Artex betoogt: de rek is eruit TEXELSE 9 COURANT Historische vangst geeft geheimen prijs Alle spelers G-team scoren Veel ideeën voor Nieuw gezicht bij redactie TC DINSDAG 1 NOVEMBER 2011 een schoen, midden onder een hak v De historische vangst ('concre- tie') die rondvaartschip TX10 Emmie onlangs deed, heeft een aantal bijzonderheden prijsge geven, meldt duiker Hans Eel- man na onderzoek. De TX10 heeft er sinds de vangst van historisch materiaal in de Wad denzee een bijzondere attractie bij. Wrakkenduiker Hans Eelman is dagelijks tot vermaak van passa giers een half uur voor vertrek van de TX10 met hamer en koevoet in de weer in de opgeviste massa om een stukje van de geschiedenis bloot te leggen. 'Iedere keer klinkt weer de vraag: Geen goud? Inmid dels spreekt Frido Boom tijdens de rondvaart over het brok uit het Griekse schip, dat overigens geen geld aan boord had. Meest bijzonder aan de opgeviste massa is wellicht de afwezigheid van rookpijpjes, waaruit de date ring is af te leiden. Eelman: 'Bijna alle wrakrestanten bevatten pijp jes. Dit moet dus zijn van vóór 1600, toen men begon te roken. De Fransman Nicot, waar nicotine naar is vernoemd, voerde tabak van de Indianen uit Amerika in.' Van de oude gesmede spijkers is slechts een vierkant gat over. Het ijzer zit als een bruine koek daar omheen. Verder een jufferblokje uit de verstaging met stukje touw werk, een tweetal leren schoenen en een vrij grote 'nieuwe' breeuw- hamer. Nieuw, omdat het steelgat nog niet is aangebracht en de aan slag nog geen sporen heeft van gebruik. Rond de aanslag restan ten van een smeedijzeren ring. De in het hout aanwezige punten van hertengewei om de hamer te har den zijn duidelijk te zien. Eelman: 'De concretie komt blijk baar uit het kabelgat; het domein van de bootsman.' Diep verborgen tussen spijkers en wat textiel kwam een wijnfles te voorschijn. Kapot, maar de fles had volgens Eelman toch een boodschap: 'De kurk zat er nog op, de bootsman had blijk baar een flesje achter de hand en goed verstopt.' Er resteert nog een klein stukje concretie, waaruit nog een hamersteel steekt. De overwinning die het G-team van Texel'94 zaterdag in Bergen tegen Berdos boekte, was van een weinig alledaagse omvang: 5-15. Nog bijzonderder was dat alle veldspelers van het winnende team ten minste één doelpunt maakten. 'Een leuke middag, maar met een wedstrijd had het niet veel te maken', vertelde de jarige trainer Klaas van den Berg na afloop. Zijn team was zo veel sterker, dat tijdens de rust, toen het al 0-8 stond, werd afge sproken de tegenstander ook een paar keer te laten scoren. Een groot moedig voornemen, maar de uitvoe ring bleek nog niet zo eenvoudig. Eén speelster moest zelfs - door Van den Berg zelf - aan de hand worden genomen en naar het Texelse doel geleid. Tussendoor kregen de Texe laars alle gelegenheid zelf doelpun ten te maken en deze bovendien eerlijk te verdelen. Het doelpuntenbal werd al in de prille openingsfase geopend door Jeffrey Stendert. Ricardo Blom maakte van dichtbij 0-2 en Twan Weijer bracht de stand met een poeier in de kruising op 0-3. Blom scoorde 0-4, Paul Bakker 0-5, Kees van der Vis 0-6, Martijn Verbeeke 0- 7 en Robin Beekman 0-8. In de rust maakten de Texelaars enkele goede afspraken en werd bovendien besloten het team volle dig om te gooien. Zo werden de verdedigers aanvallers en de aanval lers verdedigers. Dat leidde tot een bijzondere tweede helft. Eerst mocht een speler van Berdos alleen op de keeper