TEXELSE^COURANT Cjrotn ^wartr jéxels in het harL, 'I I 15 Ruim 1,3 ton besteed aan miljoenen IJsland Ramkoers dreigt over komst parkeervignet .txl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12622 VRIJDAG 4 NOVEMBER 2011 Sinterklaas komt zaterdag 19 november wel aan in Oudeschild, maar maakt geen rondgang door Den Burg. Motorcross is populair bij de familie Helle man uit Oude schild. Zondag zijn ze present bij de Gerrit Zijmbokaal. Frank Gorter, veearts en eige naar van ener gieboerderij Scholleboe, laat zien hoe je ener gie kunt opwek ken. Zangeressen Roos Dros, Lia de Bruin en Martine de Ruij- ter schitterden tijdens het con cert van de Rabobank. Het oogt als een abstract schilderij, maar het is een graan- polderland bij hoeve Spyk. De foto is gemaakt door Pieter veld in juli, gefotografeerd van een hoogte van pakweg 500 de Vries en staat in het fotoboek TEXEL XL, met 160 lucht meter. Het kleurverschil markeert de ongelijke afrijping van foto's van het eiland. Meer over het boek elders in deze het graan en eveneens de loop van een oude slenk door het krant. PvdA, Texel 2010, WD en D66 en diverse belangenorganisa ties op Texel lijken met elkaar op ramkoers te liggen over het parkeervignet. De coalitiepartij en steunen de invoering per 1 januari 2012, de belangenorga nisaties (verenigd in de Klank bordgroep Parkeervignet) wij- Woelmui: Jubileum Mooi hoor, de Texelaar 125 jaar! Graag prik ik ook een vorkje mee in die toprestaurants. Maar met per missie, lieve redactie, klopt alles wel wat jullie al die jaren in de krant hebben gezet? Heel wat berichtge ving deed mij de wenkbrauwen optrekken. Neem nou de krant van vorige week. Een forse granieten bol met een metershoog stalen gatenpetiel eraan zou vederlicht zijn. GroenLinks wil bezuinigen op groen, terwijl de WD het toeris tisch fonds halveren wil. Ecomare is omgebouwd tot een griezelig spookhol. Het college wil op Texel geen blauwe vlag, het teken voor schoon zwemwater. De winkeliers in Den Burg kunnen het maar niet eens worden of Sinterklaas in het dorp mag komen. Zeven politie agenten slaan de kinderen van de Jozefschool in de handboeien. Vrij willigers gaan de doorgeschoten vegetatie van Natuurmonumenten weghalen. Hoe vreemd is dit alles. Geachte redactie, trekken jullie altijd wel goed na, of het echt klopt? Woelmuis zen de invoering af zolang het vignet niet gekoppeld is aan een mobiliteitsvisie. De klankbordgroep bestaat uit vertegenwoordigers van TVL, TVO, de Texelse Hotelvereniging, Koninklijke Horeca afdeling Texel, ondernemersvereniging De Koog Badplaats, WV Texel, het Toeris tisch Kennisinstituut en de dorps commissies van De Koog en Den Burg. Hij werd in opdracht van de gemeente samengesteld om met steun van de organisaties tot een goed parkeersysteem op Texel te komen. Volgens de klankbordgroep is daar geen sprake van als het vignet niet aan een mobiliteitsvisie wordt ver bonden. 'In alle andere gevallen blijkt de insteek voor een parkeer vignet uitsluitend financieel gewin te betreffen en wordt er geen bij drage geleverd aan een duurzame visie voor de toekomst van Texel', aldus de klankbordgroep in een brief die na de commissieverga dering van dinsdag (waarin de politieke partijen over het vignet spraken) het levenslicht zag. Vol gens de klankbordgroep wekt het huidige voorstel het imago van 'toeristje pesten'. 'Voor de steeds korter blijvende toerist zijn er alleen nadelen aan de regeling, bovendien zijn de extra locaties voor betaald parkeren uiterst dis cutabel.' In dat laatste geval wordt verwe zen naar de plannen om vanaf 2012 op de haven van Oudeschild betaald parkeren in te voeren. Uit breiding van het betaald parkeren op het parkeerterrein aan de Nika- del ligt eveneens onder vuur. Bart Bos wees er dinsdag tijdens de commissievergadering namens de dorpscommissie en de onderne mersvereniging van De Koog op dat het gratis gedeelte volgens afspraken uit de jaren zeventig te boek staat als parkeerterrein voor de strandslagen bij De Koog en dus niet betaald mag worden, omdat betaald parkeren op de strandslagen nog altijd uit den boze is. Het wekte bij een aantal commis sieleden verbazing dat het par keerterrein aan de Nikadel te boek staat als een parkeerplaats voor het strand, maar Bos wees erop dat dichterbij geen mogelijkheid is om voor paal 19, 19,5 en 20 een openbaar parkeerterrein te heb ben. Hij benadrukte dat het par keerterrein bij Kogerstrand geen openbaar parkeerterrein is, maar bestemd is voor de gasten van de camping. De coalitiepartijen gaven aan blij te zijn met de invoering van het vignet. Ze hadden lof voor het college dat de oplossing is gevonden om in 2012 automobi listen de mogelijkheid te bieden een vignet te kopen of om geld in een automaat te gooien. De oppo sitie vroeg zich welke verbeterin gen met het vignet worden beoogd en vond het vignet een melkkoe voor de gemeente. Uit de ver wachte meeropbrengsten van het vignet is structureel €273.000,- in de begroting voor de komende jaren opgenomen. Meer over het parkeervignet elders in deze krant. TVO tegen plan halvering STIFT 'Een kwalijke en onmogelijke zaak.' Aldus karakteriseert het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) het voorstel van de WD om de jaarlijkse bijdrage van de gemeente aan de Stich ting Toeristisch Investerings fonds Texel (STIFT) te halveren. 