Hectiek is me niet m de kouwe kleren gaan zitten Oud-Texelaar Gert van Beek politiechef bij ontvoering Heineken 'Ontvoering schaken met onbekende tegenstander' TEXELSE 11 COURANTvbudag» oktober» Gert van Beek: De drie weken van de ontvoering waren de spannendste m mijn 40-jange loopbaan bij de politie. De ontvoering van biermagnaat Heineken en diens chauffeur Doderer in 1983 spreekt nog immer tot de verbeelding. Nu, achtentwintig jaar later, is er een speelfilm over die geruchtmakende zaak gemaakt. Als politieman was oud-Texelaar Gert van Beek indertijd nauw betrokken bij het onderzoek, de bevrijding en uiteindelijke arrestatie van de kid nappers. Voor de Texelse Courant blikt hij terug. Bij de Heineken-ontvoering was Van Beek pas een half jaar chef van het Amsterdamse bureau Zwa re Criminaliteit. 'Het was een onge meen spannende tijd In het begin ben je aan het schaken met een onbekende tegenstander, die zijn zetten vieren twintig uur per dag kan doen', vertelt hij. Na de succesvolle ont knoping kende hij een veelzijdi ge loopbaan, die hij nu aan het afbouwen is. 'Al die hectiek is me niet in de kouwe kleren gaan zit ten.' Jeugd op Texel Gert van Beek werd geboren in 1952 aan de Westerweg bij Den Burg en groeide op aan de Gast huisstraat, hoek Beatrixlaan. Vader werkte bij de TEM (Texelse Electri- citeits Maatschappij) en moeder was huisvrouw. 'Zo'n moeder die om half vier met een kopje thee en koekje klaar stond. In mijn jeugdja ren kwam er nog wel eens een op hol geslagen paard voorbij, die er bij smederij Kiljan (op de hoek van Vogelenzang) tussenuit was geknepen', schetst hij een sfeer beeld. In zijn tijd op de HBS (1964- 1970) was C. van Eijk de directeur, met legendarische docenten als juffrouw Haremaker (Engels), de heren Broere (Frans), Hennephof (Nederlands) en Neerijnen (teke nen). 'Die heeft nog eens een fan tastische krijtbordtekening van de watersnoodramp in 1953 gemaakt.' Bij de politie Na de HBS ging hij naar de Neder landse Politie Academie. 'Dat was not done in die tijd, want de mees ten gingen naar de pedagogische of sociale academie, of politicolo gie studeren. Ze waren aangesto ken door het virus van de jaren '60. Mijn studie tot politieofficier duurde vier jaar en daarna kwam ik in 1975 bij de Amsterdamse politie terecht.' In het begin deed hij op vele afde lingen dienst om het veelzijdige vak een beetje onder de knie te krijgen. 'Zo zat ik aan bureau War moesstraat bij de recherche met Appie Baantjer als mentor. Zijn processen-verbaal waren proza stukjes. Ik ben ook nog drie jaar chef van de Motordienst geweest, terwijl ik op Texel niet eens op een bromfiets (in die tijd Puch) had gereden! Maar ik heb mijn A-rijbe- wijs gehaald en leerde ook nog motor met zijspan rijden. In die tijd een gevreesd middel bij inzet bij de Mobiele Eenheid. Maar je was zonder schild in het bakkie ook wel erg kwetsbaar voor stenen en andere rotzooi. Daarom sloegen we zo hard...' Van Beek hield wel van een alter natieve aanpak. 'Als grap, om de gespannen sfeer tijdens een ont ruiming een beetje te breken, heb ik in december 1980 nog als Sin terklaas verkleed op het dak van de te ontruimen Grote Wetering (tegenover het Rijksmuseum) gestaan. Ook ben ik nog eens een keer een live-uitzending van 'Son- ja op zaterdag' binnengelopen, nadat we een lichtelijk psychisch gestoorde vrouw aan het bureau kregen waarvoor nergens opvang kon worden gevonden. Een poli tiebureau is natuurlijk ook niet de plek voor zo'n vrouw om de Paas dagen door te brengen. Na de uitzending stond de telefoon rood gloeiend. Half Nederland wilde 'Jenny' wel opnemen.' Hoe raakte u bij de ontvoerings zaak betrokken? 