TEXELSE 5 COURANT 'Je mag erin zien wat je wilt zien' Jaarverslag Kerken en Minima sloeg moeder in van blinde woede Rechter maakt haast met uitspraak VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 Een omlaag dwarrelend zaadje van een esdoorn in zijn tuin bezorgde kunstenaar Jerome Symons uit Rheden de eerste inspiratie. Het resultaat werd dinsdagmiddag officieel onthuld bij de ingang van het gemeente huis aan de Emmalaan in Den Burg. Daar prijkt een kunstwerk dat van Symons de naam 'Veerlicht' heeft gekregen. Het was het laatste deel dat nog restte van de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Het kunstwerk bestaat uit een in China gemaakte granieten bol van 1,5 meter hoog met een gewicht van 5500 kilo. Daarop staat een veer van roestvrij staal. Het geheel is 8,5 meter hoog. Het kunstwerk kostte €70.000,- en is betaald uit de zogeheten een- procentsregeling voor kunst. Die houdt in dat bij grote projecten 1 procent van de bouwsom voor kunst wordt gebruikt. Symons kreeg een jaar geleden de opdracht van het college op voordracht van de adviescommissie cultuurbe leid. In totaal waren er negentig inzendingen (twaalf van Texelaars) waarvan er drie werden gevraagd de ideeën nader uit te werken. Symons liet weten het een eer te vinden dat hij een klein stukje Texel van een kunstwerk heeft mogen voorzien. Het is zijn eerste kunstwerk op het eiland. 'Maar toen ik op de Rietveld Academie zat, kwam ik regelmatig op Texel omdat een docent van mij, Wim Brusse, hier een tweede huisje had.' Symons is een kunstenaar die over de wereld exposities heeft. Afgelopen jaar was hij in Turkije actief met zijn werken. Hij is ook de maker van vijf beel den die ongeveer een jaar of tien geleden tegenover de Kampanje in Den Helder werden geplaatst. De beelden stellen de hoofden van acteurs voor. Volgens Symons wekten ze aanvankelijk enige commotie op in de marinestad, maar worden de beelden inmid dels omarmd. Wat het kunstwerk bij het gemeentehuis betreft, mag wat Symons betreft iedereen erin zien wat hij erin wil zien. De kunstenaar overhandigde het kunstwerk dinsdagmiddag offici eel aan wethouder Eric Hercules. Die liet weten dat het de kroon op het gemeentehuis mag worden genoemd. Veerlicht is niet het eni ge kunstwerk bij het gemeente huis. Op het dak boven de hoofd ingang en aan de uiteinden van beide vleugels hangen werken van Jaapkees Drijver uit Oosterend. Op het dak staat een hek met afbeeldingen van tulpen en graan en aan beide uiteinden hangen koperen vissen die een eerbetoon aan de visserij zijn en volgens tra dities van Maori in Nieuw-Zeeland boze geesten buiten de deur moe ten houden. Die kunstwerken werden volgens de gemeente betaald uit het bouw- budget. De stichting Kerken en Minima heeft vorig jaar aan twaalf per sonen een lening verstrekt. Daarmee was een totaalbedrag van €12.200,- gemoeid. Daarnaast werd aan meerdere personen een gift verstrekt, in totaal voor €7.300,-. Over het hele jaar bedroeg de hulpverlening dus €19.500,-. Dit was mogelijk door bijdragen uit de collectes bij de protestantse, de doopsgezinde en de katholieke kerken en via giften en schenkingen van instellingen en particulieren. De stichting, die tot doel heeft het verstrekken van hulp aan personen die op Texel wonen en in financiële nood ver keren en waarvoor geen andere mogelijkheden zijn, ontving daar uit €9.500,-. Daarnaast werd op uitstaande leningen €12.000 afge lost. Van de door de stichting beschik baar gestelde caravan werd gedu rende dertien weken gebruik gemaakt. De caravan, die ook in 2011 werd gebruikt, moet nu ver vangen worden om ook in 2012 