Hoe herkennen de kleintjes hun moeder in boerka?' Wernand Fikse suppleties op komst voor Texel Opvallende conclusie NlOZ'er TEXELSE IQ COURANT 'Geen dramatische afname van plantaardig plankton' I Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Mirjam Bakker een week lang een weblog bij. Ze is beeldend kunstenaar en woont in Purmerend. Over gebakken slippies van ome Kees, tienminu- tengesprekken, een hartsvrien din van de RSG, de workshop Held aan tafel, koffiedrinken met een oude buurvrouw, een drop- pot, bingowings en de kleur van de boerka. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) Eerst even voorstellen. Ik ben Mir jam Bakker, geboren in 1964 op Texel. Tot mijn 18de heb ik met mijn ouders Hans en Tiny Bakker- Hopman en mijn broer Maurice heerlijk in de Plevierstraat in De Koog gewoond. Op mijn 18de ver trok ik naar de kunstacademie in Arnhem, waar ik Architectonische vormgeving/Monumentaal heb gestudeerd. Een prachtige tijd in Arnhem gehad, maar toen ik moe der werd, wilde ik heel graag terug naar de kust. De kust lukte niet helemaal (veel te duur en veel druk ker dan de vertrouwde Tesselse kust), maar Noord-Holland nog wel. Ik woon nu samen met husband Berent Daan, zoon Boris van 15 en dochter Maria van 13 net boven Purmerend in een oud gemaal aan de Purmerringvaart. We genieten ontzettend van de plek en ons huis. Berent is een enorme klusser en het huis wordt door de jaren heen mooier en leuker en groter. Aan het gemaal vast zit een groot atelier met werkplaats. Ik heb het dik voor elkaar! Gisteravond de 'Texelse weblog- week' Tessels begonnen met gebakken slippies van ome Kees. Te heerlijk voor woorden. Rijst met 'butter en bruune suuker' erbij. Veel blijer kun je ons niet maken. (Zaterdag) Vanochtend trof ik een grote ravage aan in mijn atelier. Overal verkleed- kleren, pruiken, hoedjes, tassen, hakken en make-upspullen. Boris, Maria en vriendinnetje Laura zijn een film aan het maken met als titel De tienminutengesprekken. Ze nemen allemaal scènes op van gesprekken tussen leraren en leer lingen met hun ouders. Woeste vaders, ordinaire moeders, kwat- tende leraren, de meest vreemde types lopen hier in en uit. Zo'n beetje tegelijkertijd monteren ze alles zeer vakkundig in iMovie. Muziekje eronder, teksten erover heen, mooie overgangen. Gewel dig. De computertsunami heeft ook veel voordelen! Vanavond eten we in Landsmeer om de verjaardag te vieren van neefje Arend, zoon van de zus van Berent. Wordt elf. En morgen na de workshop naar de verjaardag van Roemer, zoon van Carien Manuels (al sinds de brugklas op de RSG mijn hartsvriendin) en Klaas Fris. Roemer viert morgen zijn twaalfde verjaardag. Heb net voor beide mannen een jeugdboek gekocht, nog altijd mijn favoriete cadeau. (Zondag) Vanmiddag in het Museum Amster dam de workshop Held aan tafel gegeven. Ongeveer twintig kinde ren met hun ouders waren vanmid dag in het museum van de partij. Allemaal druk in de weer om met elektradraad prachtige figuren voor op tafel te maken. Aan het einde van de middag hadden we twee compleet gedekte tafels met mooi versierde tafelkleden. Het is een soort ruimtelijk tekenen. Alleen al door het buigen van het draad komen er veel ideeën los. Jongetje Tibbe zag in iedere buiging van het draad wel een letter uit zijn naam. Ook de ouders deden erg hun best. Een moeder had enorm zin in een wijntje en maakte van draad een grote wijnfles met kurkentrekker en glas. Naast mijn ontwerpwerk vind ik het fijn om workshops of les te geven. Zowel voor volwassenen als voor kinderen. Door de interactie