'In november 1983, ik was nog maar net een half jaar chef van het Bureau Zware Criminaliteit, had ik de 'mazzel' dat Heineken en zijn chauffeur Doderer werden ont voerd. Zo'n ontvoering viel name lijk onder mijn bureau. Mazzel klinkt wat oneerbieding, zo is het niet bedoeld. Ik ben echter van het type, dat als er dan toch ellende gebeurt, ik er wel graag zo dicht mogelijk bij wil zitten om de zaak te klaren. Dat gold bijvoor beeld voor de vele ontruimingen en krakersrellen waar ik bij ben geweest. Denk aan de kronings rellen op 30 april 1980 en de trieste dood van kraker Hans Kok, maar ook de Bijlmerramp, het onderzoek naar maffiabaas Klaas Bruinsma, en nog vele andere narigheden.' Wat was uw rol? 'Omdat ik er nog maar zo kort bij was en het er tijdens een ontvoe ring op aankomt dat je door oner varenheid geen beslissingen neemt die verkeerd uitpakken, waardoor de gegijzelden gedood kunnen worden, was collega Kees Sietsma (gepokt en gemazeld in de recherchewereld) gedurende de drie weken van de kidnap de eerste leider en ik zijn plaatsver vanger. Na de bevrijding, 30 november 1983, heb ik het onder zoek als leider voortgezet. Jour nalisten stelden mij toen (vond ik) de stomme vraag 'wanneer denkt u de overige verdachten aan te houden?' Daar kun je natuurlijk geen zinnig antwoord op geven, maar met een natte vinger in de mond zei ik 'dat het voor 1 maart volgend jaar toch wel gebeurd moest zijn'. Gelukkig dat 1984 een schrikkeljaar was, want op 29 februari hebben we Cor van Hout en Willem Holleeder toen in Parijs kunnen aanhouden.' Hoe heeft u die tijd beleefd? 'Zo'n ontvoering is ongemeen spannend. In het begin ben je aan het schaken met een onbekende tegenstander, die zijn zetten vier entwintig uur per dag kan doen. Daar moet je je organisatie op inrichten. Dag en nacht paraat zijn, dat vreet ook personeel. Het kern team bestond uit zo'n vijftig tot zestig rechercheurs, maar aan het eind, toen we gouden tip 547 nalie pen (daarvoor hadden we al 546 'gouden tips' behandeld) zijn er gedurende drie dagen wel 400 a 500 rechercheurs in touw geweest.' Om wanhopig van te worden... 'Ja, we waren de eerste weken regelmatig de wanhoop nabij. Aan vankelijk hadden we geen idee wie de ontvoerders waren. Dat bleek achteraf ook hun kracht. Ze kwa men niet in de politiesystemen voor met foto's of vingerafdrukken. Op basis van de codenamen Adelaar (zij) en Haas (de losgeldrijder), later werd dat Uil en Muis, hadden we het idee dat ze ons misschien met het losgeld naar een plek zouden dirigeren waar ze vervolgens met een klein vliegtuig de buit zouden oppakken. Toen hebben we alle bezitters van een vliegbrevet en alle eigenaren van kleine vliegtuig jes nagetrokken op criminele ante cedenten. Dat was een hele klus, maar leverde niets bruikbaars op.' Wat voor tips moest u zoal natrekken? 'Waar we in het onderzoek best nog wel veel last van hebben gehad zijn de tips van de zogenoemde helderzienden. Ik zeg spottend wel eens: mensen die om drie uur 's nacht wakker worden omdat ze naar het toilet moeten en dan een ingeving krijgen. Die bellen meteen naar de politie. Zo kregen we 'tips' dat ze ergens op de hei werden vastgehouden, in een weiland, in een bos, in een dorp, in een stad, in een school, in een kantoor, in een fabriek. Uiteindelijke zaten ze in cellen in een romneyloods naast een timmerfabriek. Een van die honderden 'paragnosten' had - achteraf bezien - dus wel een beet je gelijk.' Was er voor uzelf sprake van gevaar? 