weer een aangenaam verblijf te kunnen bieden. Mensen die een bijdrage willen leveren aan het werk van de stich ting, kunnen dat doen via bankre kening 36.25.99.343, ten name van Stichting Kerken en Minima Texel. Giften zijn aftrekbaar voor de inkomstenbelasting omdat de stichting als een Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) is aan gemerkt. Seniorenwoningen Gasthuisstraat Het college steunt het initiatief voor de bouw van twaalf seniorenwo ningen op de hoek Gasthuisstraat- Schoorwal in Den Burg. Wel moet worden voorzien in voldoende par keerruimte en groen. Om het plan van acht grondgebonden wonin gen en vier appartementen te kun nen verwezenlijken, is de sloop van een bestaand huis nodig. 'Ik richtte mijn aanval niet speci fiek op mijn moeder, ik had ieder willekeurig persoon aangevallen. Het was een vlaag van blinde woede.' Deze woorden sprak de 24-jarige Cocksdorper die woensdagochtend voor de poli tierechter in Alkmaar stond. Hij moest voorkomen omdat hij in maart zijn moeder had mishan deld en daarna tweemaal het huis- en contactverbod over trad. De 24-jarige verdachte zat er kalm en rustig bij in de Alkmaarse recht bank. Niets aan hem deed vermoe den dat hij op 28 maart van dit jaar lyV— zijn moeder op f lr f Cf ff agressieve wijze had mishandeld. Dat hij daar wel viClC/vf degelijk toe in staat was, bleek uit de passages die de politierech ter voorlas uit de politieaangifte van zijn moeder. 'Hij wilde weg gaan, maar zijn quad startte niet. Hij werd enorm boos en begon te huilen. Hij schreeuwde over iemand doden. Ik was bang, rende naar mijn slaapkamer en belde 1-1-2. Mijn zoon rukte de telefoon uit mijn handen en begon op me in te slaan. Ik voelde op meerdere plek ken een hevige pijn. Een stalen lamp die naast het bed stond, kon ik gelukkig nog net uit zijn handen rukken.' De man dirigeerde zijn moeder naar beneden en duwde haar onderaan de trap op de grond. De vrouw werd hier nog eens meer dere malen in haar lichaam getrapt. 'Vanuit mijn ooghoek zag ik een blauw zwaailicht opdoemen', las de rechter verder uit de aangifte. 'Mijn zoon rende direct op de poli tieauto af en dook de bestuur dersportier in. Een toegesnelde motoragent moest hem met behulp van peperspray uit de politieauto trekken.' Volgens de verdachte had hij geen controle over zichzelf gehad en was het een tijdje zwart voor zijn ogen geweest. 'Het ging heel snel. Opeens kreeg ik een agressieve aanval en ik had mezelf totaal niet in de hand. Ik was onder invloed, mige delen zijn wel wat overdre ven, want volgens mij heb ik niet heel hard geslagen.' De man gaf kort daarop wel aan dat hij het 'verschrikkelijk' vindt dat hij zijn moeder dit heeft aangedaan. niet helemaal duidelijk. Wel bleek dat hij in een moeilijke periode zat, veel over het leven filosofeerde en onder invloed was van alcohol en drugs. Hij koos zijn moeder niet bewust uit als slachtoffer, maar ze had pech dat ze op dat moment bij hem in de buurt was. Het huis- en contactverbod dat hij naar aanlei ding van het geweldsdelict door de burgemeester kreeg opgelegd, overtrad hij tweemaal. 'Ik kon niet tot mezelf komen en was totaal van slag. Dat gaat nu weer beter.' Het gaat inmiddels zelfs zoveel beter dat de man weer bij zijn moe der thuis woont. 'Ik vind het goed dat hij nu tijdelijk weer thuis is en ik geloof ook dat hij er enorm veel spijt van heeft', gaf de vrouw aan. 