ont staan weer zoveel nieuwe ideeën. (Maandag) Al tien jaar lang ga ik iedere maan dagochtend van negen tot tien kof fiedrinken bij mijn oude buurvrouw Willemien Bouwes. Ze is 89 en een voorbeeld voor me. Het hele maat schappelijke leven volgt ze op de voet, de krant is altijd al uit als ik kom en de kruiswoordpuzzels op de achterpagina zijn al foutloos ingevuld ('Kind de krant ligt al om half zes in de bus hoor'). De voet baluitslagen kent ze uit het hoofd en op zondagochtend kijkt ze naar het politieke programma Buitenhof. 'Bingowings' genoemd worden. Ik zie het gelijk voor me: fanatieke oudere dames met gebloemde mouwloze jurken die bij een volle bingokaart enthousiast met hun 'armvleugeltjes' klapperen. Goed, ter voorkoming van de bingowings de knoop doorgehakt en begonnen op de sportschool. (Woensdag) Het is wonderlijk hoe anders de wereld eruit kan zien na twintig minuten autorijden. De Zilverling staat in Geuzenveld, Amsterdam West. Een wijk vol met Marok kaanse en Turkse Nederlanders. Om twaalf uur allemaal gesluierde moeders voor de deur van de school die tegenover het nieuwe wooncomplex ligt. Twee vrouwen staan in een boerka te wachten op hun kind. Eén in het groen en één in het blauw. Hoe herkennen de kleintjes straks hun moeder? Ont houden ze 's ochtends de kleur van de boerka, gaan ze af op het stemgeluid dat onder de boerka vandaan komt, is het de lichaams houding? Ik heb verschillende pro jecten gedaan met Turkse en Marokkaanse vrouwen en heb al heel veel geleerd over hun gebrui ken, maar de 'herkenningsvraag' moet ik nog stellen. Heb net de logeerkamer katten- haarvrij gemaakt en de bedden verschoond. Als ik bedden opmaak, komt er een heel verzorgend oer gevoel in me los. Waarschijnlijk ligt de oorzaak hiervan in het feit dat we gedurende mijn lagere school tijd op Texel altijd 'logies met ont bijt' hadden in de zomermaanden, 's Zomers sliepen we met zijn vie ren op zolder en werden de drie slaapkamers op de eerste verdie ping keurig ingericht voor de gas ten. Frisse kamers waarin mooi opgemaakte bedden met gladge streken lakengoed stonden. Zes extra mensen in huis en we deden het allemaal met één douche en één wc. Zouden er Deutsche Gasten zijn die dat nu nog zouden pikken? De week van... Linda Plaude Linda Plaude houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij studeert aan het Amsterdam Fashion Institute. Mevrouw Bouwes woont in Edam tegenover een café en heeft laatst aangeboden dat ze wel bij wil springen als het daar te druk is. 'Liever niet in de bediening, want ik versta niks, maar voor de rest kun je me alles laten doen.' Ik kom er altijd met een heel goede zin vandaan en duik vol energie het atelier in. Ik ben bezig met een ontwerp voor de centrale hal van het apparte mentencomplex De Zilverling in Amsterdam. Het uiteindelijke beeld moet samen met de bewoners tot stand komen. Deze week moet de presentatie af en ik moet nog heel veel doen! Hoe komt het toch dat tegen de deadline aan de beste ideeën komen? Tijdens een presentatie vanmiddag kregen we een sheet over een geïnterviewd bedrijf voorgescho teld waarop onder het kopje Acqui sitie: callcenter/droppot stond. Ai, weer zo'n term uit het bedrijfsleven die ik niet kende. Ik wist wat een callcenter was, maar droppot? Drop-off weet ik nog, maar wat houdt dan droppot in? Waarom toch niet beter opgelet bij meneer De Weijer tijdens de Engelse les? Het bleek dat het bedrijf een call center inhuurt voor de (nare) tele foontjes en een pot met drop als relatiegeschenk meebrengt naar nieuwe klanten. Ja