TEXELSE 3 COURANT Uitstel herinrichting Kikkertstraat Bibliotheek voorziet zwart scenario valt verkeerd in De Cocksdorp Commotie over WKO-installatie Arj. VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 Inwoners uit De Cocksdorp en Eierland zijn er niet over te spre ken dat de gemeente de herin richting van de Kikkerstraat en de Molenlaan op de lange baan schuift. 'Er zijn afspraken gemaakt. De gemeente komt z'n verplichting aan het dorp niet na', zegt Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie Eier land. Met verhoogde belangstelling wordt in de noordkop de laatste jaren uitgekeken naar de gemeen tebegroting. Staat de herinrichting er deze keer in of niet? Maar ook in die van 2012 ontbreekt het plan en zelfs in de meerjarenbegroting blijkt het door andere bestratingsprojec ten ter waarde van zes ton naar beneden te zijn 'geduwd'. Nu wordt er in en rond De Cocksdorp dus ernstig aan getwijfeld of b en w wel serieus van plan zijn het op de begroting van 2013 te zetten. Dan nog wordt het op z'n vroegst Pasen 2014 dat de Kikkertstraat er weer naar behoren bij ligt, want het werk moet in de winter gebeuren. Momenteel biedt het plaveisel in de Kikkertstraat een armoedige aanblik. Koorn: 'Bij de aanleg van nieuwe riolering is de helft van het straatmeubilair gerooid, is het par keren een rommeltje geworden, zijn restanten van bestrating gebruik, wordt te hard gereden en rijden vrachtauto's de taken uit de bomen. De Kikkertstraat is een heel belangrijke straat voor de noordkop, dit kan natuurlijk niet zo.' Het plan voor de herinrichting ligt al geruime tijd klaar. De herinrich ting kent een lange voorgeschiede nis en zou aanvankelijk worden gecombineerd met de aanleg van nieuwe riolering. Dat gebeurde in 2010, maar toen had het college al besloten de herinrichting later uit te voeren, zodat de straat kon 'bezin ken' en er niet alsnog kuilen zou den ontstaan. Voor de herinrichting werd een werkgroep geformeerd, bestaand uit onder andere bewo ners, ondernemers, medewerkers van de gemeente en ook de res pectievelijke wethouders schoven geregeld aan. In 2010 zijn in het Eierlandsche Huis, onder meer met planologen en stedenbouwkundi gen, drie presentaties geweest, waarbij kon worden ingesproken. Met als resultaat een breed gedra gen plan, dat nu al geruime tijd in de la ligt bij de gemeente, omdat er geen geld voor is. De herinrichting kost €1,5 miljoen, waarbij de gemeente de ambitie heeft uitge sproken om de helft via zogeheten cofinanciering binnen te halen. Dan blijft er nog 7,5 ton over die de gemeente zelf moet ophoesten. Voorstel daarbij is om dit uit te smeren over twee jaar, om de las ten draaglijker te maken en omdat het werk moet plaatsvinden in de wintermaanden. Koorn: 'In de meerjarenbegroting van vorig jaar stonden we nog vrij hoog geno teerd, maar nu zijn we een stuk gezakt, terwijl we hoopten in de begroting van 2012 te staan. Nu er zes ton aan nieuwe projecten boven ons is gezet, zijn we bang dat we ook voor 2013 niet aan de beurt komen. Maar hoe langer het duurt, hoe verder we uit het geheu gen verdwijnen. Als er nu een behoorlijke straat lag, maar dat is absoluut niet het geval. Het is gewoon een bouwstraat, al noemt de wethouder dat anders. Ik snap best dat de gemeente het financi eel nu niet makkelijk heeft, maar zelfs aan de inspanningsverplich ting om achter cofinanciering aan te gaan, is niet voldaan. We heb ben afspraken gemaakt en die moet je nakomen. Zo blijft er van de geloofwaardigheid van de gemeente weinig over.' Koorn hield ten overstaan van de bijna volledige gemeenteraad dins dagavond een pleidooi om de her inrichting zo snel mogelijk op de begroting te zetten. De Openbare Bibliotheek duikt na de voorgenomen bezuinigingen van de gemeente diep in de rode cijfers. Dit gaat ten koste van de kwaliteit en de collectie, waar schuwt Mannes Westra van Kop groep Bibliotheken waar Texel onderdeel van is. Net als op andere organisaties wil het college tien procent korten op de subsidie van de bibliotheek. Dit komt ongelegen, want de biblio theek kampt sinds 2008, het jaar van de fusie tot Kopgroep Bibliothe ken, al met een tekort van €18.000,- Volgens Westra zal dat oplopen tot jaarlijks €46.000,-. De bezuinigingen die nodig zijn om dit op te vangen zullen volgens Westra afbreuk doen aan het dienstenpakket van de bibli otheek. Hij noemt onder meer beperking van de openingstijden en repte over tien uur per week. Westra betreurt het dat het college eenzijdig tot de korting wil overgaan. 