TEXELSE 5 COURANT Brede steun TVO voor fusie met TVL Texels Bock wint opnieuw TIME OUT Wat ik zeggen wou TVO verhoogt contributie met zeven procent Hoewel hun organisatie binnen kort waarschijnlijk met TVL in één nieuwe vereniging opgaat, stemden de leden van TVO dins dagavond over een contributie verhoging van zeven procent (inclusief de trendmatige verho ging van 2,71 procent). 'Dat moet statutair in een algemene leden vergadering gebeuren en daar om ontkomen we er nu niet aan', motiveerde het bestuur dit bij zondere punt op de agenda. Deze (forse) verhoging was vol gens het bestuur nodig omdat het TVO 'al jaren' niet meer lukt om voldoende geld vrij te maken voor de jaarlijkse promotiebijdrage van €110.000,- voor de WV. 'Dit jaar moeten we eigenlijk nog €24.000,- betalen, maar dat gaat ons niet lukken en in voorgaande jaren is het niet veel anders geweest', merkte penningmeester Toon Schoenmaker op. Een ander argument voor de ver hoging was het professionaliseren van de organisatie. 'Voor een bestuur dat bestaat uit vrijwilligers is het niet altijd te doen om snel en accuraat een krachtig geluid te laten horen en daarbij ook nog een vinger aan de pols te houden.' Daarbij werd verwezen naar de vele 'positieve en negatieve ont wikkelingen', onder meer veroor- College eist sloop woonbungalow Het college zal handhavend optreden om te bereiken dat de woonbungalow aan de Pont- weg 155 wordt gesloopt. Beslo ten is afwijzend te beschikken op het verzoek van eigenaar Dirk Kuip om het huis te laten staan en het de status van tweede woning te geven. Kuip kreeg vorig jaar na langduri ge strijd vergunning voor de bouw van een intussen voltooide rietge- dekte stolpwoning op de hoek Pontweg-Pelikaanweg. Deze mocht de plaats innemen van zijn verouderde bungalow Pontweg 155 onder voorwaarde dat dit gebouw zou verdwijnen na het gereed komen van de nieuwbouw. Het bestemmingsplan staat name lijk maar één woning toe op deze locatie. Naast een vergunning voor de nieuwbouw gaf de gemeente daarom ook een sloopvergunning voor het oude gebouw af. Kuip tracht nu het oude gebouw toch in stand te houden en heeft gevraagd er de status van tweede woning aan te geven, zodat het zowel permanent als recreatief kan worden gebruikt. Zijn voorstel was deze status te verplaatsen van het naburige stolpje Pontweg 153 'Langebosch' naar Pontweg 155. Het college voelt daar niets voor en houdt Kuip aan de sloopplicht. 'Als het verzoek wel wordt inge willigd, zou dit betekenen dat een Het kan niet op voor de Texelse Bierbrouwerij. Werd Texels Bock vorige week al uitgeroepen tot het lekkerste bokbier van Neder land, zondag kwam daar ook nog eens het predicaat het beste bokbier bij. Dat gebeurde tijdens het 34ste Pint Bokbierfestival, dat van vrijdag tot en met zondag in de Beurs van Berlage in Amsterdam werd gehou den. De prijs werd toegekend door een vakjury, in tegenstelling tot vorige week, toen consumenten Texels Bock uitriepen tot het lek kerste bokbier. Het was niet voor het eerst dat de Texelse Bierbrou werij deze prijzen won. In 2009 was het ambachtelijk gebrouwen speciaalbier het lekkerste en in 2010 het beste. Het gebeurde ech ter niet eerder dat beide prijzen in hetzelfde jaar werden gewonnen. Het jaarlijkse Pint Bokbierfestival, dat sinds 1978 wordt georgani seerd, is het bekendste en grootste bierfestival van Nederland. Vrijwel het complete assortiment Neder landse bokbieren werd er ter jure ring aangeboden, wat de prijs nog extra cachet geeft. 