Henk van der Star geniet dagelijks van 'gouden stekkie' 'De Slufter is mijn achtertuin' Café (Restaurant De TEXELSE 8 COURANT 'Waag betrekken bij exploitatie Karseboom' DINSDAG 25 OKTOBER 2011 Als gastheer helpt Henk van der Star volop mee in de bediening. Ik hou niet van rangen en standen. Er zijn van die plekjes die iede re Texelaar wel kent. Café-res taurant 'De Slufter', in de volks mond 't Sluftercafeetje, is er zo eentje. Een vertrouwd stekkie aan de voet van Texels bekend ste natuurgebied. Henk van der Star, al 35 jaar de uitbater, groeide op in de nabijheid en woont ernaast. 'De Slufter is mijn achtertuin.' 'Als jochie was ik er vaak aan het donderjagen. Oorlogje spelen met vriendjes. Nog steeds ga ik er regelmatig een rondje. Bij har de noordwestenwind ben ik op m'n hoede. Als ik maar half denk dat De Slufter vol staat, ga ik even kijken', vertelt Van der Star (51). Bescheiden doet hij zijn ver haal. 'Ik ben niet zo'n prater, hoor.' Zijn jeugd bracht hij door op bungalowpark 'Slufteroord', waarvan vader Gerard beheer der/eigenaar was. In 1976 kocht pa het cafeetje, dat jarenlang in handen was geweest van de ver maarde Kees van der Werff. Een markant figuur, bekend als de Texelse weerman. Smakelijk haalt Van der Star herinneringen op. 'Van der Werff was onze buur man. Bijzonder was ie zeker. Hij had nooit iets aan het pandje veranderd; het was nog precies hetzelfde als in 1936. Hij had wel een van de eerste afwasmachi nes, een enorm bakbeest. Die had maar zes keer gedraaid, hij vrat zo allemachtig veel stroom... Op het laatst werd er geen koffie meer geschonken, je kon alleen nog maar bier, fris en ijs krijgen. De mensen kwamen om te genie ten hoe het allemaal ging.' De verkoop van het pand verliep merkwaardig. 'Van der Werff had al een verkoopcontract gesloten, maar hij wilde er niet uit. Zelfs een dwangsom van 500 gulden per dag nam hij voor lief. Toen kwam het tot een openbare vei ling. Er was een ton bovenop gezet. Mijn vader vond die prijs wel meevallen; hij zag in dat het plekje heel bijzonder was. Bij het noemen van het hoogste bedrag riep hij meteen 'mijn' en daarmee was hij de nieuwe eigenaar.' Van af het begin nam Henk, die zijn vader op het park al hielp, de exploitatie op zich. In de loop der jaren bouwde hij de zaak uit van 'een veredelde patattent' tot het gemoedelijke café-restaurant van nu. 'In totaal is het drie, vier keer verbouwd, in fases. Eerst mochten we niet wat we wilden, omdat het bestem mingsplan dat niet toeliet. Pas toen de strandpaviljoens wel een bepaalde grootte mochten heb ben, kregen wij ook toestem ming.' Acht jaar geleden kwam er een serre bij en werd het terras danig vergroot. 'In totaal hebben we 250 zitplaatsen, waarvan 125 op het terras. Binnen staan de tafels ruim. Ik hou er zelf ook niet van wanneer ik wat krap zit.' Strategisch Wat is er in 35 jaar zoal veran derd? 'Het seizoen is veel langer geworden en de barfunctie was voorheen veel belangrijker. In mijn beginjaren duurde het seizoen maar zes weken en hadden de bungalowparken ook campings erbij. Met gezinnen, maar ook jongeren, motorrijders en para's. Als je in een tentje zit, wil je er 's avonds wel op uit. Zodoende zat de bar in de zomer altijd vol.' Een legendarische tijd, met kwajon gensstreken en typische kroeghu mor. Die tijden zijn veranderd, want de zaak is nu vooral een restaurant. 'Met terras, dat zou ik niet graag willen missen. Bij zon nig weer is het daar altijd druk. De ligging is heel strategisch, langs het fietspad tussen De Koog en De Cocksdorp. Door de grote vakantieparken in het noor den heb je nu veel meer fietsver- keer. Wij liggen mooi in het mid den van de route. De mensen zijn dan net aan een terras toe.' De Slufter is een zodanige trek pleister, dat het weinig zin heeft om veel reclame te maken. 'Vroe ger kwamen er al veel mensen naar De Slufter en dat is nog steeds zo. Je bent er geweest of je komt er een keer.' Daarin schuilt ook een gevaar, erkent Van der Star. 