natuurlijk... een drop-pot, dé oplossing voor al uw problemen! (Dinsdag) Jongens, het kan aardig gaan druk ken hoor zo'n dagelijkse weblog. Bij alles wat ik doe of zie denk ik: 'Zal ik daar over schrijven?' Aan de ene kant wil ik veel vertellen over mijn oh zo leuke afwisselende leven vol met opdrachten, werk, kinde ren, vrienden, enz. Aan de andere kant wil ik voorkomen dat ik me verlies in het té. Alles vervalt name lijk al snel in opschepperij. Waar ligt eigenlijk de grens tussen vertel len en opscheppen? Ik (daar ga ik weer) moet natuurlijk te allen tij de voorkomen dat mijn vader en moeder straks door Den Burg lopen en aangesproken worden met 'Nou, nou, die Mir heeft ook een praatjes hè!' Als ik mag kiezen zal ik altijd voor boek en bank gaan. Maar ja, én op de bank zitten én zeuren over buik en bovenarmen mag natuurlijk niet. Mijn Engelse tandartsassistente vertelde dat in Engeland die enigs zins zwiepende losse bovenarmen Mirjam Bakker tijdens een bezoek aan Venetië. Kunst in eigen huis: een op kleur gesorteerde boekenkast. Dochter Maria en Laura als filmmoeder en -dochter. Engeland kreeg Wernand bijval van andere onderzoekers, onder meer die van de Sir Alister Hardy Foun dation for Ocean Science (SAH- FOS), die al zes decennia lang het plankton van de Atlantische Oce aan monitoren. Net als Wernand concludeert deze organisatie dat er in de Atlantische Oceaan juist sprake is van een geleidelijke toe name van plankton (met een factor 3 sinds 1889). In de Stille Oceaan en de Indische Oceaan neemt de hoeveelheid plankton af, met een factor van 2 respectievelijk factor 3 sinds 1960. De promotieplechtigheid wordt gehouden in het Academiegebouw (Domplein 29) en begint om 12.45 uur. Vanaf Texel rijdt er een bus naar Utrecht. Informatie hierover bij Irene Wernand, tel. 369338. Geen toezegging in debat erfpacht De verkoop van alle erfpacht grond op de Waddeneilanden is vooralsnog geen gelopen race. Staatssecretaris Bleker (Land bouw, Economie en Innovatie) deed daarover woensdag bij de bespreking met de Tweede Kamer geen toezegging. De zitting werd bijgewoond door een Texelse delegatie erfpachters en ook raadslid Gerbrand Poster (Texel2010), indiener van de motie, was naar Den Haag afge reisd. Volgens Poster en erfpach ter Henk Hilstra maakte Bleker de indruk slecht geïnformeerd te zijn. Zo verwees hij naar de oude 'over eenkomst' tussen de Waddenge meenten en SBB over wat wel en Texel kan de komende jaren rekenen op drie strandsuppleties en één vooroeversuppletie om de kust op peil te houden. De eerste werkzaamheden begin nen volgende maand tussen paal 14,1 en paal 17,3. RWS wil daar 700.000 kubieke meter zand op het strand laten spuiten. RWS heeft daarvoor inmiddels een zinkerleiding laten aanbrengen voor het transport van het zand. Eind deze maand volgen pijpleidingen om het zand over het strand te verspreiden, zodat het met bulldozers kan worden uitge reden. RWS verwacht dat rond 1 novem ber het eerste zand op het strand tussen paal 14,1 en paal 17,3 wordt gespoten. Dat wordt aangevoerd door de 156 meter lange sleephop perzuiger Prins der Nederlanden van Boskalis. Dat schip heeft een capaciteit van ruim 15.000 kubieke meter en kan tot een diepte van 90 meter zand van de zeebodem halen. RWS verwacht dat die werk zaamheden eind november klaar zijn. niet wordt verkocht, terwijl hij niet op de hoogte was van de motie die de raad had ingediend en die aandringt op verkoop van alle erf pachtgrond. Teleurgesteld waren de Texelaars in een aantal Kamer fracties. Onder meer GL, die vanaf Texel