Vrouwen van een Eiland succesvol TEXELSE 12 COURANT Komt Georgisch Festival Iberia naar Texel? Loods met opslagunits nieuw initiatief op Texel 'Het is net als een zolder of een schuur, maar dan niet bij je huis' DINSDAG 22 NOVEMBER 2011 Verslag Georgië 2 Marjan Boontjes doet voor de Texelse Courant verslag van haar reis naar Georgië en doet verslag van het Festival Iberia, waarvan Een vitale kleine gestalte gestoken in een zwart pak met daaronder een eveneens zwarte polo en aan zijn voeten glimmend gepoetste zwarte enkellaarsjes. Hij valt onmid dellijk op als de centrale figuur van ons gezelschap. Dan volgt zijn ze hoopt dat het volgend jaar op vrouw Cylia, die met snelle pasjes Texel wordt gehouden. Vandaag aflevering 2. als eerste Dali bereikt. Beweeglijk in haar gebaren geeft ze non-stop aanwijzingen om het gezelschap Texel heeft een bijzondere band aan te sturen. Gerrit, immuun voor met Georgië. Dat heb ik gemerkt haar voortdurende regie, gaat toen ik ooit rond oud en nieuw in onverstoorbaar zijn eigen gang. cursuscentrum Artex aan een zang- Beiden zijn ze de zeventig gepas- workshop meedeed van het Geor- seerd en onvermoeibaar actief met gische mannenkoor Keroni. Daar hoorde ik over het oorlogsverleden. Het enige dat ik daarvan ken is de kleine bunker verscholen in het duin aan de voet van de vuurtoren. Om meer over de Georgische hun levenswerk: het verleggen van grenzen in de animatiekunst.Twee keer hebben ze een Gouden Beer in Berlijn gewonnen. In Cannes een Gouden Kalf. Ze hebben het HAFF opgericht, het jaarlijkse Holland opstand te weten te komen heb ik Animation Film Festival. En ook het het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um Texel bezocht. Het verbaasde me dat ik dit heftige verhaal niet heb meegekre gen met geschie denis op de mid delbare school. Als ik op internet verder ga zoeken kom ik de opera 'Russenoorlog' van Pip Barnard tegen en de film 'De vliegenierster van Kazbek' van Ineke Smit. En nu is er dan het Festival Iberia, 'Dat ik dit heftige verhaal niet heb meegekregen' De tweede editie van Vrouwen van een Eiland heeft circa 1500 bezoekers getrokken. De reac ties van de bezoekers waren positief. De bijeenkomst in De Pelikaan bestond uit een beurs met tientallen standhouders, workshops, een vei ling en een gezamenlijk buffet waar bij de kleur rood centraal stond. De meeste bezoekers waren vrouwen, maar er kwamen ook mannen op het evenement af. Volgens Corina Hordijk, één van de leden van Vrouwen van een Eiland, was het mooi om te zien dat veel standhouders bij hun tafels activi teiten voor de bezoekers hadden. Een terugkerend thema was werk en privé. Ook bij de diverse work shops met vooraanstaande spre kers was het vinden van een balans tussen werk en privé en persoonlij ke ontwikkeling een rode draad. Vrouwen van een Eiland werd geopend door Tweede-Kamerlid Pia Dijkstra van D66. Zij was voor zitter van de Taskforce Deeltijdplus die onderzocht hoe vrouwen met deeltijdbanen in de gelegenheid gesteld kunnen worden om meer uren te gaan werken. De veiling, een nieuw onderdeel van de manifestatie, werd door ruim honderd mensen bezocht. Hoewel veel mensen tijdens het veilen met elkaar bleven praten, wist veiling meester Trap de aandacht toch naar zich toe te trekken. De meeste kavels werden voor enkele tiental len euro's verkocht, een paar gin gen boven de honderd euro weg. Op niet alles werd even hard gebo den, waardoor sommigen goed hun slag wisten te slaan. Zo werden drie gesprekken bij een coach voor €55,- geveild, ging een Texeler dek bed voor €75,- van de hand en werd een EPA-advies voor €65,- verkocht. Een van de origineelste kavels was een 'middag Knacke- bröd' met Maria Trap die ook lid is van Vrouwen van een Eiland. Trap, die een Deense moeder en een Nederlandse vader heeft, bood aan een middag over gebruiken en de De loods aan het Vliegwiel staat haast een beetje verloren aan de rand van het industrieter rein. Er zal nog wel gebouwd worden, maar voorlopig biedt de grote roldeur een mooi uit zicht over de Zeshonderd en de Langwaal. Het lijkt een loods als alle andere, vanaf de bui tenkant is niet te zien dat hij vol staat met de meest uiteenlo pende goederen, van meubels en kastplanken tot serviesgoed en boeken. Alleen een spandoek op de gevel geeft aan dat het hier niet gaat om een bedrijvenloods waar het op werkdagen van negen tot vijf gonst van activiteit, maar om