Krant speelde rol in geschiedenis fanfarekorps Hoogte- en dieptepunten, kritieken en loftuitingen MUZIEKUITVOERING Maanlai 26 Maart (tweede FaascMai) Fanfarekorps staat voor hoge kosten TEXELSE 12 COURANT Aktie Pak - An: reeds veertig mille binnen NA AFLOOP BAL. Entree 49 Ots. de persoon. Eerste steen gelegd van Muziektent Texels Fanfare onderscheiden met het praedicaat „Koninklijke" 'rootscheepse inzameling rengt KTF ,_pnder dak" VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 De geschiedenis van 125 jaar Texels(ch)e Courant laat zich natuurlijk het eenvoudigst beschrijven aan de hand van voorbeelden. Waaruit blijkt ten slotte beter de ontwikkeling die de krant heeft doorgemaakt dan uit de keuzes die de redactie door de tijden heen maakte en de manier waarop het nieuws werd weergegeven. Aanbssteding Het Bestuur vanhetTexels Fanfarecorps, zal in het openbaar, volgens bestek en tekeningen, op 18 FE BRUARI A.S TE 12 UUR ten Raadhuizc te Den Burg aanbesteden: het bouwen van een muzieknis Bestek en-tekeningen lig gen van heden af ter inza ge op het Bureau gemeen tewerken ten Raadhuize. Het Bestuur van het Texels Fanfarecorps te Den Burg, Texel Daarbij kan de beste vergelijking natuurlijk gemaakt worden aan de hand van een weerkerende gebeur tenis. En dat is nu precies waar de schoen wringt, want 125 jaar is een lange tijd en het Texel van 1887 zag er in veel opzichten heel anders uit dan dat van 2012. Zeker op maatschappelijk gebied - waar de krant nu eenmaal het meest mee te maken heeft - zijn de ver anderingen legio. Uiteindelijk ble ken er maar drie organisaties te zijn waarover de krant al - bijna - 125 jaar schrijft. Natuurlijk het gemeentebestuur, maar ook SV Texel, dat volgend jaar het hon derdjarig bestaan viert en het in 1891 opgericht Texels Fanfare corps (vanaf 1953 'Koninklijk'), dat op 5 november het 120-jarig bestaan viert met muziek van de toren, een rondgang door Den Burg en een concert in de Burge meester De Koninghal. Wie op zoek gaat, zal zien dat de geschiedenis van de krant en van de fanfare (in de volksmond 'het' fanfare genoemd) nauw met elkaar verbonden zijn. Niet in de laatste plaats omdat zowel de redactie als het korps bij dezelfde gebeurtenis sen aanwezig zijn. Ze treffen elkaar op Koninginnedag en concerten, bij de Taptoe en de muziekfeesten in het park, bij de intocht van Sin terklaas en bij Dodenherdenking. Veelal verschijnen muzikanten van de fanfare op foto's, vaak wordt het korps in het verslag genoemd. Dat begon al in 1892, als de dan nog maar net bestaande fanfare een aubade brengt aan de nieuwe burgemeester, Strick van Linscho- ten. De krant doet uitgebreid ver slag van deze 'ovatie' en trekt daarbij alle registers open. De redacteur brengt in het geheugen hoe het korps nog maar minder dan een jaar bestaat en dat 'vele van de leden' bij de oprichting 'zelfs geene muziekkennis' had den, terwijl slechts een enkeling 'met een muziekinstrument bekend' was. Daarbij kwam, ver volgt hij, dat de repetities binnen en bij voldoende verlichting plaats vonden, terwijl "die gemakken' bij de serenade 'absent' moesten blij ven. Veel lof was er dan ook voor 'direc teur' (dirigent) Borstlap uit Scha- gen, aan wie - bijgestaan door 'onderdirecteur' R. Moojen het succes mede te danken was. Wel spreekt de redactie de wens uit dat de leden van het korps door het succes niet overmoedig worden 'doch dat het hun een spoorslag moge wezen tot voortdurende ijve rige studie.' Wijze vaderlijke raad, die sinds de jaren zestig niet meer tot het repertoire van de recensent behoort. 125 jaar Texelse Courant Dit eerste publieke optreden van het fanfarekorps van Den Burg (toen nog niet 'Texels' fanfare geheten) was een kleine overwin ning voor het oprichtingscomité waarvan ook Adriaan de Rooij, uitgever van de Texelsche Courant deel uitmaakte. De behoefte aan een muziekkorps in Den Burg werd al langer gevoeld, maar steeds weer bleken de financiën een strui kelblok. Pas toen in mei 1891 een gezelschap uit De Waal een optre den verzorgde in hotel Den Burg op de Groeneplaats, was de kogel door de kerk. Als De Waal muziek kon maken, kon Den Burg toch niet achterblijven, was het alge meen gevoelen. Daarop werd, onder leiding van de Texelsche Courant voor de eerste keer een beroep gedaan op de bevolking om voldoende financiële middelen bij elkaar te krijgen. Dat had blijk baar het gewenste resultaat, want op 7 september (1891) werd beslo ten tot oprichting over te gaan. In de 120 jaar die volgden, zou de fanfare nog enkele malen