1971: Spraakmakende jeugdsoos Tasiel opent deuren Waar alles mag zolang het maar binnen de wet blijft' TEXELSE 11 COURANT Jongeren vinden eigen sfeer in „'tasiel" Love, peace, bier en hasj in anarchistisch bolwerk Toen Tasiel moest sluiten kraakte jeugd d'Ouwe Ulo Baldadigheid veroorzaakte chaos in jeugdsocieteit Jeugdsoos in dorpshuis kan van start gaan DINSDAG 22 NOVEMBER 2011 Langharige jongeren, hippe kleuren, alternatieve muziek, gedimd licht, koffie, bier, stic kies, 'diepgaande' gesprekken en nachtelijke vrijpartijen. Zo door de week het vormings- en werklozenwerk van Textant onder leiding van Kaper in hetzelfde gebouw, zorgde voor de nodige wrijving. Het leidde er onder meer toe dat bestuurslid Jaap Huisman in oktober 1972 een motie indien de om Kaper uit het bestuur van de jeugdsoos (SOJ) te wippen. Uiteindelijk stapte Kaper zelf op, waarbij wel afspraken werden gemaakt over een goede samen werking tussen Textant en de jeugdsoos. Maar enige rivaliteit bleef, zoals onder meer is te zien aan de ongedateerde spotprent in een feestkrant van Tasiel, waarin Kaper op straat wordt gegooid. Asielgangers herinneren zich wel licht nog het portret bij de ingang, wat voorzien was van een grote snor. Ze kwamen uit de haardos van Kaper, die tijdens werkzaam heden met zijn kuif in de boor verstrikt was geraakt. De sfeer werd zo mogelijk nog alternatiever, anarchisme vierde hoogtij en muziek van bands als Supertramp en Pink Floyd schalde ten de al te brandgevaarlijke voor- andere onderwerpen en er waren door de tent. Er hingen posters tegen de oorlog in Vietnam, de werpen op gezag van de filmavonden. Huisman: 'Daar was brandweercommandant worden dan weer gedonder over met de omgeving waar ze zichzelf kunnen niet altijd welkom in andere cafés Apartheid in Afrika ('Eet (g)een verwijderd. Maar verder werd de bioscoop, maar later kwam het tot Zo kwam het dat begin april 1971 de jeugdsoos van start kon gaan in het oude dorpshuis. Voor het zover of disco's. Wel in Tasiel, waar de Outspan, pers (g)een Afrikaan uit'), jeugd geen strobreed sfeer van love and peace al snel werd verstoord. In mei kwam een groep jongelui die duidelijk geen boven een poster van Wiegel stond gelegd. 'In De Kelder hield pa Velt- 'Is gehakt soms niet genoeg voor kamp toezicht, wij moesten ons ging het er aan toe in Tasiel, het was, was er veel vergaderd, was vredelievende bedoelingen had spraakmakende jongerencen trum aan de Burgwal dat veertig het oude dorpshuis opgeknapt, waarbij ter voorkoming van brand onder de kachels beton was aan gebracht. De kosten hiervoor moesten in vijf jaar terug worden betaald door het Open Jeugdwerk, Tasiel, een toevluchtsoord voor dat zichzelf moest bedruipen. jullie?' en er was een groot schil derij waarop de liefde werd bedre- zelf onder controle houden. de weg een samenwerking. Wij draaien alternatieve films. Zoals over het proces van Kafka. Ik heb nog nooit zo lang geslapen, maar kon wel het gebouw binnen en sloeg de ven. Deze jongeren trokken zich boel kort en klein. Lampen gingen van God noch gebod wat aan en jaar geleden werd geopend. Het onder de kachels beton was aan- van het plafond, glas vloog in het sommigen meenden dat Tasiel het lukte niet altijd. Huisman moest zeggen dat ik Kafka had gezien.' stond aan de basis van het hui dige Jeugdwerk. rond, er vloog een matras in de fik middelpunt van de wereld was. zich bij tijd en wijle verantwoorden bij de gemeente. 'Dan kreeg weer op m'n sodemieter. Op een keer moest ik bij Cor Dros op het Gelein Jansen memoreert de opvoering van de rockopera Vero na door Jaap Dros en andere muzikanten als een hoogtepunt in en het scheelde maar weinig of het Huisman:'Er was in die tijd weinig matje komen, die toen wethouder Tasiel. 