'Als een kind zo blij als we de boot op mogen' Lydia Beaumont (91) is al 63 jaar trouwe Texelganger Spanning rond intocht Sinterklaas TEXELSE 6 COURANT Aankomst in Oudeschild gaat wel 'gewoon' door Politiecontrole op Jozefschool VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 beginjaren die de revue passeren, zijn pension Opduin en zomerhuis jes met namen als Corlea (bij Bosch en Zee) en Zonnebloem en Brem, aan de Ruyslaan in De Koog. Toen bezit bij het NS-station in Den Hel der een reguutje was vereist en dat daarna in optocht naar de boot werd gereden, waarbij vader en moeder in de Snoek als bezemwa- het gezin steeds groter werd, zagen gen fungeerden. 'Ook de kleintjes de Beaumonts zich gedwongen moesten fietsen. Maar op het ruimere accommodatie te zoeken, eiland stond soms zoveel wind, dat Die werd gevonden in een scha- ze niet vooruit kwamen. Als het penboet van de familie Vrijdag- Keijser van huize Sonnevanck. De voorzieningen waren er minimaal. De gasten hadden één kraan met koud water tot hun beschikking, geen elektriciteit, hun behoeften moesten ze aanvankelijk doen op een ouderwetse poepdoos en geslapen werd in het hooivak, echt niet meer ging, mochten ze met de auto mee.' Mevrouw Beaumont en de kinde ren brachten ieder jaar de hele maand augustus door op het eiland. Haar man had niet zo veel dagen vrij en kwam af en toe een weekend over. Om zijn gezin ervan alleen bereikbaar via een smalle op de hoogte te brengen als het houten ladder. 'Eigenlijk was het weer zover was, stuurde hij een niks, maar wij vonden het fantas- telegram. 'Het is een keer gebeurd tisch. Het stond middenin het land, waar de prachtigste bloemen bloei- dat wij van niets wisten en de hele dag weg waren. Hij had ondertus- den. Als je het deurtje boven open sen zijn telegram gestuurd, was op deed, kon je kilometers ir kijken.' De vakanties die er meer dan tien jaar werden gevierd, staan niet alleen op hun netvlies gebrand, als de dames even hun best doen kunnen ze zich nog herinneren hoe boet hoorden. 'Vrienden en vrien dinnen gingen mee, alles kon. God, wat hebben we daar gespeeld... Het was een supertijd.' Tot hun zijn boosheid niet verborg.'Hij ging mond, de stad waar ze nu nog spijt constateren ze dat de omge- tekeer: hoe haalt u het in uw hoofd steeds woont. Samen kregen ze ving in de loop der jaren onherken- om op vakantie te gaan terwijl u acht kinderen, zeven maanden zwanger bent. Hij riep ook mijn moeder, die erbij was, ter verantwoording. Die bleef heel de trein gestapt, met de boot over gekomen en naar het huisje geko men, waar hij niemand aantrof. Op een gegeven moment werd er geklopt en stond de postbode voor de deur. Toen heeft hij zijn eigen telegram aangepakt.' Hoewel het artsengezin meer te het er rook en welke geluiden bij de besteden zal hebben dan de Mevrouw Lydia Beaumont en dochters Mariëtte (links) en Els zijn nog altijd verknocht aan het eiland. Haar oudste zoon vierde zijn tweede verjaardag op Texel. Hij is nu 65 en zelfs is ze inmiddels ook alweer 91. In al die jaren kwam ze vrijwel jaarlijks naar het eiland en wat mevrouw Lydia baar is veranderd. 'In de boet zit nu gemiddelde badgast, werd geen duur vertier gezocht. 'We speelden spelletjes en lazen boeken, wan delden naar de Fonteinsnol en deden mee aan de lampionnenop- tocht die 's zomers bij het voetbal veld in De Koog van start ging. Op Op een idee gebracht door Gronin- Sonnevanck is een parkeerterrein ger kennissen die ieder jaar vakan- vol auto's. Mensen kunnen kenne- de Kotex en de prachtige tuin van zondag gingen we naar de kerk en maandag we naar de markt. Bij de Beaumont betreft, komt daar rustig en zei alleen maan nou ja, ze tie op Vlieland of Ameland vierden, voorlopig geen einde aan. 