'Het is belangrijk dat hij nu een plek heeft waar hij zich veilig voelt. Maar diep van binnen weet ik dat het nogmaals kan gebeuren als hij niet wordt begeleid. Daarom gaat deze rechtszaak mij niet om de straf die hij voor de mishandeling krijgt, maar wil ik vooral voorko men dat het nogmaals gebeurt. Wat ik z Wethouder Eric Hercules en kunstenaar Jerome Symons onthulden dinsdag bij het nieuwe kunstwerk van het gemeentehuis een naam bord met daarop de naam 'Veerlicht'. foto Jemen venHettum) Minder geld naar samenwerking Waddeneilanden De gemeente zal de bijdrage aan de samenwerkingsregeling tussen de Friese eilanden Vlie land, Ameland, Schiermonnik oog en Terschelling (VAST) terugbrengen van €121.000,- naar €108.145,-. Met deze bezuiniging wordt vol daan aan het streven om op dit soort uitgaven tien procent te bezuinigen. Texel is geen partner in de gemeenschappelijke regeling, maar heeft wel een samenwer kingsovereenkomst die verplicht tot een jaarlijkse financiële bijdra ge- Overigens beperken ook de andere eilanden hun financiële steun. Vlie land gaat van €77.000,- naar €76.000,-, Terschelling van €173.000,- naar €168.000,-, Ame land van€158.000,- naar€155.000,- en Schiermonnikoog van €74.000,- naar €73.000,-. De Gollards heeft dinsdag vijf vrijwilligers in het zonnetje gezet. Ze zijn allen vijfentwintig jaar of langer actief bij het verzorgingshuis. Leiding gevende Tamara Kuyper en Riet de Goede, begeleider van de vrijwil ligers, loofden de inspanningen van de vrijwilligers die allen in de bloemen werden gezet. Op de foto van links naar rechts: Trees Boon - Dijt, Geertje Wieten - Kampstra, Greet Bakker - Zijm, Nel Witte - Smit, Carla Voorhuis - Roodveldt en begeleidster Riet de Goede. Daarvoor moet hij worden behan deld.' Dat de man hulp nodig heeft, bleek ook uit de psychologische en psy chiatrische onderzoeken waaraan hij werd onderworpen. Beide spe cialisten kwamen echter met een In Oudeschild beginnen volgende maand weer baggerwerkzaamhe- den voor het onderhoud aan de haven. De afgelopen dagen was de sleepboot Elco al bezig met het peilen van de diepte in de haven. had gedronken en geblowd. Som- tegengesteld oordeel. De psycho loog acht de Texelaar volledig toe rekeningsvatbaar en noemt een interne behandeling in een psychi atrisch ziekenhuis noodzakelijk. De psychiater daarentegen vindt de man 'verminderd toerekeningsvat baar' en raadt een ambulante Waarom hij zijn moeder had aan- behandeling aan. Door de tegen gevallen, werd tijdens de zitting strijdige adviezen wist de officier van justitie niet welke straf ze moest eisen. Ze stelde voor om de zaak opnieuw te laten beoordelen door meerdere rechters in de meervoudige kamer. De advocaat van de verdachte was hier fel op tegen. De politierechter was van mening dat iedereen er het beste mee af is als de zaak direct werd afgedaan. Hij legde de man een meld- en behandelplicht op bij de reclasse ring evenals een alcohol- en drugs verbod. Ook kreeg de Cocksdor per een halfjaar celstraf opgelegd, waarvan een maand voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Ómdat hij al vijf maanden in voor arrest had gezeten, kwam hij op vrije voeten. De veroordeelde was blij met de uitspraak en gaf aan al te zijn inge stapt in het hulpverleningstraject. 'Tot eind 2010 was ik een goed functionerende, normale HBO-stu- dent en dat wil ik weer worden. Dat gaat het beste als ik mijn opleiding kan vervolgen. Dat kan met deze uitspraak. Het is mooi dat ik tijde lijk nog bij mij moeder kan wonen, maar ik ga zo snel mogelijk op zoek naar mijn eigen woning. Ik wil weer vooruit in mijn leven.' De auto van een 55-jarige bestuurder raakte woensdagochtend beschadigd bij een botsing op de kruising van de Nieuwlanderweg met de Staart. foto Jeroen ven Hettum) Tussen paal 14,1 en paal 17,3 wordt in november 700.000 kubieke meter