Meegegaan in verandering en toch dezelfde gebleven Texelse Courant sinds 1887 vast baken in samenleving TEXELSE 13 COURANT aXELSCHE CO u SANT TEXELSCHE COURANT TEXELS E™ COURANT Raadsverslag in eerste krant Gemeenteraad te Texel. VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 'Ondergeteekende heeft de eer aan hare plaatsgenooten te berichten, dat zij voornemens is Onderwijs te geven in het knip pen en naaien van alle voorko mende kleedingstukken. De les sen zullen aanvangen maandag 19 september aanstaande, iede- ren werkdag van 3 tot 6 uur en van 6 tot 9 uur, naar gelang van den leeftijd der leerlingen.' Zomaar een willekeurige tekst uit de allereerste Texelse Courant van 15 september 1887. Dergelijke berichten staan tegenwoordig inmiddels geheel anders in de krant beschreven. Maar hoezeer de jubi laris ook met zijn tijd meegaat: diverse zaken veranderen in 125 jaar tijd amper en dat karakteri seert de krant - wanneer de histo rie in een vogelvlucht wordt beke ken - als een vast baken in het dagelijkse leven op Texel. Zo beginnen oprichters Willem Langeveld en Adriaan de Rooij al na zes weken met het twee keer per week publiceren van de krant. Een gewoonte waar sindsdien geen verandering meer is geko men. De kop van de krant mag zich eveneens een baken noemen te midden van welke verandering dan ook. Slechts twee keer wordt die gewijzigd, wat een bijzonderheid genoemd mag worden in een kran tenlandschap waarin het gebruike lijk is regelmatig 'het smoel' van de krant te vernieuwen. Al sinds 1949 prijkt een door Nan Platvoet (een van Texel afkomstige graficus) ont worpen kop boven de voorpagina van de Texelse Courant en die vol doet in 2011 nog steeds prima. 125 jaar Texelse Courant De Texelse Courant bestaat 15 september 2012 125 jaar. Tot die tijd blikken we elke maand terug op de rijke historie van de krant waar Willem Langeveld en Adriaan de Rooij op 15 september 1887 mee begonnen. In 1949 doet ook de leuze 'Groen Zwart - Texels in het hart' zijn niet gebruikt. De grootste verande ring in 1949 is echter dat de naam intrede. Deze leuze, die nog steeds Texelsche Courant wordt veran- op elke voorpagina prijkt, staat derd in Texelse Courant. Eind 1924 aanvankelijk boven de Nieuwe wordt voor de eerste keer de kop Tweede Wereldoorlog gaan de gebroeders in het verzet en zorgen voor illegaal drukwerk. Tegelijker tijd werken ze op het gebied van de krant samen met de Duitse bezetter en plaatsen Duitsgezinde berichten. Het alternatief is weige ren en in dat geval had de Duitse bezetter de krant kunnen verbie den en de drukkerij kunnen sluiten en dat wilden de Duinkers niet laten gebeuren. In 1945 komen beide broers als gevolg van het uitbreken van de Georgische Opstand om het leven. Onderwij zer J. van der Vlis, die stukjes schrijft en nauw betrokken is bij de Texelse Courant springt in de bres om de krant te laten voortbestaan. In 1947 haalt hij Jan van Wijk naar het eiland, waarna de Texelse Cou rant van 1950 tot 6 april 2007 in handen is van de familie Van Wijk. De krant speelt onder de verschil lende regimes geregeld een belangrijke rol in de Texelse samen leving. Een bekend voorbeeld is Zaterdag 14 Januari 11)22. 85~ Jaargang. De eerste kop, die van 1887 tot 1924 werd gebruikt. i. 4906 48"' Jttargang Woensdag 2 Jan. 1935 JUS. 1907 wanneer Adriaan Wagemaker kant als de pers van Langeveld bezig is met de oprichting van de Rooy (een Johannesberger laars te krijgen. Ruim honderd jaar lingen, totdat René de Lange .Tlcnrï— Cjrocn TwarL-Jexeh in het harL. De derde kop, ontworpen door Nan Platvoet, die sinds 1949 in gebruik is. drukken van de krant naar de over- keer per week ververst. Dat ontwik- Adriaan de Rooij (links) en Willem Langeveld legden in 1887 de basis vc Texelse Courant met de oprichting van de drukkerij Langeveld de Rooij pand Parkstraat 7 in het centrum van Den Burg. kelingen op dat gebied snel gaan, blijkt negen jaar later. Mediabureau TESO. De Texelse Courant is in die Selecta) het begeeft. De krant Langeveld de Rooy beschikt op dagen voor hem een belangrijk wordt eerst gedrukt bij Van Ketel in het moment over meerdere