TEXELSE 75 COURANT TVL en TVO fuseren tot Texels Ondernemers Platform 'Gemeenschappelijk doel BV Texel op orde houden' TOP moet kennis uit achterban mobiliseren VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 Het Texels Verbond van Ondernemers (TVOen de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) staan op het punt om te fuseren tot Texels Ondernemers Platform (TOP), goed voor een achterban van circa 1100 leden. Dinsdag staat de fusie op de agenda van TVO, don derdag van TVL. Twee voormannen, Iwan Groothuis die bijna negen jaar in het bestuur van TVL zetelt, en Ries Swanink, al tien jaar voor zitter van TVO, vertellen over nut en noodzaak van de fusie. doel de belangenbehartiging van mee bemoeid. Het leek er nog niet onze leden. Door de beide vereni gingen samen te voegen willen we onze krachten bundelen. Er ont- Swanink: 'En dat breng je vervol gens eenduidig naar buiten. Dan staat er wel een organisatie achter met 1100 leden. Daar kan een gemeente of andere overheid niet zo maar aan voorbij gaan.' Wat gaat er veranderen? Groothuis: 'Organisatorisch veran dert er niet eens zoveel. TVL is opgebouwd uit verschillende ver enigingen, TVO uit allerlei secties. Die constructie blijft overeind, van te komen. Maar nu ineens is maar nu onder de vlag van TOP. het er wel. We zijn niet bij dat Vanuit die brede achterban wor- kritisch over geweest en hebben ons daar in de aanloop intensief staat dan een krachtig onderne mersplatform die actief haar rol op Texel wil gaan spelen. We streven naar verdere professionalisering van onze organisaties en verwach ten dat deze fusie zal leiden tot een betere beleidsvorming en betrokkenheid van onze leden. Gezien de financieel zorgelijke situatie van onze gemeente is het uitermate belangrijk dat alle betrok ken partijen op ons eiland proac tief meedenken en meewerken zodat ons eiland ook naar de toe komst toe zowel op sociaal, eco nomisch als cultureel gebied een goede locatie blijft.' Swanink: 'Er staan voor Texel een aantal grote zaken op de rol. Op het gebied van infrastructuur moet er nog het nodige gebeuren, het zwembad en de sporthal komen er aan, om er een paar te noemen. Links- of rechtsom moeten we er met elkaar voor zorgen dat we de van het Toeristisch Investerings boel zo goed mogelijk op orde fonds is een goed voorbeeld van besluit betrokken. Ik begrijp dat de gemeente een tekort heeft en dat er geld moet binnen komen. Zoals het nu gaat heeft Texel niet veel vanuit mogelijkheden. Maar ik betwijfel of boven.' het college zich realiseert wat alle Swanink: 'Er moet een bepaalde den allerlei project- en werkgroe pen gevormd. Niet meer van boven naar beneden, maar van beneden, samenleving, naar gevolgen van deze invoering zijn structuur komen en dat vergt één en of niet uiteindelijk bepaalde aspecten bij deze invoering over het hoofd zijn gezien.' Swanink: 'Besluitvorming moet op een andere manier. Ik denk dat we allemaal dat besef hebben.' Hoe zou het dan wel moeten? Groothuis: 'De totstandkoming of anderhalf jaar. Michel Gregoire gaat als functioneel manager aan de slag om die structuur vorm te geven. Hij wordt voor die periode het gezicht en aanspreekpunt van TOP.' Groothuis: 'We hopen vanuit deze nieuwe organisatie mensen te motiveren en vanuit de leden meer houden en goede keuzes maken.' Wat gaat er nu niet goed? Groothuis: 'Ik heb nu het gevoel kwaliteit naar boven te krijgen. Er zit veel kennis op het eiland. Als we voor een bepaald onderwerp extra expertise nodig hebben, dan kunnen we daarvoor in veel geval len op het eiland terecht. Proces sen zijn tegenwoordig vaak inge- hoe het in mijn ogen ook kan. Daarbij zijn we samen met de gemeente tot een goed besluit gekomen. Vanuit de achterban zijn dat we op Texel soms overgeorga- daar mensen bij betrokken met niseerd zijn. Winkeliersverenigin- gen, de hotelsector, de vereniging van kampeerboeren, de landbouw geleid. Met als resultaat een breed ze alles weten. Betrokken mensen en noem maar op. Met allemaal gedragen besluit, waarvan Texel hun eigen besturen, wensen en nog jaren de vruchten van kan plukken.' Swanink: 'Een mooi voorbeeld dat kennis van zaken. Dat heeft bij de wikkeld. En we kunnen ook niet gemeente tot bepaalde inzichten van ambtenaren verwachten dat allemaal hun eigen spreekbuis. De gemeente en andere overheden kunnen shoppen bij welke organi- je kunt toepassen op meer terrei- satie ze de keus kunnen halen die nen. Daarvoor moet er ook binnen hen het best past. Ik heb dat zelf al een paar keer meegemaakt.' Swanink: 'Uiteindelijk is dat geen goede ontwikkeling voor Texel en loopt de boel