r^x eltou/is Etui oorlogsvlieger bij zus TEXELSE J3 COURANT Stukje oorlogsgeschiedenis blootgelegd Langer thuis wonen dankzij de wijkverpleging 'Zware baan, maar het geeft veel voldoening' i'XOVA TAXITEXEL WMO/ ziekenvervoer I www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 22 NOVEMBER 2011 Aan de naspeuringen van Bram van Dijk naar oorlogsslachtof fers kan een nieuw hoofdstuk worden toegevoegd. Een inter view in een Canadese krant leverde informatie op over twee oorlogsvliegers die op Texel begraven liggen. Van Dijk werd deze zomer bena derd door Ed Eelman (Pijpersdijk), die naar het Luchtvaart- en Oor logsmuseum '40-'45 kwam met een Canadese journalist. Deze zocht informatie over de vijftien Canadese slachtoffers die op Texel liggen begraven. Van Dijk: 'Hij ver telde uit Hamilton, niet ver van Toronto, te komen. Toevallig komen er twee Canadezen die op Texel zijn begraven uit Hamilton. Van hen heb ik tot nu toe geen familie kunnen achterhalen. De journalist beloofde hier wat aan te gaan doen.' Het interview dat Van Dijk gaf ver scheen in de Canadese krant The Hamilton Spectator, die ook een digitale versie heeft. Het artikel verscheen op de dag voor Remem brance Day op 11 november. Van Dijk: 'De reacties zijn overweldi gend.' Hij kreeg onder meer infor matie en foto's van de twee vlie gers uit Hamilton. Het betreft John Herbert Zealand, die navigator was op een Halifax bommenwerper. Zealand werd op 16 januari 1910 geboren in Hamilton en groeide op in een welgestelde familie. Hij ging eerst naar de privéschool Central Collegiate in Hamilton later naar de St. Andrew College, dat hij in 1928 verliet. Uiteindelijk ging hij studeren op de Ohio State Univer siteit in Cleveland, USA en behaal de daar een graad in de economie. Uit een brief van zijn moeder blijkt dat hij in 1940 bij de Canadese luchtmacht (RCAF) ging en in maart 1942 naar Groot-Brittannië werd overgeplaatst. Hij was onge veer tien jaar ouder dan de meeste Canadese oorlogsvliegers en ver ongelukte op 9 november 1942 bij Nieuweschild. De andere Canadese oorlogsvlie ger waarover Van Dijk informatie ontving is Albert James Ellis. Hij kwam uit een gezin van vier kinde ren en was samen met zijn twee lingbroer Charles de jongste. Zij groeiden op met alleen de moeder want kort na de geboorte van de tweeling overleed hun vader in een veteranen hospitaal aan de gevol gen van oorlogsverwondingen uit de Eerste Wereldoorlog. Volgens de nichtjes van Albert, Judy Wil son en Diane Rogers waren de jongens al met Kerst 1941 bij de RCAE Op een medaillon, een kerstgeschenk aan hun moeder, staat de tweeling in uniform van de RCAE Broer Charles overleefde de oorlog en is inmiddels overle den. Albert James Ellis kwam om op 3 oktober 1943, toen de Lancaster JA972 's avonds neerstortte in de Noordzee bij paal 21. Op 4 okto ber 1943 spoelden drie slachtof fers aan bij paal 28, onder wie Albert James Ellis. Zij werden dezelfde dag nog in Den Burg begraven. Het Canadese artikel leverde Van Dijk ook veel reacties op van men sen die Nederland hadden gehol- John Herbert Zealand verongelukte op 9 november 1942 bij Nieuweschild pen bij de bevrijding. 'Ook voor malige Nederlanders reageerden en zelfs een op Texel geboren Canadees, namelijk Bill Thies. Zijn vader heeft een slagerij gehad in De Cocksdorp en in de Wever straat. Zijn familie is in 1951 naar Canada geëmigreerd. De moeder van Bill Thies heette Dros, familie van voorheen slager Dros uit Oos terend. 'Ongelofelijk, het zijn van die din gen waarvan je niet gelooft dat het kan gebeuren.' Dat zegt Kaye Moran, de elf jaar jongere zus van Jim Moran, de oorlogsvlieger die op 20 februari 1944 op 24-jarige leeftijd omkwam toen zijn Halifax-bommenwerper neerstortte in de Waddenzee. Zelf werd de Australiër nooit gevon den, maar zijn etui spoelde aan op de dijk bij Oudeschild en werd gevonden door Piet Slik. Na diens overlijden overhandigde zijn zoon Dirk het twee jaar geleden aan Bram van Dijk van Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel. Aan de hand hiervan kon de herkomst worden achterhaald en, nadat Van Dijk contact had gehad met een journalist uit West-Australië, ook de nabestaanden. Van Dijk stuurde de etui onlangs op naar Morans zus in Perth, waarna de 'hereni ging' bijna 70 jaar na dato werd opgetekend in de plaatselijke krant. Daarin zegt ze: 'Dit is een speciaal moment, we kunnen het nu afslui ten.' Knipsel uit een lokale krant uit Perth, Australië. voor hadden. Dan douche je ineens twee weken niet.' Ook had de verpleegster een keer een patiënt met een enorme zwarte plek op haar been. Gedurende de zes weken dat zij op het eiland is, verzorgt Erna de wond. Als de vrouw weer naar huis gaat is de plek bijna weg. Een paar week later belt de arts van de patiënt op naar de Zorg- Hulp. Hij wil de arts die vrouw behandeld heeft complimenteren voor de goede zorgen. 