websi- platform om steun onder de Texe- Schagen en later Flevodruk in Har- tes om Texelaar en toerist te bedie nen en accounts van de Texelse Courant op Facebook en Twitter. De site www.texelsecourant.nl wordt meerdere malen per dag van nieuwe berichten voorzien en bevat een uitgebreide agenda die met andere websites wordt gedeeld. Ondanks dergelijke veranderingen mag de papieren versie van de later, in 2008, doet zich een verge lijkbare situatie voor wanneer TESO onder de concessiewetgeving van (directeur van Mediabureau Lange veld de Rooy sinds 6 april 2007) een nieuwe vierkleurendrukpers op het rijk dreigt te vallen. Onder meer de Spinbaan laat installeren. Daar door wordt de Texelse Courant vanaf dinsdag 24 maart 2009 weer via een actie in de Texelse Courant wordt in Den Haag succesvol dui- Texelse Courant die van 1896 tot van de krant gewijzigd. Die nieuwe delijk gemaakt dat geheel Texel 1930 als concurrent van de Texelse kop wordt ontwikkeld door kunst- tegen de concessiewetgeving is. Courant op Texel verschijnt. In schilder Herman Hana uit Blari- De maatschappelijk zeer actieve Berlinerformaat, een afmeting die Texelse Courant zich na bijna 125 op Texel gedrukt. De krant verschijnt sindsdien op 1930 neemt Langeveld de Rooy cum. De belangrijkste reden: de Duinkers gebruiken de krant ook het midden houdt tussen tabloid jaar nog immer een vast baken in deze krant over, maar de leuze bestaande letter waarmee de kop meermalen om zaken op het eiland wordt tussen 1930 en 1949 nog sinds 1887 op de pagina's wordt te verbeteren, gedrukt, is versleten. De eerste Texelse Courant van 15 september 1887 bevatte meteen al een verslag van een vergadering van de gemeenteraad. Dat werd destijds zeer anders geformuleerd dan tegenwoordig. en een groot formaat waarop de krant sinds oktober 1978 gedrukt. de samenleving noemen. In menig Texels huishouden wordt nog steeds op dinsdag- en vrijdagmid dag nauwlettend in gaten gehou den, wanneer de krantenbezorger verschijnt en het geklepper van de brievenbus te horen is. Vergadering van "Woensdag 7 September 1887. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren Co ninck Westenberg, F. Keijzer, Koning, Ivoorn, Brouwer, Boon, T. M. Zijin, .Dros, C. Keijzer Pz., C. Zijm, Bakker en de Voorzittér. Afwezig de heer Eoeper. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering ge lezen, en met eene kleine aanvulling goedgekeurd. Alsnu komt aan de orde de installatie van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren Coninck WTestenberg, Brouwer, Boon en C. Keijzer Pz. De nieuw benoemden in handen van den Voor zitter de gevorderde eeden afleggende, worden door deze met een gepast woord toegesproken waarop door de heeren Keijzer en Westenberg een wciord van dank wordt gebracht en zij zich bij voortduring bij hunne mederaadsleden in diens vriendschap aanbevelen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van'ee n Wethouder, waartoe de heer Westenberg met 11 stemmen wordt benoemd, èen brii was in blanco. Vervolgens overgaande tot de benoeming v twee ambtenaren voor deii burgerlijken stan worden met 11 stemmen daartoe verkozen heeren Westenbergen C. Keijzer Pz.; op den he F. Keijzer waren 2 stemmen uitgebracht. Hierna wordt de vergadering voor eenij oogenblikken geschorscht. Na heropening wordt, bij de algemeene ibrn vraag, door den heer C. Zijm opmerkzaam g« maakt, op den slechten toestand van den wegaa de haven te Oudeschild. De Voorzitter belooft daarnaar een onderzoe in te stellen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt d< vergadering gesloten. 