TEXELSE 11 COURANT Klimaatneutraal, met behoud van landschap 'Niets veranderd aan professor De Jager' Rekenmachine die op citroenen loopt Teller energiesubsidie op drie ton GauitMMiau siaat oesterman start winkel worden opgewarmd met behulp van oude schotelantennes. In een hoek van het erf staat een stellage met allemaal doorzichtige buizen. In de buizen zitten algen. Doordat de buizen in directe verbinding staan met de buitenlucht nemen zij CO2 op. 'Soms zit ik hier uren naar te kijken. Ik kan er enorm van genieten.' Dit laatste is hem direct aan te zien. De mest van twee ezels wordt omgezet in gas om op te koken. 'Eigenlijk zou mest van schapen het meeste energie ople veren, maar die mest is heel moei lijk te verzamelen. Toch zou dit natuurlijk een prachtige manier van energieverwekking op Texel zijn', vertelt hij vol enthousiasme. Solar Tube Een goed voorbeeld van een prak tisch middel om energie te bespa ren is de Solar Tube. Dit is een spiegelbuis die vanaf een licht koepel op het dak naar een don kere ruimte in het huis loopt. De buis weerkaatst het licht via de spiegels naar binnen zodat er in deze ruimtes overdag geen licht aangezet hoeft te worden. Zo bespaar je ongemerkt weer de nodige energie. Gorter heeft twee van dit soort koepels op zijn boer derij. Toekomst Het realiseren van een totaal kli- maatneutrale boerderij gaat stapje voor stapje. Doordat de veearts geen subsidie kreeg toegewezen moet hij alles zelf betalen: 'Het kost allemaal een hoop tijd en geld om dit te kunnen realiseren. Ik kreeg de subsidie niet toegewe zen, omdat ik ook winst zou maken. Maar dit is logisch, want ik moet ook eten. De tijd die ik steek in het geven van voorlichting kan ik niet steken in mijn werk als vee arts en die centen komen dan niet binnen' De workshops die hij geeft zijn op dit moment nog op afspraak, maar hij hoopt het de komende jaren te kunnen gaan uitbreiden. In samen werking met het bedrijf Expotise gaat hij weer in gesprek met de gemeente, stichting Duurzaam Texel en TexelEnergie. 'Texel wil in 2020 helemaal klimaatneutraal zijn en ik vind het prachtig om hier mijn steentje aan bij te kunnen dragen' Zover is het allemaal nog niet, want de nieuwe aanpak staat volgens Gorter nog helemaal in de kinderschoenen. Tot die tijd gaat hij rustig verder met het ontwik kelen van energiebesparende snufjes in en rond zijn boerderij. Job Schepers Groepsfoto van de deelnemers aan de Bilderbergconferentie van april 1967. Kees staat geheel rechts op de tweede rij, aan het andere uiteinde van diezelfde rij staat Jacques-Emile Blamont, terwijl Jean-Claude Pecker een soortgelijke positie op de voorste rij inneemt. Ook de auteur staat (vanwege zijn lengte) op de voorste rij, tussen Edith Müller, met wie hij in gesprek is, en Simone Dumont. man die moesten meemaken hoe hun land werd bezet en hun huis werd platgebombardeerd. Waar schijnlijk was dit de meest ge schikte voedingsbodem voor een loliilr Furor»-M' ucmecn.srhans/.in name de waarnemingen die met ruüntetechnieken, raketten en ballonnen in het ultraviolet en in frarood waren verkregen. Die bij eenkomst werd in april 1967 ge- 1ktilden in tvn van de beroemdste Frank Gorter bij zijn algenkwekerij. Frank Gorter is veearts en eige naar van energieboerderij Schol- leboe in Den Burg Hier pro beert hij mensen bij te brengen hoe makkelijk gebruik gemaakt kan worden van schone ener gie. hij alle weiden laten omheinen door tuinwallen. Workshops Omdat Gorter de mensen wil laten zien dat er uit veel dingen energie liet zien tijdens de workshop geloofden ze het niet. Ik liet ze toen de draadjes eruit trekken die ik op de citroenen had aangeslo ten en de rekenmachines vielen uit. Het is heel leuk om mensen te Begin Toen de oom van Gorter overleed kwam hij in 2005 op de boerderij te wonen. Hij vroeg zich toen al af hoe hij genoeg geld met zijn vier hectare land kon verdienen om er van te kunnen leven. Aangezien hij altijd al geïnteresseerd is in ener giebesparende snufjes begon hij aan een langdurige aanpassing van zijn boerderij. Belangrijk hier bij is dat het landschap niet ver pest wordt. 'Voor mij geen enorme mestsilo's of windmolens. De uit straling van het landschap behou den vind ik belangrijk.' Dat hij dit belangrijk vindt is goed te zien op grond rond zijn boerderij. Zo heeft Een op ezelmest gestookt gasstel. 