Finishbox, een loods met 'storage units', boxen die worden gebruikt door mensen die tijdelijk of permanent extra opslagruime nodig hebben. Finishbox wordt gerund door initi atiefnemers Peter-Jan Kuip en Willem Houwing, die hopen met de verhuur van opslagruimte in een behoefte te voorzien. Binnen in de loods valt op dat het netjes, schoon en rustig is. Onge veer de helft van de ruimte wordt in beslag genomen door metalen boxen van uiteenlopende grootte. Sommigen zijn leeg en staan wijd open, andere zijn in gebruik, wat duidelijk te zien is aan de grendel die met een speciaal slot wordt afgesloten. Elke huurder heeft zijn eigen sleutel en een toegangs kaartje voor de loods. "Als je het in vierkante meters rekent, is nu ongeveer een kwart van de ruimte in gebruik', rekenen Houwing en Kuip voor. 'We hebben ongeveer de helft van de loods ingedeeld en besloten de hal eerst voor niet meer dan de helft in te vullen, om te zien hoe de vraag zich zou ont wikkelen. Selfstorage, zoals de term luidt, mini-opslag, is niet nieuw. In heel Nederland zijn zo'n 160 pakhuizen te vinden met opslagboxen, die doorgaans tijdelijk worden ver huurd. Ook daarin wijkt Texel af van de norm, want een groot deel van de gebruikers in Oudeschild heeft de opslagruimte permanent in gebruik. 'Zij zien het gewoon als schuur of als zolder', zegt Hou wing. In de Verenigde Staten is het gebruik van opslagunits bijna twintig keer zo groot als in Neder land, dat na met Groot-Brittanië en Frankrijk tot de grootste mini- opslaglanden van Europa behoort, maar daar maken ook veel bedrij ven gebruik van externe opslag, iets dat in Nederland nog maar in de kinderschoenen gaat. Het gaat hier vooral om inboedels, afkom stig uit verhuizingen of verbouwin gen. Ook het toenemend aantal thuiswerkplekken en de stagne rende huizenmarkt zorgen voor structureel ruimtegebrek. Onder zoek van Hogeschool InHolland leert dat bijna twintig procent van daarvan is nu ongeveer de helft in gebruik.' Hoe de hal verder inge deeld gaat worden, is nog de vraag, maar het lijkt erop dat op Texel meer behoefte bestaat aan grote boxen dan aan kleinere. Dit is anders dan elders, waar juist de kleine boxen meer in trek zijn. In dat opzicht zijn de eigenaren blij dat ze niet direct de wens van de inrichter hebben gevolgd, maar de Nederlandse huishoudens te kampen heeft met ruimtegebrek, wat ook veroorzaakt wordt door dat na de invoering van het Bouw besluit bij veel nieuwe woningen geen berging meer wordt gele verd. Dit in aanmerking nemend, is het eigenlijk vreemd dat er niet al veel eerder een opslagunit op het NIAF, het Nederlands Instituut Ani matie Films. We kunnen dus wel iets van hen verwachten! Tijdens het Iberia Festival wordt een overzicht van zijn films ver toond in het film theater. Verder gaat hij hier een masterclass geven aan kunst academiestudenten. Animatiefilms kunnen net als cartoons een vrij plaats zijn om je mening te verbeel- cultuur in Zweden te vertellen of Zweedse taalles te verzorgen. De middag werd voor €45,- geveild. Een gesigneerde set stripboeken over Elsje van Eric Hercules en Ger- ben Valkema leek het aanvankelijk niet te redden, maar werd toch ook verkocht. Overdag was er tijdens de beurs nog een kledingbeurs waarvan de opbrengst eveneens naar het goede doel (Girls First van Plan Nederland) gaat. Na het buffet verzorgden Hans van Veller, Roland Bisschop, Seve- rin Candel, Daan Welboren en Michiel Pam live-muziek in de Peli Pub. Volgens Hordijk wordt eraan gedacht in 2012 een derde mani festatie te houden. een initiatief van de Dali de Graaf- den. Vergelijk het met de nar van U bi lava, over wie ik vorige week schreef. In 2010 bracht zij Georgi sche kunstenaars, dansers en zan gers naar Leiden. In 2011 nodigde ze een Nederlandse animatiekun stenaar uit naar Tiblisi, de hoofd stad van Georgië. In 2012 brengt zij Festival Iberia (www.festivaliberia. nl) misschien naar Texel. Begin juni van dit jaar ga ik op reis. de koning die over van alles een spiegel mag voorhouden. Georgië moet nog leren spelen met de vrij heid die het door zijn onafhanke lijkheid heeft verworven. De film studenten willen zich graag laten inspireren door de vrije en bewege lijke geest van Gerrit van Dijk. Dali heeft een jaar gewerkt aan alle voorbereidingen van dit festival. Ze eiland is verrezen. Dat verbaasde ook initiatiefnemer Peter-Jan Kuip, die al langer met het idee rondliep en al meermalen mensen met een lege loods hierover aansprak. Maar steeds werd de boot afge houden, zodat Kuip besloot zelf het heft in handen te nemen. Samen met Willem Houwing werd de loods aan het Vliegwiel aange kocht en de twee zochten samen werking met Finishbox uit Wor- merveer, met drie vestigingen een kleine speler op het gebied van selfstorage. 