afgaan (1-8), waarna Martijn Verbeeke en (verdediger) Jos Bakker voor 1-9 en 1-10 zorgden. Na de tweede treffer van Berdos tekende Peter Tuiman met een afstandschot vanaf links voor 2-11. De andere Texelse doelpunten waren allemaal van een grote schoonheid. Zowel Kees van der Vis, Jeffrey Stendert, Jan Frans Haveman als de zelden scorende Anton Staal poeierde de bal snoeihard in de kruising. Tussen door kreeg Berdos alle ruimte om nóg drie treffers te maken, waradoor de eindstand 5-15 werd. Zaterdag speelt Texel'94 op eigen veld tegen KGB uit Bovenkarspel. De aftrap is om half twaalf. Oosterend Present De startbijeenkomst voor Ooste rend Present is donderdag naar tevredenheid verlopen. Op de avond in de Bijenkorf kwamen zestig Oosterenders af. Er wor den werkgroepen gevormd die met de ideeën aan de slag gaan. De sfeer was positief en het enthou siasme groot. Er wordt uitgekeken naar het feest dat zoals het er nu naar uitziet in de zomervakantie van 2013 wordt gehouden. Zo grootschalig als in het verleden is niet perse nodig, maar ideeën wer den volop aangedragen. Nu het oude bestuur heeft aangegeven te stoppen, is er niet spontaan een nieuw opgestaan, maar er melden zich wel spontaan mensen die mee willen denken en in klein comité zaken ter hand willen nemen. Daar bij zal ook de organisatie worden opgetuigd. 'Er liggen ideeën genoeg waarmee de vrijwilligers aan de slag kunnen', aldus Ko Vinke van de dorpscommissie. Bedoeling is om in januari een nieuwe bijeenkomst te beleggen. Wat ik zeggen wou Sporthal Open brief aan de leden van de gemeenteraad. De Stichting Texelse Sportraad heeft met belangstelling de stukken gele zen aangaande het onderzoek naar commercialisering van de sportac commodaties op Texel. Hierbij geven wij u het standpunt weer van de Stichting Texelse Sportraad. Uit het onderzoek blijkt dat het beheer en exploitatie van de sport accommodaties op Texel bij de gemeente in goede handen is. Deze efficiënte bedrijfsvoering van de accommodaties wordt door de Stichting Texelse Sportraad volledig onderschreven. Dat gegeven en het feit dat de gemeente in het verleden een zeer betrouwbare partner is gebleken, brengt ons tot de overtui ging dat de gemeente sport als kerntaak ziet, en moet blijven zien voor de Texelse bevolking. Het bewijs van dit beleid is dat Texel beschikt over een goed geoutilleerd voorzieningenniveau met een hoge sportdichtheid tot gevolg. Het uit handen geven van beheer en exploitatie van onze sportvoorzie- ningen brengt het gevaar met zich mee dat, zeker op langere termijn, het huidige voorzieningenniveau op Texel niet gehandhaafd kan blijven. Wij zijn van mening dat commerciële belangen en maatschappelijke belangen zich conflictueus met elkaar verhouden. Zeker als dit in een structurele sfeer moet worden vorm gegeven. In de sportnota 'Texel breed in de sport' staat dit als volgt verwoord: 'De beheerstaak van de gemeente omvat de voorzieningen waarbij het sociale belang hoger is dan het eco nomisch belang van de sportac commodatie. Reden hiervoor is dat particulier initiatief alleen geïnteres seerd is in de realisatie en het beheer van rendabele en/of eigen sport- voorzieningen.' We zijn er van over tuigd dat het huidige laagdrempelig gebruik van sportaccommodaties door de gemeente veel beter gewaarborgd kan worden dan door een commerciële instelling, omdat de gemeente de Texelse sporter in sociaal perspectief ziet en een com mercieel bedrijf de sporter vanuit een winstgevend oogpunt