vast. Het is beter om vanuit een gemeenschappelijk doel de BV Texel op orde te hou den. Zorgen dat keuzes welover wogen worden gemaakt en dat er transparantie is. Daarmee creëer je draagvlak bij een grote groep mensen.' Wat is daarvoor nodig? Groothuis: 'Kwaliteit. Nu is het zo dat we onze bestuurstaak erbij doen. Als directeur van de Krim is het vakantiepark mijn hoofdver antwoordelijkheid. Daar gaat mijn meeste tijd in zitten. Het is voor mij niet mogelijk om bijvoorbeeld de begrotingsvergadering van gister avond (dinsdag) te volgen, laat staan om me daar goed in te ver diepen. Maar het zijn wel wezen lijke zaken die daar spelen.' Swanink: 'Ik zit voor mijn werk vier dagen per week aan de overkant. Maar als bestuurder van een belan genorganisatie is het belangrijk goed op de hoogte te zijn van wat er speelt, in dat proces zitten en er aan deelnemen. Dan kun je echt invloed uitoefenen. Want als je er niet bij betrokken bent, werkt het in je nadeel.' Groothuis: 'Kijk bijvoorbeeld naar het parkeervignet. We zijn daar de ondernemersorganisaties een met specifieke kennis kunnen bij bepaalde onderwerpen hulp bie den. We snappen best dat niet iedereen zit te springen om te hel pen. Het kost veel tijd en zeker als de geleverde inspanning niet altijd het beoogde doel bereikt, zeg je al structuur- en cultuurverandering plaatsvinden. Het moet niet altijd de voorzitter of een ander bestuurs lid zijn die aan tafel zit met de gemeente of een andere organisa tie. Want die heeft echt niet overal verstand van. Maar juist de men sen uit de sector die kennis van zaken hebben, die er betrokken bij zijn en belang bij het onderwerp hebben. Dat zijn doorgaans gemo tiveerde ondernemers waar je veel aan kunt hebben. Die hoeven ove rigens niet steeds op locatie te vergaderen, veel kan via internet. Denk maar aan modules waarbij je per onderwerp inbreng kunt heb ben.' Groothuis: 'Binnen het Texels Ondernemers Platform streven we naar een structuur waarbij we per onderwerp mensen mobiliseren die daar kennis over hebben. Die kunnen werk- of projectgroepen vormen en met die gebundelde kennis kun je tot een gedegen en breed gedragen standpunt komen.' snel: laat volgende keer maar iemand anders meedenken. In dat opzicht moet er, ook binnen de gemeente, een cultuuromslag komen. Want we beseffen dat zij niet altijd op externe inbreng zitten te wachten. Maar dat kan wel heel positief uitpakken.' Dat is de theorie, maar werkt het ook in de praktijk? Swanink: 'Goed voorbeeld is Natu- ra2000. Een uiterst gecompliceerd onderwerp. Piet Standaart is er goed in thuis en zit voor TVL en TVO al een anderhalf jaar op dat onderwerp. Met veel succes. Geor ge Freijssen van de Kamer van Koophandel, Piet en ik zijn naar Leeuwarden geweest en hebben daar gesproken met onder andere Piet op 't Hof, die Natura 2000 moet trekken. In die bijeenkomst hebben we weten te bewerkstelli gen dat Piet Standaart in de Stuur groep Natura 2000 is opgenomen. Dat werkt uitstekend. Een prima voorbeeld van hoe we willen wer ken binnen TOR Goed voorbeeld van samenwerking tussen gemeen te en ondernemers is bijvoorbeeld het inkoop- en aanbestedingsbe leid van de gemeente, waarbij flin ke stappen zijn gemaakt. Dat geldt ook voor onze sectie bouw en installatie, die twee keer per jaar aan tafel zit met de gemeente en praat over ontwikkeling en regelge ving.' Toch komen er steeds meer sig nalen dat de afgifte van bouw vergunningen stokt. Groothuis: 'Alles wacht op het bestemmingsplan Buitengebied, dat nu is opgeschoven tot begin 2013. Daar maken we ons grote zorgen over. Als je ziet hoeveel bouwbedrijven en ZZP'ers in de problemen zitten of dreigen te komen. Mensen die thuis zitten omdat ze niet aan het werk kun nen. Terwijl het werk er in potentie wel is, maar de vergunningen komen er niet doorheen. En dan horen we te vaak dat het door tijd gebrek bij de gemeente is blijven liggen. Eén architect vertelde me dat hij veertien of vijftien aanvra gen had liggen bij de gemeente. In totaliteit bijna honderd aanvragen die wachten op goedkeuring. Ter wijl het college mandaat heeft gekregen van de raad om zoveel mogelijk vergunningen af te tikken. Waar blijven die? Het college krijgt de volmacht, maar het komt klaar blijkelijk moeizaam langs de amb tenaren. Ergens stagneert het. Dat is voor Texel een slechte zaak. Swanink: 'Ik zie wel dat de samen werking tussen college en raad in deze periode al een stuk beter is dan onder het vorige college. Als dat kan worden doorgetrokken naar de organisatie, zouden we een flinke stap maken. TOP kan daar een goede inbreng in heb ben.' Groothuis: 'Ik kan me