'Nog maar nauwelijks gestart en nu al dreigen er donkere wolken boven deze prachtige opzet', sprak voor zitter Ries Swanink dinsdag in de ledenvergadering afkeurende woorden over het plan. Zonder namen te noemen, was duidelijk dat hij op het voorstel doelde dat Marjan de Groot van de WD vorige week in de gemeenteraad deed om de toegezegde €1,2 miljoen niet in drie maar in zes jaar uit te keren. Meer op pagina 3. De gemeente heeft sinds okto ber 2008 €135.766,28 uitgegeven om achter de verloren €8 miljoen in IJsland aan te gaan. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente desgevraagd laten weten. Het geld is, via de provincie Noord-Holland, betaald aan advo catenkantoor Stibbe in Amsterdam dat sinds het omvallen van Lands- banki de gedupeerde lagere over heden begeleid. Deze overheden zitten in de zogeheten Noord-Hol- landgroep die door de provincie wordt aangevoerd. Wethouder Frans Visman liet dinsdagavond tijdens de commissievergadering weten dat de gemeente de advo- caatkosten niet meer vergoed krijgt. Volgens de uitspraak van de Hoge Raad van IJsland heeft de gemeente wel recht op een rente vergoeding. Visman sprak ook in de commis sievergadering de hoop uit dat er geld uit IJsland gaat terugkeren, maar wees erop dat de gemeente zich niet meteen rijk kan rekenen. Tot nu toe is €2 miljoen afgeschre ven, maar de overige €6 miljoen staat nog op de balans. 'Er is dus geen sprake van winst of verlies als de €6 miljoen terugkeert, tenzij het meer wordt dan €6 miljoen. Dat zouden we dan wel vrij ter beschik king hebben.' Texel raakte het geld kwijt toen de miljoenen in 2008 in IJsland wer den gestald. Dinsdag stond per Bromfietser komt ten val Een 19-jarige bromfietser uit Het Noorden is donderdagmorgen tussen 8.00 en 8.15 uur op de kruising Bernhardlaan-Wilster- straat ten val gekomen. De oor zaak was een overstekend jon getje met een fiets, dat plotseling vanaf de vluchtheuvel de weg opreed. De bromfietser moest stevig in de remmen en ging daardoor onder uit, met schade aan de brommer tot gevolg. Hij liep daarbij enkele schaafwonden op, maar kwam verder met de schrik vrij. Hij werd na de valpartij op de been gehol pen door een vrouw met kinderen, die op de fiets achter hem reed en een man op een fiets die ook ter plaatse was. Het jongetje was klaarblijkelijk nogal geschrokken en maakte dat hij wegkwam zon der te zeggen wie hij was. De ouders van de bromfietser zijn op zoek naar de man en vrouw die getuige waren van het ongeluk en hun zoon hebben geholpen. Ook zou het mooi zijn als de ouders van het jongetje zich bij hen melden. Ze zijn te bereiken via telefoonnum mer 318 891. abuis in de krant dat dat op een 'achtergesteld deposito' was gezet, maar het ging om een gewoon deposito. Gerbrand Poster van Texel 2010, die de afgelopen jaren het meest de trom roerde over de verloren miljoenen, toonde zich mild. Hij gaf aan te beseffen dat er hard is gewerkt om het geld veilig te stellen, maar Visman krijgt van hem pas een schouderklop als het geld daadwerkelijk terug is. Fotograaf en piloot stuiten op ontdekking Toen Pieter de Vries luchtfoto's van Texel maakte voor zijn boek TEXEL XL, deden hij en piloot Piet Standaart een bijzondere ontdekking, die volgens het tweetal vrijwel zeker niet zonder gevolgen zal blijven. Aanstaande dinsdag, tijdens de presentatie om 17.00 bij Nauta Boek, maken zijn hun 'geheim' wereldkundig. De Vries en Standaart maakten vijf vluchten boven Texel, waarbij De Vries met zijn camera meer dan duizend keer afdrukte. Uiteindelijk selecteerde hij zo'n 160 foto's die in TEXEL XL zijn opgenomen. Het resulteerde in een fotoboek van 190 bladzijden, waarin vrijwel elk plekje van Texel vanuit de lucht is te zien. Steeds vanuit een andere, veelal verrassende hoek. De foto's zijn nietsverhullend en te zien is dat niet alles op Texel even netjes is, al valt over smaak niet te twisten. En soms komt er wat bijzonders aan de oppervlakte, zo ontdekte De Vries, die zich hiervoor op de grens van zijn vakgebied moest begeven. Hij nodigt iedereen uit dinsdag te komen kijken als zij hun geheime missie uit de doeken doen. SNELCODE: 80 Vi Garage Dros www.texelseautopagina.nl TEXELSE®COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Bekendmakingen op pagina 14

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1