bekijkt. Ervaringen met zwemparadijs Callu- na en sportaccommodaties in Den Helder onderstrepen dit. Bovendien zal bij een eventueel falende bedrijfsvoering van een commercieel bedrijf de gemeente worden opgezadeld met lasten die alsnog door de gemeenschap gedragen moeten worden met als direct gevolg dat de continuïteit van beleid en een laagdrempelige toe gankelijkheid van sportaccommoda ties in gevaar komen. We hebben vooral dankzij het goed opgezette beleid van de gemeente aangaande de sportvoorzieningen op Texel een hoog voorzieningenniveau en doen een dringend beroep op de Texelse politiek om dit sportbeleid voort te zetten en geen grote risico's te nemen waarbij de continuïteit van het huidige voorzieningenniveau in het geding komt. Om bovenstaande redenen ontraadt de stichting Texel se Sportraad vercommercialisering van sportaccommodaties. Wij advi seren u in te zetten op vernieuwing van de huidige sportaccommodaties waarbij het huidige accommodatie- beleid wordt voortgezet. Dat houdt in dat beheer en exploitatie van de sportvoorzieningen een kerntaak van de gemeente blijft. Namens Stichting Texelse Sportraad. R.A.J. Verstraaten (secretaris). In een open brief aan de raads leden en het college betoogt Pauline Folkers, directeur van Artex-Kunstenschool Texel, dat de geplande bezuinigingen raken aan de grens van wat mogelijk is. 'Hoewel u zich als raad nog moet uitspreken over de bezuinigingen, heeft Artex in mei al haar koers bepaald', stelt Folkers. 'Artex werkt namelijk met schooljaren (in plaats van kalenderjaren) en kan moeilijk halverwege een school jaar ingrijpen. In januari kan ik pas echt goed bezien of de ingezette bezuinigingen het gewenste resul taat opleveren, maar vooralsnog ben ik somber gestemd en lukt het me niet de begroting sluitend te krijgen.' Artex werkt noodgedwongen veel met docenten van de overkant. Jeugdsportpas verlaagt drempel naar sporten Met de jeugdsportpas kunnen leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de basisschool de komende maand kennismaken met diverse sporten. Doel van de pas is kinde ren een zo breed mogelijke oriën tatie aan te bieden en de drempel naar sport verlagen. Deelname kost €5,- en is vrijblijvend. Deelne mers kunnen na afloop uiteraard lid worden van de betreffende club, maar dat is niet het doel. De kinderen kunnen in de periode van 10 november tot en met 24 december kiezen voor unihockey in sporthal Ons Genoegen in Den Burg, verzorgd door SVC. Trainers van Atletiekvereniging Texel geven les op de baan in Den Burg. Damvereniging Oosterend en schaakvereniging En Passant onderwijzen de beginselen van hun (denk)sport in hotel Den Burg, Sportschool Texel verzorgt boks- en conditietrainingen en San dra Verbeek is bereid gevonden ijs- danslessen te geven op de ijsbaan in Den Helder. Kinderen kunnen zich opgeven door middel van de briefjes die op school zijn uitgereikt of bij Sportservice Texel, tel. 322815 of e- mail sportservicetexel@texel.com. Wassenaar wint bij golfjeugd Thomas Wassenaar heeft met 73 slagen de laatste onderlinge wedstrijd van de golfjeugd gewonnen. Het was voor het eerst dat de jeugd commissie vijf wedstrijden speciaal voor de jeugd organiseerde en de commissie kan terugzien op een geslaagd seizoen. Dit weekend stre den 23 golfers van 5 tot 21 jaar in vier verschillende categorieën om de eer. Er werd iets later gestart dan gepland omdat het om 8.30 uur nog te donker was om af te slaan. Mede door het fraaie weer werd er goed gescoord. Birdies werden geslagen door Mike van der Haas op hole 11 en 16 en door Thomas Wassenaar op hole 5 en 13. Uitslagen: 18 holes strokeplay netto: I.Sjoerd Koop man 64 slagen; 2.Thomas Wassenaar 68; 3.Mike van der Haas 69. 