goed voor stellen dat angst om een fout te maken een belangrijke rol speelt. Ambtenaren nemen liever extra de tijd, zodat ze zeker weten dat het achteraf niet wordt afgeschoten. Maar als we in het voortraject tot een modus kunnen komen, een plan dat voor beiden acceptabel is, dan moeten de besluitvorming en de procedure sneller kunnen verlo pen. Ik denk dat iedereen er begrip voor heeft dat het belangrijk is om samen aan tafel te zitten.' Sneeuwen de deelbelangen van verschillende sectoren binnen TOP niet onder in het grote geheel? Groothuis: 'Elke club heeft de mogelijkheid om binnen de organi satie het eigen geluid te laten horen. Maar voor 98 procent heb ben we allemaal hetzelfde belang: Texel zo sterk mogelijk houden en voor de toerist een aantrekkelijke bestemming blijven. Daarin past een goede visie. Dat Texel z'n land schappelijke karakter houdt en dat de toeristische infrastructuur top moet zijn. Want het toerisme is de pijler waarop op onze economie draait en is de hoofdoorzaak voor welvaart op het eiland. Dat onder streept ook het belang van een sterke WV.' Swanink: 'Hoofdzaak is natuurlijk dat we als participant aan de WV onze gezamenlijke bijdrage van twee ton bij elkaar krijgen. Dat heeft met name TVO in het verle den moeite gekost. Maar vergeet niet dat banken, met uitzondering van de Rabobank die wel lokaal betrokken blijft, door de globalise ring zijn gestopt met het storten van royale bijdragen. Uiteindelijk zijn de meeste leden maar kleine ondernemers, voor wie het een flinke bijdrage betekent.' Groothuis: 'Het is verkeerd om daar negatief over te oordelen. Ondernemers op het kleine Texel die ruim twee ton in een potje voor de WV stoppen, is uniek in geheel Nederland. Als je dan eens tien duizend euro minder inkomsten hebt dan verwacht, moet je niet mokken. Heel toeristisch Neder land is jaloers op ons, zoals wij het samen doen, uiteraard ook samen met TESO en de gemeente.' Swanink: 'Uiteindelijk hopen we dat ondernemers, ook buiten onze sectoren, die nog geen lid zijn, het belang van TOP inzien en lid wor den. We focussen ons eerst op TVO en TVL en daarna zien we wel verder. Misschien ook de land bouw en de visserij in de toe komst.' Gerard Timmerman Zondag 30 oktober PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. C.F. Klaassen. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. L. Adema uit De Cocksdorp: 11.00 u. ds. L. Adema uit Garijp. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel. nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. 1 22.56 u. 1 23.31 u. 1 23.00 u. 1 23.30 u. 12.06 u. 00.04 en 12.30 u. 00.54 en 13.07 u. Zon. 30 okt. Ma. 31 okt. Din. 1 nov. eerder hoog water. Woensdag 2 ber eerste kwartier, vrijdag doodtij. Zondag 30 oktober zon op 8.30 TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Brigitha, The Gospeltrain. Woensdag 2 november: 19.00 u. woord- communievieringparochianen, The Gos peltrain. Na afloop koffie dringen achter JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Leef niet voor uzelf maar ook voor het doen van Gods wil; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Jehovah is Denkertje 'Zelfs al zou ik weten dat de wereld morgen in stukken uiteenvalt, ik zou toch mijn appelboom planten. (Maarten Luther) ongevallennummer vermeld. 313086; 314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, z< 10.30 tot 11.30 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Oud papier Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Noordwester, Duinreep, Vloedlijn,Golfslag,Vaar geul, Schoorwal, Gasthuisstraat aanleunwoningen, Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Pontweg, Zeebries. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een b< 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 10.00 u. kerk, ds. vinden vi 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. Klassiek op zondag Kerkdienst doopsgezinde Marseille (de liturgie is te ia www.radiotexel.nl) Vlaswiek Natuurwijzer Noud draait deur De wilde vaart Het uur van de blues Sportlokaal Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met e 20.00 l 21.00 l 22.00 l Natuurwijzer (H) Reggae on the Move Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van 19.30 u. Raadcommissie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. aansluitend: Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Kees Dekkers 19.00 u. Verzoekplaatjes 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Goede Zaak. 19.30 u. Raadsvergadering. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. aansluitend radio Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 15