over de kwestie was geïnfor meerd, was afwezig, en de inbreng van de SP viel tegen. Positief waren de geluiden over de WD, CDA en PvdA, die een lans braken voor de erfpachters. Met name Janneke Snijder-Hazelhoff (WD) Daarna volgen in 2012 en 2013 nog drie suppleties. De eerste daarvan begint in januari 2012 en duurt tot half maart. In die periode wordt op het strand tussen paal 27,8 en paal 30 (nabij de Eierlandse Dam) 700 kubieke meter zand gespoten. Daarna vindt een grote vooroeversuppletie plaats tussen paal 12 en paal 21,1. RWS wil daarbij 3,7 miljoen kubieke meter zand vlak voor de kust in zee stor ten. Dat zand moet ervoor zorgen dat al een groot deel van de kracht uit de golven wordt gehaald, voor dat ze op de kust rollen. Een begin datum is niet genoemd, het werk moet uiterlijk eind december 2013 klaar zijn. Daarnaast wil RWS ook nog 750.000 kubieke meter op het strand tussen paal 9 en paal 12 laten spuiten. Ook hiervoor geldt dat de aannemer het werk uiterlijk december 2013 klaar moet heb ben. De werkzaamheden komen voort uit het landelijke suppletie programma van Rijkswaterstaat. Delen van een strand waar een suppletie plaatsvindt, worden tijde lijk afgesloten. kreeg complimenten over haar optreden. De enige toezegging die Bleker deed was dat hij op 5 december met een brief komt, die voor 'enige beweging' zal zorgen. Bijzonder is volgens Hilstra dat SBB elders in het land natuurgebieden wil afsto ten en daar een verplichting aan wil koppelen om de kwaliteit te waar borgen. 'Het is mij niet duidelijk waarom zo'n kwaliteitsverplichting op Texel niet mogelijk is.' 'Er is geen dramatische mondi ale afname van plantaardig plankton in de oceanen.' Deze opvallende conclusie, die in strijd is met eerdere bevindingen van collega's, staat in het proefschrift van NlOZ-medewerker Marcel Wernand, dat hij dinsdag 8 november verdedigt aan de Uni versiteit van Utrecht. Marcel Wernand behandelt in zijn proefschrift documenten, observa- De resultaten van het onderzoek van Wernand staan in schril con trast met die van Canadese onder zoekers, onlangs gepubliceerd in het gerenommeerde tijdschrift Nature. Dat artikel kreeg over de hele wereld veel aandacht. De Canadezen constateerden een dramatische, mondiale afname van plantaardig plankton met veertig procent gedurende de laatste 100 jaar. Wernand's resultaten onder steunen dit niet. Tijdens een vorige maand gehou den symposium in Plymouth in ties en analyses van de kleur van de oceanen en wereldzeeën over de periode van 1600 tot 2000. Hij lange termijn veranderingen zijn opgetreden in 'de kleur van de zee'. Niets in de oceaan is altijd bestudeerde hierbij ook deze kleur in het licht van klimaatverandering. Te verwachten is dat er op deze hetzelfde, zeker niet nu er van mondiale opwarming sprake is. Aangetoond is dat de gegevens betreffende de zogenaamde Forel- Ule-kleurenschaal - waarnemingen die sinds 1889 vanaf schepen zijn gedaan - realistisch zijn. Gerela teerd aan moderne satellietwaar nemingen van ocean colour laat Wernand zien dat in de twintigste eeuw de trend in kleurverandering per zeegebied verschillend is. Oce anen en zeeën werden blauwer - in wezen bevatten ze minder fyto- plankton - en vervolgens weer groener (meer fytoplankton), maar geografisch met een verschillende periodiciteit. Duidelijk is dat de relatie tussen de hoeveelheid plankton enerzijds en klimatologi sche of oceanologische verande ringen anderzijds niet op mondiale schaal maar op lokale schaal gezocht moet worden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10