'Nee, althans niet in deze zaak. Ik heb in een ander geval wel eens thuis anonieme telefoontjes gekre gen, maar er is mij nooit fysiek iets aangedaan.' Hoe voorzichtig moest u te werk gaan? 'Er stonden mensenlevens op het spel. Bij een moordzaak kan een foutje vertraging geven, maar ga je weerverder met het onderzoek. Nu was er een groot risico. Stel je voor dat de ontvoerders door een fout van ons Heineken hadden ver moord. Zou het de firma en de politie dan ook nog waard zijn geweest voor Doderer losgeld te betalen en zoveel inspanningen te doen? Ik kan je gerust stellen: ja, het onderzoek zou onverminderd zijn voortgezet en ook voor Dode rer alleen zou zijn betaald. Dat had den we van tevoren ook allemaal goed vastgelegd in beleidslijnen. In een beschaafd land is immers iedereen gelijk. In de regel zal 'de gewone' man niet ont voerd worden, want het gaat dit soort crimi nelen alleen maar om de poen. Ontvoering, afgezien van ontvoe ringen in de relatiesfeer en bij cri minelen onderling, is een typisch rijkelui's delict.' Hoe heeft u de bevrijding beleefd? 'De bevrijding was heel ontroe rend. Nadat het arrestatieteam in het pikkedonker de loods was bin nengedrongen en Heineken en Doderer in de gecamoufleerde cel len hadden gevonden, werd de situatie bevroren. Toen ben ik met rechercheurs naar binnen gegaan. Heineken had drie weken met zijn linkerpols aan een handboei geze ten. De andere kant van die boei zat aan een zware ketting die in de muur was verankerd. Hij had al die tijd op een matras gelegen en aan zijn hoofdeinde stond naast zijn kussen een chemisch toilet. Stel je voor hoe dat gaat. Om het insnij den van de handboei in zijn pols te verzachten had Heineken van het binnenste karton van een toiletrol een soort armband gemaakt. Doderer zat in een andere cel met zijn rechterpols vastgeketend. De speelkaarten die hij had gekregen om met patience de tijd te doden waren kromgetrokken van optrek kend vocht uit de vloer. Mensont erend zijn ze daar drie weken geke tend vastgehouden. En dan de angst dat de ontvoerders bij een schietpartij met de politie mis schien zouden omkomen, wie zou hen dan nog vinden?' Hoe kijkt u op de zaak terug? 'De drie weken van de ontvoering zijn de spannendste in mijn 40- jarige politieloopbaan geweest. De inzet was het sparen van mensen levens en onder andere daarvoor Voorbeeld van een gecodeerde advertentie. (Bron: www.heinekenonlvoering.nll kies je dit beroep.' Een grote impuls voor uw loop baan? 'Dat kan ik niet zeggen. Je lost zo'n zaak ook niet alleen op, maar met een heel team. Het was inderdaad wel een 'piekmoment', je moet eigenlijk constant pieken om voor leuke functies te worden gevraagd of ernaar te solliciteren. Het heeft wel behoorlijke naamsbekendheid gegeven, maar ook dat is betrek kelijk.' Gaat u naar de film kijken? 'Natuurlijk. Wat ik heb gehoord is dat de ontvoerders gelukkig niet als helden worden afgeschilderd of figuren waar je nog iets van sym pathie voor op kan brengen, zoals bij een enkele journalist en advo caat het geval lijkt te zijn. Heineken en Doderer waren dan wel niet dood, ze waren voor het leven getekend. Doderer heeft nooit meer gewerkt en Heineken is psy chisch geknakt en heeft nooit meer enige rust gekend.' Vervolg loopbaan In 1997, na nog enkele andere banen bij de Amsterdamse politie, stapte Van Beek over naar de Nederlandse