1887: nieuwe leden raad geïnstalleerd De heren Coninck, Westenberg, Brouwer, Boon en Keijzer zijn tijdens de raadsvergadering geïnstalleerd als nieuwe raads leden van de gemeente Texel. Burgemeester Dirk Cornelis Loman nam ze de eed af en wenste de heren veel succes in hun nieuwe werk. De heer Westenberg werd tevens door de gemeenteraad tot wethouder gekozen. Hij kreeg elf stemmen vóór en één stem was blanco. Er stonden verder geen punten ter bespreking op de agen da. Burgemeester Loman zegde een onderzoek toe naar de weg op de haven van Oudeschild, nadat raadslid Zijm had gewezen op de slechte toestand daarvan. Langeveld roept in de begindagen regelmatig dat hij en De Rooij min stens 400 abonnees moeten heb ben om de krant rendabel te laten zijn. Het zou de mannen als muziek in de oren klinken dat de Texelse Courant vandaag de dag een opla ge van 7500 kranten heeft, circa 98 procent van alle Texelse huishou dens en een kleine 1500 abonnees Onder leiding van Jan van Wijk en Harry de Graaf, die in 1962 als redacteur aan de slag gaat en na een paar maanden hoofdredacteur wordt (wat hij tot 1990 blijft), ont wikkelt de Texelse Courant zich tot een nieuwsblad dat zich volledig op het Texelse nieuws richt. Vóór die tijd staat er tussen de Texelse berichten nog veel landelijk en aan de overkant bedient. In hun tijd is het hard werken voor Langeveld en De Rooij om de krant te laten groeien. Daarbij speelt mee dat in 1890, drie jaar na de oprichting van de Texelse Courant, de Texelaars Boon, Moojen, Mets en Muller met een tweede Texelse Courant begin nen hetgeen al meteen concurren tie betekent. In 1896 gaat die twee de Texelse Courant verder onder de naam Nieuwe Texelse Courant. Niettemin groeit het abonneebe stand van de Texelse Courant gestaag. Wanneer Adriaan de Rooij in 1930 op 84-jarige leeftijd over lijdt, is het aantal abonnees tot bij na 2400 gegroeid. Ook in die tijd worden al kranten naar abonnees aan de overkant gestuurd. Na het overlijden van Langeveld in 1910 en het vertrek van De Rooij in 1914 komt de Texelse Courant in handen van Jacob Kooiman. In 1925 en 1926 nemen Gijs en Johan Duinker het roer over. Met keihard werken loodsen zij de Texelse Cou rant door de crisis van de jaren dertig. Na het uitbreken van de De Texelse Courant keert daarmee terug naar een formaat dat vóór oktober 1978 ook al jarenlang gebruikelijk was. Dankzij de nieuwe drukpers wordt de Texelse Courant vanaf 2009 standaard in kleur gedrukt. Voor die tijd gebeurde dat sporadisch en waren de foto's vrij wel altijd zwart wit. In 1908 ver schijnt de eerste foto in de krant: het is een foto van de pas gebouw de Dageraad die op een scheeps werf in Haarlem te water wordt gelaten. In 2002 maakt de Texelse Courant J. van der Vlis speelde een belangrijke rol in de historie van de Texelse Courant op moeilijke tijden. Hij hielp de krant voort te bestaan na de Tweede Wereldoorlog en het overlijden van de zijn debuut op internet met een gebroeders Duinker in 1945, hij haalde eigen website (www.texelsecou- Jan rant.nl). De site bevat in de begin dagen ruimte voor een paar korte berichten en wordt gemiddeld twee Wijk naar Texel hij ondersteunde Langeveld de Rooy ei de Texelse Courant na het overlijden van Jan van Wijk in 1968. internationaal nieuws in de krant, maar dat verdwijnt geleidelijk uit de kolommen. Overigens benadruk ken Langeveld en De Rooij al in één van de eerste kranten (22 sep tember 1887) dat de Texelse Cou rant een lokaal blad is (met met een daarnaast een kolom binnenlands nieuws). Onder leiding van De Graaf verandert ook de stijl van de verslaggeving. Bijeenkom sten van de raadsvergaderingen worden niet meer chronologisch weergegeven, maar het belangrijk ste nieuws wordt naar voren gehaald. Dat is voor sommige lezers wennen, al blijven de versla gen in de krant de reputatie hou den dat zij uitgebreider zijn dan de notulen van de raadsvergaderin gen zelf. De krant kan zich erop beroepen het grootste deel van haar bestaan op Texel zelf te zijn gedrukt. In de beginjaren gebeurt dat in het pand Parkstraat 7 in het centrum van Den Burg op een pers die handma tig draaiende wordt gehouden. In het najaar van 1978 verhuist het De drukkerij aan Parkstraat 7 in Den Burg in de begindagen van de Texelse Courant. De krant werd destijds gedrukt op een pers die met de hand moest worden bediend om de krant te kunnen drukken. Destijds werden nog een paar honderd exemplaren per editie gedrukt. De drukkerij anno 2011. De Texelse Courant wordt twee keer per weel gedrukt op een Printmaster die Mediabureau Langeveld de Rooy ir. gebruik nam.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13