Eendekukeltjesweer en Schotse sfeer bij start Waanzin TEXELSE 12 COURANT 'We kunnen dan wel niet goed fietsen, maar wel goed denken' 'Waanzin, een warm welkom' DINSDAG 08 NOVEMBER 2011 deed) bleek vermoeiender te zijn dan menigeen zich had voorgesteld en De eerste editie van Waanzin Texel is gewonnen door het team Woes te Weelders van Koos en Thera Tjepkema, Wim-Piet Eelman en Ruben Legierse. De Waalders namen in het eerste blok al afstand en gaven de voorsprong niet meer waar met nog enige twijfel over toe- prijs. komstige deelname, maar oud- Wampexers weten dat voor wie Waar KWAPSMA 'pas' na dertig jaar eenmaal besmet is met het virus, er puzzelen, spelletjes en halverwege worden opgevoerd. Bij Brakestein een paar uur slaap. Het eerste blok een debutant wilde wel kwijt dat hij speelde zich vrijdagavond af in en er halverwege compleet doorheen had gezeten. Maar uiteindelijk had moest een vat met zestig liter water over het natuurpad rond de boer- rond Den Hoorn. In de Jan Drijver- derij worden gesjouwd. Een zware school werd de topografische- en klus en voor elke gemorste liter ook hij de eindstreep gehaald. Welis- taalkennis getest door juffen Rita werd een punt afgetrokken. In de Penha en Ingrid van Schie. Niet Oude Vismarkt moest vis worden altijd even succesvol. Lang niet herkend en in het Maritiem en Jut- iedereen wist waar bijvoorbeeld waar Medemblik en Vlissingen lig- Wampex een Koninklijke onder- geen weg terug is. Ook voor de gen. En te allen tijde en collegiali- eindigde diep in de nacht met een scheiding kreeg hadden Walter Eschweilers en de rest van de orga- teit bleken voor menigeen lastig te bord boerenkool bij Veronica en er Oskam, Willem Houwing, Wouter nisatie. Morten toonde zich na afloop Kuiper, Morten en Cock Eschweiler, en Ruud Weijers bij hun eerste editie van opvolger Waanzin Texel al een lintje te pakken. Het werd hen opge speld door de leden van KWAPSMA, die op deze wijze blijk gaven van hun bewondering voor het moedige zestal. Want je moet maar durven, om zo'n succes schrijven woorden. Er werd ook op werd overnacht in het gebouw van Watersport Texel. Vroeg in de morgen verlegde Waanzin Texel het terrein naar Oosterend en omgeving. Zo moesten in de stal van de familie Eelman van hoeve Gollards koeien worden tevreden over het verloop: 'Wat een het gedrag gelet. Jassen en schoe- geschetst, bij Dijkmanshuizen werd waanzin. Wat een enthousiaste deel- nen moesten uit en voor onbe- een minitriatlon afgelegd, waarbij nemers. En wat een fantastisch een- leefdheden werden punten afge- een waardig vervolg te geven. Alsof dekukeltjesweer', zei hij na afloop in trokken. In het Pompevlak aan de het zwemmen was vervangen door kanoën. Er moesten stempels wor- hij een jongere uitgave was van manege Akenburg. Hij zei onder noordkant van De Geul wachtte den gehaald, waarbij deelnemers André van der Vliet stapte Morten meer onder de indruk te zijn van de een natte opdracht. Hier moesten van posten Kees (Bakker) en Kees in het water letters worden (Dros) hoorden dat extra punten waren te verdienen als het stempel op een 'zacht en rond' lichaams deel werd gezet. Dus zagen de heren veel billen en borsten voorbij komen. In de heemtuin moest in Eschweiler in de kantine van Texel'94 zonder aarzelen op tafel om de 33 teams toe te spreken. De verjonging heeft drastisch doorgezet, de helft van de 'Waanzinnigen' zouden debutanten zijn. Veel oudgedienden bekeken vanaf de zijlijn hoe de jonge generatie en natuurlijk de routiniers het er van afbrachten. 'Waanzinnen' (een nieuw werkwoord dat de ronde prestatie die de catering had gele verd. 'Ik weet nu pas hoeveel werk dat is. We hebben veel geleerd en veel gezien. En ook ik ben nu héél moe.' Blokken De organisatie was in grote lijnen hetzelfde als voorgaande jaren. Vier blokken, veel fietsen, lopen, Hoerenlopen De eerste etappe eindigde op de TESO-boot. Daarna werd koers gezet naar Oudeschild. In't Buurtje een afgesloten emmer worden werd een oud gebruik in ere her- gevoeld welke voorwerpen er in steld: hoerenlopen. Hierbij moest zaten, zoals een fietsbel, een verf in lingerie voor een jury een sketch roller, een diepvrieskip, lego en Oliebollen bakken bij paal 9. vissenkoppen. 