'Op zo'n moment ben je wel trots', zegt ze met een glimlach. Toch wordt het werk steeds moeilij ker. Door de steeds duurder wor dende zorg en de hoge werkdruk moet alles steeds sneller. Per patiënt krijg je een bepaalde tijd toebe deeld. Dit is lastig, aangezien niet alle patiënten hetzelfde zijn. De zorg neemt bij de ene patiënt meer tijd in beslag dan bij de andere. Ondanks dat werken in de zorg steeds lasti ger wordt, doen Erna en haar colle ga's het werk met plezier. Ze werkt voor de organisatie ZorgHulp die beschikt over zeven gekwalificeerde verpleegsters. Het voordeel van zo'n kleine groep is dat de herkenning bij de patiënt groter wordt. Er komt niet iedere dag een iemand anders op bezoek. ZorgHulp streeft er naar om de patiënten zoveel mogelijk door dezelfde verpleegster te laten ver zorgen. De medewerksters van de Zorghulp gaan naar meerdere cliënten op een ochtend. Dit is best vermoeiend, omdat ze van de ene hoek van Texel naar de andere hoek moeten en weer terug. Inmiddels werkt Erna alweer zeven jaar in de wijkverpleging. Eerst bij zorginstelling Omring, die ook op Texel actief is, en sinds een jaar of vier bij Zorghulp. 'Ik haal nog steeds voldoening uit mijn werk en hoop dit werk nog een tijd te kunnen doen. Ik heb vroeger in het ziekenhuis gewerkt, maar dit spreekt mij toch meer aan. Mensen voelen zich meer op hun gemak in hun eigen huis en ze zijn dankbaar dat wij dat mogelijk maken', zo besluit Erna. Voor meer informatie over de Zorg Hulp kan worden gemaild naar info@zorghulp.org of gebeld met 0222-745000. Job Schepers Wijkverpleegster Ema Tuinema. Hulpbehoevend zijn en toch thuis kunnen wonen. Veel Texelaars kunnen dat dankzij de wijkverple ging. Erna Tuinema rijdt iedere dag het hele eiland over om haar patiënten te verzorgen. 'Het is dankbaar werk. De mensen zijn zo blij met de hulp', vertelt Erna. Het werk dat ze doet is geen licht werk. De Verpleegster helpt haar patiënten met aankleden, wassen en alle andere lichamelijke verzor ging die de patiënt nodig heeft. Ze helpt ouderen, maar ook kankerpa tiënten, mensen met diabetes en mensen met fysieke ongemakken die hen dusdanig beperken dat het eigen zorg onmogelijk maakt. Zo verpleegt Erna een vrouw die al jaren aan de gevolgen van een zwa re spierziekte lijdt. Haar man heeft ook een zwakke gezondheid en kan de zorg niet op zich nemen. Zonder de zorg van Erna en haar collega's zou de vrouw niet meer zelfstandig wonen. Ze krijgt iedere ochtend hulp met aankleden en wassen. Daarna zorgt de verpleegster ervoor dat de vrouw in haar bed in de woonkamer komt te liggen. Naast de verpleging maken de zusters een praatje of drinken een kop koffie met de patiënten. 'Je komt in dit werk veel eenzame mensen tegen. Die knap pen al zichtbaar op van een gesprek. Dat is net zo belangrijk als de zorg.' De wijkverplegers komen afwisse lende situaties tegen. Naast de vas te klanten verzorgen zij ook hulpbe hoevenden die op Texel op vakantie zijn. 'Dat is vaak wel even wennen. De patiënten kennen jou niet en ik ken hen natuurlijk ook niet'. Maar je maakt ook hele mooie dingen mee. Ik heb een keer een vrouw uit Amsterdam als patiënt gehad. Toen ik vroeg of ze wilde douchen vroeg ze of ik daar wel tijd voor had. In haar woonplaats werd ze één keer in de week gedoucht en het kwam wel eens voor dat de verplegers haar vertelden dat ze er geen tijd I LOCAL AIRMEN OF TEXEL WE REMEMBER Albert James Ellis sneuvelde op 3 oktober 1943, toen de Lancaster JA972's avonds neerstortte in de Noordzee bij paal 21 I MUSIC CLUlj 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET Bel of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info®texeltours.nl Met TEXELTOURS naar concert of musical! 27-11-2011 Zwarte Markt Beverwijk Jj 11-12-2011 Holiday on Ice i 08-01-2012 musical Wicked FlLl Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! 'geèmicÉM Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 10% korting met

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13