'Het is hier gewoon fantastisch. We zijn er nu een week en de volgende vakantie, in mei, hebben we alweer geboekt.' is er nu eenmaal. Later zijn we heel goed bevriend geraakt met dokter Schalkwijk. Hij is bij ons thuis in Hel mond geweest. Hij belde ook een Herinneringen buitelen over elkaar keer: zeg, kom 's heen, wanneer ze over haar gelief de Texel vertelt. Het noemen van de ene naam lokt die van de ande re uit. Hoewel ze het wel eens over heeft mijn man Wuis heeft waar ze Schuijl bedoelt toen gedaan.' (ze heeft een grote schare vrienden en kennissen op het eiland opge- Mevrouw Beaumont werd op 20 eiland te gaan. 'Ik heb de VW op vinden we het zonde dat ze het bouwd), is haar geheugen nog uit- augustus 1920 geboren in Schijn- Texel aangeschreven, waarna ik te hebben gedaan. We werden er stekend en weet ze de meeste gebeurtenissen haarfijn te duiden. En als ze er eens een keer niet melkboer in Den Burg haalden we lijk niet meer op de fiets. Een paar liters melk en kilo's kaas in grote naar Maastricht, dan kun je me rondleiden. Dat kaarsen? De fabriek waar die wer den en worden gemaakt, is door helemaal uitkomt, dan zijn daar mijn vader opgericht.' Als jonge altijd nog dochters Els en Mariëtte, vrouw werkte ze een tijd als ver die net zo verknocht aan het eiland pleegster in het Onze Lieve Vrouwe zijn en haar graag te hulp schie- Gasthuis in Amsterdam. Ze ont- anders wilden, zijn we een keer geschiedde echter voornamelijk moette er haar latere man. 'Pierre naar de Belgische kust gegaan en Pieter, op het eiland werd geboren. Tot ontsteltenis van de assisteren de huisarts, dokter Schalkwijk, die Beaumont uit Mestreech', imiteert later ook naar Bretagne. Maar toen ze het dialect van de streek waar hij vandaan kwam. Toen ze elkaar leerden kennen, was hij internist, veranderd.' besloot het echtpaar - met toen jaar geleden hebben we er nog kratten. Met mijn man ging ik soms nog één kind - ook eens naar een eens rondgekeken. Maar achteraf dansen in De Lindeboom. En op zijn verjaardag gingen we altijd naar de vuurto ren.' Dochter Els wordt nog enthou siast bij de herin nering aan het spelen in de bran ding bij het Koger- strand. 'Ik ben nog bijna een keer verdronken. Ik zag de grote kinde ren op de zandbank spelen en wil de er ook heen. Maar ik was veel te klein en kreeg steeds de golven water over me heen. En niemand had me in de gaten.' Angstig is ze er niet door geworden. 'Ik vind de golven nog steeds geweldig. Wind stil weer en vlak water, daar vind ik niets aan.' De kinderen bleven lang meegaan. Al wat ouder gingen de jongens i Brabant. 'Kent u de Bolsins- horen kreeg dat er nog plaats was in huize Lyda in de Kogerstraat. Het werd een heel fijne vakantie.' Het bleek de eerste van een lange, helemaal treurig van', vertellen de dochters. Zelf hadden de Beaumonts wel een auto, het type Citroën dat in de lange serie. 'Toen de kinderen wat volksmond de Snoek werd ouder werden en wel eens iets genoemd. Vervoer op het eiland per fiets of te voet. Net als de meeste andere bagage, verpakt in Later werd hij geneesheer-direc teur van het ziekenhuis in Hei zij hun eigen weg gingen, werd het twee hutkoffers, werden de fietsen weer Texel en dat is nooit meer van Helmond naar Texel (en terug) getransporteerd door Van Gend en Ze verbleven op meerdere plaat- Loos. Ze herinneren zich dat voor sen op het eiland. Namen uit de het in ontvangst nemen van hun pierensteken en vissen. Ook werd soms een bezoek aan de popboer derij Sarasani gebracht. Ongerust of hun kroost zich er wel zou gedra gen, namen mevrouw Beaumont en haar man er eens een kijkje. Nóg voelt ze de gêne toen ze meende haar dochter te zien, in innige omstrengeling met een jon geman, en ze haar luidkeels ter verantwoording riep. Het bleek een heel ander meisje. Ook nadat de kinderen hun eigen weg kozen, bleef het echtpaar naar Texel komen. In plaats van een schapenboet of een eenvoudig pension, kozen ze jarenlang voor hotel Tatenhove. Ze vierden er in 1985 hun 40-jarige huwelijksfeest en wederom was het hele gezin erbij. Toen Pierre Beaumont in 1998 overleed, lag er een bloem stuk met de tekst 'Een laatste groet van Texel' van de familie Schuijl van Tatenhove op zijn kist. Zijn dood bracht natuurlijk veel verdriet, maar betekende niet het einde van de vakanties naar Texel. 