TEXELSE 7 COURANT Texelse Courant op de culinaire toer Sport Promotie voor acht turnsters Restaurants presenteren maandelijks TC-menu Internationaal symposium over virussen op NIOZ Visman botst met raad over leerlingenvervoer Koks en uitbaters van gerenommeerde Texelse restaurants die maandelijks een Texelse Courant Maandmenu presenteren. Schakers Richter en Dros aan kop Op 15 september 2012 bestaat de Texelse Courant 125 jaar. Een mijlpaal die we niet onopgemerkt voorbij laten gaan en een jubile um dat de krant samen met lezer viert. De komende maanden pre senteren negen Texelse topres taurants om beurten een speci aal Texelse Courant meergangenmenu. Een mooie gelegenheid om kennis te maken met de diversiteit van Texelse kwaliteitskeukens. De restaurants die de komende maanden de revue passeren liggen verspreid over het eiland en heb ben ieder hun eigen stijl qua keu ken en ambiance. Het eerste Texel se Courant maandmenu staat in november 2011 in deze krant. In december slaan we een maand over. Vanaf januari gaat de culinaire kennismaking door. Na een pauze in de zomermaanden juli, augustus en september presenteren in okto ber en november 2012 de laatste twee restaurants hun speciale meergangenmenu. De deelnemende restaurants zijn: De Taveerne in De Koog, al meer dan dertig jaar een restaurant dat gasten verwent en waar de gast nog echt gast is. De Smulpot in Den Burg kent een lange en rijke Bijna alle onderzoekers die zich wereldwijd bezighouden met virussen in zoet en zout water zijn van 30 oktober tot en met 3 november op het NIOZ om tij dens een symposium de laatste inzichten uit te wisselen. Hoewel virussen meestal worden geas socieerd met ziekte, blijkt dat ze ook veel goede kanten hebben. Er wordt nog maar zo'n twintig jaar onderzoek gedaan naar in het water levende virussen. Het is dus nog maar een relatief jong onder zoeksveld. De laatste jaren groeit het aantal onderzoekers dat zich hiermee bezig houdt echter enorm. De Aquatic Virus Workshop wordt Ondanks een motie van de raad om voor scholieren tot het der de leerjaar vervoer aan te bie den naar De Pijler, moeten deze leerlingen vanaf 2012 op eigen gelegenheid naar school. Wet houder Frans Visman botste hierover dinsdagavond frontaal met de raad, die hem verwijt dat hij geen uitvoering geeft aan de motie. De wethouder beroept zich er op dat de gemeente (formeel) niet verplicht is het vervoer voor deze leerlingen te betalen. Maar D66, TB, Texel2010 en de PvdA vinden dat niet alle Texelse leerlingen van de speciale onderwijsinstelling De historie op het eiland. Sinds Dave Huizinga en Stephanie de Bruijn de zaak hebben overgenomen, heeft het bedrijf een metamorfose onder gaan. Kenmerken zijn een prettige sfeer en een moderne Europese keuken. In Brasserie Rebecca in De Waal zwaait chef kok Michel Arends sinds 2003 de scepter. In die periode is het restaurant uitge groeid tot een bekende eetlocatie, die fijnproevers weten te waarde ren. Alleen al de plek aan de rand van de Dennen maakt Brasserie restaurant Bos Duin bij Den Hoorn, winnaar van Texel Culinair 2010, exclusief. Het team onder leiding van Roy de Waart en Robin Koenen bereidt de maaltijden met smaak, passie en liefde. Restau rant Topido in De Cocksdorp is uitgegroeid tot een culinaire topper in het hoge noorden van Texel. Gelegen in het hart van het dorp worden echt Texelse producten geserveerd, evenals verse paling uit de Roggesloot. Restaurant Pure in De Koog neemt gasten mee op een culinair avontuur met Texelse eens in de twee a drie jaar gehou den, dit jaar voor de zesde keer. Deze keer komen zo'n 85 onder zoekers van over de hele wereld op Texel bij elkaar. Tijdens meer dan vijftig voordrachten en een groot aantal poster-ipresentaties worden de laatste onderzoeksresultaten besproken. 'Doordat er nog niet zo lang onder zoek wordt verricht naar in het water levende virussen en deze een grote invloed blijken te hebben op vele belangrijke biologische processen, is het nog steeds een heel spannende ontdekkingstocht', vertelt Corina Brussaard, die namens het NIOZ één van de orga nisatoren van het symposium is. 