zand op het strand aangebracht. foto Ton zegers) Parkeren Het stuk 'Betaald parkeren haven nadelig', in de krant van 25 oktober, zou ik graag gevolgd hebben op pagina 8, maar de pagina's 5 tot en met 8 ontbraken in mijn exemplaar van deze editie. Er rust kennelijk geen zegen op dit onderwerp. En daar wil ik wel aan bijdragen. Op 21 oktober schrijft de krant: 'Het college ziet het vignet ook als een vorm van service voor de toeristen.' Nu 'zien' politiek en de ambtenaren veel zaken die de burger anders 'ziet', maar we worden inmiddels goed door diezelfde politiek gevormd om allerlei lastenverzwa- rende maatregelen maar als 'posi tief', 'service' of 'rechtvaardig' te 'zien'. De politiek geeft initieel €60.000,- uit, waarna jaarlijks een bedrag van €30.000,- naar Zwitserland gaat. IJsland was kennelijk niet voldoen de als bodemloze put. In het ver slag wordt geen melding gemaakt van 'handhaving' van het Texelse parkeertolgeld, maar ik ga ervan uit dat we daar weer voldoende arbeidsplaatsen voor zullen moeten financieren die ook het nodige kos ten. Daarvoor zal een bron moeten worden gevonden en wat is dan meer logisch om die te 'zien' in ver hoging van de kosten van parkeer- vergunningen voor Texelse bedrij ven? Dat die hun kostenpost toch weer op hun klanten zullen moeten verhalen, laten we graag even 'ongezien'. Als bovengemiddeld Texelbezoeker vraag ik me dan echt af of er dan geen enkele rem is op het tasten in andermans zak bij deze 'overhe den'? Parkeerproblemen zijn er niet, hooguit op topuren bij het winkel centrum van Den Burg. Voor de rest is er alleen een parkeerprobleem als er weer eens borden op ongelukki ge plekken zijn neergezet. Zelfs tij dens een drukke aandeelhouders vergadering van TESO kun je de auto nog kwijt. Het lijkt mij voor zich te spreken wat er nu aan bezwaren gaat komen met betrekking tot de haven van Oudeschild. Wij nemen nogal eens kennissen mee die nog nooit op Texel zijn geweest. Mooi meegenieten van het prachtige eiland en meestal gaan ze zelf wel weer eens terug. Is dan een parkeervignet een 'service aan toeristen'? Misschien zou het goed zijn als het college eens ging 'zien' welk effect deze sympathieke maatregel heeft in Amsterdam. Daar begint Texel aardig op te lijken. Willem J.J. Boot, Opperdoes. Auto's botsen op Nieuwlanderweg Twee voertuigen zijn woensdag ochtend beschadigd geraakt bij een ongeval op de kruising van de Nieuwlanderweg en de Staart. Beide bestuurders, twee mannen van 42 en 55 jaar oud, kwamen er goed vanaf. Zij reden achter elkaar over de Nieuwlanderweg in de richting van Den Burg. Het ongeluk ontstond toen de voorste auto, bestuurd door de 55-jarige man, plotseling linksaf de Staart opsloeg. De achterop komende wagen, bestuurd door een 42-jarige man uit Eierland, kon hem niet meer ontwijken. Beide wagens liepen forse schade op, onder meer door dat de afslaande wagen twee fiet sen achterop had. Deze rijwielen raakten eveneens beschadigd. De 55-jarige bestuurder werd voor de zekerheid in de ambulance gecon troleerd. Paal 12 alsnog trouwlocatie Een huwelijk dat zaterdag 8 okto ber in strandpaviljoen Paal 9 zou worden voltrokken, kon niet op die plaats doorgaan in verband met stormschade aan het gebouw. In overleg met het bruidspaar en met toestemming van de burgemeester werd vervolgens uitgeweken naar paviljoen Paal 12. Dit paviljoen is niet als officiële trouwlocatie aan gewezen, maar b en w hebben besloten dit alsnog goed te vinden. Het probleem zal zich niet gauw opnieuw voordoen, want volgend jaar is trouwen op heel Texel moge lijk.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5