'We hadden wel vaker hele gebouw was afgebrand. De regelgeving en schonken bier, van Milieu was. Wat die ingegra- politie kwam er bij en de onrust- sherry en port. Subsidie kregen we ven auto daar betekende? Ik zei jongeren die het thuis bij de televi- Het eerste bestuur werd voorgeze- stokers moesten de schade beta- niet, we moesten zelfs een lening dat het voor de buitenrecreatie sie niet meer uithouden. Zo'n ten door Gelein Jansen en jonge- jeugdsociëteit zou het aan de renwerker Lex afbetalen aan de gemeente. Toen was. Hij moest daar weg, maar er werd geen werk Burgwal moeten worden. Het plan Kaper ('27 jaar, ontstond tijdens de roerige perio- langharig en baar de eind jaren zestig, begin jaren dig') had een zeventig. Toen er overigens al 'gezaghebbende andere jeugdhonken waren. Aan stem in de pro- de Burgwal had je bijvoorbeeld De grammaraad van Kelder, maar als je niet op de HBS de jeugdsoos. Hij zat, had je daar weinig te zoeken, stond op de dag herinnert Gelein Jansen zich. Hij voor de opening de Texelse Cou- Na die gebeurtenis werd voor de er later een nieuwe schoorsteen in was ook in die jaren al een bezig rant te woord. Wat hem betreft reputatie van het jeugdhonk het gebouw moest, draaiden we baasje en behoorde tot de gang makers van de jeugdsoos op Bis- mocht alles, zolang het binnen de gevreesd. Maar de jongeren ble- daar ook zelf voor op. Maar we den gezet. Er moesten wel statis- perken van de wet bleef. Dus geen ven niet weg, in tegendeel, Tasiel pinckhof bij De Koog. Er waren harde of zachte verdovende mid- stroomde elk weekend vol. Niet ook jeugdactiviteiten in de voor malige paardenstal, het onderko- hadden aardig wat inkomsten. We investeerden in een installatie, pla- (beginnende) bandjes, maar dit was klasse.' Jongeren maakten ook zelf een film, eentje waarin de harde kern zelf de hoofdrol speel de en waarvoor onder meer een zweverige scène in de katholieke denk dat hij wel kerk werd opgenomen. In de zomer een jaar of vijftien ging Tasiel dicht. Maar achterover leunen was er niet bij voor bestuur en andere vrijwilligers. Huisman: 'Er moest altijd wel wat worden dag ook de func- verbouwd. Hoeveel keer we de bar tie van scholieren- wel niet hebben verplaatst.' Een doos met notulen, briefjes, een feestkrant, een (leeg) geld kistje, de film en andere relikwieën van gemaakt. de grond heeft gezeten.' Tasiel kreeg over- opvang en zo mocht er een betaalde kracht achter de bar wor- delen, geen seksuele uitspattin- dat al hun ouders er gerust op ten en noem maar op. We hadden gen, geen complotten tegen de waren en twijfelden of zij er ver- ook een huisband, Second Hand men van de Scouting, waar nu het regering en geen mensen beneden standig aan deden hun kroost Junk. Wij kochten een installatie tieken worden bijgehouden, om zijn zo ongeveer het enige dat nog aan te tonen dat het in een behoef- resteert uit Tasiel. En natuurlijk de Verpleeghuis staat. Maar een jeugdhonk waar 'vormingswerk' werd gedaan en waar jongeren ongestoord en onbespied hun gang kunnen gaan, dat ontbrak. de 16 in de tent. 'De ouders kun- Tasiel los te laten. Sommigen gin- voor ze, zij betaalden die af met te voorzag. 'Bij het turven hebben we die aantallen ruim geïnterpre teerd...' En Tasiel werd het redac tielokaal van de rebelse school herinneringen. Huisman: 'Het was een mooie tijd. We deden heel gewichtig en hielden grote discus sies. We hebben wat afgeouwe- nen dan met een gerust hart naar gen zelfs zover dat ze de dochter hun optredens. Op zulke avonden krant Vrij Blij. Door de week hoerd aan die bar. Maar in feite Willem Duys blijven kijken.' Een van een vriendin een kijkje lieten zat er wel 200 man in de tent. concurrent van de bestaande nemen en anderen belden naar horeca zou het jeugdcentrum vol- Tasiel of ze hun kind naar huis wil- Jansen behoorde, met Karei Bak- gens hem niet worden. 