'Wat op de grond aan het oog wordt onttrokken, TEXEL XL: fotoboek vol tegenstellingen VRUDAG 4 NOVEMBER 2011TEXELSE 72 COURANT Donkere plekken in een graanveld bij hoeve Spyk verraden waar in dit ingepolderde land ooit een slenk liep. Vanuit de lucht is het goed te zien. Zo staan er meer verrassende waar nemingen in TEXEL XL, het fotoboek waarvoor Pieter de Vries in 2010 een keer of vijf in het vliegtuig stapte en door de lens naar het eiland keek. Hij schoot meer dan duizend foto's. De selectie die hij voor het boek maakte geeft een nietsverhul- lend beeld van het eiland. Dat Pieter de Vries een bijzondere fotograaf is met een ongewone blik op de wereld, is geen geheim. Hij is in kunstkringen bekend als schil derijenfotograaf en maakt furore met luchtfoto's van het Wad. Geu len als dode bomen in het slik, met hier en daar een boei, scheeps wrak of haveloze vuurtoren. Waar de mens probeert zich te laten gel den, maar de natuur zich niet laat dwingen. Beelden van grillige patronen, elke maand een andere plaat op de kalender. Foto's die ook de landelijke media hebben ontdekt. Het bracht hem op het idee tevens zijn geliefde eiland vanuit de lucht vast te leggen. Hij kent het eiland waar hij opgroeide weliswaar op zijn duimpje, maar kwam tijdens zijn vluchten met piloot Piet Stan daart tot verrassende ontdekkin gen. 'Wat op de grond door bomen of gebouwen aan het oog wordt onttrokken, komt op 500 meter hoogte ineens te voorschijn.' Niet zelden deed hij die ontdekkingen pas thuis achter de computer, want zijn ogen zijn niet al te best en dat hij desondanks zulke platen schiet mag een klein wonder heten. Zijn feeling en vakmanschap zorgen voor buitengewone resulta ten, haarscherp in beeld gebracht. Verbaasd was de fotograaf bijvoor beeld over de grootte van het bedrijven terrein in Oudeschild, maar ook de grootte van de zand vlakte bij de vuurtoren was een verrassing. De ontdekking van het daar ook nog onder het postcode- oude oesterhaventje langs de Wad- gebied van De Koog vallen.' En dendijk bij Oosterend deed het hart zelfs de doorgewinterde Texelse sneller kloppen. Niet alleen de fotograaf moest soms lang turen beelden, ook zijn analyses zijn bij- welke plek van Texel hij precies op zonder. Bijvoorbeeld bij de foto van de foto had gezet. Zo zou een de rotonde Eierland en omgeving. 'Als camping De Driehoek, die onder De Cocksdorp valt, met buurman Hin van boerderij Hoog vliet van de Nieuwlandeweg wil bellen, dan moeten ze in het tele foonboekje van Sjef Brügemann onder De Waal kijken. En je kunt opname van de dijkweg bij de Redoute en Ceres makkelijk kun nen worden verward met de Zaan- dammerdijk. Het is ook een boek vol tegenstel lingen. Aan de ene kant de onver stoorbaarheid van het oude land van Texel, maar eveneens de dyna miek van de natuur. Zoals een vol gelopen Slufter, bij zon gefotogra feerd, een kans die zich maar zelden voordoet. Maar ook een winters beeld van de Slufter. Beel den van de kaarsrechte lijnen in de polder Eierland, die contrasteren met de grillige patronen van de oudere inpolde ringen. Maar wat is mooi? Over smaak valt niet te twisten. Wat te denken van het oprukkende toerisme, dat zich manifesteert in uitgestrekte vakan tieparken. Als je fietst in het gebied tussen pakweg Catharinahoeve en De Koog, heb je er niet eens zoveel erg in, omdat veel van de bebou wing schuil gaat achter de bomen. De boomgaard van fruitkwekerij Molenbuurt. Strekdam bij strandpaal 9.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12