'Een klinkend resultaat. Dit is natuurlijk een geweldige erkenning voor ons bok bier. Niemand kan nu meer om Texels Bock heen', laat een ver heugde brouwmeester Maurice Diks weten. De dubbele prijs voor Texels Bock komt niet uit de lucht vallen. Van meet af aan scoort het bokbier al hoge ogen. In de prijs van het lek kerste bier werd Texels Bock tus sen 2002 en 2009 twee keer derde, twee keer tweede en een keer eer- De voorgenomen fusie met de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) lijkt bij het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) op weinig weerstand te stuiten. Van de 55 stemge rechtigden die dinsdag tijdens de algemene jaarvergadering in hotel De Pelikaan aanwezig waren, gaven er 49 hun fiat. Er waren slechts 5 tegenstemmen, één stembriefje bleef blanco. Definitieve consequenties had de stemming nog niet. Volgens de statuten kan een dergelijk besluit alleen worden genomen in een ver gadering waarin tweederde van het totaal aantal leden (momenteel zijn dat er 338) aanwezig is. Omdat dit quorum ontbrak, moest een nieu we vergadering worden uitgeschre ven waarin opnieuw over de fusie wordt gestemd. Deze bijeenkomst wordt dinsdag 22 november gehouden. Dat er dinsdag werd gestemd, leek daarom niet erg logisch. Maar volgens het bestuur was dat statutair nu eenmaal zo bepaald en zou de uitslag van de stemming bovendien 'een belang rijke graadmeter' zijn, een mede deling die voor kennisgeving werd aangenomen. Dat er op 22 november alsnog tegen de fusie zal worden gestemd, lijkt onwaarschijnlijk. Maar wat de leden er precies van vonden, werd niet helemaal duidelijk. 'We staan met z'n allen voor een belangrijk besluit en een mijlpaal in de geschiedenis van ondernemend Texel', zei voorzitter Ries Swanink in zijn inleidende praatje. Er kwam maar weinig respons, terwijl een speciale informatiemiddag die in juni voor de leden van TVO, TVL en KLV was gehouden ook maar een handjevol belangstellenden had getrokken. 'Nee hoor, het wordt geen spannende vergadering, want iedereen is vóór de fusie', klonk het dinsdag voor aanvang en dat was kennelijk een breed gedragen opvatting. Slechts een enkeling vroeg tijdens de bijeenkomst het woord. Eén van hen was Kees Dros, die betoogde dat hij eveneens vóór de fusie was, maar dat hij van het bestuur graag de argumenten nog eens op een rijtje had gehad. Ook vroeg hij waarom er nog geen beleidsplan was. 'U bent heel actief, maar ik heb geen idee waar TOP (de nieu we fusieorganisatie, red.) voor staat, behalve geld innen voor de promotie van de WV.' Dat het nieuwe beleid niet in de statuten is 'verankerd', noemde Dros een 'gemiste kans'. 'Als je wilt profes sionaliseren, zoals u meermalen hebt verkondigd, zijn goede statu ten erg belangrijk.' Ook Cees de Waal en Kees-Jaap van der Kooi plaatsten kantteke ningen over de statuten. Zo zei Van zaakt door de bezuinigingen bij de lokale overheid. De oplossing wordt gezocht in een betaalde ledenmanager, 'die zich optimaal gaat wijden aan de ledenbeharti- ging'. Dat er vlak voor de stemming over een fusie over een contributiever hoging werd gesproken, wekte enige verbazing bij de leden. Maar veel woorden maakten ze er niet aan vuil. Na een korte discussie werd er gestemd. Bij de vraag wie vóór was, gingen veel handen de lucht in. Of het er genoeg waren, leek even de vraag, maar toen voorzitter Ries Swanink vroeg wie er tegen was, bleven alle handen omlaag, zodat het voorstel met algemene stemmen was aangeno men. Negenenveertig van de vijfenvijftig stemgerechtigde leden van het Texels Verbond van Ondernemers stemden dinsdag in de algemene ledenvergadering in hotel De Pelikaan vóór de fusie met de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Omdat er statutair te weinig leden waren, had de stemming geen definitieve consequenties. Maar het samengaan van beide verenigingen lijkt breed te worden gesteund. der Kooi dat TOP, net als TVO nu, het algemeen belang moet dienen en er niet is om individuele conflic ten op te lossen. 