'Het ontneemt ons de mogelijkheid om er inhoudelijk over te discussiëren. Lezen is investeren in de toekomst.' Westra uitte zijn bezorgdheid tijdens de bespreking van de begroting. Wethouder Hercules had veel uit te leggen. Marjan Merkelbach (CDA) en Willem Vlas (TB) keurden het af dat het college niet heeft aangege ven welke taken de bibliotheek wel en niet mag afstoten. Volgens Her cules is wel naar zo'n 'productbe groting' toegewerkt, maar was die nog niet klaar toen er moest worden bezuinigd. Ook zijn de effecten van de bezuinigingen nog niet goed in kaart gebracht. 'Maar ik denk dat we er wel uitkomen. Kopgroep is na de fusie sterk genoeg om dit pro bleem op te vangen.' Volgens Wes tra zal een reorganisatie anderhalf tot twee jaar duren. Probleem voor Kopgroep is dat de subsidies per aangesloten gemeente verschillen. De productbegroting gaat uit van een bijdrage van €18,35 per inwo ner, wat op Texel neerkomt op circa €256.900,-. Het college stelt voor 2012 een bijdrage van €248.433,-. Nils Lely (PvdA) opperde een con structie zoals in Callantsoog, waar de bibliotheek in een supermarkt is ondergebracht, wat scheelt in de huisvestingskosten. Volgens Westra werkt dat daar goed omdat deze winkel dagelijks open is van 8.00 tot 22.00 uur. 'De winkel is bijna nooit dicht, dat maakt het heel aantrek kelijk.' Maar voor Texel ziet hij voor alsnog geen soortgelijke mogelijk heden. Verkoop van boeken, zoals Gerbrand Poster (Texel2010) sug gereerde, werkt volgens hem alleen als een bibliotheek in het centrum is gevestigd, waardoor er veel mensen passeren. Het uitlenen van boeken in de dorps servicepunten is volgens Hercules geen succes. 'Dat werkt niet. Dit kost wel €15.000,-. Voor dit geld kunnen we de gelezen boeken net zo goed per taxi naar de dorpen brengen.' Hij opperde dit bedrag ten goede laten komen aan de biblio theek. Gerrit Koorn van de dorps commissie De Cocksdorp-Eierland wees er op dat er wel veel behoefte aan leenboeken is, maar dat de hui dige boekenuitleenkast niet werkt. Toen de bibliotheekbus nog reed, werden volgens hem veel meer boe ken afgenomen. 'Het gaat er om hoe je het presenteert.' GroenLinks en WD hebben even eens veel moeite met de nieuwe terugverdientijd die voor de WKO genoemd wordt I love you. Na een lang en welbesteed leven is, gesterkt door de liefdevolle zorg van velen die haar bij stonden, rustig ingeslapen onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overgroot oma Tetje Vonk-Koopmans Sinds 1993 weduwe van Jan Vonk Echten, 8 september 1920 t Texel, 26 oktober 2011 Leen en Hen n ie Freek en Joke Hilda en Harry Janny en Sietse Anja Klein- en achterkleinkinderen "Gollards", k. 243 De Zes 12 - Den Burg Moeder is op haar kamer. Er is gelegenheid tot condoleren op zaterdag 29 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in de Carrousel van de "Gollards". De uitvaartdienst zal worden gehouden op maandag 31 oktober om 13.30 uur in "Uitvaart centrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Aansluitend zullen wij moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats, bij vader, op de Alge mene begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: H. Smit Beatrixlaan 62,1791 GD Den Burg Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Graag willen wij het personeel van de "Gollards" en de Huisartsenpraktijk dr. Dros en Hoekstra en met name dr. Anouk den Breejen, bedanken voor de liefdevolle verzorging van onze moeder, schoonmoeder, oma en overgroot oma De familie Lieve Oma Niet alles is voorbij Je blijft bij ons Door wie je was en wat je zei En wat je voor ons hebt betekend. We zullen je missen... Richard en Sacha, Glenn, Dion Thera, Brian, Jeffrey Nils, in herinnering Eva Linda en Ramon, Sem, Finn Marcel en Sandy, Melanie, Wesley, Mike Susanne en Jacob, Melissa, Rosalinn Martijn en Yasmin, Florian, Marius Jurriaan