'Je kunt zelf wel alles opnieuw gaan verzinnen', verklaart Kuip deze stap, 'maar zo kunnen we gebruik maken van de exper tise en ervaring van Finishbox. Ook gebruiken we de naam en de kleuren.' En Finishbox zorgde als organisatie voor de inrichting van de loods, met boxen van één tot tien vierkante meter. Het is natuurlijk de vraag of op Texel, waar haast iedereen wel iemand kent die ruimte over heeft in boerenschuur of visserijloods, behoefte is aan dergelijke opsla gunits. Was het niet juist daarom dat het project maar langzaam van de grond kwam? 'Dat hebben we natuurlijk ook vaak te horen gekregen', vertellen de initiatief nemers. 'En er is natuurlijk niets tegen opslag in een lege schuur, maar we bieden hier wel meer kwaliteit. Je spullen staan hier niet alleen veilig achter slot en grendel, maar het is hier ook warm en droog, er is een lift en we bieden transport middelen. En, niet onbelangrijk, je kunt er bijna dag en nacht in.' Op verzoek levert het bedrijf verhuis- materiaal als dozen en dekens en op het moment van het gesprek zijn de manen juist bezig met het in gebruik stellen van een aan hangwagen, die beschikbaar is voor gebruikers van de opslag. 'Want je kunt je spullen hier dan zonder gevaar voor schimmel opslaan, je wilt ze toch ook een beetje knap thuis krijgen.' In het vliegtuig zitten journalisten heeft prachtige kleurige affiches en en andere genodigden die ik nog uitnodigingen laten drukken. Ze zal niet heb ontmoet. Ik loop een paar deze week nog een fantastisch keer het gangpad tussen de stoe- flipboekje uitbrengen. Alle geno- len op en neer en verwacht dat ik digden krijgen dit cadeau en kun- ze op goed geluk zal herkennen, nen door snel te bladeren een ani- Als er een belletje in mijn hoofd matiefilmpje van Gerrit van Dijk tot gaat rinkelen van 'die moet het leven brengen. Een beter visite zijn', is het misgeschoten. Het is kaartje kan Gerrit hier niet achterla- een vriendelijke Amerikaan die in ten. Tiblisi woont. Hij vindt het leuk dat ik hem aanspreek en zo is hij mijn Inmiddels is het hele team aange komen. Een busje brengt ons naar het Holiday Inn Hotel. Een glazen Veilig geland loop ik als eerste in de reusachtige kolom die midden op armen van een stralende Dali. Ik ga naast haar staan en wacht nieuws- een druk verkeersplein als uit de hemel is neergedaald. Ik krijg een gierig op het team. Wie zal de kun- kamer op de twaalfde verdieping. stenaar zijn? Daar komt Gerrit van Dijk rustig lopend tevoorschijn, de animatie- Ik kijk uit over de stad Tiblisi gebouwd in het dal van de rivier die haar met zijn trage bruine stroom ir man waar alles om draait. Ik herken twee helften verdeelt. Met dit geweldige uitzicht vanuit vogelper- het vliegtuig hem van de affiches met zijn zwar te hoed die hij kennelijk in het vlieg- spectief lijk ik weer tuig in het bagagerek had verstopt, te zitten. Geel Zwart'30 naast ZDH Door een overwinning op Sint Boys doelsaldo van ZDH (40-13) is ech- (4-1) is Geel Zwart'30 op gelijke ter een stuk beter dan dat van de hoogte gekomen met ZDH, dat een concurrent (27-16). Naaste bela- vrije zondag had. De ploegen uit gers Graftdijk en Succes staan met Den Hoorn en 't Zand delen nu de 19 uit 10 op de gedeelde derde koppositie in de vijfde klasse A met plaats. De Koog staat met 18 uit 10 25 punten uit 10 wedstrijden. Het vijfde. Tenues voor jonge zaalvoetballers Ze spelen voor het eerst mee in de tweede klasse en ervaren nog steeds dat de overstap van de C- junioren naar de senioren een grote is. Vandaar dat de resultaten van het vierde zaalvoetbalteam van Sport 2000 nog wisselend zijn. Maar met drie nieuwe aanwinsten hopen de 'jongens' snel aanslui ting te krijgen bij het niveau van de 'mannen'. Eetcafé De Twaalf Balc- ken heeft er in ieder geval alle ver trouwen in en stak de spelers in nieuwe tenues. Staand van links naar rechts: Ken ny Witte, Max Bosma, Lars Boog aard, Wessel Koorn en coach Robert Jalving. Hurkend: Niels Jal- ving, Danny van der Stap en Adri Smidt.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12