'De opzet den sturen. Enig toezicht was er ker, Jaap Huisman, die het eerste bestuur vormden, tot de jongeren die zich sterk maakten zo'n jeugd honk. Maar de Stichting Cultureel Horeca.' Vanzelf ging allemaal niet. Huisman: 'Ik werkte me de bagger. Door de week in de zuivelhandel werden allerlei activiteiten georga niseerd. Er waren muziek- en cabaretavonden, gespreksavon- den over parapsychologie en was het onschuldig en pretentie loos vermaak.' hier echt geen commerciële pla ten, het is alles underground, werk die over een lening moest moderne jazz, etc.'Maar de geves- beslissen, was niet zomaar over tigde horeca klaagde wel over de streep. In het Centraal Bestuur Tasiel en liet er af en toe 'spion- zat bijvoorbeeld criticaster Joh. C. Roeper. Deze 'vleesgeworden kapitalist, met dikke buik en sigaar', zoals jongeren hem zagen, zag in de op te richten Stichting Open Jeugdwerk Texel (SOJ) een nen' los, onder meer om de prijzen van de drankjes te controleren. Lex Kapers assistent Peter Kooger de tijd vorderde nauwelijks meer. Bas Huisman, die na verloop van van Zevenhuizen beschikte vol- tijd het voorzitterschap van Gelein gens menigeen over een 'aparte' muzieksmaak en kreeg had wel privileges, zoals de sleu tel. Met een meisje kwam dat wel concurrent voor bestaande jeugd- bevoegdheid om de platencollec- verenigingen. En de Rijksinspectie Jeugdzaken zag de samenwerking tie op te zetten, waarvan de jeugd soos in het weekend gebruik kon met het doordeweekse vormings- maken. Er mocht frisdrank en bier centrum Textant in één gebouw worden geschonken, maar geen niet zitten. Ook het onderkomen sterke drank. Het interieur was in (dat eerst dorpshuis was en daar- donkere tinten geschilderd en ver- na een dependance van de sierd met allerlei bijzondere afbeel- muziekschool) kwam moeizaam beschikbaar, de burgerij bood weerstand en de horeca zag er dingen en de ramen waren dicht getimmerd. Want in een veilig Uit de Texelse Courant van 25 mei 1971: 'toevluchtsoord' moest je niet van Criticasters de boel kort en klein had ge: een potentiële concurrent in. Maar buitenaf gezien kunnen worden. in jeugd- en recreatieconsulent Het verhoogde de nieuwsgierig- maar hoe vaak ik ze ook uittrapte, aanvankelijk wel, maar naarmate van mijn ouders en in het weekend De Stichting Open Jeugdwerk Nadat het nieuwe RSG-gebouw Tasiel. Dat laatste voor nop. Ik die 40 jaar geleden werd opge- klaar was, stond dat leeg. Daar hadden we veel meer ruimte. We begonnen een werklozenproject, een kinderopvang en aquarium verenging Aqua Vita die geen ruim- Het voorzitterschap wisselde gere- te had, vond er een plek. We hielden uitvoeringen en optre dens a la Paradiso en haalden daarvoor artiesten naar Texel. En de scholierenopvang werd voort gezet. Johan Hoogerheide was daar onder andere bij betrokken.' Later veranderde de naam van Burgwal. Het was de tijd dat Peter Tasiel in Time Out. Oudgedienden richt en Tasiel runde, is de voor loper van het huidige Jeugdwerk in d'Ouwe Ulo. Jansen had overgenomen: 'Stic- eens goed van pas. Maar ik was kies roken mocht officieel niet, niet de enige. Op een avond liep ik anders zou de gemeente de tent langs Tasiel en zag dat het black- sluiten. We zagen er wel op toe, light brandde. Bleek er op tafel geld. Namen van Gelein Jansen, Bas Huisman, Henk Smit, Hans Oosterhof en Peter Bakker, die via het Open Jeugdwerk in de politiek zou belanden, komen voorbij. Ergens eind jaren zeventig, begin jaren tachtig sloot Tasiel aan de 'n opspraak nadat een groep Bakker voorzitter was van de SOJ. 