en Marlou Mariam en Tristan Inge Kevin Familieberichten Zonder jou is alles anders... Mede namens de familie, wil ik iedereen bedan ken voor de hartverwarmende belangstellig die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve partner PETER KUIP Uw aanwezigheid, lieve woorden en condolean ces zijn een grote troost en helpen bij het verwer ken van ons verdriet. Deventer, oktober 2011 Hans Alles waar je van houdt zal je warmte blijven geven. Ook al is het niet gebleven 't blijft een deel van jou een stukje van je leven. Cijfertjes dat zijn maar di Streepjes, boogjes, oogjes, haakjes, kringetjes, 80 is gewoon maar een paar krulletjes, als je goed kijkt zijn het 3 gewone nulletjes. Die cijfers hebben mensen zélf bedacht. Maar leven is iets van een and're kracht Moeder Dogger VANDAAG 80 jaar Van Harte Gefeliciteerd! Coby en Kees Marijke en Hans Stefanie en Rodi Dolblij ajjta wij r*\®+ de a&Dootrie or>6 Kleitne uomder i\T)© Junior 24 ok+ober 2011 AO or J *"3 Ar+Wuv de Lc\v\j en Dopkne Vcxn der ,Mer Hoge AcVvterotm p 1?37 AZ. Den Hoorn Voor bezoek orc\c\a even bellen: Ö222 - S6S?51 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,60 tot en met 3 regels. Per regel meer €2,20 (incl. btw). Advocaat familierecht ad- vocatenkantoorfonds.nl Ik ben verhuisd van Schoudieck 48 naar Kui- persweg 31a, 9285 SP Buitenpost. Mevr. A van Haastrecht- Haring. Zegt het voort: 5 november speculaasactie Scouting Texel! was er sprake van dat de WKO zich na circa 18 jaar zou hebben terugver diend en daarna geld zou opleveren. Nu wordt een terugverdientijd van 27 jaar aangehouden. 'Dat is voor ons de doodsteek', aldus Jur Schuiringa. 'Tussendoor moet de WKO ook nog een keer vernieuwd worden. Als ondernemer werk je over het alge meen met periode van twintig jaar.' Volgens beide partijen legt 27 jaar een 'te hoge hypotheek op de toe komst' en zou de gemeente dat in de huidige financiële situatie niet moe ten willen. WD en GroenLinks stemmen dins dag tijdens een commissievergade ring tegen het extra krediet. Wat hen betreft, wordt de verdere realisatie van de WKO gestaakt en wordt het gemeentehuis gewoon verwarmd met gaskachels zoals nu al het geval is. 'Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald.' De partijen stellen dat klimaat- en ventilatieproblemen in het gemeentehuis en de OSG door de komst van een WKO niet worden opgelost. 'Dat kan wel met tempera tuurverlaging, koeling en ventilatie. Maar die problemen staan los van de bron waar warmte of koude door wordt geleverd.' De partijen baseren zich onder meer op een second opinion die Herman de Groot Ingenieurs, een adviesbu reau voor installatietechniek eerder dit jaar opstelde. Volgens dat rapport wordt koeling en verwarming in het gemeentehuis via 'betonkernactive- ring' hoogstwaarschijnlijk niet gehaald doordat de vloeren en pla fonds een isolerende afwerking heb ben gekregen. De oorspronkelijke gedachte was dat met de winning van warmte en koude uit grondwater (via de WKO) het beton van het gemeentehuis op een constante temperatuur zou worden gehouden zodat in de zomer en de winter een behaaglijk binnenklimaat zou ont staan. Raadslid Rikus Kieft (Groenünks) zegt zich ervan bewust te zijn dat hij de kritiek op zich kan laden met dub bele petten te werken, omdat hij ook voorzitter is van TexelEnergie dat met de ontwikkeling van de houtgestook te installatie bezig was. 'Het tegen deel is waar', zegt Kieft desgevraagd. 'Ik vind het als raadslid belangrijk dat processen zuiver verlopen, dat er integer wordt gehandeld en dat er een goede interactie is tussen de ambtelijke organisatie en de gemeen teraad, gebaseerd op informatie waar de raad op mag vertrouwen dat die objectief is. En waar zou het belang van TexelEnergie liggen? Het gaat om het financiële belang van de gemeente, dat is algemeen belang. Dit gedoe kan juist negatief voor TexelEnergie uitpakken omdat men sen denken dat er dubbele petten zijn en verborgen eigenbelang. Als ik met de pet van TexelEnergie op zou handelen, zou het in mijn belang zijn om niks te zeggen. Ik vind dat mij nu juist iets kwalijk genomen zou mogen worden, als ik niks over deze zaak zou zeggen.' Burgemeester en wethouders