9 holes stableford vanaf 14 jaar: LJoeri Bosma 12 punten; 2.Joppe Barnard 113.Suzanne Boon 9. 9 holes stableford t/m 13 jaarl.Hugo Groot huis 17 punten; 2.Willem Witvliet 14; 3. Dani el Wassenaar 13. 9 holes kleine baan: 1.Dorian Wassenaar 13 punten; 2.Marijn Weber 12; 3.0livier Langendam 9. Wandeltocht Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag 6 november de Najaarswandel tocht. De tocht, over 5, 10 of 15 kilome ter, gaat van start bij strandpavil joen Paal 9. Het startlokaal is open van 13.00 tot 14.00 uur, deelname kost €4,- met en €3,- zonder herin neringsvaantje. Leden genieten een korting van €1,-. Er is een route uitgezet door de duinen en over het strand, de langere afstan den voeren ook door Den Hoorn. Voor mee informatie: tel. 313087, of www.hetgoudenboltje.nl. 'Als we van alleen Texelse docen ten afhankelijk zouden zijn, zou men op Texel bij wijze van spreken alleen gitaar-, zang en pianoles kunnen krijgen. Bij Artex wordt lesgegeven op ruim zeventien instrumenten', staat te lezen in Folkers' brief. Als door de aange kondigde bezuiniging - van tien procent - ontslagen zouden val len, zou Artex moeten meebetalen aan een wachtgeldregeling. Omdat hiervoor geen reserves zijn, zou het instituut zichzelf gaan opeten. Ook op overhead is volgens Fol kers - die stelt dat al met steeds minder mensen steeds meer werk moet worden verzet - niet meer te bezuinigen en ook het extra gebruik van het gebouw 'zit aan zijn taks'. En dat terwijl Artex als voorbeeld wordt gebruikt door vergelijkbare instellingen aan de overkant. Met name het muziekonderwijs aan de lagere scholen, dat op Texel al twaalf jaar door Artex wordt ver zorgd, wordt daarbij genoemd. 'In heel Nederland volgt men ons voorbeeld, maar op Texel staat dit onderwijs onder druk', schrijft Fol kers namens het bestuur. Het maatschappelijk belang wordt onderstreept door een opsom ming van oud-leerlingen die via Artex in het muziekvakonderwijs terecht zijn gekomen en van muziek hun vak hebben gemaakt. Velen daarvan hebben vervolgens bij Artex les gegeven. In haar opsomming noemt Folkers namen als Roos Bakker, Betty Bakker, Lisette Boeijen, Loes Bakker, Pinie Marinus, Imme Wassink en Wobbe Visser. Folkers pleit ervoor af te wachten hoe de bezuinigingen uitpakken die Artex in mei al aan de raad heeft voorgelegd. 'Daarnaast ver zoek ik de gemeente in ieder geval rekening te houden met onze CAO wat betreft loonstijgingen. Anders worden we aan heel veel kanten geraakt en kost ons dat de kop.' 'Uit onderzoek blijkt dat Texel ten opzichte van de andere eilanden een interessant eiland is voor mensen én bedrijven om zich te vestigen. Dat komt doordat we scholen hebben, voortgezet onderwijs én goede sport- en cul turele voorzieningen. In Den Hel der hebben ze ingezien hoe belangrijk kunsteducatie (ook in het onderwijs) is en heeft men Tri ade zelfs extra budget gegeven. Ik hoop van harte dat ook u het belang van Artex inziet en het instituut krachtig wil houden.' De volledige tekst van de brief is te lezen via www.texelsecourant. Tevoko discussieert maar scoort niet De wedstrijden van het heren- als logisch gevolg dat de spelers team van volleybalvereniging van VCJ'94 zonder zelf tot grote Tevoko beginnen een opvallend, steeds