een beroep doen op de burgerij, steeds met positief resultaat. Door deze handelwijze raakte de fanfare meer en meer verbonden met de burgerij, die zich immers als 'aandeelhouder' kon beschou wen. Toch duurde het nog tot 1932 voor officieel in een vergadering werd besloten dat het korps 'zooveel mogelijk' medewerking zou verlenen 'aan feestelijkheden'. Maar dat was meer een formaliteit, want ook voor die tijd liet het korps van zich horen op concerten in De Vergulde Kikkert en in het park. Daarbij speelde verslaglegging in de krant zeker een rol in het gene reren van voldoende publieke belangstelling. Zo schrijft de redacteur in het verslag van het concert van 28 maart 1894 te hopen dat 'niet mindere belang stelling de oorzaak zal zijn geweest van het minder druk bezoek.' Want hoewel het korps tegen gereduceerd tarief kan adverteren, was 'een ruimer opkomst van belangstellenden' beter geweest 'voor de financiën der Vereeniging'. Dat de belang stelling voor dit concert - waartoe 'kunstlievende leden' (donateurs) en hun Dame tegen 'halven entréeprijs' toegang hadden - iets minder was, kan ook veroorzaakt zijn door het feit dat het program ma 'voor een deel' hetzelfde was als dat van de uitvoering van 7 maart, amper drie weken eerder. Opvallend is zeker te noemen dat 'de nummers voor piano en viool' waren weggelaten. Meer passend in de rest van het programma waren deze vervangen door 'nieu we nummertjes voor blaasinstru menten'. Nog voor de vereniging tien jaar bestond, werd voor de tweede maal een beroep op de burgerij gedaan. Voor deelname aan con coursen aan de overkant, waar het korps 'ernstig candidaat' was voor de eerste plaats, deed zich het gemis aan 'een behoorlijk' vaandel voelen. Naar aanleiding van een ingezonden brief in de Texelsche Courant toonden 'twee dames en vijf heeren' zich bereid de kant langs te gaan en bij de burgerij aan te kloppen. Ze wer den 'bijna overal' vriendelijk ont vangen en het vaandel kon besteld worden. En hoewel de fabrikant het bestuur liet weten dat gouden leeuwen in een wapen niet bestonden, bleef het bestuur koppig vasthouden. Met als gevolg dat het Texelse wapen in het vaandel van de fanfare wordt vastgehouden door twee gouden leeuwen, die eigenlijk rood horen te zijn. Vele jaren later, ten tijde van het honderdjarig bestaan, wijst Harry de Graaf de fanfare op een ande re koppigheid, het schrijven van fanfarecorps in plaats van fanfa rekorps. 'Het zal misschien schokkend zijn voor de jubileren de heren', schrijft De Graaf in zijn column Langs de weg, 'maar corps, dus met een c, is fout en het is altijd fout geweest. Een corps bestaat uit sjieke mensen, soms ook uit studenten die bekakt, aanstellerig en rumoerig zijn en ze worden dan 'corpsbal len' genoemd. Gewone boeren, burgers en buitenlui zonder poe ha, waaruit het Texels Fanfare altijd in zeer overwegende mate heeft bestaan, vormen dan ook een korps en geen corps. Vreemd dat nooit iemand die fout heeft gecorrigeerd, hoewel in het fanfare mensen zitten die tevens behoren tot een lerarenkorps. Honderd jaar achter elkaar een woord fout schrijven, dat is een vermelding waard in het Guin ness Book of Records.' Maar, fout of niet, het 'Texelsch Fanfarecorps' werd in 1953 onderscheiden met het predikaat 'Koninklijk'. Tijdens de winteruit- voering kregen voorzitter Jac. Schrama en dirigent A.J. Vonk dit huldeblijk uitgereikt door burge meester De Koning. Een 'haast niet te tillen bloemenmand' werd overhandigd door Jacky, een dochter van de burgemeester. De Texelse Courant biedt het korps 'namens heel het eiland' de har telijke gelukwensen aan. Dochters van burgemeesters waren al eerder betrokken bij de geschiedenis van het fanfare korps. In 1947 legt de elfjarige Lize Rehorst, dochter van de bur gemeester, de eerste steen voor de muzieknis in het park in Den Burg. Ook deze muzieknis kwam tot stand dankzij bijdragen van de burgerij. Bij de officiële overdracht sprak burgemeester Rehorst de hoop uit 'dat Texels fanfare nog veel mag musiceeren in deze muzieknis en dat deze nis in het midden mag staan van het cultu rele leven van ons dorp'. Het gebouw was zeker ook bedoeld om door andere muziek- en zang verenigingen gebruikt te worden 'om ook hun bijdrage te leveren aan dit culturele leven'. Veertig jaar later, in 1987, werd de in onbruik geraakte en verwaarloos de nis afgebroken. Dit ondanks ingezonden brieven in de krant, die voor behoud pleitten. Maar geen enkele geschiedenis kent alleen maar hoogtepunten. Zelfs niet die van het KTF. Wel is het ongebruikelijk dieptepunten uitgebreid in de krant in het voet licht te zetten, waardoor ze lastiger zijn terug te vinden. Een tipje van de sluier wordt opgelicht in 1953, als de redactie schrijft over de 'grote moeilijkheden' waarvoor het korps zich in de jaren dertig geplaatst zag. 