zeg gen in een reactie op de mail van Groenünks en WD dat ze 'verbaasd zijn over inhoud en timing'. Volgens het college werden de meeste opmerkingen van Kieft en Schuiringa al gemaakt tijdens het formuleren van de opdracht voor het uitvoeren van de second opinion naar de WKO. Later tijdens de bespreking van de second opinion werd volgens het college vastgesteld dat er geen vragen meer waren en dat het verzoek om €360.000,- extra voor de WKO opnieuw in procedure kon worden gebracht. De gehele reactie van het college is te lezen op www.texelsecourant.nl. Wij zijn verhuisd van Berkhoeve naar Wilhelmi- nalaan 51, 1791 AM Den Burg. 0222-312401/06- 12251995. Teun en Ina Huisman. Uw Texelse zzp boekhou der, voordelige pakketten vaste prijzen. Info: www. texbelastingadvies.nl Speculaasactie Scouting nu met bezorgservice! Grote kerstbomen (v.a. 5 meter), bestel ze nu! Tuin centrum v/d Werve, Bern hardlaan 206, 312925. Ruime keuze fietstassen, o.a. Ortlieb Basil en Fast Rider. Bij uw fiets winkel Bets fietsen Tel: 312184. Uitvaartverzorging Ton van der Slikke, tel. 365809/ 06-83164910. www.uitvaartverzorging- texel.nl Trek 29er in showroom. Fietsaccessoires schoe nen - regenkleding - tas sen Bij uw fietswinkel Bets Fietsen tel. 312184. Diverse soorten appels en peren. Verkoop: vrij dag-en zaterdagmiddag, 13.30-17.00. Kees Key- ser, Fruitbedrijf Molen buurt. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer, Oosterend, tel. 0222- 318221. Héérlijke speculaas 5 no vember Scouting Texel! Voor al uw schilder- en onderhoudswerk, dus ook wandafwerking, rollen, spuitwerk. Professioneel en goed geregeld. Inlich tingen 06-26482248 Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Nieuw Sanitair nodig? Kom snel kijken naar onze opruiming, www.dewitin- stallatietechniek.nl Doe mee aan de wed strijd kerstballen breien bij De Witte Engel en win een kadobon van 50,— Opbrengst voor de voed- selbank. Echtscheiding? Hoe laat je elkaar los? Wat dacht je van een ritueel? Liesbeth Roeper, 06-22864560 www.zilt-tij.nl Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. De winter komt, wees voorbereid met ovenge- droogd hout van Haard- hout Texel. 327418/ 06- 38935253 Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Kapok 100% natuur pro- dukt Hoofdkussen 60x70 2 stuks nu voor 39,95 Bosma slapen en meer... Waalderstraat 6 Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl w ww. texel sea u to pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Zaterdag 29-10-11 Schuurverkoop van 11- 17 uur, Achtertune 13 in Oosterend. Oud nou, 120? Jajet, toch sow je't niet sèègge! Se blaze nag puur een end weg! 5 november j actie Scouting Texel! Koop nu voordelig tra- pondersteuning Bij uw fietswinkel Bets Fietsen tel. 312184. Inzicht in jezelf en je le ven via biografische gesprekken, tel. 322958 www.nicolecuppens.nl Tegelshowroom De Te- gelmeester, geopend op afspraak, 06-22288683. Krukas 3, Oudeschild. Wij zijn gesloten van 27 Oktober t/m 8 Novem ber. Vermeulen Bikes Tel:319213 Inzicht in jezelf en je le ven via biografische gesprekken, tel. 322958 www.nicolecuppens.nl Vraag niet wat ik maak. Ik maak wat u vraagt! Klus- en timmerbedrijf Ap den Braven, 06-25371055. Nieuw matras? Box- spring bedden, of een lek ker hoofdkussen? Bosma slapen en meer...Waalder straat 6, tel. 712464. Jubileumconcert KTF, Zaterdag 5 november, 19.30 uur, Bgm. De Ko ninghal Ik, Astrid, kom al meer dan 30 jaar op Texel. Ik zoek een man die een relatie wil, tussen de 45 en 55 jaar is, en ook van Texel houdt. Graag reageren met een brief en een foto naar a.zwan@casema.nl. Weggeef prijzen op sani tair, zie www.dewitinstal- latietechniek.nl De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Scouting Texel komt langs op 5 november met speculaas. T.k.a.: TESO-aandeel. Reacties br.o.nr. 2003 aan bur. Tex. Crt, Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler. Tel. 315032. Specialist in aangifte erf- belasting. Marga Boon Tex Belastingadvies tel: 365782 Mooie karpetten vanaf 29,00 Bij Bosma slapen en meer... Waalderstraat 6 De Wit ruimt op, kijk snel op www.dewitinstalla- tietechniek.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3