'Het is een onderzoeksveld dat Pijler in staat zijn om zelfstandig te reizen. In mei brachten ze na een campagne van Hetty Kooger met succes een motie in stemming, met daarin de opdracht voor het college om ook in 2012 veilig ver voer te regelen voor de bewuste leerlingen en voor de kosten dek king te vinden in de begroting. Als voorwaarde geldt dat ook ouders een bijdrage leveren en in overleg met ouders tot een stuk maatwerk te komen voor de bewuste leerlin gen. In dit laatste is voorzien sinds Anneke Witte met een groepje kinderen per openbaar vervoer van en naar de Pijler reist. Aan vankelijk met drie kinderen, wat inmiddels is aangegroeid tot accenten. Een pareltje in de Dorps straat en een bezoek waard. Chef Joram Timmerman en zijn team zijn winnaar van Texel Culinair 2011. Restaurant De Kroontjes in De Koog, aan de rand van het dorp bij hotel Bosch en Zee, staat borg voor een culinaire verrassing. Bij de winnaar van de Texel Bier en Spijs prijs tijdens Texel Culinair 2011 vormen verse producten en seizoensgerechten de basis. Restaurant 't Vierspan in Den Burg is meer dan twintig jaar een geliefd adres op het eiland voor liefheb bers van culinaire verwennerij. Meer dan tachtig wijnen uit alle windstreken maken de fantasie volle en verfijnde gerechten com pleet. In restaurant De Rötisserie 't Kerck- eplein in Oosterend ga je niet een 'hapje eten', maar 'Uit eten'. Het stijlvolle restaurant in het hart van Oosterend biedt een sfeervolle ambiance en een uitmuntende keuken. heel belangrijk is, ook voor de toe komst.' Niet alleen vanwege de invloed van virussen op de biodi versiteit (selectieve infectie van gastheersoorten en uitwisseling van genen) en de evolutie, maar ook omdat virusactiviteit de orga nische stofstromen (koolstof, stik stof, fosfaat, ijzer) mede bepalen. Door de opwarming van de boven ste laag van het zeewater, vindt er minder menging van het water plaats. Hierdoor krijgt het recyclen van eencelligen een belangrijker rol in het zeemilieu en stimuleert virus activiteit de totale productie in de open oceaan. Maar tegelijkertijd gaat er minder biomassa naar hogere trofische niveaus, zoals vis sen en zeezoogdieren. De rol van virussen in de zee wordt dus steeds belangrijker. Het symposium wordt mede moge lijke gemaakt door het NIOZ, de KNAW en de Gordon en Betty Moore Foundation. negen kinderen. Dat werk goed, maar de begeleiding vergt zes uur per dag en dat is teveel voor de ouders om dit alleen te bekosti gen. Wethouder Visman gaf aan dat deze begeleiding tijdelijk is en bedoeld om kinderen te leren zelf standig te reizen, waarna ze ver volgens (vanaf 2012) zelfstandig kunnen reizen. Vismans 'interpre tatie' van de raadsmotie, strookte niet met die van de indieners, die het relaas van Kooger met stij gende verbazing aanhoorden. Wil lem Vlas (TB): 'U voert de motie niet uit.' Nils Lely (PvdA): 'We heb ben hier twee keer voor gevoch ten. We zijn duidelijk geweest. Regel dit!' Ook Vismans partijge noot Astrid van de Wetering (D66) stelde zich duaal op. 'Er hoeft geen nieuw voorstel op tafel te komen, het ligt er al.' Maar Visman gaf niet toe, zodat de kwestie opnieuw aan de orde zal komen. Maar liefst acht turnsters van GVT zijn naar een hogere divisie gepromoveerd. De werksfeer tijdens de trainingen vorig jaar, onder de bezielende leiding van trainer Abdou Bahrini, was uit stekend. Dat vertaalde zich vorig seizoen in een indrukwek kende reeks podiumplaatsen, en nu in grotere uitdagingen. Demi Landsman, Texels kampioen, promoveert van de zesde naar de vijfde divisie en komt daarmee in dezelfde wedstrijdgroep als Sophie van Beek. Ook Maartje Serlé en Marilyn Houben stappen over naar de vijfde divisie, waarin zij samen in de categorie 'jeugd' zullen uitko men. Jet Wesselman, Maike van Uhm en Jill Mantje promoveren ook collectief naar de vijfde divisie. Thomas Richter en Jaap Dros gaan na zes speelronden bij schaakclub En Passant gelijk op. Ze versloegen al hun overige opponenten en deelden in hun onderlinge partij de punten. Mohamed Al-Rawy volgt op klei ne achterstand. Dros, Thomas en Al-Rawy zullen ook in het lopende seizoen