'We kunnen dan wel niet goed fietsen, maar wel goed denken', hijgde een team bij aan komst. Bij het dijkwachtershuisje van het Wagejot moesten vogels worden herkend en een smile ver wees naar de blijde bij Sint Mar cus, waar een katapult moest wor den gemaakt. Blok vier van Waanzin speelde zich af in Den Burg. Op verschillende locaties waren verschillende activi teiten bij dit afsluitende onderdeel van de eerste Waanzin. Gekleed in kilt verplaatsen groepjes zich van de OSG naar de ijsbaan, waar de kilts door een kritische jury beoor deeld werden. Daarna ging ieder groepje zijn eigen weg. Er waren verschillende activiteiten, zoals hamerwerpen, slalommen met een paal van een meter of tien, spijker broek hangen en een circuit afleg gen met een boot op de vijver. In het centrum van Den Burg waren activiteiten als houtzagen, trekker band rollen en steltlopen. Om kwart over twee kwam het eerste team aan bij de eindstreep, de manege. Job Schepers en Gerard Timmerman Woeste Waalders winnen Waanzin De eerste editie van Waanzin Texel is gewonnen door het team Woeste Waalders van Koos en Thera Tjep kema, Wim-Piet Eelman en Ruben Legierse. Koos Tjepkema werd op het laatste moment aan het team toegevoegd. Daardoor besloot de organisatie ter elfder ure de keu ring van een ram op de boerderij van Tjepkema te schrappen en werd een ander onderdeel toege voegd. De Waalders namen in het eerste blok al afstand en gaven de voorsprong niet meer prijs. Het team haalde 626 punten. Tweede werden de Deurtrappers met 618 punten en derde BaRiMaLu met 568 punten. Vrijdagavond begon de eerste Waanzin Texel. Als nieuwe ver slaggever van de Texelse Cou rant een enorme uitdaging. Wan neer je het eiland nog niet echt kent best lastig. Met mijn geringe kennis van het eiland ging ik vrijdagavond op pad. Gewapend met een overzicht van de posten, een camera, een kaart van Texel en mijn navigatiesysteem. Zelfs met al deze hulpmiddelen die de deelnemers niet hadden, bleek dit een lastige opgave. De hulp van mijn vriendin als navigator was een welkome bijdrage. Omdat ik pas een week op Texel werkzaam ben, leek het de hoofd redacteur wel een mooie uitdaging om mij hierop af te sturen. Dan leer je het eiland ook goed kennen. Ik dacht: Dat doen we wel even. In de praktijk bleek dit tegen te vallen. Het eerste blok speelde zich af in en rondom Den Hoorn. Met name de posten die buiten het dorp lagen waren in het pikkedonker moeilijk te vinden met De Fonteinsnol als absolute koploper. Links en rechts werd ik ingehaald door groepjes deelnemer die sneller waren op de fiets dan ik met de auto. Maar door achter een groepje aan te rijden, kwam ik toch op de post aan. Toen ik hier een maand geleden kwam solliciteren werd mij in de kroeg in De Koog verteld dat de Texelaars stug waren en niet heel erg open. Ik weet niet over welke Texelaars dat ging, maar in elke geval niet over de deelnemers van Waanzin. Overal waar ik kwam werd ik enthousiast begroet en stonden de deelnemers mij uitvoe rig te woord. Ik voelde me absoluut geen buitenstaander en had direct het gevoel dat ik welkom was. Voorafgaand wist ik niet wat ik ervan moest verwachten. Op de redactie van de Texelse Courant had iedereen het er over, maar wat het allemaal inhield werd me niet helemaal duidelijk. Ik dacht tevoren dat het een, niet al te zware, gezel ligheidsbijeenkomst was. Dit bleek geenszins het geval. Ik heb me ver baasd over de verscheidenheid aan activiteiten in combinatie met de af te leggen afstanden. Een leuke mix tussen fysieke uitputting en hersen- krakers. Ik had het geluk aanwezig te mogen zijn bij het eerste en het laatste blok. Het contrast tussen deze twee momenten was groot. Bij aan vang van het eerste blok was ieder een opgewekt en fris. Bij aankomst bij de eindplaats strompelden de deelnemers moe maar voldaan rond, wachtend op de prijsuitrei king. Het ene groepje vooral blij dat het afgelopen was, het andere groepje zenuwachtig voor de uit slag. Tijdens de prijsuitreiking hield de burgemeester een praatje waar bij ze het volgende zei: 'Ik ben blij dat ik een kijkje in de keuken van dit evenement heb kunnen nemen.' Ik sluit me aan bij deze woorden. 'Het was inderdaad waanzinnig.' Ik heb tijdens dit evenement het eiland en de bewoners een stuk beter leren kennen. Ik hoop nog veel van dit soort evenementen mee te maken. Voor een jongen van de overkant was dit een prachtige start van een jaar op Texel. Met wat gepuzzel kon ik bijna alle posten vinden, zij het met wat hulp van de organisatie en de deelnemers. Ik heb diep respect voor de prestaties van de deelne mers en zou graag eens meedoen. Maar ik heb de routeaanwijzingen gezien en ben wel tot de conclusie gekomen dat je de route alleen als doorgewinterde Texelaar kunt begrijpen. 'Het was inderdaad waanzinnig.' Job Schepers Balanceren boven de sloot bij hoeve lepere. De Woeste Waalders Wim Piet Eelman, Rubel Legierse, Wim Piet Eelman en Thera Tjepkema worden gefeliciteerd door Morten Eschweiler van Waanzin Texel.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12