Spoorwegen om directeur van het, toen nog eigen, korps Spoorwegpolitie te worden. Een club van zo'n 450 man/vrouw. Vervolgens kwam hij terecht bij het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en werd chef van de lande- Op 9 november 1983 werden de bekende bierbrouwer Alfred (Freddy) Heineken en diens chauf feur Ab Doderer in Amsterdam ontvoerd door een vijftal Neder landse gangsters. De latere top crimineel Willem Holleeder was een van hen. De verdwijning sloeg in als een bom; heel het land leefde angstig mee. De ontvoer ders communiceerden o.a. via brieven, door de telefoon afge speelde bandjes en gecodeerde advertenties. Aan het onder zoeksteam van de politie de taak om de boodschappen te ontcijfe ren en achter de schuilplaats te komen. Drie weken later lukte lijke Verkeerspolitie. 'Dat waren de - vooral - mannen die in snelle Volvo's over het rijkswegennet sur veilleren. Ook weer een boeiende baan.'Vervolgens kwam hij terecht bij het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) en werd chef van de landelijke Verkeerspolitie. De laatste zes jaar werkte hij voor de Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding (NCTb) bij het ministerie van Veiligheid en Justitie. Deze organisatie ontstond na de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002 en ziet toe op de beveiliging van belangrijke vertegenwoordigers van de Nederlandse staat, zoals bewindslieden, Kamerleden, leden van het Koninklijk Huis, ambassa deurs en rechters van de internatio nale hoven in Den Haag. Ook beoordeelden we bij de NCTb of er dreiging bestond en maatregelen getroffen moesten worden als hoge vertegenwoordigers van andere landen Nederland bezochten. Zeer interessant om in het Haagse, dicht bij de minister namens wie wij de maatregelen oplegden, werkzaam te zijn.' Sinds een paar maanden maakt Van Beek gebruik van levens loopverlof. 'Ik heb de laatste jaren extra gespaard om eerder te stop pen met werken. Die regeling wordt eerdaags afgeschaft. Al die hectiek de afgelopen 40 jaar, is mij toch niet in mijn koude kleren gaan zitten. Alleen onder de douche had ik mijn mobieltje niet bij mij, maar dat lag dan altijd nog binnen handbereik.' Uitwaaien 'Ik geniet nu dagelijks met volle teugen van 'mijn' stad. Mijn vrouw en ik wonen in het centrum van Amsterdam. Ik kan nu eens naar een lunchvoorstelling, of lunchcon cert. Of eens naar een rechtszaak, op de publieke tribune zitten. Dat geldt ook voor een vergadering van de gemeenteraad. Of naar een museum, of reizen. Genoeg dingen in het leven om het nog heel lang naar de zin te hebben. En oh ja, zo nu en dan ook nog even naar fami lie op Texel. Even uitwaaien en een 'vitamineshot' van groente uit de eigen tuin en vis eten.' dat, na een anonieme tip. De gij zelaars werden levend en wel teruggevonden in een loods op het westelijk haventerrein van Amsterdam. De ontvoerders had den 35 miljoen gulden losgeld geëist, waarvan het grootste deel zou worden teruggevonden. Alle daders werden opgepakt, als laatste na een spannende klop jacht Holleeder en diens zwager Cor van Hout in Parijs. Over de zaak is nu een film gemaakt: 'De Heineken Ontvoering', met in de hoofdrol Rutger Hauer. De film draait vanaf 27 oktober in de Nederlandse bioscopen. Beroemde foto van Freddy Heineken met krant. De ontvoerders stuurden deze naar de politie als bewijs dat hij nog in leven was. (Bron: Het Perooi/KRO Reporter). 1983: Ontvoering van Heineken

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11