'Het is belangrijk dat dit goed omschreven staat', aldus Van der Kooi. Het bestuur gaf toe 'nog niet heel uitgebreid' over dergelijke zaken te hebben gesproken. 'Maar je kunt niet stap 2 zetten voordat je stap 1 hebt genomen', meende Robin Konijn, voorzitter van de sectie Zakelijke Dienstverlening, die namens TVO nauw bij de fusiebesprekingen betrokken was geweest. Eerder al had Swanink gezegd dat er ook na de informatiemiddag in juni 'relatief weinig vragen' waren binnengeko men. 'De vragen zijn of individueel of in een groter verband beant woord.' Ook zei de voorzitter te beseffen dat TVO en TVL een 'eigen samen stelling, cultuur en karakter' heb ben en dat het wel even zal duren voordat de vereniging één geheel zal zijn. 'Daarnaast is er nog wel een aantal zaken te regelen. Zo wil len we terug naar een kleiner aantal secties, toch nog eens opnieuw kijken naar de contributiestructuur, een goed huishoudelijk reglement maken en last but not least moeten we op zoek naar een zeer capa bele manager ledenorganisatie.' Een speciale fusiemanager, in de persoon van Michel Gregoire, moet het samengaan het komende jaar begeleiden. De 95-jarige Peter de Neve maakte zaterdag zijn tweede tandem sprong. De eerste maakte hij op zijn negentigste en sinds die tijd had hij het al over een tweede keer. Ditmaal sprong hij in gezelschap van zijn 13 jaar oude kleinzoon Rick. De Neve is in Zeeland geboren, is vijfentwintig jaar buschauffeur geweest en woont nog zelfstandig in zijn huis in Haarlem. Hij sprong samen met Hans van Marrewijk, zijn kleinzoon samen met Matthijs de Groot. Foto cas Gerritsen) woning wordt toegevoegd aan de woningvoorraad in het buitenge bied en dat deze ook nog recrea tief gebruikt mag worden. Dit is ongewenst.' Bovendien zou dan volgens b en w sprake zijn van uitbreiding van recreatieve slaap plaatsen omdat het stolpje Pont weg 153 behoort tot een klein schalig recreatieterrein dat direct naast Postweg 155 ligt. Voor dit recreatieve perceel is al eens de 25 procentsregeling toegepast waardoor er een recreatiebunga low kon worden bijgebouwd. Deze regeling mag maar één keer wor den toegepast, wat onlangs nog door de gemeenteraad is bekrach tigd bij het vaststellen van de nota van uitgangspunten van het nieu we bestemmingsplan buitenge bied. Wethouder Eric Hercules (duurzaamheid) reikte dinsdag een slimme thermosstraat uit aan Ivo Huizinga in Den Burg. Door zijn aanvraag voor een subsidie voor energiezuinig wonen bereikte de gemeente een mijl paal van €300.000,- aan verleende subsidies sinds juni. Op de achter grond links en rechts Jan en Jantina Buijs die de subsidieverstrekking regelen en in het midden Ed Maas die momenteel het huis van Ivo en Daisy Huizinga verbouwt en energiezuiniger maakt. Foto Jeroen ven Hattum) Parkeren en meer Dinsdag 1 november moest ik even wat ophalen bij iemand die in de Wilhelminalaan woont. Aangezien ik rolstoel gebonden ben, net als degene bij wie ik moest wezen, plaatste ik mijn auto op de par keerplaats naast haar woning. Ik heb toen eerst keurig mijn invali- denkaart voor het raam gezet. Toen ik na een kwartier vertrok, bleek er een bon achter de ruitenwisser te zitten. Bij navraag bij de parkeer wachter bleek dat ik hier niet mocht staan, omdat deze plaatsen alleen voor de aanwonende waren. Zij bleek niet onder de indruk dat ik maar twintig meter lopen kan. Wat nu eenmaal niet mag, dat mag ook niet. En dat geldt voor iedereen. Daar kon ik het mee doen. Ik wil dus iedereen waarschuwen: laat de Wilhelminalaan en de stra ten waar een dergelijk verbod geldt links liggen en parkeer er niet, ook niet om even wat af te geven of op te halen. Big sister is watching you. Dirk