terugkerend patroon te ontwikkelen. In de uitwedstrijd zaterdag tegen VCJ 94 uit Julianadorp won Tevo ko, net zoals de vier eerder gespeelde wedstrijden, de eerste set. Maar opnieuw was dit geen garantie voor de volle winst. Ster ker nog, na de eerste setwinst bleven de eilandbewoners verder met lege handen en werd de eind uitslag 3-1. Na degradatie uit de promotie klasse zijn drie spelers van VCJ'94 overgegaan naar de nieuwe Hel- derse fusievereniging MBSOV, waardoor het team danig verzwakt raakte. Desondanks kwam de wed strijd maar stroperig op gang. Tevoko speelde mat en zeker niet overtuigend. Het lukte Tevoko in de loop van de set een voorsprong te pakken, mede omdat de thuisploeg gros sierde in persoonlijke fouten. Met 21-25 leek Tevoko op de goede weg. Wat daarna gebeurde, is niet hele maal duidelijk, maar Tevoko had ineens de grootste moeite de bal, zowel serverend als aanvallend, binnen de 9 meter-lijnen van de tegenstander te krijgen. Daarbij stopten de spelers meer energie in het discussiëren over eikaars fou ten dan in het volleybal zelf. Met hoogte te stijgen de volgende sets met 25-8 en 25-15 konden bin nenhalen. Na een speech van de over het eigen spel geïrriteerd geraakte coach Beintema, die aan duidelijk heid niets te wensen overliet, ont waakte Tevoko enigszins uit deze lethargie. De spelers toonden weer de bereidheid voor elkaar te vech ten, wat tot een duidelijke verbete ring in het spel leidde. Hierdoor kwam Tevoko zelfs op een voor sprong van 13-16. Maar met name aanvallend werden er veel per soonlijke fouten gemaakt, waar door de thuisploeg toch nog vrij eenvoudig de set met 25-22 naar zich toetrok. Hoewel het seizoen nog pril is en Tevoko zich geen zorgen hoeft te maken over rechtstreekse degra datie (daarvoor lijken de teams van WW2 en Ardea2 de eerst aange wezenen), zal het spel wel sterk moeten verbeteren om weg te blij ven van de evenzeer gevaarlijke tiende plaats. Uitslagen overige teams: The Serve D1-Tevoko D2 3-1; Tevoko MB1 -Polisport MB1 1-3; Tevoko MC1- MBSOV JC1 0-3; VCJ 94 H2-Tevoko H2 1-3; Polisport MC2-Tevoko MC3 0-3; VCJ 94 D1-Tevoko D3 4-0; Tevoko MC1-Wie- ringermeer MC1 3-0; Tevoko MC3-Tevoko MC2 3-0; Tevoko MA1-NIVO MA1 3-2; Tevoko MC1-The Serve MC1 1-2; VCJ94 D2-Tevoko D4 3-1 Het redactieteam van de Texel se Courant is sinds gisteren uitgebreid met Job Schepers. De 26-jarige journalist uit Steenwijk voltooide dit jaar zijn studie journalistiek aan de hogeschool Windesheim te Zwolle. Job heeft zich tijdens zijn studie ontwikkeld tot een allround jour nalist die kan fotograferen, inter viewen, schrijven en het doen van research. Daarnaast is hij geschoold in filmen, monteren en radio maken. Voor zijn eindscrip tie deed hij onderzoek naar het bereiken van de jeugd door RTV Noord. 'Met een vader die wadgids is ben ik al van jongs af aan veel op de eilanden geweest. Sindsdien ben ik geïnteresseerd in het en wee van de Nederlandse eilan den. Er gebeurt veel op een eiland en bovendien heeft ieder eiland zijn eigen geschiedenis die weer mooi te vertolken is in achter grondverhalen.' Job Schepers wordt op basis van de Jonge Journalistenregeling voor de Nieuwsbladsector toege- Job Schepers. voegd aan de redactie. 'Met Job erbij zijn we nog beter in staat om twee keer per week een lokale krant van hoge kwaliteit te pre senteren', aldus hoofdredacteur Gerard Timmerman. Job heeft inmiddels woonruimte gevonden in De Koog.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9