'Het gebouw was slecht geïso- die herinneringen willen ophalen, krijgen daarvoor met toestemming een flinke vrijpartij aan de gang te Jan de Vries hadden de jongeren heid naar wat zich afspeelde ach- het gebeurde toch.' Op een avond zijn. Of ze volgende keer wel even leerd, zo lek als ene mandje. Als er van eigenaar Ada Visser-de Wolf ter de gevel die was versierd met zwaaide de deur open. 'Rijkspoli- het licht uit wilden doen, zei ik dan. één haal over een gitaar werd gegeven, kwamen er klachten over geluidsoverlast. En de eisen die een warm pleitbezorger en ook de invloedrijke Cultuur- en welzijns- ambtenaar Gijs Oskam was sym pathisant. Zij verwachtten dat Bas Huisman. Huisman was rond agenten. Of het grote licht aan tig jongeren aantrof, die gratis zat ven moment was het over en heb- Open Jeugdwerk het bestaande de twintig toen hij er met zijn kon. Maar dat hadden we niet, te zuipen. Ik heb ze er allemaal uit ben we d'Ouwe Ulo gekraakt. de gelegenheid in het pand aan de Burgwal. druppels, geschilderd door Arthur tie! Het was Michel (destijds een Maar het gebeurde ook wel dat ik aan een café werden gesteld, wer- Er is nog geen datum geprikt, maar Kempenaar, en puddingen door roemruchte diender), met nog twee na sluitingstijd een groep van twin- den steeds strenger. Op een gege- via oud-bestuursleden Peter Bak- verenigingsleven juist zou stimule- kameraad voor het eerst een kijkje ren. Tegenstanders bleven sputte ren, maar bestuurslid J.D. Koning wees op klachten in het verleden nam. 'Het was daar heel geënga geerd. Erg links, ze aten onbespo- voor lang. Nog even, zei hij dan. alleen van die spotjes. Ze vertrok- gezet, maar niet voordat ze had ken onverrichter zake. Maar niet den betaald. Er was ook baldadig- ker en Gelein Jansen van het SOJ is er wellicht wat te regelen. dat jeugd rondhing in bars en dan cings. 'We hebben nu de kans hen jongeren met lange bossen haar heid. Ik weet nog dat loodgieter Later bedachten we een alternatief Veltkamp aan de overkant net een ten groente en rauwe wortels.' De hippiecultuur vierde hoogtij, maar voor het blowen. Johan (Hooger- nieuwe showroom had, met bloe- heide, die toen ook bij het jeugd beter vermaak te bieden in een en al te buitenissige kleding waren werk betrokken was, red.) had z'n metjes er voor en zo. De volgende g alles overhoop, het glas tot aan Fiat 500 aan gort gereden. Op het de Jelleboog. Ik heb op zondag- Open jeugdwerk zonder rijkesubsidie Gebruik samen met Vormingscentrum terreintje naast Tasiel groeven we een diepe kuil en reden hem er in. morgen de hele Burgwal staan aanvegen. En hoe vaak de deur ■kker uM Drn A. KtfH «II Owte- •VtriU («fat-iiurdigili in k*f reolranl brul uur »im dr Mw-hiinj Cultuirrl Work). Leden te hei bestuur U)n; W We hadden er een cabriolet van van Joppe (die aan de Burgwal gemaakt. Hij stak alleen met de woonde) niet was ingetrapt. Op raampjes boven de grond uit. Kon- een keer, hij had flink gedronken, den ze daar stickies in roken. Maar was hij woest en kwam met een dat werkte niet. ledereen flikkerde paar blikken olie aanzetten en z'n rotzooi er in. Ook een paar dreigde de boel in brand te zetten, accu's die nog in Tasiel stonden. Uiteindelijk kalmeerde hij.' De volgen de dag kwam Lex Kaper. Waar z'n accu's gebleven waren...' De combinatie van jeugdsoos die Tasiel in het weekend gebruikte en De inrichting van de jeugsoos was niet bepaald risicovrij. Zo hingen er bijvoorbeeld autobanden aan het plafond. Maar na een rampza lige discobrand in Grenoble moes-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11