onge twijfeld een belangrijke rol speel den in de B&B Van der Vis en Den Boer schaakcompetitie. Vorig sei zoen werd Richter kampioen, maar hij zal alles uit de kast moeten halen om zijn titel te behouden. Dit jaar doen er opvallend veel jeugd spelers mee. Aldo Witte, Daniël Schreve, Sam Hennink, Dim Dros en Milan Holman geven En Pas sant de verjonging die elke club nodig heeft. Daarmee is het belang van de jeugdschaakafdeling direct zichtbaar geworden. In de bondscompetitie won het Onderhoud aan natuur De Petten Duizenden vrijwilligers gaan zaterdag 5 november in het hele land aan de slag om onderhoud te plegen aan in totaal ruim 350 natuurgebieden. Dit ter gelegen heid van de landelijke natuur werkdag, die voor de elfde keer wordt gehouden. Op Texel ste ken mensen de handen uit de mouwen in De Petten nabij Den Hoorn. Het gaat vooral om het verwijderen van doorgeschoten vegetatie, zodat de schelpenlaag waar veel vogels in het voorjaar op broeden weer zichtbaar wordt. De Petten, in 1912 het tweede gebied dat Natuurmonumenten op Texel kocht, is een belangrijk broed- en rustgebied voor sterns, visdieven en steltlopers. Vogels die op door trek zijn, foerageren bij laag water op het wad en rusten bij hoog water binnendijks in het natuurge bied. Wat ik zeggen wou 't Beste peerd De uutfoering fon Echt op sien Tes- sels het héél goed uutpakt. Deer benne wee erreg gróós op. Hillegaar niet gróós benne wee d'r op dotte wee mèènse die ferskrik- kelijk hunnies best dede hèèwwe om olies goed ferlóópe te late, saterdag niet bedankt hèèwwe. Straal fergete op iên of are menier. Niet goed te prate, maar 't is beurt, 't Spiet öóns ferskrikkelijk. Fondeer dut berichie. Matt van Beek is same met Rikus twie dage foor öóns in de weer weest. Eerst met ollerlei kabels en dréédjes on te slute op apperate, lampe en aar spul. Deerna het ie 'n gróót bord bediend met 'n hééle zwik knoppies, skakelaartjes, skuu- fies en lampies. Deur op de juuste memente net 'n skakelaartje over te haale, on 'n knoppie te draaie, 'n skuufie wot heneweer te skuuve en te kieke of de goeie lampies bron- de is olies goed ferlóópe. Krege olie optredes 't geluud en licht wot Wesselman en Van Uhm gaan de wedstrijden als duo tegemoet, Mantje krijgt gezelschap van Jas mijn Serlé en Storm van der Vis. Babs de Haan promoveert na een indrukwekkende zegereeks vorig jaar naar de vierde divisie en gaat daar samen optrekken met Rosalie Duin. Hannah Ipenburg behaalde de NK- titel in de derde divisie. In de loop van het vorige seizoen is zij bij turnschool BATO in Haarlem in training gegaan voor de talentendi visie, de nationale turntop. Ipen burg traint vele uren in Haarlem en volgt bij de GVT nog twee uur krachttraining. Dat doet ze samen met Noëlle Saul, een turntalent dat onlangs op Texel is komen wonen. Ook zij is in training voor de talen tendivisie. achttal van En Passant met 5V2-2V2 van Schaakmat uit Zuid-Schar- woude, goed genoeg voor een voorlopige tweede plaats in de eerste klasse A van de Noordhol landse Schaakbond. Zaterdag 5 november spelen de Texelaars de 'streekderby' tegen MSC uit Den Helder. Meer informatie staat op de web site van En Passant (www.enpas- sant-texel.n), die dankzij clublid Frans Eijgenraam mooi wordt vormgegeven en steeds actueel is. Belangstellenden (Texelaars en toeristen) zijn altijd welkom om vrijblijvend binnen te lopen op de competitieavond, die maandag in Hotel Den Burg wordt gehouden en om 20.00 uur begint. Stand aan kop: 1 .Jaap Dros; 2.Thomas Richter; 3.Moha- med Al-Rawy; 4.Dirk Rijneker; 5.Aldo Wit te; 6.Jaap de Wijk; 7.Frans Eijgenraam; 8.Nanning Kikkert; 9.Piet Bakelaar; 10.Kees de Best. Ook voor vogelkenners is De Pet ten een bijzonder gebied, omdat de dieren gewoon vanaf de weg te bewonderen zijn. Van enkele meters afstand zien ze broedende kluten, stormmeeuwen, visdiefjes en - sinds de aanleg van de schel- penstranden in 2004 - ook de beschermde grote stern. Dit is uniek, omdat de grote stern nor maal alleen buitendijks op grote zandplaten in de Waddenzee broedt. Om de paar jaar worden er nieuwe schelpen opgebracht en elk jaar wordt de vegetatie verwij derd. Een simpele ingreep, waar mee veel resultaat wordt bereikt. De vrijwilligers verzamelen zich op het Molwerk, tegenover de ingang van het natuurgebied. Ze krijgen eerst instructie. Daarnaast vertel len medewerkers van Natuurmo numenten over de interessante zaken die in De Petten te zien zijn. De werkzaamheden beginnen om 10.00 uur en eindigen om 12.30 uur. Ook kinderen kunnen deelne men, mits ze worden begeleid door een volwassene. Laarzen zijn onmisbaar bij het werk. se nódig hodde. Ja, je sal 't maar doên moete. 