'Toen onze vader overleed, beslo ten we dat wij met moeder naar het eiland zouden gaan. Dat doen we elk jaar, soms wel een paar keer per jaar. De afgelopen jaren zitten we meestal in een huisje in het bos, in de omgeving van de Tem- peliersweg. Dat huren we via Kobeko, waar ze ons ook allemaal kennen. Het leuke is dat als één of twee van ons hier zijn, de rest van de familie meeleeft. Allemaal jaloers dat zij hier niet zijn. We krijgen dagelijks telefoon hoe het hier gaat.' Voor de kleinkinderen is dat niet anders. Een 18-jarige klein dochter woont zelfs sinds enige tijd op Texel, nadat ze een (tijdelij ke) baan kon krijgen bij hotel Opduin. Hoewel ze ook wel eens hun bedenkingen hebben, zijn mevrouw Beaumont en haar dochters mild over de ontwikkelingen op Texel. 'We draaien het graag om: het valt ons mee dat er zo weinig veran derd is. We schrokken een beetje toen we ontdekten dat er in Den Hoorn een straatje is gebouwd dat er echt als een nieuw straatje uit ziet. We houden ons hart vast bij elke steen die hier wordt gelegd. Maar Veronica op de haven van Oudeschild past juist helemaal bij het dorp.' Hun conclusie laat niets te raden over: 'We zijn nog steeds als een kind zo blij als we in Den Helder de boot op mogen.' Joop Rommets De stichting Sint en Piet, sinds jaar en dag betrokken bij de intocht van Sinterklaas op de haven van Oudeschild, neemt dit jaar de organisatie van het evenement over van de onder nemersvereniging Den Burg (OVD), Dit omdat de OVD geen tijd en mankracht beschikbaar. Daarmee komt ook de rondgang door Den Burg ter discussie te Dit bleek tijdens het gesprek dat de stichting dinsdagavond met de ondernemers had. 'We dachten dat we in dit gesprek - net als ieder jaar - de puntjes op de i zouden zetten', verklaart Marco van Sam- beek, samen met Ricardo de Graaf en Pablo Brandenburg het dage lijks bestuur van Sint en Piet, 'maar ineens bleek dat de ondernemers het niet voor elkaar kregen.' Eigen lijk kwam dit niet helemaal omver- wacht, want ook een brief die de stichting begin september aan alle ondernemers van Den Burg stuur de, bleef onbeantwoord. 'We had den daarin gevraagd om voor eind september een beslissing te nemen, omdat het anders wel erg kort dag wordt. Maar door het ver trek van Kees Klaassen als voorzit ter van de OVD hadden we dit al een beetje zien aankomen.' Dat de stichting Sint en Piet de organisatie van de intocht op zich neemt, is nieuw. Sinds jaar en dag - 'al zeker 35 of 40 jaar' - wordt de stichting door de ondernemers ingehuurd om tijdens de intocht voor de show en het animeren van de kinderen te zorgen. 'Dat is ook waar we goed in zijn', zegt De Graaf. 'Wij zorgen dat Sint en de Pieten er goed uitzien, strak in het pak en dat de kinderen het naar hun zin hebben. Wij zorgen voor de show, tijdens de intocht, tijden de rondgang door Den Burg en op de zaterdagen in de Sinterklaastijd. De organisatie van alles hebben we altijd overgelaten aan de onder nemers.' Nu deze onderling niet tot overeenstemming kunnen komen, ziet de stichting zich genoodzaakt te elfder ure de organisatie van het evenement op zich te nemen. 'Natuurlijk hadden we ook kunnen zeggen: "we zijn niet gevraagd, dus komen we niet", maar dan projecteer je een organisatorisch probleem op de kinderen. En dat voor de optredens op de haven en in Den Burg, maar die was nauwe lijks voldoende voor het dekken van de onkosten. 'We lopen daar met zo'n vijftig vrijwilligers en na afloop gingen we een keer met elkaar uit eten. Dat was dan hun vergoeding.' Daarnaast heeft de stichting enige neveninkomsten uit huisbezoeken en de verhuur van kostuums, maar daar staat tegen over dat de kostuums erg veel geld en onderhoud kosten. 