'Terwijl je in die tijd in je studie nog nergens leerde hoe je com puters moest programmeren, leerde Kees de Jager zijn Utrechtse studenten in 1960 en 1961 al hoe je met behulp van een computer een evolutiereeks van een ster kunt berekenen.' Aldus blikken Bert de Loore en Walter van Rensbergen, twee hoogleraren emeritus, terug op de carrière van Kees de Jager in een gecombineerd themanummer van de bladen Zenit en Ruimtevaart van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart. Het blad, dat eerder dit jaar verscheen, is geheel gewijd aan De Jager die dit jaar zijn negentigste verjaardag vierde. Diverse mensen uit de ruimtevaart schrijven over hun ervaringen met De Jager en bespreken vakgebie den in de ruimtevaart waar Texels ereburger zijn sporen heeft achter gelaten. Het blad bevat onder meer een brief van mr. Pieter van Vollenho ven die samen met De Jager in het bestuur van Volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven zat. De twee kwamen elkaar een tijdje geleden weer eens tegen en het viel Van Vollenhoven op dat 'aan de sprankelende professor De Jager niets was veranderd'. Van Vollenhoven schrijft nog wel eens te willen weten waarom De Jager hem ooit in het bestuur vroeg, omdat hij amper verstand had van sterren. Het themanummer laat ook zien hoe De Jager een geno digde was voor de Bilderbergcon ferentie in 1967, een jaarlijkse bij eenkomst voor invloedrijke personen uit onder meer weten schap, bedrijfsleven, politiek, media en financiële wereld. Gerard Cornet, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart schrijft in een voor woord dat het themanummer géén compleet overzicht is van het vele werk dat De Jager heeft verzet. 'Dat zou een serie boeken vergen. We hopen dat de verschillende bijdragen veel leesplezier en nieu we inspiratie opleveren voor oud gedienden, jonge belangstellen den, onderzoekers en ondernemers.' Een tijd geleden speelt Frank Gor ter met het idee om op zijn erf een informatiecentrum te maken dat mensen bewust moet maken van de mogelijkheden van schone energie. Wanneer het wadden fonds hem geen subsidie toekent wordt realisatie van dit plan erg lastig. Bij de pakken neer gaan zit ten doen hij echter niet. Op eigen kracht bouwt hij zijn grondgebied om tot een energieneutrale zone en knapt hij het land er omheen op. valt te halen en hoe makkelijk het is hier gebruik van te maken geeft hij workshops. Zo laat hij onder andere een rekenmachine lopen op vier citroenen. Hij vertelt hier over: 'Wanneer ik de mensen dit laten zien dat je echt een reken machine op citroenen kan laten lopen.' Zijn erf staat vol met apparaten die schone energie leveren. Een oude stalventilator voorziet de De gemeente heeft sinds juni €300.000,- aan energiesubsidie verstrekt om huizen op Texel energiezuiniger te laten worden. Het geld komt uit de subsidie van €5 miljoen die de gemeente in februari van de provincie Noord-Holland kreeg. Daarvan is €2,5 miljoen bestemd voor energiebesparende maatre gelen in huizen en van dat budget is inmiddels drie ton verstrekt. Om dat te vieren, overhandigde wet houder Eric Hercules (duurzaam heid) dinsdag een slimme ther mostaat aan Ivo en Daisy Huizinga uit Den Burg. Zij vroegen ook sub sidie aan om hun huis energiezui niger te maken en daarmee werd de grens van drie ton gepas seerd. Jan en Jantina Buijs, die het ener gieloket van de gemeente beheren en de aanvragen behandelen, lie ten weten dat sinds juni voor 834 woningen (oudbouw, nieuwbouw en recreatiewoningen) een subsi die is toegewezen. Voor bestaan de woningen kan maximaal €5000,- subsidie in de kosten worden aangevraagd, voor nieuw bouw €10.000,- en voor vakantie woningen €7.500,-. De gemeente subsidieert maximaal 50 procent van de te maken kosten. Onder de 834 panden zitten onder meer de vakantiewoningen van Kustpark Texel. Roompot laat die ook alle maal voorzien van een slimme thermostaat. Die zorgt ervoor dat niet de hele dag een kachel staat te loeien, terwijl er niemand aan wezig is. Het kustpark verwacht met de slimme thermostaat 23 procent op het gasverbruik te besparen. De familie Huizinga, die momen teel het huis laat verbouwen, laat onder meer isolerende dakplaten aanbrengen met behulp van de subsidie van de gemeente. Het werk wordt uitgevoerd door Ed Maas. 