'De toenmalige directeur moest wegens te grote financiële zorgen eervol ontslag worden verleend, de malaise beroofde het corps van vele donateurs. Toen ze de goede weg weer opraakten, brak de oorlog uit en in 1945 moest in velerlei opzicht van vooraf aan worden begonnen.' Dat van vooraf aan beginnen kon echter wel in een eigen gebouw, want al in 1928 kocht het korps in de Witte Kruis- laan grond voor het realiseren van een eigen oefengebouw. De grootste som van het benodigde bedrag - ƒ2.900 van de 3.750,- die nodig was - werd door middel van een fancy-fair bijeen gebracht door (jawel) de bevolking. Een nieuw gebouw was ook geen overbodige luxe daar het korps volgens de krant 'een tijdje ver schoppeling is geweest ten opzichte van zijn huisvesting en eenmaal wegens burengerucht zelfs smadelijk daaruit is verdre ven.' Het gebouw - waarin in de begintijd ook dienst werd gehou den door de Gereformeerde kerk - deed dienst tot 1991, toen een nieuw gebouw werd betrokken aan de Emmalaan, achter de Bur gemeester De Koninghal. 125 jaar krantenberichten over een onderwerp als 'het' fanfare laten zich niet in een notendop samenvatten. Er zijn hoogte- en dieptepunten, kritische en loven de recensies, foto's en grote en kleine koppen. Uitgebreid is in het archief te lezen hoe KTF - samen met de andere korpsen van het eiland - aan de wieg stond van de muziekschool, die van een eenvoudig opleidingsin stituut in een achterkamer inmid dels is uitgegroeid tot Artex-Kun- stenschool Texel, minder uitgebreid over het samengaan met de meisjesdrumband, thans een niet meer weg te denken onderdeel van de optredens. In verslagen wordt uit de doeken gedaan hoe financiële problemen leidden tot een samengaan (in 1970) met DEK uit Den Hoorn en hoe de nieuwe subsidieregeling Kunst en Cultuur de vergrijzende vereniging voor problemen stelt. Want nu de financiën goed op orde zijn en acties voor huisves ting, uniformen en instrumenten niet meer nodig, lijdt ook de fan fare - net als zoveel andere ver enigingen - aan een gebrek aan jeugdige aanwas. Maar ook dat zal mettertijd een oplosbaar pro bleem blijken want, om met hun eigen woorden te spreken, KTF mag dan 120 jaar oud zijn, het korps is 'nag altoos skrep'. OPENINGSCONCERT TEXELS FANFARE IN DE NIEUWE MUZIEKNIS. Het is dan 70 ver, dat de bouw van de nieuwe muzieknis klaar is gekomen. A.s. Maandagavond 5 Mei (her denking der bevrijding), wordt de nieuwe muzieknis officieel ingewijd door Burgemeester Rehorst. Hierna zal Texels Fanfarecorps directeur, dc heer A. J. Vonk, het eerste openingsconcert geven. Het nen zullen hierbij zeker tegenwoor dig willen zijn. temeer daar de bouw van deze muzieknis mogelijk is ge maakt door dc offervaardigheid van 's avonds te 8 uur, door het FANFARE-CORPS aan DEN BURG, in het lokaal de Vergulde Kikkert. Kunstlievende leden hebben toegang tot den halven entreeprijs. Een kunstlievend lid mag tevens voor halven entréeprijs ééne Daine intro- duceeren. De introductie is persoonlek verplichtend, met uitzondering voor de Echtgenoote van het kunstlievend lid. Win een reisje naar Londen, Parijs of Berlijn De Texelse Courant bestaat 15 september 2012 125 jaar. In de aanloop naar dat jubileum stellen we elke maand een vraag, waar van u het antwoord kunt vinden in het digitale archief van de Texelse Courant (www.archieftexelsecou- rant.nl). Stuur het antwoord per e-mail naar de redactie (redactie@texelsecourant.nl), of per post naar Spinbaan 6, 1791 MC, Den Burg. Op 15 september trekken we uit alle inzendingen de winnaars. De hoofdprijs is een stedenreis naar Londen, Parijs of Berlijn. Prijsvraag: In mei 1947 nam het Texelsch Fanfarecorps officieel de nieuwe muzieknis in het park in gebruik. In april werd daarvan de eerste steen gelegd door Lize, de dochter van burgemeester Rehorst. Het werk werd in het begin van het jaar aan besteed. De vraag is aan wie de werkzaamheden uiteindelijk wer den gegund. Mede mogelijk gemaakt door uw persoonlijke reisadviseur Addy van Tatenhove ImOTiUiTrHMiTsl Reisadv Reisbureau at Home A i 06-50822045 (m.i.v. 16/11/'11) addy. van .taten hove@reisbureauhome.nl reisbureauathome.nl/addy-vantatenhove uis-aan-huis actie voor nieuw gebouw

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12