'Een Pieten- pak kost al snel duizend euro en een mooie witte baard tweedui zend. Daar hebben we er vier van, die net onlangs voor zo'n zeshon derd euro hun jaarlijkse opknap beurt hebben gehad.' Rijk wordt de stichting dus niet van de drie weken per jaar dat ze actief is, maar dat maakt de bestuurders en gaat ons te ver. De kinderen mogen er niets van merken, zij moeten centraal staan.' Door de organisatie naar zich toe te trekken, loopt de stichting een groot risico. 'We moeten een beroep doen op onze reserves', zegt penningmeester De Graaf, 'maar ik kan nu al voorspellen dat we er geld bij inschieten.' De stich ting kreeg jaarlijks een vergoeding de leden niet uit. 'We hebben een heel enthousiaste club, waarvan er enkele zelfs al meer dan dertig jaar lid zijn', vertelt De Graaf. 'Je wordt zelfs in de zomer aangesproken door mensen die er al weer zin in hebben. Zo van: ik ben al lekker bijgebruind.' Het is dan ook vanuit die passie dat de stichting besloten heeft zelf in het gat te stappen dat de OVD laat vallen. 'Maar het is natuurlijk te zot voor woorden dat zij met een klein duppie op poten moeten zet ten wat de ondernemers nalaten', zegt Van Sambeek. Maar de stich ting 'staat er positief in', al ziet ze zich 'voor een grote uitdaging' gesteld. 'Ik denk dat we met z'n allen maar een paar dagen vrij moeten nemen', zegt De Graaf. Naast het bestuur en de spelers bestaat het vrijwilligerskorps van de stichting uit schminkers en hel pers en logistiek medewerkers, allemaal mensen die de goedhei ligman en de aankomst in Oude schild een warm hart toedragen. 'Je moet rekenen dat het een eve nement van de eerste orde is', legt De Graaf uit. 'Het trekt ook toeris ten naar het eiland en je hebt zelfs logiesverstrekkers die een speciaal arrangement aanbieden. Niet alleen omdat Sinterklaas hier met een echte boot over de echte zee in een echte haven aankomt, maar ook omdat de show gesmeerd loopt en omdat de spelers strak in het pak zitten. Dat zie je wel eens anders.' Op initiatief van de stich ting blijft Sinterklaas op de haven ook minimaal een half uur tussen de kinderen. 'Daar gaat het om. We kunnen wel een hele balkonscène doen met de burgemeester, maar we doen het in de eerste plaats toch voor de kinderen.' Het bestuur van de stichting zou het dan ook jammer vinden als door de nieuwe ontwikkeling de rondgang door Den Burg zou komen te vervallen. 'Maar die mogelijkheid bestaat Maar liefst zeven (jonge) politie agenten in uniform waren dinsdag ochtend op de Jozefschool in Den Burg voor een controle van alle aanwezige fietsen. Ze letten op diverse zaken, waaronder de aan wezigheid van een (goed werken de) bel, de verlichting, de kwaliteit van de banden, testten de remmen en controleerden de reflectoren. Bij de controle werd van iedere fiets een kaart ingevuld waarop te zien was wat er wel en niet goed was. Volgens een woordvoerder kregen bijna alle kinderen de felbegeerde sticker met de tekst 'Deze fiets is OK'. Na afloop mochten de kinderen nog even op de motor of in de auto van de politie plaatsnemen. Som migen kregen zelfs een handboei om hun polsen. natuurlijk wel. We gaan het nu op onze eigen manier doen en we moeten nog bekijken wat onze mogelijkheden zijn.' Wel is inmid dels gebleken dat de gemeente mee wil werken aan het evene ment. 'De vergunning had natuur lijk al weken geleden aangevraagd moeten zijn, maar we krijgen alle medewerking, dus gaan we ervan uit dat het allemaal gewoon door gaat en dat het een knalfeest wordt.' De bestuurders vinden het jammer - en vreemd - dat zij de enigen zijn die zich zorgen lijken te maken over de voortgang van de intocht, maar ze zijn enthousiast genoeg om in de amper drie weken die resten tot zaterdag 19 november, een spektakel uit de grond te stam pen. 'Het zal ongetwijfeld anders zijn dan andere jaren, dat zien we ook wel in, maar het belangrijkste is toch dat we Sinterklaas goed binnenhalen. Niet alleen voor de kinderen, ook voor de volwasse nen en natuurlijk ook voor onszelf. Want uiteindelijk gelooft natuurlijk iedereen in Sinterklaas.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6