'Een goed geïsoleerd dak levert nog altijd het meeste rende ment op', aldus Maas. Wethouder Hercules kaartte aan dat dankzij de subsidies veel investeringen in energiebesparende maatregelen worden gedaan. Dat helpt in de verwezenlijking van de ambitie om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn op gebied van energie en water. Jan Buijs had voor de familie Hui zinga berekend dat zij door de energiebesparende maatregelen in hun woning circa €450,- tot €500,- per jaar op hun gasverbruik Gertha Wessels van het ont- werpbedrijf Wessels Ontwerpt! uit Oudeschild heeft het ont werp gemaakt voor het parkeer- vignet van €15, - waarmee toe risten en Texelaars hun wagen ingaand volgend jaar kunnen parkeren op alle betaald-par keerterreinen op Texel. De gemeente nodigde zes ontwer pers (onder wie drie van buiten Texel) uit om een ontwerp in te dienen. De keus viel op het ont werp van Wessels, vooral door de goede verhouding van prijs, kwali- besparen. Dat betekent dat zij de eigen investeringen in circa tien jaar kunnen terugverdienen. Her cules liet weten dat met het hui dige tempo van subsidieverstrek king over circa twee jaar de €2,5 miljoen van de provincie besteed zal zijn. Volgens de gemeente hebben de inspanningen inmid dels bij elkaar tot een miljoen maatregelen op energiegebied geleid. Van de andere €2,5 miljoen van de provincie is €1 miljoen bestemd voor TexelEnergie om collectief zonnepanelen voor op Texelse daken aan te schaffen en €1,5 miljoen voor overige duurzame projecten van de gemeente. Voor dit geld vormt de lokale Energievi sie de basis. Hercules zei dat het geld bijvoorbeeld gebruikt kan worden voor de plannen voor biovergistingscentrales. teit en snelle levering. De over- kantse ontwerpers vielen vooral af omdat ze hun ontwerp niet tijdig konden afleveren. Voor het druk ken van de vignetten hebben b en w twee drukkerijen benaderd. Gekozen is voor een Zwitserse stickerfabriek omdat die in staat is de slechts éénmalig bruikbare stic kers vóór 1 januari 2012 te maken. B en w lopen daarmee vooruit op de formele besluitvorming van de gemeenteraad over de invoering van het parkeervignet, maar weten zich gesteund door de raadsuit- spraak dat het vignet in elk geval Bij Jet hoog aan Culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn heeft een hoge beoor deling gekregen in de restau rantgids GaultMillau 2012. De gids, die deze week is versche nen, geeft het restaurant aan de Herenstraat net als vorig jaar 16 punten. Het hoogste aantal is 20 en dat is bij GaultMillau alleen weggelegd voor Oud Sluis in het Zeeuws-Vlaamse Sluis van topkok Sergio Herman. Bij Jef kreeg van GaultMillau te horen dat zij op de nominatie staan naar 17 punten te stijgen. Volgens GaultMillau, afkomstig uit Frankrijk, beoordelen ervaren inspecteurs regelmatig de restau rants die in de gids worden aanbe volen. Ze kijken in eerste instantie naar de kwaliteit van het eten, maar ook naar allerlei andere zaken als interieur, glaswerk, ambiance, wijnadvies en de lekkernijen bij de koffie. Een jaar geleden kreeg Nadine Mögling van Bij Jef nog een hoge onderscheiding van GaultMillau voor haar kennis van wijnen en spijzen. De gids geldt als tegen hanger van de Michelingids. per 1 januari aanstaande moet worden ingevoerd. Met de productie van de stickers is €31.000,- gemoeid. De gemeente verwacht aan het project een inte ressant en structureel bedrag over te houden, maar heeft nog te maken met tegenstand. Martin en Karina Zeeman hebben gisteren onder de naam Smakelijk Meer een eigen zaak geopend aan de Kogerstraat in Den Burg. De winkel zit op de hoek met de Jonkerstraat in het gebouw waar de afgelopen jaren een cadeauwin kel zat. 'Veel mensen kennen ons van de oesters of van de catering', aldus Martin Zeeman, 'maar tot nu toe hadden we geen voordeur waar je binnen kon stappen en dat heb ben we met deze zaak.' De winkel, die zes dagen per week geopend is, wordt gebruikt om gerechten voor de catering te bereiden en er worden broodjes verkocht. Voor de oesters is ter plekke een soort aquarium aangelegd. Het echtpaar Zeeman startte drie maanden gele den met een ingrijpende verbou wing van het pand om de eigen zaak te realiseren. Martin en Karina Zeeman hebben sinds gisteren onder de i een eigen zaak aan de Kogerstraat in Den Burg. Smakelijk Meer Wessels ontwierp parkeervignet

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11