Westerlaken, Den Burg. Aannemer De Vries Van de Wiel is naast boerderij Aurora bezig met de aanleg van het nieuwe helofytenfilter voor de nieuwe rioolwaterzui vering (rwzi) Everstekoog aan de Pontweg. F°t° Ton zegen) Texels bock valt in de prijzen en wordt op steeds meer plaatsen geschonken. Zoals hier op een terras in het centrum van Arnhem. VRIJDAG 4 NOVEMBER 2011 Bedrijfswoning mag uitgebreid De bedrijfswoning van Camp Silver aan de Eendenkooiweg mag wat b en w betreft worden gerenoveerd en uitgebreid tot 195 vierkante meter. Deze verdubbeling van de bestaan de oppervlakte is strijdig met het geldende bestemmingsplan. In het nieuwe bestemmingsplan zal ech ter een oppervlakte van maximaal 200 vierkante meter mogelijk wor den en het college wil daarop voor uitlopen door het voeren van een projectafwijkingsprocedure. In drie slaapkamers van de nieuwbouw zal logies met ontbijt worden ver strekt. Daarbij zullen maximaal vijf slaapplaatsen worden toegestaan zodat de logiesvertrekking onder geschikt blijft aan de woonfunctie van het gebouw. Helofytenfilter vergroot Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is begonnen met het afgraven van 46.000 ton grond om het helofytenfilter aan de Pontweg te vergroten van 3,4 naar 9 hectare. De al bestaande 3,4 hectare ligt achter de zuivering. De afgegraven grond gaat naar een buurman aan de overkant van de Pontweg zodat die zijn land kan ophogen. Het helofytenfilter komt te bestaan uit een voorbezinkvijver, zeven parallel aan elkaar lopende watergangen met moerasplanten en een nabe- zinkvijver. Het filter is bedoeld om het effluent (gezuiverde water) uit de rioolwaterzuivering na te zuive ren, zodat het met de kwaliteit van slootwater aan het oppervlaktewa ter kan worden toegevoegd. Die nazuivering gebeurt met behulp van zuurstofminnende bacteriën bij de wortels van de moerasplanten die de ecoliebacterie en organi sche stoffen afbreken. Tijdens de zuivering in de rwzi wordt de ecoliebacterie ook al met andere bacteriën bestreden. Strandpaviljoens één bouwlaag B en w willen voorkomen dat meer strandpaviljoens worden gebouwd of uitgebreid met meer dan een bouwlaag. De raad krijgt daarom het voorstel om een zogeheten voorbereidingsbesluit te nemen, zodat eventuele bouwaanvragen voor meer dan één bouwlaag kun nen worden aangehouden. Over uitbreiding valt dan alleen nog te praten als deze past in het nieuwe bestemmingsplan. De raad beslist op 14 december. De actie van het college is een reactie op de uitbrei ding van het paviljoen bij paal 17. Dit bouwplan valt onder het bestaande regime en kan dus nog worden uitgevoerd. Onderzoek naar toegankelijkheid Texelaars die slechte ervaringen hebben met de toegankelijkheid van openbare gebouwen kunnen die ervaringen van 5 tot en met 12 november melden. Een aantal platforms voor mensen met een handicap of chronische ziekte in de Kop van Noord-Hol land, waaronder de Stichting Inte gratie Gehandicapten Texel, hou den gezamenlijk een inventarisatie om knelpunten in de toegankelijk heid in beeld te krijgen. Er kan gebeld worden naar 0800-3218686 (Bureau Discriminatiezaken) of gemaild naar info@discriminee.nl. Meer is ook te vinden op de web site www.discriminee.nl. Volgens de platforms worden alle meldin gen die tot 1 december worden gedaan gebundeld in een rapport dat wordt gepresenteerd aan de gemeenten in de Kop van Noord- Holland. Volgens de initiatiefne mers is het gros van de openbare gebouwen toegankelijk, maar geldt dat nog niet voor alle gemeentelijke websites. 'In de wereld van onder wijs, sport en recreatie en op de arbeidsmarkt is toegankelijkheid nog in veel mindere mate realiteit.' jongeren centrum

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5