop. Zijn team speelt zondag een uitwedstrijd tegen Dirkshorn. FILMHUIS THEATERDINERS EXPOSITIES Elke donderdagavond FILMHUIScmzioo u Vooraf kunt u eten in het thema van de film, aanvang 19.00 u. wel even reserveren 0222-318975 Kerkstraat 7 - Oosterend t.o. de Maartenskerk De boeken met zijn weer binnen! klassiek tot modern. Uiteraard bedrukken wij die graag voor u met uw persoonlijke wens en evt. uw bedrijfslogo. EIGEN ONTWERP: Voor bedrijven maar ook voor particulieren kunnen wij natuurlijk ook een leuke, persoonlijke kerstkaart maken. Zowel een dubbele als een enkele kaart, bijvoorbeeld met een foto of een tekening van uzelf. U kunt zelf een drukklaar bestand aanleveren maar de opmaak verzorgen Prijsvoorbeeld: 50 dubbele kaarten van 10 x15 cm, voorzijde in kleur/ tekst binnenzijde in zwart inclusief bijpassende envelop en eenvoudige opmaak: 115.- incl. BTW. öüecesvoïi NIEUWJAAR Texel in zicht 2011 is daardoor een leuk naslag werk als herinnering aan het jaar waarin uw kind is geboren. Het boek kost €24,95, telt meer dan 170 bladzijden en ligt vanaf eind november in de winkels. Texel in zicht 2011 is bij voorin schrijving tot 19 november tegen 10 procent korting te bestellen via www.texelsecourant.nl. 12 maanden eilandleven in beeld 6000 EXEMPLAREN TWEEZIJDIG FULL COLOUR INCLUSIEF ONTWERP DRUKKEN EN VERSPREIDING OP HEEL TEXEL BIJ DE TEXELSE COURANT. SI FORMAAT A5 21 X 15 CM FORMAAT A4 21 X 30 CM Vraag naar Cobie Daalder of Erik Plomp, tel. 36 26 30 AKTIEPERIODE OKTOBER T/M 31 NOVEMBER 2011 AANLtvtKtN MA tR AAL tN LtVhR JD N OVtKLhu Spinbaan 6 791 MC Den Burg, Texel 0222 362630 drukkerij@lenr.nl Mediabureau Langeveld de Rooy, uitgever van de Texelse Courant, brengt eind november het boek Texel in zicht 2011 op de markt. Hierin staan veel foto's en Texels van het afgelopen jaar. In dit boek ook de geboorteadvertenties van nieuwe Texelaars e tussen november 2010 en oktober 2011 Net geboren en nu al beroemd!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10