komt op 500 meter hoogte ineens tevoorschijn' 'Ik wilde wel eens weten hoeveel schuren daar staan' TEXELSE 13 COURANTvru.^4november»» Tuinwallen op de Hogeberg. Maar vanuit de lucht is niet te ont komen aan de toeristische con centratie in dit deel van Texel. Ook rommelige boerenerven passeren de revue en erven vol schuren. De foto van het erf hoeve Emma bij Den Hoorn spant de kroon. 'Ik wilde wel eens weten hoeveel schuren daar staan, want ik ben de tel kwijtgeraakt.' Ook oude dorpskernen met hun bijzondere bouwsels zijn een geliefd foto object. Je kunt het 'rommelig' noemen, maar De Vries houdt het op 'karakter' en pleit voor behoud hiervan. 'Nieuwe woonwijken zijn saai. De huizen voldoen keurig aan het bouwbesluit, maar missen eigenheid.' Hij wijst op een foto van het accountantskantoor aan de Abbewaal. 'Zouden ze zelf weten dat het van boven op een sleutelgat lijkt?' Een foto van het gebied van de Zeshonderd tussen Den Burg en Oudeschild ziet er door de bosschages uit als een soort coulissenlandschap, zoals we dat in het oosten van het land kennen. En onze lokale trots, de Hogeberg, is van bovenaf gezien zo plat als een pan nenkoek. Op de foto van Thijsse's Fienwied springt het kleurverschil van de waterpar tijen in het oog. Het slootwater lichtbruin van de roest, de ene waterpartij diepdonker, verderop weer een andere kleur bruin. De Vries is ook onder de indruk hoe snel en hoe ingrijpend de ver anderingen op Texel kunnen gaan. Utopia fotografeerde hij toen het nog landbouwgrond was, maar inmiddels is het natuurgebied. In het centrum van Den Burg staat het oude raadhuis nog fier over eind, terwijl verderop de vorm van het nieuwe gemeentehuis al her kenbaar is. Bij de Muy staat de patatwagen. Uitbater Peter Kuip is onlangs overleden. Gebied De Nederlanden is net afgeplagd. Ten zuiden van Oudeschild is steunfort Lunetten gerestaureerd en ook zijn de hoge aarden wallen van de Redoute weer in ere hersteld. In Oudeschild is voor het project Parkeren en Meer de omgeving op de schop gegaan en ten oosten van Den Burg is de eerste fase van de Volmolen afgebouwd, terwijl aan de westkant ook het nodige is gebouwd. Bij De Koog is het ter rein van de 'Megamanege' nog groen. 'En wil je er alsjeblieft bij zetten dat de fotograaf heel triest is geworden van wat er in Waalen burg gebeurt. Straks staat er geen boerderij meer overeind en is het daar helemaal leeg.' Nog niet op de foto, waarop alle boerderijen die worden of zijn gesloopt nog zijn te herkennen. Een boerderij die ook verdwenen is, maar dan door brand is die van de familie Zijm aan de Leemkuil. Maar Pieter de Vries was er op tijd bij, de stolp staat nog in volle glorie op de foto. Bijzonder is het tafereel van de koeien die rond een kolk liggen. 'Theetijd bij de kolk', vermeldt het bijschrift. En dan de naam. XL in de titel is een synoniem voor groot. De foto's en de afmeting van het boek. De makers noemen het een 'uitste kend' boek, want het is dusdanig breed dat het in een gemiddelde boekenkast van Ikea met de ach terkant over de plank steekt. De Vries: 'Dat hebben we met opzet gedaan. Je zult maar een verjaar dag hebben en een discussie heb ben over de vraag waar iets pre cies is. Dan pak je het makkelijk uit de kast.' TEXEL XL, met foto's van Pieter de Vries, vormgegeven door Edwin Boering, met teksten van Frans Hopman en gedrukt en uitgegeven door mediabureau Langeveld De Rooy, is te koop in de boekhandels en kost €39,95. Het boek is, als unieke en gelimi teerde uitgave en gesigneerd en wel, ook te koop in een speciale box, met vier kunstwerken van de Pieter de Vries, die eveneens zijn gesigneerd. Theetijd' bij de De Slufter onder water. De Dennen met de Fonteinsnol.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13