'Je mag niet denken dat de mensen toch wel komen. We moeten kwaliteit bieden en scherp blijven.' Vaste gezichten 'We hebben een heel breed publiek. De prijs-kwaliteit verhou ding is goed, al heb ik liever dat de mensen dat zelf zeggen dan dat ik het zeg. Ze krijgen gewoon een lekkere maaltijd voor een redelijke prijs. Niet culinair, wel betaalbaar en de porties zijn vol doende. Beter veel voor weinig dan weinig voor veel. Veel gasten van de parken in de omgeving, maar eigenlijk van het hele eiland. Zowel overdag als 's avonds. We hoeven het niet in een paar uur te verdienen.' Na het seizoen is het bedrijf nog in de weekenden open. Voor het personeel is dat wel lastig, maar zo kunnen de gemaakte extra uren in het seizoen worden ver rekend. Opvallend is dat er wei nig verloop is, er zijn veel vaste gezichten. 'Verschillende mede- Texelaars op koers werkers zijn al twintig jaar of lan ger in dienst.' Van der Star is er blij mee: 'Het is hier gelukkig geen duiventil.' Zelf is hij mee werkend gastheer. 'Ik help mee in de bediening en hou de boel wat in de gaten. Maar ik ben niet de manager. Ik hou niet van rangen en standen. We doen het met elkaar.' Toekomst Het bedrijf heeft ook een buurt functie. 'Bedrijven in de polder verwijzen hun gasten vaak door naar ons. En in de zaak zijn al vaak feestjes van bewoners gehouden.' Het is geen startpuntvoor excursies, zoals toeris ten vaak den ken. 'Elk jaar staan er honderden bij ons op de stoep, maar de excursies begin nen bij het uitkijkpunt tegenover de Oorsprongweg. Voor de mees te mensen is dat niet De Slufter, maar hier, bij de trap.' Ouderen en slecht ter been zijnden kunnen een terreinrolstoel gebruiken die door Staatbosbeheer beschik baar is gesteld. Via een hellingbaan over het duin kunnen zij zo toch van het natuur gebied genieten. Verder zijn bij het terras stopcontacten aange bracht waar elektrische fietsen kunnen worden opgeladen. Over zijn eigen opvolging maakt Van der Star zich nog weinig zor gen. Van zijn drie kinderen, die tijdens weekenden en vakantie's meewerken, heeft de jongste, zijn zoon Geert-Jan alvast interesse getoond om het later over te nemen. Zover is het nog niet en er kan nog veel gebeuren. Maar het zou wel leuk zijn.' Tekst en foto: Frans Hopman HopText Veronica tegen betaald parkeren Dirk van Liere van Veronica: 'De gemeente wilde ons weg hebben van onze oude plek. We hebben veel geïnvesteerd om hier een nieuw bedrijf neer te zetten. Bij de overname van de haven van het Rijk is beloofd dat er geen betaald parkeren op de haven zou worden ingevoerd. Is die toezegging nu ineens niets meer waard? We betalen pacht voor onze nieuw stek en hebben de helft betaald voor de aanleg van parkeerplaat sen op onze oude plek. En straks gaat de gemeente daarvoor par- keergeld innen. Dat klopt natuur lijk niet.' Van Liere: 'Ik weet geen haven in Nederland waar parkeergeld wordt geïnd. Havens zijn een toeristi sche attractie, op Texel is dat niet anders. Het draagt bij aan de aan trekkingskracht van het eiland. Met betaald parkeren werpt de gemeente een drempel op. Het is toerist onvriendelijk. Maar ook voor mensen die een bootje te water laten. Als het bootje in het water ligt, zetten ze hun auto op de parkeerplaats en gaan een paar uurtjes varen. Als ze straks een fors bedrag in de meter moeten gooien, is de lol er snel af. En hoe gaat dat als de kotters binnen lopen. Dan zetten die jongens ook hun auto's voor de visserijcoöpe ratie neer. Moeten die dan straks ook betalen?' Ook de Havencoalitie, bestaande uit vertegenwoordigers van ver schillende belangenorganisaties, is niet betrokken bij het voorstel voor betaald parkeren. Volgens Jook Nauta heeft de coalitie nog geen standpunt ingenomen, maar ligt het voor de hand dat de onder nemers bezwaar zullen aanteke nen. Enorm opbrengst kerkelijke bazaar De bazaar die de protestantse gemeente van Den Burg vrijdag in kerkgebouw De Burght hield, is een groot succes geworden. De oliebollen en koffie met cake lieten zich goed smaken, de sfeer was goed en de opbrengst was ronduit enorm: €4200,- netto. Bezoekers konden meedoen aan een paar raadspelletjes. Deze wer den gewonnen door Jannie Maat en Anita Duyzer. De bingo, die 's avonds in De Schakel werd gehouden, trok veel meer belangstellenden dan de laatste jaren gebruikelijk. Na afloop was er een verloting met mooie prijzen, waaronder een diner voor twee, een fiets, een printer