't Is best gaan. Ok liepe d'r nag twie mèènse in de zaal met videocamera's, Sylvia Schoo en Carlo Kuip. Die seide na se fraagt te hèèwwe geliek ja. Kiek, zokke freewillegers, deer hei je wot on. Mèènse ollegaar héél hortelijk bedankt. Hope dotte wee d'r nou gieniên meer fergete benne. Gerard Kuip, namens de organisatie van Echt op sien Tessels. P.S. Nog bedankt voor het mooie grote verslag in de Tesselaar. Oefening KNRM De KNRM houdt zaterdag een gro te oefening met veertig leerlingen van de Maritieme Academie in Den Helder. Aan boord van de noodsleepboot levoli Black van de Kustwacht leren zij hoe ze moeten optreden tijdens een noodscenario. De oefening wordt gecoördineerd door de Kust- VRIJDAG 28 OKTOBER 2011 Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 1 november Veld A 19.00 Paal 28/K-Pepermolen NIOZ 1 19.45 NIOZ 1-Jumbo Paal 28/K 20.30 Cocky's-Kobeko Jumbo 21.15 Autocentr.-Vlinderwinkel Randstad 22.00 Randstad-Warmmop Vlinderwinkel Veld B 19.00 RAB-PFB IBS 19.45 IBS-Interieurbouw RAB 20.30 Ecotiem-NIOZ 2 Falcon 21.15 Falcon-Mantje NIOZ 2 22.00 Alektraon-Rabobank Mantje Veld C 19.00 Kapper-Expotise De Rog 19.45 Salique-De Rog Kapper 20.30 Tevoko (j)-Pets Salique 21.15 Moorman-Klif 23 De Waal 22.00 Otto's-De Waal Klif 23 Wedstrijdleiding: IBS/Oele/Schoo en Eve lien (tel. 310096) Uitslagen: Imares-PFB 0-3; Bar Sportief-Slagerij Moorman en de Boer 3-0; Jumbo-Vlinder winkel 0-3; De Pepermolen-Warm mop 0- 3; Paal 28-De Krim-Cocky's Kapsalon 0-3; Mantje-Albert Heijn 3-0; Interieurbouw Texel-NIOZ 2 3-0; IBS/Oele/Schoo-Rabo- bank 1-2; Bouwcenter RAB-Alektraon Bliksemwerken 1-2; Falcon-Wessels Ont werpt! 0-3; Kapsalon Salique-De Kapper 2-1; Expotise-SVC 3-0; Eetcafé De Rog- Tevoko Jeugd 3-0; Otto's Tweewielershop- Timmer's Bakkerij 1-2; De Krim-Pets Snacks Parkstraat 3-0. Wat vindt u? Provincie Vorige stelling: Texel moet zich losmaken van de provincie Noord-Holland en samen met de andere Waddeneilanden rechtstreeks onder het rijk gaan vallen. 195 stemmen Nieuwe stelling: Het is een goed idee om betaald parkeren in te stellen op de haven van Oudeschild. 'Halveer bijdrage toeristisch fonds' Halveer de jaarlijkse bijdrage aan de Stichting Toeristisch Investeringsfonds (Stift) en ver leng de contractperiode van drie tot zes jaar. Die suggestie deed Marjan de Groot (WD) om aan pijnlijke bezuinigingen te ontko men. Met Stift is afgesproken dat de stichting jaarlijkse circa vier ton uit de toeristenbelasting incasseert, dat ten goede komt aan projecten of voorzieningen die het toerisme versterken. De contractperiode loopt nog voor drie jaar, wat neerkomt op een totaalbedrag van €1,2 miljoen. De Groot lanceerde dinsdagavond het voorstel om dit bedrag uit te smeren over zes jaar, wat neer komt op twee ton per jaar. Andere fracties keurden het plan niet met een af. 'Een interessant voorstel, we moeten alle mogelijkheden benutten', zei Marjan Merkelbach (CDA). Wethouder Eric Hercules had minder begrip. 'U maakt het moeilijk.' Hij herinnerde er aan dat eerder dit jaar al nieuwe afspraken over de toeristenbelasting zijn gemaakt en nu wil de raad alweer terugkomen op dat besluit.' De wethouder gaf aan hierover eerst met de toeristische sector om tafel te moeten en dit niet voor de begrotingsvergadering in november te redden. De Groot had haar voorstel vooraf niet besproken met de toeristische sector, die er woensdagmorgen met verbazing en ongeloof kennis van nam. wacht en er doen vijf reddingboten van de KNRM aan mee. Er is ook een boot van de KLPD bij betrok ken.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7