en een friteuse. De hoofdprijs, een dekbed met hoezen, ging naar de familie Drijver. Wat is de mens, dat gij zijner gedenkt Wat ik zeggen wou Daniël kreeg als balling bezoek van de engel Gabriël Deze zei: Gij Godsman verstaat dingen zeer wel Van Israël en heil, verbannen naar Babel, afgodenland Maar juist daar werkte God met zijn heilrijke rechterhand Nebukadnezar dacht dat hij als mens God mocht wezen En dat hij, gouden hoofd, voor nie mand hoefde vrezen Ja, na zijn droom van dat beeld, men leze Gods woord Heeft Nebukadnezer de uitleg zij ner droom gehoord Na gouden hoofd kwamen de Per zen en Meden Op het wereldtoneel van machtge delegeerden getreden Met koning Kores als bijzonder gezalfde en dus exponent Van het feit dat God de geschiede nis ten goed wendt Zeventig jaren bestraft om het niet naleven van sabbatten Kon Israël thuisgekomen de ere dienst aan God hervatten En vooral de Godsstad Jeruzalem herbouwen gaan Waar veel later Simeon met Gods Zoon zou staan Mijn ogen hebben Gods Heiland gezien, heden Laat nu Uw dienstknecht gaan in vrede Intussen was het beeld, het koper rijk verleden tijd Griekenland zijn macht over de aardbreedte gespreid Toen het zaadje van Godsrijk aan ving met Jezus Gods zoon Zat het ijzerrijk, Rome, met wrede keizers op de troon Het ijzerrijk is eigenlijk niet ten gronde gegaan En kwam nu geestelijk terug, in Rome meer Vaticaan De pontifex maximus, het paus dom, duivels leep Kreeg op alle landen in Europa en Noord-Afrika greep Egypte en dus nu Libië hoorden in de lange rij De NATO als arm van het beeld en het beest in vergaring Brachten in beeld wat stond in hoofdstuk 13 van Openbaring Het laatste bijbelboek, Buskes schreef erover in de laatste strijd Nu de waarheidsgetrouwheid steeds meer tentoongespreid Wie kan oorlog voeren tegen dit beeld en blijven leven Zelfs aan het Beest, grootste waan, wordt een geest gegeven Toch zal zoals verwoord in Daniël het beest vergaan tot as De steen is hoeksteen geworden, zomaar, niet snel en rad Maar wel zakarja, God getrouw, Zijn woord gedenkt De geschiedenis naar Zijn heilig voornemen lenkt Israël en Jeruzalem, steen des aanstoots, opmerkzaamheid gebo den Het staat toch zwart op wit: het heil, heiland is uit de Joden Nico Drenth, Den Burg. (naar aanleiding van de dood van Khaddafi) Frits Langeveld heeft de gemeente toestemming gevraagd om de Waag op de Vismarkt te mogen exploiteren als overdekt terras. Hij wil dit gebruik koppelen aan een exploitatie van De Karseboom, die dan na een periode van ver val zal worden gerenoveerd. Langeveld bracht al eerder plan nen naar buiten voor vernieuwing van De Karseboom. Die plannen zijn volgens hem nu niet meer haalbaar. Enerzijds door de eco nomische vooruitzichten en anderzijds door de komst van De Hollebol. Ook de onzekerheid over de toekomst van de Groene- plaats, is volgens Langeveld reden dat ook de plannen met De Karseboom op de lange baan raakten. Het plan dat hij nu pre senteert, in combinatie met het verzoek de Waag in gebruik te nemen, omvat een deel van Lan- gevelds visie op de Groene- plaats. 'Een gerenoveerde Karseboom is niet meer denkbaar zonder een groot, gezellig terras mét profes sionele uitstraling. Het aantal ter rasplaatsen in Den Burg is sowie so beperkt in verhouding tot het aantal bezoekers. Het zou een logische invulling zijn tussen De Zwaan, De Lindeboom, de bedrijven in de Kantoorstraat, de Pofferglob en de nabijheid van de Smulpot. De voorgestelde ont wikkeling kan niet zonder een gedeeltelijke verwarming van het overdekte gedeelte van de Waag. 'Het zal uw doelstelling bevorde ren en zorgt voor een gezellige structuur op de Groeneplaats en de directe omgeving', richt Lan geveld zich tot het college van b en w. Andere voordelen voor de gemeente zijn volgens hem de besparing op onderhouds-, beheers- en schoonmaakkosten van de openbare toiletten. 'Die zijn door de gastvrijheid in de horeca niet meer nodig en dus overbodig.' Langeveld zegt dat zijn plan aan sluit op de mogelijkheid van uit gifte van nieuwe bouwkavels aan de Groeneplaats. Artistieke impressie Vismarkt, met de aangepaste Waag en de gerenoveerde Karseboom.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8